Macie dość PS5? Przyzwyczajcie się, PS6 zadebiutuje za kilka lat

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Macie dość PS5? Przyzwyczajcie się, PS6 zadebiutuje za kilka lat

Niebawem miną równo trzy lata od premiery PlayStation 5, czyli najnowszej konsoli Sony. Jak jednak powszechnie wiadomo, każda duża firma ma plany długofalowe. Wygląda na to, że w przypadku japońskiej korporacji obejmują one już premierę PlayStation 6. Tak przynajmniej sugerują dokumenty udostępnione w ramach brytyjskiego dochodzenia w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Do tego dochodzą nieoficjalne doniesienia od znanych osobistości. Według najnowszych plotek PS5 Pro i PS5 Slim nigdy nie powstaną. Zamiast tego pojawi się PS6, ale na jego premierę przyjdzie nam poczekać jeszcze kilka lat.

Nowe doniesienia o PlayStation 6

Zdaniem youtubera RedGamingTech możemy nie doczekać premiery PlayStation 5 Pro. Według niego istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobny projekt zostanie odłożony na półkę – tyczyłoby się to także wersji PS5 Slim. Zamiast tego Sony miałoby od razu wprowadzić na rynek PlayStation 6. Wynika to z ograniczonych zasobów przeznaczonych do pracy nad rozwojem sprzętu i tym podobnych.

Prace nad PS6 najpewniej już trwają. Nowe informacje wskazują na to, że nad projektem czuwać będzie Mark Cerny. W historii Sony i ogólnie branży gier wideo jest to ważna postać. Na przestrzeni swojej kariery współpracował z takimi firmami, jak Sega, Atari czy Crystal Dynamics. Był głównym projektantem kilku konsol PlayStation i prawdopodobnie podobną funkcję będzie sprawować przy PlayStation 6, o czym wspomniał na Twitterze WorryWartGamer, powołujący się na zaufane źródła.

Jego zdaniem, podobnie jak Piersa Harding-Rollsa (analityka z firmy Ampere Analysis), PlayStation 6 zadebiutuje najwcześniej w 2028 roku. To termin, który pojawia się również w upublicznionych dokumentach w sprawie przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft. Więcej informacji znajdziecie w następnych akapitach.

Premiera PS6 – przewidywany termin

W pierwszym ze wspomnianych wyżej dokumentów czytamy, że firma Microsoft zaoferowała Sony umowę, zgodnie z którą kolejne gry z serii Call of Duty miałyby wychodzić na konsolach PlayStation do 2027 roku. W momencie pojawienia się na rynku sprzętu nowej generacji japoński gigant utraciłby możliwość dystrybuowania nowych odsłon przebojowego cyklu strzelanek oraz innych hitowych produkcji z katalogu wydawniczego Activision na swoich platformach.

W pełnej wersji dokumentu zostało dokładnie określone, kiedy najprawdopodobniej nastąpi wspomniana premiera konsoli nowej generacji Sony. Niestety termin ten został ocenzurowany w oświadczeniu zaprezentowanym opinii publicznej.

Nieco bardziej konkretne było oświadczenie Microsoftu, które opublikował znany insider Tom Henderson na stronie Insider Gaming. Dotyczy ono 10-letniej umowy, w ramach której gigant z Redmond zobowiązuje się wydawać gry z cyklu Call of Duty na innych platformach. Oto cytat:

Termin ten w każdym przypadku wykraczałby poza oczekiwany okres rozpoczęcia nowej generacji konsol (w 2028 r.). W związku z tym gry z serii Call of Duty pojawią się na nowych konsolach PlayStation, jeśli zostaną wypuszczone na rynek w okresie obowiązywania umowy”.

Wszelkie informacje dość jasno wskazują zatem na to, że według obecnych planów PlayStation 6 pojawi się na rynku w 2028 roku bądź nieco później.

PS6 ma szansę na taki sam sukces jak PS5
Czy PS6 osiągnie taki sam sukces jak PS5?

Rzecz jasna wszystko może się jeszcze zmienić. Trzeba bowiem pamiętać, że rynek często bywa nieprzewidywalny i firmy muszą się do niego dostosowywać.

Podobna długość cyklu życia konsol PlayStation

Oznaczałoby to, że cykl życia PlayStation 5 będzie trwał około ośmiu lat. Nie odbiegałoby to jakoś specjalnie od tego, jak to wyglądało w przypadku dwóch poprzednich generacji. Od wydania PlayStation 3 do premiery PlayStation 4 minęło 7 lat. Tyle samo musieliśmy czekać na PS5.

Do 2028 roku mamy jednak jeszcze trochę czasu. Mimo najnowszych plotek (zakładających, że PlayStation 5 Pro i Slim nie powstaną), nadal prawdopodobne jest to, że ostatecznie w czasie oczekiwania na PS6, zdążą pojawić się jeszcze nowe wersje konsol obecnej generacji. Plotki na temat tego sprzętu krążą od jakiegoś czasu. Według wiarygodnego insidera znanego jako Tez2, większość dużych studiów ma już dostęp do tej konsoli (via Wccftech).

Ciekawe będzie śledzenie tego, jak potoczą się losy obecnej generacji konsol i z jakiej pozycji wystartuje kolejny sprzęt. W wyniku aktywności rynkowej Microsoftu Sony wydaje się mieć kłopoty, lecz czy Japończycy zostaną zepchnięci do roli Nintendo – tak, jak przewidują (via GamingBolt)? Dla dobra konkurencji możemy jedynie trzymać kciuki, by tak się nie stało.

Podsumowując: PlayStation 6 może zadebiutować dopiero za kilka lat, a premiery PS5 Pro i PS5 Slim to obecnie plotki i spekulacje. Pozostaje zatem cieszyć się z możliwości, jakie oferuje konsola PlayStation 5.

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (9 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO