NVIDIA GeForce RTX 4050 ma wyjść w czerwcu. Ilość VRAM rozczaruje?

| autor: Filip Węgrzyn | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
NVIDIA GeForce RTX 4050 ma wyjść w czerwcu. Ilość VRAM rozczaruje?

Jak donosi leaker Zed Wang na Twitterze, karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4050 może trafić na sklepowe półki w czerwcu 2023 roku. Dokładny termin premiery pozostaje tajemnicą, ale za to poznaliśmy szczegóły specyfikacji. Technikalia budzą jednak pewne obawy, szczególnie pod kątem pamięci VRAM, której może być nawet mniej niż w odpowiedniku z poprzedniej generacji – GeForce RTX 3050.

Specyfikacja techniczna GeForce RTX 4050

Jak podaje Zed Wang, karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 4050 trafi do nas z dość ciekawą i poniekąd kontrowersyjną specyfikacją. Jednostka ma ponoć oferować zaledwie 6 GB VRAM-u na 96-bitowej magistrali. Nie jest to najgorszy wynik, jednak w porównaniu do modelu RTX 3050, który oferuje 8 GB VRAM-u na 128-bitowej magistrali, jest to dość niepokojąca informacja.

Poza wymienionymi wyżej szczegółami spekuluje się, że RTX 4050 zaoferuje 2560 rdzeni CUDA. Wspomniany leaker donosi również, że pobór energii przez kartę nie powinien sięgać więcej niż 100 W.

Będzie to zatem prawdopodobnie najmniej prądożerny przedstawiciel nowej generacji kart graficznych firmy NVIDIA.

Specyfikacja pozwala wysnuć teorię, że nowa karta z serii RTX 4000 będzie słabsza od generacyjnego poprzednika. Nie powinniśmy jednak z góry podchodzić do omawianej jednostki z negatywnym nastawieniem. Musimy bowiem pamiętać, że produkt otrzyma najnowszą wersję autorskiego oprogramowania DLSS 3. Ten aspekt karty może zauważalnie wpłynąć na wzrost wydajności, także w bardziej wymagających grach wideo. Funkcja DLSS nie zastąpi co prawda większej ilości pamięci VRAM, ale może ułatwić obcowanie z grami.

Cena GeForce RTX 4050

Biorąc pod uwagę dość kiepską ofertę, jaką wydaje się być karta GeForce RTX 4050, pojawiają się pytania dotyczące ceny produktu. Ta na ten moment pozostaje tajemnicą i możemy spodziewać się jej ujawnienia dopiero tuż przed właściwą premierą. Zakłada się, że koszt nabycia RTX-a 4050 nie będzie problemem dla portfeli osób zainteresowanych omawianym układem.

GeForce RTX 4050 – kiedy premiera?

W temacie karty NVIDIA GeForce RTX 4050 należy zadać sobie jeszcze jedno pytanie – kiedy produkt zadebiutuje na rynku? Leaker Zed Wang podsunął internautom sugestię, że układ trafi na sklepowe półki w czerwcu 2023 roku. Dokładny termin nie jest znany.

Poniekąd otrzymaliśmy za to potwierdzenie, że karta rzeczywiście jest w produkcji, a jej pierwsze modele są przygotowywane przez zewnętrznych kontrahentów. Dowodem na to ma być fotografia przedstawiająca opakowanie, na którym widnieje napis „GALAX GeForce RTX 4050”. Firma GALAX to jeden z wielu producentów zajmujących się tworzeniem wariantów kart NVIDIA GeForce RTX.

Biorąc pod uwagę powyższe doniesienia, możemy śmiało założyć, że premiera karty graficznej NVIDIA GeForce RTX 4050 rzeczywiście odbędzie się w czerwcu tego roku. Liczymy na to, że gigant z Santa Clara potwierdzi przynajmniej część informacji o RTX 4050 w nadchodzących tygodniach.

Dostępne karty graficzne RTX z serii 40:

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Z pisaniem związał się już za młodu, kiedy to tworzył najróżniejsze opowiadania o tematyce fantasy i postapo. W wolnym czasie głównie gra. Wśród jego ulubionych gatunków znajdują się RPG akcji, kooperacyjne sandboxy. Szczególną sympatią darzy dzieła z portfolio studia Bethesda oraz taktyczne, rywalizacyjne FPS-y.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO