Pogchamp, KEKW, Kappa – co oznaczają popularne emotki na Twitchu?

| autor: Patrycja Ulatowska | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Pogchamp, KEKW, Kappa – co oznaczają popularne emotki na Twitchu?

Twitch jest bardzo popularną platformą do strumieniowego przesyłania wideo. Najczęściej można znaleźć tam transmisje z gier. Jedną z rozpoznawalnych cech tego miejsca są emotki, dzięki którym można budować swój wizerunek, ale też aktywnie udzielać się w społeczności. Co warto wiedzieć o Twitch emotes, jakie jest ich znaczenie i które są obecnie najpopularniejsze? Sprawdźmy!

Emotki Twitch – nazwy i znaczenie 10 najpopularniejszych:

Emotki, które stały się slangiem

Emotki na Twitchu pojawiły się w 2015 roku i od tego czasu ich liczba nieustannie rośnie, a obecny katalog zawiera dosłownie tysiące emotek. Składają się głównie z unikatowej grafiki lub fotografii.

Większość z emotek na Twitchu odnosi się do niszowego żartu lub memu, jednak niektóre stały się tak popularne, że używa się ich także poza platformą.

Emotki Pepe Twitch przykładowo można zobaczyć na Discordzie – ich użycie jest powszechne i stało się swoistym slangiem. Warto wspomnieć również o “LUL” – emotka ta reprezentuje kwintesencję głośnego śmiechu.

TOP 5 najpopularniejszych emotek w historii

Co wyrażają najpopularniejsze emotki Twitch? Nazwy i znaczenie nie są przypadkowe. Poznajcie te, które już zyskały miano legendarnych.  

  1. KEKW 
  2. Kappa
  3. monkaS
  4. Sadge
  5. PogChamp (wymienione na KomodoHype)

KEKW

KEKW

Obrazek przedstawia twarz Juana Borjy – hiszpańskiego komika, występującego pod pseudonimem El Risitas, którego wiele osób kojarzy z różnych przeróbek jego filmiku na YouTube. Jeśli zastanawiasz się, co to znaczy KEKW, to musisz zobaczyć chociaż jeden z nich. Emotka pojawiła się na Twitchu w 2019 roku i bardzo szybko zdobyła popularność. Stosuje się ją zazwyczaj jako wyrażenie śmiechu i jest to swoisty odpowiednik “XD”.

Kappa

Kappa

Jeżeli chcesz podkreślić swoją ironię, sarkazm lub żart, mający na celu trollowanie innych użytkowników, to dobrym wyborem będzie Kappa. Co to znaczy? Dokładnie to, co powyżej – żart lub ironię. Zdania, na których końcu znajduje się Kappa nie powinny być brane na poważnie. Jest to jedna z najpopularniejszych emotek na Twitchu i często występuje też w różnych innych wersjach, np. KappaRoss, z fryzurą charakterystyczną dla malarza Boba Rossa lub KappaPride – jako symbol ruchu LGBT.

monkaS

monkaS

Następną bardzo popularną emotką jest monkaS – co to znaczy wiedzą z pewnością osoby, które często stresują się podczas gry. Emotikon ten przedstawia spoconą i zdenerwowaną żabę Pepe, która oryginalnie pojawiła się pierwszy raz na 4Chanie w 2011 roku. Na Twitchu pojawiła się w 2016 roku i od tamtego czasu używana jest, gdy na ekranie dzieje się coś emocjonującego, wywołującego strach lub zbliża się moment kulminacyjny.

Sadge

Sadge

Sadge doskonale sprawdzi się, jeśli szukasz służącej do wyrażenia smutku emotki Twitch. Znaczenie jej to po prostu poczucie zawodu. Początki tej emotikony sięgają 4Chana, a na Twitchu pojawiła się w 2020 roku, gdy użytkownik Redshell dodał ją do aplikacji BetterTTV. Bardzo często używana jest wśród fanów użytkownika Forsen, który znany jest z tego, że nic mu nie wychodzi w grach komputerowych. Można ją stosować również w sensie czysto ironicznym.

PogChamp

Emotka pojawiła się w sieci w 2012 roku i wyrażała różne emocje – od niedowierzania, aż po podekscytowanie. Nawiązuje do popularnego streamera oraz youtubera – Gootecksa, który opublikował dwa lata wcześniej filmik ze swoim zaskoczonym wyrazem twarzy.

Co to znaczy PogChamp?

PogChamp pochodzi od połączenia dwóch innych wyrazów – POG oraz Champ. No dobrze, ale co to znaczy POG? Jest to skrót od Play of Game, czyli “Rozgrywka dla całej gry”. Pog slangowo używany jest w momentach uznania lub podekscytowania. Warto jeszcze wspomnieć o PogU, emotce pochodzącej z 2018 roku, przedstawiającej streamera Gootekcs z podekscytowaną miną, pochodzącą z tego samego filmiku, co PogChamp.

Dlaczego Twitch usunął emotkę PogChamp?

6 stycznia 2021 roku w USA miał miejsce atak na Kapitol, który był konsekwencją niezadowolenia zwolenników Donalda Trumpa, zastąpionego na stanowisku prezydenta przez Joe Bidena. W wyniku tej agresji zginęło 5 osób, a 138 zostało rannych. Pojawiło się mnóstwo komentarzy, szczególnie na Twitterze i to tam swój komentarz zostawił Gootekcs. Wypowiedź została uznana za zachęcanie do dalszej przemocy, na co zareagował też Twitch, usuwając emotkę z jego twarzą.

KomodoHype zamiast PogChamp

PogChamp był bardzo popularny w internetowym slangu, dlatego Twitch zdecydował się na zaproponowanie nowej emotikony, która miała zastąpić twarz Gootecksa. Użytkownicy platformy w głosowaniu wybrali istniejącą już emotkę – KomodoHype, która przedstawia zdziwionego warana z Komodo.

5 emotek aktualnie najpopularniejszych na Twitchu

Do TOP 5 Twitch emotes 2022 wybraliśmy:

  1. forsen5G
  2. homyLol
  3. R)
  4. TriHard
  5. chipsaKEK

forsen5G

forsen5G

Według statystyk aktualnie najpopularniejszą emotką jest twarz Forsena, jednak prawdopodobnie 1. miejsca nie zdobyła normalnymi środkami. Używa się jej do denerwowania oraz trollowania innych użytkowników.

homyLol

homlylol

Kolejna emotka, której popularność wzrosła w wyniku wykorzystywania bota do spamowania. Pochodzi od włoskiego streamera hazardowego i wyraża się nią swoje szczęście, jak w przypadku klasycznie uśmiechniętego emotikona.

R)

R)

Emotka ta ma niszowe zastosowanie i jest odmianą klasycznej emotki platformy, z przepaską na oko. Wysoka pozycja może być spowodowana automatycznym botem, albo po prostu ludzie polubili jej używanie.

TriHard

TriHard

Emotka wykorzystuje twarz popularnego streamera TriHex, pochodzącą ze starej fotografii z 2012 roku. Służy do wyrażenia podekscytowania. Najczęściej można ją zobaczyć, gdy ogłaszane jest coś bardzo ważnego.

chipsaKEK

chipsaKEK

Twarz ta może wydawać się znajoma, gdyż użyta jest również w emotce KEKW. Podobnie jak ona używana jest do wyrażenia śmiechu. Pochodzi z kanału ChipSA, który gra na żywo w Overwatch.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO