PlayStation Plus Essential, Extra i Premium – który abonament wybrać?

| autor: Patrycja Ulatowska |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
PlayStation Plus Essential, Extra i Premium – który abonament wybrać?

Użytkownicy, którzy posiadają konsolę PlayStation 4 lub PlayStation 5 i chcieliby mieć dostęp do dodatkowych gier, a także wielu ciekawych przywilejów, powinni zainteresować się abonamentem PlayStation Plus. Początki tej usługi miały miejsce przy premierze trzeciej generacji konsol Sony i nadal wystarczy miesięczna opłata, aby cieszyć się pełnym dostępem do biblioteki gier i specjalnych zniżek. Od 23 czerwca usługa PlayStation Plus została rozbudowana o różne warianty abonamentów oraz ciekawe możliwości. Sprawdź, czy warto mieć abonament PS+ oraz jakie korzyści oferują dostępne pakiety.

Przejdź do:

Co to jest PlayStation Plus?

PlayStation Plus uruchomiony został w roku 2010, gdy na półkach pojawiła się najnowsza wtedy, trzecia generacja konsoli. Początkowo usługa ta wywoływała sporo kontrowersji wśród użytkowników, jednak z czasem stała się bardzo popularna. Obecnie z usługi PS+ korzysta kilkadziesiąt milionów osób.

PlayStation Plus to płatny abonament na konsole PS4 oraz PS5.

Obecnie do wyboru mamy 3 pakiety: Essential, Extra i Premium. Subskrypcja każdego z nich daje co miesiąc dostęp do darmowych gier PS+, bez żadnych dodatkowych opłat (oprócz samego abonamentu) oraz gier PlayStation Plus Collection (hity z PS4 na PS5). Pakiety te różnią się jednak cenami, a wraz ze wzrostem ceny pojawiają się kolejne listy dostępnych gier i możliwości. Który wariant zatem wybrać?

Nowe PlayStation Plus – abonamenty

Nowe PlayStation Plus oferowane jest w trzech wariantach cenowych. Oto ich spis, ceny i krótki opis, czego możemy się po nich spodziewać.

 1. PlayStation Plus Essential – jak sama nazwa wskazuje, najbardziej podstawowy typ abonamentu. Oferuje dokładnie to samo, co dotychczasowe PlayStation Plus: darmowe gry co miesiąc, ekskluzywne zniżki oraz możliwość zabawy przez sieć.
 2. PlayStation Plus Extra – ten próg gwarantuje subskrybentom dostęp do setek tytułów z biblioteki PlayStation 4 i PlayStation 5.
 3. PlayStation Plus Premium – ten wariant oferuje dodatkowo dostęp do szeregu gier ze starszych konsol PlayStation: PSOne, PS2, PS3 oraz PSP. Nie ma tu jednak mowy o pełnej wstecznej kompatybilności. Co prawda część tytułów pobierzemy na dysk konsoli, lecz sporo z nich oferowanych jest tylko za pośrednictwem „chmury” (tj. tytuł zostanie uruchomiony na urządzeniu zewnętrznym, a my będziemy w niego grali za pośrednictwem Internetu). Dodatkowo po wykupieniu tej subskrypcji otrzymamy możliwość sprawdzenia różnych tytułów dzięki wersjom demonstracyjnym.

PlayStation Plus Essential

 • Darmowe gry PlayStation Plus
 • PlayStation Plus Collection na PS5
 • Sieciowy tryb wieloosobowy – to podstawowa usługa, którą oferuje PS+. Bez subskrypcji nie jest możliwe zagranie online w gry Co-op czy PvP, zatem zakup abonamentu jest tutaj konieczny, nie tylko, jeśli chcecie zagrać ze znajomymi, ale także brać udział w turniejach online.
 • Funkcja Share Play – to możliwość wirtualnego przekazania pada innej osobie. Gracz, który uruchamia funkcję Share Play, jest określany mianem gospodarza, a dołączający – gościa. Z jej pomocą można oglądać, jak znajomi grają lub pozwolić obserwować naszą rozgrywkę, a przy okazji porozmawiać online. Osoba, która nie ma danej gry, może w ten sposób ją poznać lub zagrać w trybie multiplayer.
 • Dodatkowa pamięć w chmurze – 100 GB dodatkowej pamięci w chmurze. Jest to przydatne nie tylko z uwagi na to, że po zakupie nowej konsoli, można bez problemu kontynuować grę od ostatniego zapisu, ale także staje się to kluczowe w przypadku chociażby awarii sprzętu. Ma się wtedy pewność, że bez problemu odzyska się save’y z gry.
 • Zniżki na gry, dodatki i preordery – promocja czeka na graczy każdego miesiąca, a rabaty można ze sobą łączyć. Szczególnie interesująco wygląda powracająca promocja Podwójne Rabaty, gdzie zwykli użytkownicy mogą kupić gry za 30% niższą cenę, a subskrybenci PS+ kupią gry aż 60% taniej.
 • PlayStation Plus Video Pass – subskrybenci PS+ mogą oglądać filmy oraz seriale bez dodatkowej rejestracji, a większość oferowanych tytułów to produkcje akcji.

PlayStation Plus Extra

 • Wszystkie możliwości z abonamentu PlayStation Plus Essential.
 • Nowy katalog zawierający około 400 gier na PS4 i PS5 (między innymi będą tutaj hity z katalogu PlayStation Studios)
Listy gier w droższych pakietach PS+ znajdziesz tutaj:
PlayStation Plus
PS Plus Extra i Premium – zobacz listy gier

PlayStation Plus Premium

 • Wszystkie możliwości z abonamentu PlayStation Plus Essential i PlayStation Plus Extra.
 • Dostęp do próbnych wersji gier.
 • Około 340 gier, wśród których znajdują się gry na PS3 (dostępne poprzez strumieniowe przesyłanie w chmurze) oraz katalog klasycznych gier z PlayStation, PS2 i PSP.
 • Możliwość strumieniowego przesyłania w chmurze oryginalnych gier z PlayStation, PS2, PSP i PS4 oferowanych na poziomach Ekstra i Premium, ale tylko na wybranych rynkach, na których PlayStation Now jest obecnie dostępne. Można strumieniować gry wykorzystując PS4 i PS5 lub PC.

PS Plus Premium na PC – wymagania

Warto jeszcze wspomnieć, że w przypadku streamingu, posiadacze PS Plus Premium mogą zagrać również na komputerach PC. Potrzebują do tego odpowiednio szybkiego Internetu (5 Mb/s to absolutne minimum – do jakości 1080p niezbędne jest 15 Mb/s), pada DualShock 4 lub DualSense, a także komputera spełniającego następujące wymagania:

Minimalne wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 (SP 1), 8.1 lub 10
 • Procesor: Core i3 2.0 GHz
 • RAM: 2 GB
 • Miejsce na dysku: 300 MB

Rekomendowane wymagania sprzętowe:

 • System operacyjny: Windows 7 (SP 1), 8.1 lub 10
 • Procesor: 3.5 GHz Intel Core i3 / 3.8 GHz AMD A10 lub szybszy
 • RAM: 2 GB
 • Miejsce na dysku: 300 MB
PlayStation Plus na PS4
Abonament PS+ to m.in. darmowe gry, zniżki i dodatki do gier

Co miesiąc darmowe gry PlayStation Plus

Czy pobrane gry z PS Plus zostają na zawsze dla nas dostępne? I tak i nie, bo to zależy od wykupionej subskrypcji. Bez jej przedłużenia nie ma już możliwości dalszego grania w daną produkcję. Oferta różni się nieco, jeśli chodzi o generację konsoli:

 • Na PS4 można przypisać do swojego konta dwie gry miesięcznie,
 • natomiast na PS5 tylko jedną grę miesięcznie.

Są to bardzo często tytuły nowe, które warte są kilkaset złotych. Dzięki subskrypcji można powiększać sukcesywnie swoją kolekcję gier. Aby w nie zagrać, wystarczy skorzystać ze sklepu PS Store, a “zakupione” gry pojawią się na konsoli. Jedyne, co trzeba następnie zrobić, to pobrać je na dysk. W zależności od gry, można mieć możliwość natychmiastowego skopiowania części rozgrywki i zagrania w nią od razu.

Zobacz, jakie aktualnie gry są dostępne:
Znamy już trzy gry PlayStation Plus na październik 2022

Gry z PS4 na PS5 – PlayStation Plus Collection

Korzyścią, która jest dostępna jedynie dla posiadaczy PS5 jest PlayStation Plus Collection, czyli zestaw znanych oraz docenianych gier z PS4. Lista składa się z 19 tytułów: mamy tutaj hity z zewnątrz oraz gry na wyłączność od Sony. Gry zostały odpowiednio zoptymalizowane pod kątem nowej konsoli, szybciej się wczytują oraz działają stabilniej.

Zobacz pełną listę PlayStation Plus Collection:
Do kiedy jest aktywne PS Plus Collection? Lista gier do pobrania
PlayStation Plus Collection w ramach PS+
Gry z PlayStation Plus Collection dostępne są jedynie na PS5

PlayStation Plus – cena subskrypcji

PlayStation Plus to subskrypcja ciągła, za którą automatycznie pobierana jest cykliczna opłata z wybraną przez użytkownika częstotliwością. Ile kosztuje PlayStation Plus?

Cena PlayStation Plus Essential:

 • 1 miesiąc PS+ – 37 zł
 • 3 miesiące PS+ – 100 zł
 • 12 miesięcy PS+ – 240 zł

Cena PlayStation Plus Extra:

 • 1 miesiąc PS+ – 58 zł
 • 3 miesiące PS+ – 165 zł
 • 12 miesięcy PS+ – 400 zł

PlayStation Plus Premium:

 • 1 miesiąc PS+ – 70 zł
 • 3 miesiące PS+ – 200 zł
 • 12 miesięcy PS+ – 480 zł

Za abonament można zapłacić bezpośrednio z poziomu konsoli lub przeglądarki, wchodząc na stronę PS Store. Drugą opcją jest zakup kodu aktywacyjnego u oficjalnego sprzedawcy, np. PlayStation Plus 365 dni, który przedłuża subskrypcję konta o dokładnie rok.

PlayStationPlus za darmo – jak włączyć i anulować okres próbny?

Na samym początku, jeśli chce się jedynie przetestować tę funkcję, warto zainteresować się 14-dniowym okresem próbnym. Aby z niej skorzystać, na koncie w PlayStation Network musi być zarejestrowana karta kredytowa, debetowa lub konto PayPal. Każdej osobie przysługuje tylko jeden okres próbny.

Po jego zakończeniu subskrypcja PS+ jest automatycznie odnowiona jako płatna, za którą co miesiąc jest pobierana określona kwota. W przypadku, gdy jednak nie będziesz zainteresowany dalszym korzystaniem z abonamentu, można ją anulować, przed zakończeniem 14-dniowego okresu próbnego. Nawet gdy anuluje się go na samym początku, można nadal bez problemu korzystać z tej usługi do końca.

Jak aktywować PS Plus?

Usługę PS Plus można aktywować poprzez opłacenie abonamentu lub wpisanie kodu ze specjalnej karty podarunkowej PS+. W tym pierwszym przypadku wystarczy tylko dodać środki do konta PlayStation i wybrać opcję zakupu abonamentu.

Aktywacja kodu dostępna jest w dwóch miejscach: z poziomu przeglądarki internetowej lub bezpośrednio na konsoli. W przypadku peceta, wystarczy wejść na stronę sklepu PlayStation i kliknąć ikonę swojego awatara.

awatar PS
Gry z PlayStation Plus Collection dostępne są jedynie na PS5

Następnie rozwinąć menu i kliknąć “Wykorzystaj kod”.awatar. Teraz wystarczy tylko wpisać kod z treści maila, wkleić go w polu tekstowym i kliknąć “Dalej”.

W przypadku aktywacji kodu na PS4 Konieczne jest wejście do sklepu PlayStation Store, a następnie przewinięcie na bocznym pasku do opcji “Wykorzystaj kody”, gdzie można wpisać posiadany kod.

Na PS5 natomiast opcja ta znajduje się w Ustawieniach, gdzie trzeba przejść do opcji “Użytkownicy i konta”. Po wejściu w “Konto”, należy wybrać “Płatności i subskrypcje”, a następnie “Wykorzystaj kody”.

realizacja kodów PS+
Realizacja kodów PS+

Co jest dostępne na platformie PS4/PS5 bez abonamentu?

Abonament PS+ jest niezbędny, by zagrać ze znajomymi w trybie sieciowym.

Można się bez niego obejść w przypadku rozgrywki “kanapowej”, dostępnej bez wykupywania subskrypcji PS+. Gracze wówczas nie łączą się z siecią, korzystają z jednej konsoli, a ich ekran zostaje podzielony. Wszystkie kontrolowane przez graczy postaci są widoczne w oknie gry.

tryb sieciowy tylko w ramach PS+
Nie musisz mieć abonamentu PS+, aby grać na jednej konsoli w dwie osoby.

Czy warto wykupić PlayStation Plus?

PlayStation Plus jest z pewnością dla każdego gracza, który chciałby mieć dostęp do promocji, dodatków, a przede wszystkim nowych gier (wartych znacznie więcej, niż wykupienie rocznej subskrypcji). Niekiedy można trafić na prawdziwe perełki, na które być może nie zwróciłoby się wcześniej uwagi. Ciekawie prezentuje się także opcja oglądania filmów.

Jeśli chodzi o ofertę PS Plus w 2021 roku, to zbierała ona mieszane opinie, jednak nie zabrakło kilku naprawdę mocnych gier. Jeśli zatem macie dużo czasu wolnego i chcecie ogrywać co miesiąc ciekawe tytuły, a także macie już konsolę PS4 lub PS5, to z pewnością warto zapoznać się z PlayStation Plus.

PS+ czy Xbox Game Pass – która konsola ma lepszą usługę?

Minusem PS + może być tutaj oferta, która jest mniejsza (ale też tańsza) niż chociażby w przypadku Xbox Game Pass, czyli odpowiednika PS+ na konsole Xbox. W katalogu znaleźć można około 400 tytułów, po które można sięgnąć w każdej chwili. Co więcej, nowe tytuły pojawiają się tam znacznie szybciej niż na PlayStation Plus, często nawet w liczbie kilkunastu na miesiąc. Ponadto, w dniu premiery do usługi trafiają wszystkie gry tworzone przez Xbox Game Studios.

Zobacz także: Którą konsolę wybrać? PlayStation 5 czy Xbox Series X?

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Patrycja Ulatowska
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (11 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO

Polecane produkty

TP-Link Archer A6
TP-Link Archer A6
Cena od 189,00zł
Logitech G Pro X
Logitech G Pro X
Cena od 499,00zł
California Access Boa CA-1731 USB RGB
California Access Boa CA-1731 USB RGB
Cena od 149,00zł
Komputronik Infinity X512 [N02]
Komputronik Infinity X512 [N02]
Cena od 5 890,00zł
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
Cena od 4 199,00zł
MSI G274QPF QD
MSI G274QPF QD
Cena od 1 999,00zł
Logitech G413 Carbon
Logitech G413 Carbon
Cena od 399,00zł
Razer Viper Ultimate
Razer Viper Ultimate
Cena od 649,00zł
Netgear RAX30-100EUS
Netgear RAX30-100EUS
Cena od 799,00zł
Logitech G213 Prodigy
Logitech G213 Prodigy
Cena od 199,00zł
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
Cena od 2 099,00zł
Logitech G502 Hero
Logitech G502 Hero
Cena od 279,00zł
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
Cena od 999,00zł
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
Cena od 4 999,00zł
Razer Kraken V3 X
Razer Kraken V3 X
Cena od 369,00zł
SteelSeries Apex 3
SteelSeries Apex 3
Cena od 309,00zł
Roccat Burst Core AIMO czarna
Roccat Burst Core AIMO czarna
Cena od 89,00zł
California Access Sunda CA1045
California Access Sunda CA1045
Cena od 69,00zł
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
Cena od 3 699,00zł
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
Cena od 649,00zł
ASUS RT-AX86S
ASUS RT-AX86S
Cena od 739,00zł
Komputronik Infinity X512 [S2]
Komputronik Infinity X512 [S2]
Cena od 5 390,00zł
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
Cena od 169,00zł
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
HyperX Cloud II Czerwone
HyperX Cloud II Czerwone
Cena od 349,00zł
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Cena od 3 299,00zł
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Cena od 3 499,00zł
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
ASUS TUF-AX5400
ASUS TUF-AX5400
Cena od 594,99zł