Opera GX, czyli pierwsza przeglądarka dla graczy – czy może coś zmienić?

Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)
| autor: Daniel Bartosiewicz |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Opera GX, czyli pierwsza przeglądarka dla graczy – czy może coś zmienić?

Opera GX to przeglądarka internetowa dedykowana graczom. Każdy, kto mianuje się gamerem, doceni nowe, ciekawe funkcje i przede wszystkim ukłon twórców Opery w stronę świata gamingu. Wyjaśniamy, jak działa Opera GX oraz sprawdzamy jej funkcjonalność na komputerach i telefonach z punktu widzenia gracza.

Spis treści:

Rynek gamingu i jego wartość

Portal Yahoo podaje, że rynek gamingu w 2020 roku osiągnął wartość 137 miliardów dolarów i do 2026 roku ta wartość wzrośnie do 314 miliardów dolarów. Dla porównania dług publiczny Polski wynosi ok. 350 mld dolarów.

Gaming to spory tort do podziału. Żeby ugryźć z niego kawałek i zrzucić hegemona Google z piedestału trzeba się naprawdę postarać.

Opera jako pierwsza wśród przeglądarek wprowadziła udogodnienia dedykowane graczom.

Jeśli wziąć pod uwagę, że w gry gra regularnie 1,3 miliarda osób na świecie, Opera GX to dobry krok, żeby skubnąć gamingowy torcik.

Co to jest Opera GX?

Opera GX jest gamingową wersją znanej przeglądarki Opera, stworzonej w 1995 r. Według statcounter.com, ze zwykłej Opery korzysta ok. 2,33% użytkowników Internetu, co daje tej przeglądarce 6. miejsce.

Miejsce oraz udział przeglądarek w rynku:

 1. Chrome 63,06%
 2. Safari 19,84%
 3. Firefox 4,18%
 4. Edge 4,12%
 5. Samsung Internet 2,89%
 6. Opera 2,33%

Źródło: gs.statcounter.com

Wersja GX Opery jest pierwszą w historii przeglądarką dedykowaną gamerom. Zawiera szereg funkcji, które mają za zadanie ułatwić graczom życie podczas gry, streamingu lub przeglądania Internetu.

Przeglądarka gamingowa Opera GX
Przeglądarka gamingowa Opera GX

Opera GX wydana została w 2019 roku na systemy Microsoft Windows i macOS przez Opera Software. Od 20 maja 2021 dostępna jest również Opera GX mobile na telefony z Androidem lub iOS.

Opera vs Opera GX – różnice

Opera GX jest jak edycja rozszerzona zwykłej Opery – zawiera wszystko, co ma Opera, plus daje dodatkową zawartość.

Podstawową różnicą jest aktywne ograniczenie wpływu przeglądarki na pracę komputera. Opera jest sama w sobie dość szybką przeglądarką, ale wersja GX oferuje jeszcze większą prędkość i w mniejszym stopniu zaburza wydajność

Dodajmy do tego szeroką możliwość wizualnej customizacji Opery GX, w której możemy sobie ustawić np. synchro z RGB sprzętu Razer.

Opera vs Opera GX
Opera vs Opera GX

Z kolei dzięki GX Corner dostaniemy informacje o premierach czy promocjach skierowanych stricte do gamerów.

Opera dla graczy – jakie daje możliwości?

Zastanówmy się przez chwilę, co ma Opera GX, czego nie mają inne przeglądarki? Czy dodatkowe funkcje są warte tego, by porzucić Chrome lub Safari i fatygować się do sklepu z apkami?

Opera GX to:

Wsparcie dla wydajności komputera

Według zapowiedzi twórców Opery wersja GX pożera tak mało RAMu, ile się da.

Biorąc pod uwagę legendarny apetyt Chrome na RAM to nie lada argument. W końcu kupujemy 16 czy 32 GB RAM dla gier, a nie po to, żeby karmić przeglądarkę.

Dodatkowo Opera GX ma wbudowane funkcje umożliwiające optymalizację przeglądarki. Ustawimy tutaj:

 • użycie RAM-u,
 • użycie procesora,
 • obciążenie sieci.

Opera GX nie do końca “słucha się” naszych ustaleń, ale na testach pożera zauważalnie mniej RAM-u czy łącza. Ograniczenie obciążenia przesyłu danych może być szczególnie użyteczne, gdy chcemy pograć, a w tle ściąga się gra.

GX Corner, czyli promocje, newsy, zapowiedzi

Obecnie szum informacyjny jest tak nieznośny, że trudno znaleźć komputer bez AdBlocka. Ewentualnie ludzie przerzucają się na przeglądarki takie jak Brave, które domyślnie wyłączają reklamy. Opera postanowiła dostarczać powiązane z gamingiem newsy prosto do graczy.

Co to jest GX Corner w przeglądarce gamingowej?

Dzięki GX Corner dostajemy informacje o premierach, promocjach i darmowych grach, a także wiadomości ze świata gier na ekranie startowym przeglądarki.

GX Corner
GX Corner

Czy to ukłon w stronę gracza? Czy może sposób na obejście AdBlocka? Trudno orzec, pewnie jedno i drugie.

Wbudowany VPN

VPN od Opery jest jednym z pierwszych wyników, które wyskoczą nam po wygooglaniu “darmowy VPN”. Wbudowany VPN jest jedną z funkcji Opery GX przeznaczoną dla graczy.

Tutaj się zgodzimy – zmienne IP, zmiana lokalizacji czy ograniczenie śledzenia ruchu w sieci to pożyteczne funkcje.

Jednak w świetle skandalu, gdzie Opera stała za chwilówkami, mamy mieszane uczucia co do prywatności.

YouTube na wierzchu

To przydatna funkcja szczególnie dla graczy, którzy nie mają drugiego monitora. Przydać się może także w pracy lub w delegacji, gdy nie bierzesz monitora z laptopem, a masz do zrobienia research (a raczej chcesz obejrzeć filmik z papugą w trakcie spotkania na Teamsach).

Twitch na pasku bocznym Opera GX

Twitch to najpopularniejsza platforma dla streamerów, więc nie zabrakło wyróżnionego specjalnie dla niej miejsca w przeglądarce. Na pasku bocznym w Opera GX znajduje się logo Twitch, wystarczy kliknąć i się zalogować, aby móc w łatwy sposób przeglądać obserwowane kanały na Twitchu, czy sprawdzać kto jest online. Można też włączyć opcję powiadomień o transmisji na żywo.

Twitch w Opera GX
Twitch w Opera GX

Zintegrowane z przeglądarką komunikatory

Przeglądarka gamingowa Opera GX zapewnia także wygodną obsługę popularnych komunikatorów, która nie zakłóca przeglądania treści. Po prostu nie trzeba przełączać się między aplikacjami, można zarówno czatować w komunikatorze, jak i przeglądać treści. Na pasku bocznym można włączyć szybki dostęp do komunikatorów takich jak: Messenger, WhatsApp, Telegram, Instagram, Twitter oraz Discord.

Discord w Opera GX
Discord w Opera GX

Odtwarzacz w Opera GX

W odtwarzaczu na pasku bocznym możemy zintegrować z przeglądarką gamingową nasze ulubione serwisy muzyczne takie jak: Apple Music, Spotify, YouTube Music, Deezer czy Tidal.

Muzyka w Opera GX
Muzyka w Opera GX

Warto również dodać, że wersja GX posiada także efekty dźwiękowe, które zaprojektował kompozytor Rubén Rincón oraz zespół Berlinist. Tło muzyczne zmienia się dynamicznie w zależności od prowadzonych działań w przeglądarce. Może to być spokojna muzyka ułatwiająca koncentrację lub bardziej dynamiczna przy dużej aktywności użytkownika.

Czy Opera GX naprawdę coś zmienia?

Wszyscy znamy te memy.

Mem mysz gamingowa

Opera GX nie wpada w tę kategorię.

Opera GX to oprogramowanie na licencji freeware od 2005 roku, więc korzystanie z niej jest darmowe.

Producent tym ruchem chce przyciągnąć graczy zmęczonych używaniem Chrome, i odzyskać udziały w rynku utracone po skandalu

Czy od używania Opery GX zaczniemy grać lepiej? Pewnie nie. Żaden sprzęt czy program nie da nam skilla. Nawet mając wallhacka, trzeba jeszcze w przeciwnika trafić.

Geneza Opery GX przypomina genezę addonów do WoWa. Dawniej gracze tworzyli je sami jako ulepszenia quality of life. Dzisiaj są w standardzie i gracze nie wyobrażają sobie życia bez nich. Opera GX mówi do gracza: “Chodź, mam tu coś specjalnie dla ciebie”, a nie: “Siema. Oddaj mi swój cały RAM”.

Przeglądarka gamingowa Opera GX
Przeglądarka gamingowa Opera GX

Opera GX na telefon

Ruch mobilny to 60% całego ruchu w Internecie. Każda większa przeglądarka ma wersję na telefon. Opera GX również.

Przeglądarka Opera GX mobile dostępna jest zarówno na telefony z Androidem, jak i iOS.

Pierwsze, co zwraca uwagę, to niewiarygodna szybkość przeglądarki Opera GX na telefonie.

Ekran startowy zadaje nam pytania o:

 • Blokowanie reklam
 • Ochronę przed kopaniem krypto
 • Blokowanie popupów cookies
Opera GX konfiguracja

Przechodzimy dalej. Na kolejnym ekranie pytają nas o motyw i sterowanie. Wybieramy ciemny motyw. Trzeba oszczędzać oczy na gry komputerowe. Zmieniamy też na Ultraviolet. Default jest dla noobów.

Opera GX mobile

Ultraviolet wygląda ładnie, nasuwa kolorystyczne skojarzenia z Twitchem. Jednak wersja na telefon oferuje znacznie mniej opcji customizacji wyglądu.

Następnie widzimy to, co na komputerze:

 • Agregator okazji
 • Newsy, nowości
Opera GX okazje i newsy
 • Premiery i zapowiedzi
 • Darmowe gry
Opera GX kalendarz premier
 • Na samym dole znajdziecie przydatne linki.

Mobilna wersja Opery GX ma funkcję Mój Flow, czyli synchronizację z desktopową przeglądarką.

Dzięki temu wysłanie screenshotów z telefonu na komputer do tego artykułu byłoby o wiele łatwiejsze. Funkcja Mój Flow w Operze GX z pewnością przyda się graczom mobilek, szczególnie tych od studia SuperCell, które mają potężny e-sport i content.

Opera GX – czy warto pobierać?

Opera GX jest jak chłopak lub dziewczyna, do której boimy się zagadać. Nie dowiemy się, czy czeka nas wspólna przyszłość, jeśli nie podejdziemy.

Chrome nie jest najpopularniejszą przeglądarką dlatego, że działa najszybciej czy ma najlepsze funkcje. Wiele osób po prostu nie zdaje sobie sprawy, że można inaczej. I nie chce się sprawdzać innego rozwiązania.

Ktoś może powiedzieć, że zakładki czy chromy sam sobie poustawia i będzie mieć rację. Lecz z drugiej strony herbatę też mogę sobie zrobić sam, ale jeśli mama mi ją zrobi, to miło z jej strony, prawda?

Naszym zdaniem warto dać Operze GX szansę.

Opera GX – FAQ

Przejdź do pytania:

Jakie opinie ma Opera GX?

Opera GX ma ocenę 4,3 w sklepie Google. Opinie i recenzje użytkowników są mieszane. Według większości z nich Opera GX to przyzwoita przeglądarka, ale nie rewolucyjna.

Czy Opera GX jest bezpieczna?

Twórcy Opery GX oparli przeglądarkę na silniku Chromium, więc powinna być tak bezpieczna, jak każda inna przeglądarka korzystająca z tego silnika. Dodatkowe funkcje, jak: ochrona przez hijackiem DLL, hijackiem strony głównej, blokowanie skryptów śledzących czy wbudowany VPN czynią Operę nieco bezpieczniejszą niż standardowa przeglądarka. Trzeba jednak pamiętać o skandalu z chwilówkami.

Przeglądarka Opera GX sprawdzi się dla przeciętnego użytkownika?

Wszystko zależy od tego, czego użytkownik wymaga od przeglądarki. Funkcje ograniczania użycia RAMu, procesora i sieci przydadzą się posiadaczom słabszego sprzętu i wolniejszego Internetu.

Czy Opera GX bardzo różni się od innych przeglądarek?

Opera GX przede wszystkim oferuje niższe użycie mocy komputera i wbudowane funkcje, które normalnie instalujemy poprzez rozszerzenia. Różni się też podejściem do klienta i wyjściem do zawężonego grona odbiorców.

Mogą Cię zaintesować:

Czytaj Więcej