Od ilu lat jest CS:GO? Od jakiego wieku można grać w strzelankę Valve?

| autor: Paweł Woźniak | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Od ilu lat jest CS:GO? Od jakiego wieku można grać w strzelankę Valve?

Counter-Strike: Global Offensive to obecnie najpopularniejsza sieciowa strzelanka na świecie. Historia tej serii sięga dziesiątek lat wstecz, nic więc dziwnego, że spora grupa graczy od dawna jest już dorosła i nie musi przejmować się tym, od ilu lat jest CS:GO, oraz oznaczeniami PEGI, czyli europejskiego systemu oceniania gier komputerowych (z ang. Pan European Game Information), który określa, od jakiego wieku można grać w daną produkcję.

Jeśli jednak zastanawiasz się, od ilu lat jest CS:GO i czy Twoje dzieci mogą wypróbować tytuł Valve, niniejszy artykuł odpowie Ci na te pytania.

Spis treści:

CS:GO a klasyfikacja w systemie PEGI

Najważniejszy wyznacznik tego, od ilu lat jest CSGO (czyli Counter-Strike: Global Offensive), stanowi oczywiście kategoria przyznawana przez PEGI, które zajmuje się rzetelnym ocenianiem treści znajdujących się w grze – tak aby konsumenci byli świadomi, co faktycznie zawiera dany produkt. Każdy badany tytuł może zostać zakwalifikowany do pięciu kategorii – od lat 3, 7, 12, 16 oraz 18. Dodatkowo podawane są informacje określające treść, jaka pojawia się w grze (np. przemoc, narkotyki, hazard czy wulgarny język).

Istnieje pięć podstawowych oznaczeń PEGI.
Istnieje pięć podstawowych oznaczeń PEGI.

PEGI pozwala więc odpowiedzieć na pytanie interesujące potencjalnych graczy w CS:GO, czyli od ilu lat jest dozwolona ta słynna sieciowa strzelanka.

Od ilu lat jest CS:GO?

Najpewniejszą informację o tym, od ilu lat jest CS:GO, znajdziemy bezpośrednio na oficjalnej stronie PEGI (pegi.info). To właśnie tam widnieje komunikat, iż produkcja Valve powinna trafić wyłącznie do graczy, którzy ukończyli 18. rok życia. Wynika to m.in. z obecności przemocy, stosowanej również wobec bezbronnych osób (tj. zakładników). To oznacza, że CS:GO to gra tylko dla dorosłych.

Od ilu lat jest CS:GO? PEGI odpowiada na to pytanie progiem wiekowym 18 lat. 
Od ilu lat jest CS:GO? PEGI odpowiada na to pytanie progiem wiekowym 18 lat. 

Czy CS:GO mogłoby być dostępne dla młodszego odbiorcy?

Wiemy już, że w CSGO nie powinny grać osoby poniżej 18. roku życia. W sieci nie brakuje dyskusji na temat tego, czy produkcja ta mogłaby być przeznaczona dla nieco młodszego odbiorcy. Co prawda występuje tutaj przemoc, ale np. Valorantowi, w którym wygląda to praktycznie identycznie, przyznano kategorię wiekową od 16. roku życia. Jednak w tym przypadku sprawę znacznie komplikują tryby, w których znajdziemy bezbronnych zakładników mogących zginąć. PEGI uznało, iż to nie pozwala CS:GO zostać zaklasyfikowanym jako tytuł dla niepełnoletnich graczy.

Elementy hazardu też mogą być problemem w przypadku młodszych odbiorców CS:GO.
Elementy hazardu też mogą być problemem w przypadku młodszych odbiorców CS:GO. Tym samym odpowiedź na pytanie, od ilu lat jest gra Valve, to najwyższy z możliwych progów wiekowych.

Mówi się również o hazardzie, który może być zagrożeniem dla młodych osób grających w strzelankę Valve. Gra nie została w systemie PEGI przypisana do tej dodatkowej kategorii, ale trzeba wziąć poprawkę na rzeczywisty stan rzeczy. Popularyzacji uległy strony służące do wymiany skinów i umożliwiające próby ich ulepszania. Pojawił się zatem problem, ponieważ gracze, licząc na łut szczęścia, tracą swoje oszczędności – np. kupując masę skrzynek, z których ostatecznie nie wypada żadna wartościowa skórka. 

Wypada pamiętać, że funkcje hazardowe są wprawdzie dostępne w CSGO, ale nie powinny być traktowane jako sposób na wzbogacenie się, bo system ten został tak skonstruowany, że nigdy nie stanie się to opłacalne. Mając to wszystko na uwadze, decyzja o przyznaniu CS:GO kategorii wiekowej od 18. roku życia wydaje się słuszna.

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Fan produkcji sieciowych (szczególnie tych dynamicznych), w których może zaspokoić swoje pragnienie rywalizacji lub po prostu spędzić czas ze znajomymi. Od pewnego czasu za sprawą Game Passa rozszerza zainteresowanie grami na rozmaite gatunki i tytuły, które do tej pory były mu zupełnie obce.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO