Pobór mocy karty graficznej – czym różnią się TDP, TGP i TBP

| autor: Paweł Maziarz | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Pobór mocy karty graficznej – czym różnią się TDP, TGP i TBP

Podczas wyboru karty graficznej do gier skupiamy się na wydajności, dostępnych technologiach i ewentualnie zastosowanym chłodzeniu. Niekiedy jednak warto zwrócić uwagę na inny ważny parametr, jakim jest pobór mocy. Sytuację utrudniają producenci, posługując się różnymi oznaczeniami, przez to mniej doświadczeni użytkownicy mogą poczuć się trochę zdezorientowani. Przygotowaliśmy poradnik, w którym tłumaczymy najważniejsze informacje związane z poborem mocy kart graficznych.

Spis treści:

Dlaczego pobór mocy karty graficznej ma znaczenie?

Pobór mocy to jeden z istotnych parametrów, bo informuje o zapotrzebowaniu karty graficznej na energię elektryczną. Dlaczego pobór mocy kart graficznych jest taki ważny? Wiedząc, jaką moc pobiera karta graficzna, możemy:

  • oszacować jaki zasilacz należy wybrać do komputera
  • określić, jakim poborem mocy będzie cechować się cały komputer i jakie rachunki za prąd będzie on generować

Trzeba wiedzieć, że karta graficzna to jeden z najbardziej energochłonnych elementów w PC. Ile prądu zużywają karty graficzne? Energooszczędne karty graficzne najczęściej nie przekraczają 75W i nie wymagają podłączenia dodatkowego zasilania. Lepsze modele oscylują już od 100 do 150W. Natomiast w topowych konstrukcjach często jest to już ponad 200W. Dla takich konieczne jest podłączenie dodatkowych wtyczek PCIe z zasilacza.

Jak sprawdzić pobór mocy karty graficznej?

Najskuteczniejszą metodą jest zmierzyć go za pomocą watomierza – miernika poboru mocy (niedrogi gadżet wtykany do gniazdka elektrycznego). Problem jednak w tym, że nie każdy dysponuje takim urządzeniem. Prostszym sposobem jest odczytanie takiego parametru w specyfikacji danej karty. Producenci posługują się tutaj kilkoma oznaczeniami: TDP, TGP i TBP – wyrażanymi w watach (W).

Co oznacza TDP karty graficznej?

TDP (Thermal Design Power) to najczęściej spotykane oznaczenie, określające pobór mocy procesora graficznego. Nie uwzględnia on jednak innych elementów elektronicznych – kości pamięci, sekcji zasilania, chłodzenia itd. Oznacza to, że TDP kart graficznych nie jest równe poborowi mocy karty graficznej, a bardziej określa ilość generowanego ciepła.

Parametr TDP nie jest zbyt miarodajny, bo określa pobór mocy samego procesora graficznego.

Co to jest TGP karty graficznej?

W specyfikacji kart graficznych czasami można natrafić na oznaczenie TGP (Total Graphics Power) i jest dużo lepszym wyznacznikiem zapotrzebowania na energię elektryczną.

Parametr TGP określa pobór mocy całej karty graficznej – wliczając w to procesor graficzny oraz inne elementy elektroniczne, ale już bez wentylatorów z chłodzenia.

Czym jest TBP karty graficznej?

TBP (Total Board Power) jest podobnym oznaczeniem do TGP. Można jednak uznać, że TBP jest najbardziej miarodajną informacją o poborze mocy danego modelu.

Parametr TBP informuje o poborze mocy całej karty graficznej – procesora graficznego, kości pamięci, sekcji zasilania, także z chłodzeniem.

Którego wskaźnika poboru mocy używa Nvidia i AMD?

Jaka jest różnica między wskaźnikami TGP i TBP? Najprościej mówiąc, chodzi o nomenklaturę przyjętą przez danego producenta. Nvidia w specyfikacji modeli GeForce używa parametru Total Graphics Power, natomiast w kartach AMD Radeon pobór mocy jest podawany za pomocą oznaczenia Total Board Power.

W praktyce obydwa oznaczenia znaczą mniej więcej to samo, więc są dobrym wyznacznikiem poboru energii elektrycznej karty graficznej. Informacja o parametrach TGP/TBP zwykle znajduje się w specyfikacji danego modelu karty graficznej.

Zobacz także:

Komputronik Gaming Google News
Typowy sprzętowiec, który z wypiekami na twarzy śledzi przecieki o nadchodzących premierach, ale nie wierzy we wszystko, co można znaleźć w sieci. Lubi kawę, ciastka i dobre procesory.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO