PlayStation Plus zmieni się w czerwcu – nowe abonamenty PS+

Autor
Patrycja Ulatowska
Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (8 głosów)
| autor: Patrycja Ulatowska |Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
PlayStation Plus zmieni się w czerwcu – nowe abonamenty PS+

Użytkownicy, którzy posiadają konsolę PlayStation 4 lub PlayStation 5 i chcieliby mieć dostęp do dodatkowych gier, a także wielu ciekawych przywilejów, powinni zainteresować się abonamentem PlayStation Plus. Początki tej usługi miały miejsce przy premierze trzeciej generacji konsol Sony i nadal wystarczy miesięczna opłata, aby cieszyć się pełnym dostępem do biblioteki gier i specjalnych zniżek. Sprawdź, dlaczego warto mieć abonament PS+, jakie daje korzyści oraz jak wygląda najnowsza oferta dostępnych gier PS+.

Kilka dni temu Sony oficjalnie potwierdziło, że od czerwca usługa zmieni się w Nowe PlayStation Plus. Pojawią się różne abonamenty oraz ciekawe możliwości.

Przejdź do:

A wszystko, co musisz wiedzieć o PS5, znajdziesz w artykule: Wszystko o PlayStation 5

PlayStation Plus – co to jest?

PlayStation Plus to płatny abonament na konsole PS4 oraz PS5.

Uruchomiony został w roku 2010, gdy na półkach pojawiła się najnowsza wtedy, trzecia generacja konsoli. Początkowo usługa ta wywoływała sporo kontrowersji wśród użytkowników, jednak z czasem stała się bardzo popularna. Obecnie z usługi PS+ korzysta kilkadziesiąt milionów osób.

Subskrypcja przede wszystkim daje dostęp do Instant Game Collection, czyli kilku gier co miesiąc, bez żadnych dodatkowych opłat (oprócz samego abonamentu). PlayStation Plus umożliwia skorzystanie także z innych, dodatkowych usług za darmo.

W czerwcu 2022 w usłudze pojawią się nowe abonamenty, a co za tym idzie nowe możliwości.

Nowe PlayStation Plus od czerwca – abonamenty

Sony zapowiedziało, że w czerwcu 2022 roku usługa PlayStation Plus zostanie wzbogacona o kilka dodatkowych abonamentów.

Nowe abonamenty PS+, które pojawią się w czerwcu.

PlayStation Plus Essential

Aktualnie znane nam możliwości w usłudze PS+ dostępne będą w ramach PlayStation Plus Essential.

Co daje aktualny abonament PS+, który od czerwca stanie się podstawowym abonamentem PlayStation Plus Essential?

PS+ to przed wszystkim darmowe gry:

Abonament PlayStation Plus zapewnia też mnóstwo ciekawych opcji, wśród nich na uwagę zasługuje z pewnością:

Wszystkie te możliwości opisujemy poniżej w artykule.

PlayStation Plus Extra

 • Znajdziemy w nim wszystkie możliwości z abonamentu PlayStation Plus Essential (czyli aktualnej usługi PS+).
 • Pojawi się nowy katalog zawierający około 400 gier na PS4 i PS5 (między innymi będą tutaj hity z katalogu PlayStation Studios)
 • Cena Plus Ekstra ma wynosić: 13.99 euro miesięcznie, 39.99 euro kwartalnie, 99.99 euro rocznie 

PlayStation Plus Premium – ale nie w Polsce

PlayStation Plus Premium obejmować będzie jedynie rynki na których dostępne jest PlayStation Now. Na ten moment nie możemy zatem liczyć na jego dostępność w Polsce.

 • Oferować będzie wszystkie możliwości z abonamentu PlayStation Plus Essential i PlayStation Plus Extra.
 • Ma zawierać też około 340 gier, wśród których znajdą się gry na PS3, które dostępne będą poprzez strumieniowe przesyłanie w chmurze oraz katalog klasycznych gier z PlayStation, PS2 i PSP. Te dostępne będą nie tylko w możliwości strumieniowego przesyłania, będzie je można także pobierać.
 • Abonament da także możliwość strumieniowego przesyłania w chmurze oryginalnych gier z PlayStation, PS2, PSP i PS4 oferowanych na poziomach Ekstra i Premium, ale tylko na wybranych rynkach, na których PlayStation Now jest obecnie dostępne. Będzie można strumieniować gry wykorzystując PS4 i PS5 lub PC.
 • Dostęp do próbnych wersji gier.
 • Koszt na wybranych rynkach to: 16,99 euro miesięcznie, 49,99 euro kwartalnie, 99,99 euro rocznie.

PlayStation Plus Deluxe

To alternatywa PlayStation Plus Premium przygotowana na rynki, które nie obejmują usługi PlayStation Now. Nie będzie on zatem obejmował strumieniowania w chmurze, jednak zachowa katalog klasycznych gier z PlayStation, PS2 i PSP oraz będzie udostępniał wersje próbne gier. W pakiecie PlayStation Plus Deluxe zawierają się także możliwości zawarte w PlayStation Plus Essential oraz Extra.

Cena na ten moment nie została ujawniona, jednak możemy spodziewać się, że będzie niższa niż PS Plus Premium.

Abonament PS+, czyli PlayStation Plus Essential

Aktualnie PS+ jest cenione za poniższe korzyści.

Sieciowy tryb wieloosobowy

Sieciowy tryb wieloosobowy to podstawowa usługa, którą oferuje PS+. Bez subskrypcji nie jest możliwe zagranie online w gry Co-op czy PvP, zatem zakup abonamentu jest tutaj konieczny, nie tylko, jeśli chcecie zagrać ze znajomymi, ale także brać udział w turniejach online.

Share Play

Share Play to możliwość wirtualnego przekazania pada innej osobie.

Gracz, który uruchamia funkcję Share Play, jest określany mianem gospodarza, a dołączający – gościa. Z jej pomocą można oglądać, jak znajomi grają lub pozwolić obserwować naszą rozgrywkę, a przy okazji porozmawiać online. Osoba, która nie ma danej gry, może w ten sposób ją poznać lub zagrać w trybie multiplayer.

Dodatkowa pamięć w chmurze – co daje?

Użytkownicy abonamentu PlayStation Plus otrzymują ponadto 100 GB dodatkowej pamięci w chmurze. Jest to przydatne nie tylko z uwagi na to, że po zakupie nowej konsoli, można bez problemu kontynuować grę od ostatniego zapisu, ale także staje się to kluczowe w przypadku chociażby awarii sprzętu. Ma się wtedy pewność, że bez problemu odzyska się save’y z gry.

Zniżki na gry, dodatki i preordery

Z pewnością ciekawie prezentują się również dodatkowe, specjalne zniżki na gry, dodatki i pre-ordery na PlayStation Plus.

Promocja czeka na graczy każdego miesiąca, a rabaty można ze sobą łączyć.

Szczególnie interesująco wygląda powracająca promocja Podwójne Rabaty, gdzie zwykli użytkownicy mogą kupić gry za 30% niższą cenę, a subskrybenci PS+ kupią gry aż 60% taniej.

W styczniu 2022 dostępne są między innymi pakiety, które zawierają skórki oraz elementy do gier Apex Legends, Call of Duty: Warzone oraz Brawlhalla. Subskrybenci PS Plus mogą ponadto odebrać trzy paczki MyTEAM do NBA 2k22 co miesiąc, do marca 2022 roku.

PlayStation Plus na PS4
Abonament PS+ na PlayStation 4 to m.in. darmowe gry, zniżki i dodatki do gier

PlayStation Plus Video Pass

Ciekawą opcją jest bez wątpienia PlayStation Plus Video Pass, czyli testowa usługa, która dostępna jest jedynie w Polsce w ramach abonamentu na PS4 i PS5.

Subskrybenci PS+ mogą oglądać filmy oraz seriale bez dodatkowej rejestracji, a większość oferowanych tytułów to produkcje akcji.

Obecnie w ofercie znajdują się takie filmy, jak Spider-Man: Daleko do domu, Ghostbusters, Pasażerowie, a także Marvel Anime, Hotel Transylvania 3 czy Into the Dark i Goldbergowie.

Darmowe gry PlayStation Plus co miesiąc – czy warto?

Oferta różni się nieco, jeśli chodzi o generację konsoli:

 • Na PS4 można przypisać do swojego konta dwie gry miesięcznie,
 • natomiast na PS5 tylko jedną grę miesięcznie.

Są to bardzo często tytuły nowe, które warte są kilkaset złotych. W ostatnich miesiącach pojawiło się mnóstwo ciekawych gier w bibliotece, warto chociażby wymienić Control. Dzięki subskrypcji można powiększać sukcesywnie swoją kolekcję gier.

Przykładowo, nowe, darmowe tytuły w abonamencie PS+, które pojawią się w kwietniu 2022 to:

 • Hood: Outlaws & Legends
 • Slay the Spire
 • Spongebob Squarepants: Battle For Bikini Bottom
Dowiedz się więcej o najnowszych grach w abonamencie PS+
Darmowe gry PlayStation Plus – lista na maj 2022 pozytywnie zaskakuje!

Aby w nie zagrać, wystarczy skorzystać ze sklepu PS Store, a “zakupione” gry pojawią się na konsoli. Jedyne, co trzeba następnie zrobić, to pobrać je na dysk. W zależności od gry, można mieć możliwość natychmiastowego skopiowania części rozgrywki i zagrania w nią od razu.

Czy pobrane gry z PS Plus zostają na zawsze dla nas dostępne? I tak i nie, bo to zależy od wykupionej subskrypcji. Bez jej przedłużenia nie ma już możliwości dalszego grania w daną produkcję.    

PlayStation Plus Collection na PS5

Korzyścią, która jest dostępna jedynie dla posiadaczy PS5 jest PlayStation Plus Collection, czyli zestaw znanych oraz docenianych gier z PS4. Lista składa się z dwudziestu tytułów, które do tej pory były niezmienne, jednak w maju tego roku jedna pozycja wypadnie. Połowa z nich to hity z zewnątrz, natomiast drugą stanowią gry na wyłączność od Sony. Gry zostały odpowiednio zoptymalizowane pod kątem nowej konsoli, szybciej się wczytują oraz działają stabilniej.

Pełna lista gier w PS Plus Collection:

 • Batman: Arkham Knight
 • Battlefield 1
 • Bloodborne
 • Call of Duty: Black Ops III
 • Crash Bandicoot N. Sane Trilogy
 • Days Gone
 • Detroit: Become Human
 • Fallout 4
 • Final Fantasy XV Royal Edition
 • God of War
 • InFamous Second Son
 • Monster Hunter: World
 • Mortal Kombat X
 • Persona 5 – zniknie z listy w maju 2022.
 • Ratchet and Clank
 • Resident Evil 7 biohazard
 • The Last Guardian
 • The Last of Us Remastered
 • Uncharted 4: Kres Złodzieja
 • Until Dawn
PlayStation Plus Collection w ramach PS+
Gry z PlayStation Plus Collection dostępne są jedynie na PS5

Dowiedz się więcej o grach z listy PS+ Collection w artykule: PlayStation Plus Collection – lista gier jest zadowalająca?

Co jest dostępne na platformie PS4/PS5 bez abonamentu?

Abonament PS+ jest niezbędny, by zagrać ze znajomymi w trybie sieciowym.

Można się bez niego obejść w przypadku rozgrywki “kanapowej”, dostępnej bez wykupywania subskrypcji PS+. Gracze wówczas nie łączą się z siecią, korzystają z jednej konsoli, a ich ekran zostaje podzielony. Wszystkie kontrolowane przez graczy postaci są widoczne w oknie gry.

tryb sieciowy tylko w ramach PS+
Nie musisz mieć abonamentu PS5, aby grać na jednej konsoli w dwie osoby.

PlayStation Plus – cena subskrypcji

PlayStation Plus to subskrypcja ciągła, za którą automatycznie pobierana jest cykliczna opłata z wybraną przez użytkownika częstotliwością.

PlayStationPlus za darmo – jak włączyć i anulować okres próbny?

Na samym początku, jeśli chce się jedynie przetestować tę funkcję, warto zainteresować się 14-dniowym okresem próbnym. Aby z niej skorzystać, na koncie w PlayStation Network musi być zarejestrowana karta kredytowa, debetowa lub konto PayPal. Każdej osobie przysługuje tylko jeden okres próbny.

Po jego zakończeniu subskrypcja PS+ jest automatycznie odnowiona jako płatna, za którą co miesiąc jest pobierana określona kwota. W przypadku, gdy jednak nie będziesz zainteresowany dalszym korzystaniem z abonamentu, można ją anulować, przed zakończeniem 14-dniowego okresu próbnego. Nawet gdy anuluje się go na samym początku, można nadal bez problemu korzystać z tej usługi do końca.

Ile kosztuje PlayStation Plus?

Obecne ceny subskrypcji kształtują się następująco na PlayStation Plus:

 • 1 miesiąc PS+ – 37 zł
 • 3 miesiące PS+ – 100 zł
 • 12 miesięcy PS+ – 240 zł

Za abonament można zapłacić bezpośrednio z poziomu konsoli lub przeglądarki, wchodząc na stronę PS Store. Drugą opcją jest zakup kodu aktywacyjnego u oficjalnego sprzedawcy, np. PlayStation Plus 365 dni, który przedłuża subskrypcję konta o dokładnie rok.

Oczywiście warto być na bieżąco z promocjami – ceny abonamentu są wówczas niższe, tak jak to miało miejsce chociażby na Black Friday 2021, gdy cena na roczną subskrypcję spadła z 240 zł do ok. 160 zł.

Jak aktywować PS Plus?

Usługę PS Plus można aktywować poprzez opłacenie abonamentu lub wpisanie kodu ze specjalnej karty podarunkowej PS+. W tym pierwszym przypadku wystarczy tylko dodać środki do konta PlayStation i wybrać opcję zakupu abonamentu.

Aktywacja kodu dostępna jest w dwóch miejscach: z poziomu przeglądarki internetowej lub bezpośrednio na konsoli. W przypadku peceta, wystarczy wejść na stronę sklepu PlayStation i kliknąć ikonę swojego awatara.

awatar PS
Awatar PlayStation

Następnie rozwinąć menu i kliknąć “Wykorzystaj kod”.awatar. Teraz wystarczy tylko wpisać kod z treści maila, wkleić go w polu tekstowym i kliknąć “Dalej”.

W przypadku aktywacji kodu na PS4 Konieczne jest wejście do sklepu PlayStation Store, a następnie przewinięcie na bocznym pasku do opcji “Wykorzystaj kody”, gdzie można wpisać posiadany kod.

Na PS5 natomiast opcja ta znajduje się w Ustawieniach, gdzie trzeba przejść do opcji “Użytkownicy i konta”. Po wejściu w “Konto”, należy wybrać “Płatności i subskrypcje”, a następnie “Wykorzystaj kody”.

realizacja kodów PS+
Realizacja kodów PS+

Czy warto wykupić PlayStation Plus?

PlayStation Plus jest z pewnością dla każdego gracza, który chciałby mieć dostęp do promocji, dodatków, a przede wszystkim nowych gier (wartych znacznie więcej, niż wykupienie rocznej subskrypcji). Niekiedy można trafić na prawdziwe perełki, na które być może nie zwróciłoby się wcześniej uwagi. Ciekawie prezentuje się także opcja oglądania filmów.

Jeśli chodzi o ofertę PS Plus w 2021 roku, to zbierała ona mieszane opinie, jednak nie zabrakło kilku naprawdę mocnych gier.

Na liście gier PS+ pojawiły się chociażby Knockout City, Wreckfest, Hitman 2 czy Final Fantasy VII Remake, co bez wątpienia skłoniło wielu graczy do wykupienia abonamentu.

Jeśli zatem macie dużo czasu wolnego i chcecie ogrywać co miesiąc ciekawe tytuły, a także macie już konsolę PS4 lub PS5, to z pewnością warto zapoznać się z PlayStation Plus.

PS+ czy Xbox Game Pass – która konsola ma lepszą usługę?

Minusem PS + może być tutaj oferta, która jest mniejsza (ale też tańsza) niż chociażby w przypadku Xbox Game Pass, czyli odpowiednika PS+ na konsole Xbox. W katalogu znaleźć można około 400 tytułów, po które można sięgnąć w każdej chwili. Co więcej, nowe tytuły pojawiają się tam znacznie szybciej niż na PlayStation Plus, często nawet w liczbie kilkunastu na miesiąc. Ponadto, w dniu premiery do usługi trafiają wszystkie gry tworzone przez Xbox Game Studios.

Zobacz także: Którą konsolę wybrać? PlayStation 5 czy Xbox Series X?

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej