Nvidia Broadcast – nagrywaj i streamuj jak zawodowiec!

| autor: Daniel Bartosiewicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Nvidia Broadcast – nagrywaj i streamuj jak zawodowiec!

Osiągnięcie sukcesu, jako streamer to spore wyzwanie. Możesz odhaczać listę ze wskazówkami dla początkujących streamerów i rzeczywiście widzieć efekty. Jednak dodatkowo warto szukać nowych usprawnień ułatwiających ciężkie życie streamera. W tym artykule dowiesz się, co to jest i jak działa Nvidia Broadcast, która rozwiązuje kilka istotnych problemów przy transmisjach na żywo.

Spis treści:

Co jest potrzebne do streamingu gier? Zobacz:
Jak wybrać dobry sprzęt do streamowania?

Problemy streamerów

Otoczenie jest zmorą streamera. Grasz sobie spokojnie, mówisz do widzów, gdy nagle sąsiad przypomina sobie, że ma dziurę w ścianie do wywiercenia, albo Twój ojciec wchodzi w kadr i nieświadomie zaczyna pokaz, który późnej staje się viralem. Oczywiście, chcesz uniknąć takich sytuacji. I tu wchodzi Nvidia Broadcast. Cała na zielono.

Czym jest Nvidia Broadcast?


Nvidia Broadcast to kolejna już technologia od Zielonych oparta na kartach graficznych z RTX-em. Dzięki zastosowaniu rozwiązań sztucznej inteligencji oprogramowanie jest w stanie znacząco zwiększyć komfort nagrywania filmów wideo na komputerze czy prowadzenia transmisji Live.

Broadcast składa się z trzech modułów:

  • mikrofon – odpowiada za to, jak Twój mikrofon zbiera dźwięk,
  • głośniki – odpowiada za to, co słyszysz,
  • kamera – odpowiada za nagrywanie.

1. Usuwanie hałasu z otoczenia

Wyobraź sobie, że prowadzisz streama, gdy nagle Twoja mama/narzeczona/mąż zaczyna odkurzać, albo suszyć włosy. Albo ojciec włącza telewizor, żeby po piętnastu minutach zacząć drzemać. Żeby usunąć hałasy z tła, streamerzy inwestują w piankę wygłuszającą i kierunkowe mikrofony, a i to nie zawsze się uda wszystko wytłumić. A teraz wyobraź sobie, że możesz stracić kilka dni streama i ogrom kasy, bo akurat sąsiad kuje kafelki. Nvidia Broadcast rozwiązuje ten problem.

Sztuczna inteligencja rozpoznaje Twój głos i tłumi wszystko inne.

Broadcast i usuwanie hałasu z otoczenia

Naturalnie im większy hałas i im większa siła efektu, tym bardziej robotycznie brzmi Twój głos.

Usuwanie hałasu działa też w stosunku do osób po drugiej stronie połączenia. Czy kolega, z którym grywasz, głośno stuka w klawiaturę? Może ma wściekłego psa? Z Nvidia Broadcast możesz o tym zapomnieć i będziesz słyszeć tylko jego callouty.

Technologia nie tylko dla graczy

Nvidia Broadcast to technologia nie tylko do gier. Być może nagrywasz kursy online, prowadzisz korepetycje lub szkolenia. Może często masz prezentacje w firmie i nie chcesz, żeby prezes słuchał płaczu Twojego dziecka czy sąsiada-perkusisty. Nvidia Broadcast pozbędzie się także tych dźwięków z Twojego tła.

2. Aplikacja do usuwania tła

Tło do kamerki internetowej to podstawa. Dotychczas, żeby ukryć bałagan w pokoju, trzeba było się nakombinować z green screenem lub grać bez kamerki. Ale jak nawiązywać więź ze społecznością bez pokazywania się? Nvidia Broadcast rozwiązuje także ten problem.

Aplikacja rozpoznaje Twoją sylwetkę i “wycina” wszystko inne.

Możesz w łatwy sposób zablurować tło albo ustawić na nim tapetę czy film.

Aplikacja do usuwania tła

Nvidia Broadcast daje możliwość ustawienia gry, w którą właśnie grasz, jako tło.

Tło z gry w Nvidia Broadcast

3. Funkcja Autoframe

Zdarza Ci się czasem podczas streamowania lub nagrywania filmu, że wiercisz się na fotelu i wyjedziesz poza kadr?

Kiedy włączysz funkcję Autoframe, kamera będzie za Tobą podążać, gdziekolwiek pójdziesz.

Tylko pamiętaj wyłączyć tę funkcję, jeśli faktycznie chcesz coś zrobić poza kadrem.

4. Wbudowana funkcja testowania

Możesz nie wierzyć producentowi na słowo. Dla niedowiarków Nvidia przygotowała przyjemną w odbiorze funkcję testowania, czy aplikacja działa. Dzięki niej możesz nagrać dźwięk z hałasem, włączyć NVida Broadcast i porównać nagrania.

Nvidia Broadcast – wymagania systemowe

Nvidia Broadcast do działania potrzebuje:

  • System – 64-bitowy Windows 10,
  • Karta Graficzna – GeForce RTX 2060, Quadro 3000, TITAN RTX (lub lepsze),
  • Procesor – Intel Core i5-8600, AMD Ryzen 5 2600 (lub lepsze),
  • RAM – 8 GB,
  • Sterowniki – Nvidia Studio 462.46, Nvidia Game Ready Driver 465.89, Nvidia RTX Enterprise 462.59 (lub nowsze),

Uwaga! Dla pełnego wykorzystania zalet Nvidia Broadcast musisz mieć karty graficzne z RTX-em. Starsze karty z GTX-em mogą korzystać z funkcji audio, ale wideo już nie.



Jak skonfigurować Nvidia Broadcast?

Nvidia Broadcast może nie tylko poprawić jakość Twoich nagrań i komunikacji głosowej, ale także znacznie ułatwić życie, jeśli właściwie ją skonfigurujesz. Jak to zrobić? Na początek pobierz i zainstaluj aplikację. Pobranie jest darmowe.

  1. Urządzenie wyjściowe – radzimy zacząć od tego, jak będziesz słyszeć z pomocą aplikacji. Otwórz Nvidia Broadcast i wybierz głośniki lub zestaw słuchawkowy, z których aktualnie korzystasz. Ustaw je jako domyślne dla Nvidia Broadcast.
  2. Urządzenie wejściowe – wybierz dla aplikacji mikrofon, z którego najczęściej korzystasz. Jeśli często zmieniasz źródło dźwięku (np. w pracy masz słuchawki, a po pracy podłączasz lapka pod telewizor), w ustawieniach Nvidia Broadcast wybierz “Urządzenie domyślne”.
  3. Kamera – jeśli chcesz zmienić rozdzielczość kamery, musisz to zrobić z poziomu aplikacji NVidii, a następnie wyłączyć i włączyć kamerę w danej aplikacji.
  4. Aplikacje do stremingu – dla każdej aplikacji musisz ustawić: Nvidia Broadcast dla mikrofonu, głośników i kamery.

Konfiguracja Nvidia Broadcast – protipy:

  • Jeśli masz wersję aplikacji 1.2 lub nowszą, możesz łączyć efekty, jednak to będzie bardziej obciążało kartę,
  • Jeżeli inne aplikacje jak TeamSpeak czy Discord mają włączoną redukcję szumów, może to się kłócić z funkcją usuwania hałasu Nvidia Broadcast,
  • Wybierz “Ustawienie domyślne” dla urządzenia wejściowego w Nvidia Broadcast, jeśli często zmieniasz mikrofon lub głośniki. Dzięki temu unikniesz konieczności każdorazowej konfiguracji,
  • Nvidia Broadcast sprawdzi się dla kogoś, kto z powodów zdrowotnych (np. chore uszy) nie może korzystać ze słuchawek, a często odbywa wideokonferencje. Aplikacja usunie powstające w takiej sytuacji echo.

Z jakimi aplikacjami współpracuje Nvidia Broadcast?

Dla większości streamerów Nvidia Broadcast i OBS to wymarzone połączenie. Oprócz tego producent wymienia następujące aplikacje jako kompatybilne z Nvidia Broadcast:

  • Twitch Studio
  • Discord
  • Streamlabs
  • Xsplit Broadcaster
  • Gamecaster
  • WebEx
  • Zoom
  • Slack
  • Microsoft Teams
  • Skype
  • Google Meet.

Mogą Cię zainteresować:

Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej