O co chodzi z Pokémon GO? Wszystko o o łapaniu Pokemonów

| autor: Karolina Myślińska | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
O co chodzi z Pokémon GO? Wszystko o o łapaniu Pokemonów

Pokémon GO to darmowa gra przeznaczona na urządzenia z systemem Android lub iOS. Gracze wcielają się w trenerów pokémonów, których zadaniem jest łapanie i ulepszanie tych stworków oraz rywalizacja z innymi. Dzięki wykorzystaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości i geolokalizacji przestrzenie miejskie stają się elementami gry, z którymi można wchodzić w interakcje.

Data premiery6 lipca 2016 r. (Android, iOS)
ProducentNiantic
WydawcaNiantic
GatunekRPG, gra AR, gra miejska
Tryb grymultiplayer
Wersje językoweangielska
Kategoria wiekowa PEGI3
Cenaza darmo

Spis treści:

Jak zacząć grać w Pokémon GO?

Tak jak w innych kultowych grach z tej serii gracz na samym początku przygody stoi przed wyborem startera, czyli swojego pierwszego pokémona. Tego oraz każdego następnego stworka może złapać za pomocą specjalnych kul zwanych „pokéballami”. Pozyskuje się je z tzw. „pokéstopów” oraz „gymów”, będących prawdziwymi miejscami przeniesionymi do świata gry.

Na początku zabawy każdy musi wybrać swojego pierwszego pokémona!
Na początku zabawy każdy musi wybrać swojego pierwszego pokémona!

Wszyscy gracze podzieleni zostają na trzy drużyny:

  • Instinct (żółci),
  • Mystic (niebiescy),
  • Valor (czerwoni).

Każda z nich posiada innego lidera oraz wyznaje różne wartości. Decyzji o przynależności do jednej z nich można dokonać po zdobyciu 5. poziomu i odwiedzeniu dowolnego gymu. Wspomniany podział stanowi główną oś rywalizacji między trenerami.

Najbardziej nastawionymi na historię elementami gry są misje fabularne. Najczęściej polegają na pomaganiu różnym postaciom w badaniach nad pokémonami poprzez wykonywanie serii zadań. Misje to często jedyna droga do pozyskania najrzadszych stworków, takich jak mityczny Mew.

O co chodzi w Pokémon GO?

W Pokémon GO podczas poruszania się po mapie postać gracza oglądana jest z perspektywy trzeciej osoby. większość akcji (łapanie pokémonów, karmienie ich, walki z innymi trenerami itd.) odbywa się jednak w widoku pierwszoosobowym. 

Rozgrywka w Pokémon GO opiera się przede wszystkim na łapaniu wirtualnych stworków.

W ten sposób gracz uzupełnia wpisy w Pokédeksie oraz zbiera cenne surowce – stardust i candies. Za ich pomocą może rozwijać pokémony o najlepszych statystykach. Im silniejszą stworzy drużynę, tym ma większe szanse w starciu z innymi trenerami.

Pokémony mają różne statystyki, takie jak waga, wzrost czy rodzaj.
Pokémony mają różne statystyki, takie jak waga, wzrost czy rodzaj.

Jedną z najważniejszych mechanik jest przejmowanie i bronienie gymów. To jedyny darmowy sposób na zdobywanie pokécoinów, czyli waluty służącej do kupowania przedmiotów w sklepie. Można zdobyć maksymalnie 50 pokécoinów dziennie, po 1 za każde 10 minut bronienia gymu. 

Odbijanie gymu przeciwnej drużynie polega na pokonaniu maksymalnie 6 broniących go pokémonów. Następnie gracz może umieścić tam własnego stworka – obrońcę, który przyniesie ze sobą odpowiednią liczbę pokécoinów w momencie, gdy zostanie pokonany przez innego trenera.

Kolejną ważną mechaniką są walki PvP, czyli „gracz kontra gracz”. Pokémon GO oferuje szeroki wachlarz trybów i lig. Pojedynki mogą być rankingowe lub nierankingowe, a także odbywać się w różnych ligach, z których każda posiada inny zestaw zasad dotyczących tego, jakimi stworkami można walczyć. Niektóre ligi są ograniczone czasowo i związane z wydarzeniami w grze.

W Pokémon GO nie mogło zabraknąć walk między graczami.
W Pokémon GO nie mogło zabraknąć walk między graczami.

Wydarzenia to ważny element Pokémon GO. Dzielą się na kilka rodzajów – niektóre są cykliczne, inne zaś występują sporadycznie. Na przykład w każdym miesiącu ma miejsce co najmniej jeden Community Day, podczas którego (w trakcie trzech godzin wybranej soboty lub niedzieli) pojawia się wiele dzikich stworków jednego gatunku z wysoką szansą na bycie shiny. Shiny pokémony to rzadkie okazy, które cechują się innym kolorem niż standardowy.

Pokémon GO posiada także mechanikę wykluwania jajek, mechanikę PvE (w tym rajdy), personalizację wyglądu postaci, system dodawania portali do gry (które następnie zamieniają się w pokéstopy lub gymy), wymianę pokémonów, system przyjaźni między graczami, system wysyłania prezentów i zbierania pocztówek, mechanikę Buddy, Research Tasks, system tworzenia i śledzenia dróg (Routes) i wiele innych. 

Czy Pokémon GO jest darmowe?

Warto pamiętać, że Pokémon GO, mimo bycia grą free-to-play, zawiera mikropłatności. Większość przedmiotów w wirtualnym sklepie można nabyć za pomocą pokécoinów, jednakże bilety na wybrane wydarzenia, jak i same pokécoiny kupimy tylko za złotówki

Chociaż Pokémon GO jest darmowy, to są w nim obecne mikrotransakcje. 
Chociaż Pokémon GO jest darmowy, to są w nim obecne mikrotransakcje. 

Istnieje także możliwość nabycia jednego z dedykowanych grze urządzeń, takich jak Pokémon GO Plus czy Plus+. Służą one do łapania stworków i kręcenia pokéstopami bez wchodzenia w interakcję z ekranem smartfona. 

Niektóre urządzenia są kompatybilne zarówno z Pokémon GO, jak i z grami z głównej serii na Nintendo Switch. Przykładowo Poké Ball Plus może pełnić funkcję Pokémon GO Plus oraz służyć do gry w Pokémon: Let’s Go, Pikachu i Pokémon: Let’s Go, Eevee.

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia medio- i groznawca. Wielka fanka franczyzy Pokemon. Może pochwalić się znajomością każdego z 1025 stworków. Oprócz tego interesuje się filmami, serialami i digital paintingiem.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj Więcej