W Counter-Strike’u: Global Offensive możemy skorzystać z dodatkowych ustawień, które uruchamiają się wraz ze startem gry i pozwalają poprawić jakość rozgrywki. Są to tzw. parametry startowe CS:GO, które należy wpisać w specjalnie przeznaczonym do tego miejscu.
Komendy startowe w CS:GO pozwalają m.in. na odpalenie gry w oknie (co może być przydatne przy problemach z płynnością), zmianę częstotliwości odświeżania serwera lokalnego (tickrate) czy wyłączenie bardziej zaawansowanych ustawień wizualnych.
To bardzo ważne kwestie i niniejszy artykuł wprowadzi Was w ich szczegóły. Dowiecie się, jak należy ustawić parametry startowe CS:GO w 2023 roku.
Korzystanie z opcji uruchamiania w CS:GO jest łatwe i wymaga tylko kilku prostych kroków. Aby edytować parametry startowe CS:GO należy:
Otworzyć Steam i przejść do swojej biblioteki
Wybrać Counter-Strike: Global Offensive z listy gier
Kliknąć prawym przyciskiem myszy na CS:GO i przejść do Właściwości
Przejść do zakładki Ogólne
Odnaleźć Opcje uruchamiania na dole zakładki i wprowadzić parametry startowe CS:GO
W tym miejscu możemy wpisać wiele różnych komend startowych CS:GO jednocześnie, upewniając się że każda komenda jest poprzedzona myślnikiem lub plusem. Pomiędzy parametrami startowymi CS:GO musi występować spacja.
W poniższym przykładzie pokazujemy przykład poprawnie wpisanej komendy startowej CS:GO na uruchamianie przygotowanego przez nas wcześniej pliku z configiem o nazwie autoexec.cfg.
Interesuje nas pole „Opcje uruchamiania”, dzięki któremu możemy zmienić parametry startowe CS:GO na aktualne w 2023 roku
Najlepsze parametry startowe CS:GO – Lista komend
Istnieje sporo opcji uruchamiania CS:GO, które zostały zdefiniowane przez twórców gry. Poniżej prezentujemy listę najlepszych parametrów startowych CS:GO, które usprawnią rozgrywkę i poprawią wrażenia z CS:GO.
-novid: wyłącza intro wyświetlane podczas uruchamiania CS:GO, co pozwala zaoszczędzić czas.
-refresh X: zmienia ustawienia częstotliwości odświeżania monitora na wartość X. Ta komenda może być przydatna, jeśli chcesz dostosować swoje ustawienia graficzne. Warto zapoznać się lepiej z tematem, gdyż częstotliwość odświeżania bezpośrednio wpływa na zmęczenie oczu podczas gry, ale z drugiej strony wpisana wartość musi być obsługiwana przez posiadany przez nas monitor.
-tickrate 128: zmienia wartość tickrate na serwerze lokalnym z domyślnego 64 na 128. To zwiększa płynność rozgrywki, zakładając że dysponujemy odpowiednio wydajnym sprzętem. Biorąc pod uwagę, że CS:GO istnieje już od wielu lat, ten ostatni warunek najpewniej będzie spełniony.
-console: automatycznie włącza konsolę po uruchomieniu gry. Konsola jest niezwykle przydatnym narzędziem stosowanym do wprowadzania dodatkowych komend i zmieniania ustawień. Polecamy Waszej uwadze inne nasze artykuły, gdzie omawiamy komendy wprowadzane właśnie w konsoli CS:GO.
-fullscreen lub -full: uruchamia grę w trybie pełnoekranowym.
-windowed: uruchamia grę w trybie okienkowym.
-noborder: uruchamia grę w trybie okienkowym bez ramki.
-w / -width i -h / -height: Pozwalają na ręczne ustawienie szerokości i wysokości okna gry. W miejsce słów “width” (szerokość) i “height” (wysokość) wpisujemy pożądane wartości w pikselach.
-allow_third_party_software: ta komenda startowa CS:GO umożliwia korzystanie z zewnętrznego oprogramowania współpracującego z grą. Jest szczególnie przydatna dla streamerów, którzy chcą używać dodatkowych narzędzi podczas transmisji.
+mat_queue_mode 2: ta komenda powoduje, że CS:GO wykorzystuje wszystkie potrzebne rdzenie procesora do działania, co może poprawić wydajność gry.
-nojoy: wyłącza wsparcie dla joysticka. Jeśli nie korzystasz z kontrolera, ta komenda może zaoszczędzić nieco zasobów systemowych i sprawdzić, że gra będzie działać sprawniej.
-nod3d9ex: ta komenda startowa CS:GO wyłącza niektóre funkcje DirectX 9, co może pomóc zwiększyć liczbę klatek na sekundę (Frames Per Second, FPS) na starszym sprzęcie.
-nocrashdialog: wyłącza wyświetlanie informacji o błędach w konsoli. Jest to przydatne, jeśli nie chcesz być powiadamiany o drobnych, niewiele znaczących problemach podczas rozgrywki.
-language X: ta komenda zmienia język gry na określony przez wartość X. Dla przykładu, -language polish zmieni język na polski, a -language english na angielski.
Czym są parametry startowe w CS:GO?
Jak widać na powyższych przykładach, parametry startowe CS:GO podawane tam gdzie są Opcje uruchamiania w Steamie pozwalają nam na dostosowanie różnych elementów, które wpływają na działanie gry. Jak sama nazwa wskazuje, komendy startowe CS:GO są aktywowane ilekroć włączamy grę, i ich działanie obowiązuje w trakcie całej naszej sesji.
Warto zatem zastanowić się, które z nich faktycznie będziemy chcieli aktywować bez obaw, że ich funkcjonowanie może zacząć nam przeszkadzać w samym środku meczu. Tak może być np. z funkcją -console – jeśli nie wpisujemy komend do konsoli CS:GO za każdym razem gdy zaczynamy rozgrywkę, być może nie warto jej dodawać do opcji uruchamiania CS:GO.
Stare parametry startowe CS:GO
Poniżej prezentujemy również stare komendy startowe CS:GO. Tych radzimy nie wpisywać, gdyż mogą negatywnie wpłynąć na działanie gry.
-high: włącza tryb wysokiego priorytetu dla gry, który docelowo miał zwiększać liczbę klatek na sekundę w grze. Niektórzy gracze jednak raportowali spadek FPS po użyciu tej komendy i różnego rodzaju spowolnienia i zacięcia w działaniu CS:GO, stąd radzimy go unikać.
-threads: ustawia ilość rdzeni procesora, jakie CS:GO wykorzystuje do działania. Ta komenda startowa CS:GO jest obecnie niepolecana przez twórców, a zamiast niej lepiej korzystać z omówionej wyżej +mat_queue_mode 2.
+cl_forcepreload 1: ta komenda sprawia, że takie efekty jak wybuchy, dźwięki itp. będą ładowały się w całości podczas dołączania do gry, a nie w momencie wywołania danego efektu. Co do zasady komenda wydłuża czas dołączania do gry, ale pozwala ograniczyć spadki FPS, gdy w grze dużo się dzieje. Komenda ta jest jednak już niepolecana przez twórców gry.
+violence_hblood 0: komenda na wyłączenie krwi w CS:GO. W teorii wyłączenie krwi to ograniczenie graficznych wodotrysków prowadzące do ograniczenia spadków FPS, ale z drugiej strony bez krwi czasem ciężko określić czy wróg faktycznie został przez nas trafiony.
Fan produkcji sieciowych (szczególnie tych dynamicznych), w których może zaspokoić swoje pragnienie rywalizacji lub po prostu spędzić czas ze znajomymi. Od pewnego czasu za sprawą Game Passa rozszerza zainteresowanie grami na rozmaite gatunki i tytuły, które do tej pory były mu zupełnie obce.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?