Nvidia GeForce RTX 5090 zmiecie konkurencję swoją wydajnością

| autor: Patryk Manelski | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Nvidia GeForce RTX 5090 zmiecie konkurencję swoją wydajnością

Według ostatnich doniesień najnowsza karta graficzna Nvidia GeForce powinna zadebiutować w 2025 roku. Mowa o RTX 5090 z rodziny GeForce RTX 50, która zastąpić ma serię RTX 40. Oficjalnych informacji na temat tej karty brakuje, ale pojawiły się plotki sugerujące, że GeForce RTX 5090 będzie prawdziwym potworem. Ile w tym prawdy i jak drogo będzie nas to kosztowało?

Nvidia GeForce RTX 5090 – znamy specyfikację nowej karty?

Na chińskim forum Chiphell pojawiły się informacje na temat GeForce’a RTX 5090. W normalnych okolicznościach potraktowalibyśmy takie doniesienia jako zwykłe plotki. Niemniej cytowany informator już wielokrotnie sprawdził się ze swoimi przeciekami. Możemy przeczytać przykładowo, że nowa karta graficzna od Nvidii będzie miała o połowę więcej rdzeni CUDA względem GeForce’a RTX 4090. Wzrośnie również taktowanie – o około 15%.

Jeśli chodzi o jednostki RT, to GeForce RTX 5090 zaoferuje ich 192 zamiast 128. Oznacza to duży wzrost wydajności w standardowej rasteryzacji, jak i ray tracingu. Sama karta korzystać ma z 24 lub 32 GB pamięci GDDR7 2400 MHz, a także 384- lub 512-bitowej szyny danych. Co się zaś tyczy pamięci podręcznej drugiego poziomu, to w tym przypadku możemy liczyć na wzrost do 128 MB. Na forum pojawiła się również informacja o taktowaniu rdzenia w trybie Boost, które wynosić ma standardowo 2900 MHz.

Nvidia GeForce RTX 5090

Całość przekładać się ma na wzrost wydajności o około 70% względem tego, co oferuje GeForce RTX 4090. Póki co nie wiemy jednak, ile z tych informacji jest prawdziwych. Jeśli jednak mielibyśmy się nimi sugerować, to GeForce RTX 5090 okaże się nie lada potworem. Aż strach pytać, ile będzie kosztować!

Przy okazji zobacz popularne RTX-y z serii 40:

Komputronik Gaming Google News

Może Cię zainteresować:

Jego życiem jest wirtualna farma na której może hodować cyfrowe pomidory. Swój wolny czas ładuje również w gry MMO, bo kocha interakcję z innymi graczami. Nie ma znaczenia, czy chodzi o walkę, handel, współpracę, czy zwykłą rozmowę – ten element bawi go najbardziej. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma dostępu do Sieci, daje nura do świata mang oraz fantastyki, zwłaszcza tej polskiej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO