Nowe wersje Steam Deck w planach Valve

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Nowe wersje Steam Deck w planach Valve

Steam Deck, czyli komputer przenośny od firmy Valve, okazał się całkiem sporym sukcesem. Świadczy o tym chociażby fakt, że choć teoretycznie urządzenie to miało swoją premierę na początku roku, nie wszystkie osoby, które zdecydowały się na jego preorder, otrzymały już swój egzemplarzy. Sukces ten w połączeniu z ogólnie ciepłym przyjęciem przez użytkowników i media branżowe stanowią doskonałą motywację dla ekipy Gabe’a Newella, by dalej rozwijać swój najnowszy sprzęt. I nie chodzi tu tylko o optymalizowanie kolejnych gier, by działały na nim jak najlepiej. W planach jest także wypuszczenie kolejnych wersji Steam Decka.

Broszura zdradza dobre wiadomości

Skąd to wiemy? Otóż firma Valve wydała ostatnio broszurę, mającą za zadanie promować przenośny komputer na nowych rynkach azjatyckich. Zgodnie z informacjami w niej podanymi, Valve widzi Steam Decka jako „wielopokoleniową rodzinę produktów”, której kolejni członkowie pojawią się z czasem. Oto dokładniejszy cytat (via GamingOnLinux):

  • Steam Deck jest pierwszym z kategorii przenośnych komputerów do gier Steam. W przyszłości Valve będzie rozwijać ten produkt kolejnymi ulepszeniami oraz iteracjami sprzętu i oprogramowania, wprowadzając na rynek nowe wersje Steam Deck. Podobnie jak oryginał, a także inne komputery osobiste, również te nadchodzące produkty będą gwarantowały dostęp do tego samego katalogu gier Steam, który gracze znają i kochają.
Nowy Steam Deck - informacje od Valve

Wśród zawartych w broszurze zapewnień na temat tego, jak lepsze będą nowe Steam Decki w stosunku do oryginału, uwagę zwracają słowa o jeszcze większej otwartości tych urządzeń. Eksperci branżowi zastanawiają się, w czym to ma się przejawiać, zważywszy na to, że już na tym etapie obecna iteracja komputera firmy Valve jest jednym z najbardziej otwartych mainstreamowym sprzętów na rynku.

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy raz, gdy pojawiają się doniesienia na temat następcy Steam Decka. Gabe Newel mówił na jego temat podczas wywiadu dla magazynu Edge już w lutym tego roku (via GamesRadar+).

SteamOS również przedmiotem rozwoju

Zgodnie z broszurą rozwijany w przyszłości będzie także system operacyjny SteamOS. Pojawi się m.in. opcja jego instalacji na komputerze za pomocą oddzielnego instalatora. Inni producenci również będą mogli z niego korzystać, co już zresztą czynią takie firmy, jak GPD i OneXPlayer.

Steam Deck pozostanie z nami na dłużej

Wszystkie te doniesienia brzmią niezwykle interesująco i z pewnością mogą cieszyć miłośników urządzeń firmy Valve. Istniał bowiem cień obawy, że twórcy cyklu Half-Life prędzej czy później odpuszczą sobie produkcję Steam Decka, tak, jak to zrobili ze Steam Linkiem czy Steam Controllerem. Wygląda jednak na to, że Steam Deck pozostanie z nami na dłużej.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO