PlayStation Portal z datą premiery. Ktoś czeka na nowy handheld Sony?

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
PlayStation Portal z datą premiery. Ktoś czeka na nowy handheld Sony?

Poznaliśmy datę premiery PlayStation Portal. Tak jak było mówione wcześniej, handhelda będziemy mogli przetestować jeszcze w tym roku. Sprzęt jest dość nietypowy, bo potrzebuje do działania uruchomionego PlayStation 5. Urządzenie funkcjonuje na podobnej zasadzie, co Remote Play – funkcja, która zawitała na PlayStation 4. Gdyby już sam zamysł na sprzęt nie był wystarczająco dużym problemem, jest jeszcze inny kłopot, szczególnie dotkliwy dla osób aktywnie korzystających z abonamentu PlayStation Plus Premium.

PlayStation Portal – cena i data premiery

PlayStation Portal dostępny będzie w cenie 219,99 euro (około 980 zł). Można go już nabyć w przedsprzedaży na stronie PlayStation Direct (niestety, sklep ten nie działa w Polsce). Dzięki temu poznaliśmy natomiast datę premiery.

PlayStation Portal ma trafić na sklepowe półki już 15 listopada 2023 roku.

PlayStation Portal bez streamingu gier z PS+ Premium

Jeśli korzystaliście dużo z funkcji Remote Play (pozwalającej na uruchamianie gier z PS4 lub PS5 na innym sprzęcie, np. PC lub telefonie), być może zauważyliście, że streaming gier z PlayStation Plus Premium nie jest możliwy. W abonamencie są obecne tytuły z PlayStation 3, których nie można uruchomić inaczej niż poprzez strumieniowanie. Poza tym brak przymusu instalacji (nierzadko bardzo dużych) gier, to coś, co pewnie niejeden użytkownik platformy wykorzystał dla własnej wygody, również w przypadku nowszych produkcji.

Działanie PlayStation Portal opiera się na korzystaniu z Remote Play, razem ze wszystkimi wadami i zaletami tej funkcji.

Dlatego sprzęt nie pozwala na uruchamianie gier streamowanych, a jedynie zainstalowanych na dysku konsoli – najpewniej dlatego, że samo Remote Play to już pewien rodzaj streamingu. Tym gorsze wydaje się to w świetle innych aplikacji, które oferuje Sony.

Wcześniej było to PlayStation Now, pozwalające korzystać z tego abonamentu na komputerze, a dzisiaj jest to PlayStation Plus, które działa tak samo. Za ich pośrednictwem mogliśmy ogrywać wszystkie gry dostępne w abonamencie, również te, które na konsoli można jedynie streamować. Niestety żadne z tych rozwiązań nie działało nigdy w Polsce.

PlayStation Portal ma też zalety

Przejdźmy jednak do zalet PlayStation Portal – możliwość niejako grania na PS5 w dowolnym miejscu w domu bez wątpienia do takich należy. Oprócz tego sprzęt ma korzystać z właściwości kontrolera DualSense, czyli haptycznych wibracji i adaptacyjnych spustów. Do tego dochodzi 8-calowy ekran, który pozwala uruchamiać gry w 1080p i 60 FPS-ach. Dla poprawienia jakości PSP skorzysta z nowej technologii PlayStation Link, mającej zapewnić bezstratne audio oraz minimalne opóźnienie. Oznacza to jednak brak kompatybilności z innymi słuchawkami Bluetooth niż firmy Sony – Pulse Elite lub Pulse Explore.

PlayStation Portal
Tak prezentuje się PlayStation Portal. Źródło: Sony

Na koniec warto dodać jeszcze informację, że Sony podzieliło się także cenami nowych akcesoriów audio, które w podobnym czasie trafią do sprzedaży. Będzie to:

  • Pulse Elite – bezprzewodowy zestaw słuchawkowy, który kosztować będzie 149,99 (około 670 zł).
  • Pulse Explore – bezprzewodowe słuchawki douszne, które dostępne będą w cenie 219,99 euro (około 980 zł).

Przy okazji zobacz popularne obecnie akcesoria do PS5:

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 - (7 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO