Konsola najnowszej generacji od Sony – PlayStation 5, jest już z nami ponad półtora roku. Od tego czasu lista gier dostępnych na ten sprzęt znacznie się powiększyła. Pojawiły się również nowe oczekiwania graczy, spekulacje oraz, niestety, problemy. Co warto wiedzieć o PS5 w 2022 roku? Prezentujemy wszystkie niezbędne informacje!
Spis treści:
Każdy chętny na zakup zadaje pytanie ile aktualnie kosztuje PS5. To kluczowe, wszak od tego zależy, czy będzie gotowy kupić ją od razu, czy poczeka aż w końcu „nowość” stanieje.
Cena PS5 w 2022 roku:
W zestawie obydwu wersji znajdziesz dysk SSD o pojemności 825GB. Przy czym do twojej dyspozycji oddane będą tylko 664GB, bo resztę zajmie oprogramowanie producenta. Do tego jeden kontroler DualSense. Jeżeli potrzebujesz drugiego pada, to dopisz 329 złotych do listy wydatków.
W pudełku znajdują się również wszystkie potrzebne przewody oraz podstawka umożliwiająca bezpieczne postawienie konsoli w pionie lub poziomie.
Producenci konsol mierzą się z kryzysem od pandemii COVID-19, kiedy mocno ucierpiały łańcuchy dostaw, a mnóstwo fabryk zostało zamkniętych nawet na wiele miesięcy. To spowodowało, że wciąż brakuje na rynku półprzewodników, a co za tym idzie – brakuje PS5 na półkach sklepowych. Początkowo zakładano, że kryzys zostanie zażegnany dopiero w 2023 roku, jednak obecnie wiele wskazuje na to, że potrwa to znacznie dłużej.
Sony podkreśla, że cały czas robi co może, by sprostać popytowi na PS5, jednak zainteresowanie jest spore i nawet bez problemów z półprzewodnikami, mógłby pojawić się trudności z wyprodukowaniem odpowiedniej liczby konsol.
Według informacji przekazanych na początku maja 2022 roku przez szefa firmy Intel – Pata Gelsingera, braki mogą utrzymywać się nawet do 2024 roku. Będzie się to przekładać nadal na rynek konsol oraz kart graficznych.
PS5 zatem jeszcze przez dłuższy czas będzie towarem deficytowym.
PlayStation 5 wygląda zupełnie inaczej niż jej poprzedniczki. Ma ciekawy kształt i konstrukcję zaprojektowaną z myślą o efektywnym chłodzeniu. Charakterystyczna jest też kolorystyka, z przewagą bieli – a właściwie bardzo jasnej szarości. Do tego gdy tylko spojrzy się na PS5, od razu w oczy rzuca się to, jak duży jest to sprzęt.
Pamiętaj, że jest istotna różnica pomiędzy podstawową wersją PS5 i PS5 Digital Edition.
Co nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, różnicę tę widać także w wyglądzie.
Pomijając ogólne problemy z dostępnością PS5, okazało się, że problematyczna staje się sprzedaż PS5 Digital. Tańszy model, który umożliwia kupowanie oraz instalowanie gier w cyfrowej dystrybucji, nie wzbudza dużego zainteresowania u graczy. Nadal nie jest on sprzedawany z zyskiem. Ten pewnego rodzaju eksperyment nie był zbyt udany dla Sony i mało prawdopodobne, by firma zdecydowała się jeszcze raz na taki krok.
Nie jest ciężko zauważyć, że PS5 to pokaźna konsola, znacznie przewyższająca konsole poprzedniej generacji, w tym także PS4 Pro, które również wcale małe nie jest. Jest to zdecydowanie największa konsola Sony, jaka powstała. Wystarczy spojrzeć na porównania poniżej:
Gracze bardzo często narzekają na okazałe rozmiary konsoli, co spowodowało pojawienie się spekulacji na temat powstania PS5 Slim. Patrząc na wydania poprzednich generacji konsoli jest to niemal pewne. Problemem pozostaje jednak data premiery – przy obecnych problemach z półprzewodnikami prawdopodobnie trzeba będzie jeszcze poczekać.
Wielu graczy wstrzymuje się z zakupem P55 i oczekuje premiery wzmocnionej wersji PlayStation 5. PS5 Pro miałoby zapewne lepsze podzespoły, a co za tym idzie, byłby to większy przeskok technologiczny w stosunku PS4 i PS4 Pro. Wzmocniłaby się również wydajność gier oraz wsparcie dla technologii ray tracing. Być może pojawiłaby się nawet rozdzielczość 8K.
Poza wyglądem największe wrażenie w PS5 robi specyfikacja. Jak możesz zobaczyć w zestawieniu poniżej, konsola PlayStation 5 ma znacznie wydajniejsze podzespoły niż jej poprzedniczki. Dotyczy to zarówno procesora, karty graficznej, pamięci operacyjnej, jak i magazynu danych. To wszystko razem sprawia, że możesz liczyć na znacznie lepszą jakość obrazu. Krótko mówiąc: dokonał się pod tym względem duży postęp.
Procesor:
Pamięć:
Karta graficzna:
Dysk:
Napęd optyczny:
O jakiej jakości obrazu konkretnie mówimy? PlayStation 5 teoretycznie pozwoli na osiągnięcie rozdzielczości 4K i płynności 120 klatek na sekundę. W praktyce jednak nie liczylibyśmy na to – a na pewno nie będzie to standard. Możesz jednak spodziewać się jakości 4K/60fps lub FHD/120fps, a to również robi niemałe wrażenie.
Jednym z ulepszeń w PS5, które może nie brzmieć spektakularnie, a w rzeczywistością daje olbrzymią zmianę, jest bardzo szybki SSD.
Sony postawiło na niezwykle wydajny magazyn danych, co skutkuje bardzo szybkim uruchamianiem gier i bardzo krótkimi czasami ładowania elementów już podczas samej rozgrywki. To jedna z najważniejszych zalet PlayStation 5.
DualSense, czyli oficjalny pad konsoli PS5, bazuje na kontrolerach DualShock. Towarzyszyły one konsolom PlayStation poprzednich generacji. Ma prawie taki sam układ gałek, spustów i przycisków jak DualShock 4. Jedyną różnicą jest zamiana przycisku „Share” na „Create”.
Pad ma udoskonalony gładzik, zmodyfikowany system wibracji, oraz akumulator zapewniający dłuższy czas pracy. Ponadto ulepszony głośniczek i nowość w postaci mikrofonu, pozwalającego na komunikację bez użycia osobnego akcesorium. Najważniejszą nowinką są jednak adaptacyjne spusty, które mogą mieć różny opór, dla zwiększenia realizmu. Inaczej będzie „strzelać” z broni, a inaczej z łuku.
Podobnie jak konsola, pad DualSense jest utrzymany w czarno-białej kolorystyce. Urządzenia mogą się ze sobą łączyć zarówno bezprzewodowo, jak i za pośrednictwem kabelka USB.
Gry na PS5 mogą (choć nie muszą) być nieco droższe niż te na PS4. Decyzja w każdym przypadku należy do wydawcy.
Nie oszukujmy się, konsola jest tak dobra, jak gry, w które można na niej grać. Wszystkie gry na PlayStation 5 wymieniamy na poniższych listach. Specjalnie oznaczaliśmy też gry na wyłączność PlayStation 5, rodziny PlayStation albo PlayStation i PC – czyli to te tytuły, które nie ukażą się w wersjach na Xbox.
Po premierze nowej konsoli lista gier na start była dość krótka:
Na szczęście przez kolejne lata pojawiło się całe mnóstwo nowych gier na PlayStation 5. Na wyróżnienie zasługują:
Możesz grać także w najlepsze gry z poprzedniej generacji. Wystarczy, że opłacasz abonament PS Plus, a otworem przed tobą stanie PlayStation Plus Collection. Nie będzie cię to kosztować ani grosza (ponad wspomniany abonament).
Subskrypcja PlayStation Plus daje także możliwość pobierania co miesiąc darmowych gier PS+ (bez dodatkowych opłat, dostępnych tak długo jak subskrybujesz PS+), a także kilka znaczących dla konsolowców dodatkowych korzyści tj. 100 GB w chmurze na zapisy stanu gry, możliwość rozgrywki online w płatnych grach, czy rabaty i bonusy.
Kolejna dobra wiadomość jest taka, że listy, które widzisz powyżej, wcale nie są kompletne.
Bez problemu uruchomisz na PS5 gry, które są dostępne na PS4.
I to właściwie wszystkie – poza NIELICZNYMI WYJĄTKAMI, a są nimi: Afro Samurai 2 Revenge of Kuma Volume One, Just Deal With It!, Shadow Complex Remastered, Robinson: The Journey, We Sing, Hitman Go: Definitive Edition, Shadwen oraz Joe’s Diner.
To oznacza, że możesz grać na PS5 w ponad 4000 gier z PS4 i PlayStation VR – o ile tylko masz je w swojej kolekcji.
Producenci mogą (i część z nich tego się trzyma), wydawać bezpłatne aktualizacje. Liczyć więc można na ładniej wyglądające i lepiej działające wersje swoich ulubionych tytułów. Podkreślmy, że w ramach wstecznej kompatybilności można grać zarówno w produkcje, które w wersjach cyfrowych, jak i w te tytuły, które macie na płytach.
Warto przy okazji zwrócić uwagę na jeden szczegół: kontroler DualShock 4 pozwoli grać w gry z PS4 na PS5, ale w gry z PS5 już nie.
Jeżeli masz już dobry telewizor do gier, który bez problemu współpracował z PS4, to powinien też dobrze zadziałać z nową konsolą. Szczególnie ważne jest, żeby oferował niski input lag, cechował się rozdzielczością 4K i obsługiwał HDR. Dobrze też, gdy ma panel klasy 100 lub 120Hz. Przeczytaj więcej o telewizorach do konsoli: Jaki telewizor do konsoli do gier? Najważniejsze cechy i polecane modele
Jeśli jednak twój telewizor ma już dobrych kilka lat, dobrym pomysłem może być jego wymiana. Najlepiej zrobisz, decydując się na zakup telewizora z HDMI 2.1. Ten nowy standard pozwoli ci wykorzystać pełen potencjał drzemiący w PS5. Mowa między innymi o funkcjach dynamicznego dostosowywania częstotliwości odświeżania czy automatycznego przechodzenia w tryb gry.
Po premierze PS5 oczekiwaliśmy pojawienia się PlayStation VR 2. Wiedząc, że gogle wirtualnej rzeczywistości towarzyszące PlayStation 4 wybudziły spore zainteresowanie, zakładano że Sony będzie korzystać z okazji, aby kontynuować tę ideę. Ostatecznie dopiero po dwóch latach od premiery PlayStation 5, oficjalnie zaprezentowano PlayStation VR 2 wraz z kontrolerami nowej generacji PlayStation VR2 Sense. Kiedy możemy spodziewać się premiery? Zobacz: PlayStation VR 2 – na takie gogle czekali fani wirtualnej rzeczywistości?
PS5 obecne jest na rynku dłuższy czas, zatem warto przyjrzeć się opiniom graczy. Wśród zalet warto wymienić przede wszystkim:
PlayStation 5 ma wiele atutów, specyfikacja i wygląd to niektóre z nich, a do tego już wkrótce tylko na nowej konsoli zagramy w najnowsze tytuły. To, czy lepiej wybrać standardowy model PS5 czy jednak wersję „Digital Edition”, jest kwestią indywidualną. Jeżeli preferujesz gry na płytach lub masz ich już dużą kolekcję, to wybór może być tylko jeden.
Inna sprawa dotyczy dostępności i jeśli zależy ci na zakupie konsoli już teraz, to możesz być zmuszony do wybrania PS4 albo PS4 Pro. I nie musi to być zła wiadomość, bo obie te konsole wciąż są zdecydowanie warte zakupu. Mogą się pochwalić pokaźną listą gier i niezłym działaniem, a wersja z dopiskiem „Pro” także bardzo dobrą grafiką (pozwala na rozgrywkę w rozdzielczości 4K, co przy wsparciu HDR zapewnia świetne efekty wizualne).
Oczywiście jeśli piękna grafika jest dla ciebie absolutnym priorytetem, to w dylemacie „PS4 Pro czy PS5” decyzja może być tylko jedna: PlayStation 5.
Można również poczekać na kolejne urządzenia, czyli PS5 Slim oraz PS5 Pro. Z wydań poprzednich generacji, jak i ze spekulacji, wynika, że Sony może wypuścić na rynek nie tylko odchudzoną wersję PlayStation 5, ale także i wzmocnioną – PS5 Pro.
Coraz częściej pojawiają się sugestie, iż nowe konsole PlayStation oraz Xbox będą ostatnimi. Powodem takiego obrotu spraw miałby być przede wszystkim postępujący rozwój usług sieciowych, ale też fakt, że miniaturyzacja i ogólny rozwój podzespołów zwalnia – różnice w grafice nie są już tak ogromne, jak bywało to wcześniej, jednocześnie gracze oczekują coraz wyższych rozdzielczości czy lepszej płynności. Jednak to pochłania spore ilości mocy i potrzebne są rozwiązania software’owe, zapewniające lepsze osiągi.
Pojawiające się światowe problemy z dostawami konsol czy kart graficznych również nie wróżą dobrze. Możliwe zatem, że producenci skupią się raczej na wprowadzaniu zmian w obecnej generacji konsol, zamiast na produkowaniu nowej.
Niektórzy obserwatorzy, a nawet osoby związane z producentami gier sugerują, że przyszłością gier będzie streaming.
W jednym z wywiadów w podobnym tonie wypowiedział się między innymi prezes firmy Ubisoft, która odpowiada za takie marki jak Assassin’s Creed, Far Cry czy Watch Dogs.
Są to jednak przypuszczenia, ponieważ obecnie nie można z pełną stanowczością przewidzieć sytuacji na rynku, z jaką będziemy mieli do czynienia za kilka lat. Wiele zależeć będzie od sukcesu bądź porażki nowej generacji konsol. Kluczowe będzie także to, jak wiele osób będzie miało dostęp do szybkich łączy internetowych, bez których streaming nie ma sensu.
Pozostaje również kwestia rozwoju samej technologii strumieniowania tak, aby zapewniała ona równie wysoką jakość obrazu co korzystanie z fizycznych urządzeń.
Mogą Cię zainteresować: