Najlepsze Pokemony do walk, PvP i obrony Gymów w Pokemon GO

| autor: Karolina Myślińska | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsze Pokemony do walk, PvP i obrony Gymów w Pokemon GO

Każdy trener zadaje sobie pytanie: który z Pokemonów w grze jest najsilniejszy? Inwestowanie Stardustu (czyli gwiezdnego pyłu) i dobór drużyny to przecież bardzo istotne kwestie, często decydujące o wygranej bądź przegranej. Odpowiedź nie jest jednak prosta, gdyż każdy stworek spełnia się w innej roli. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie są najlepsze Pokemony w Pokemon GO – zarówno do walk oraz PvP,  jak i do obrony Gymów.

Spis treści:

PvP w Pokemon GO – jak zoptymalizować swoją drużynę?

Najlepsze pokemony na PvP
Great, Ultra i Master League

Aby skompletować dobrze zoptymalizowaną drużynę do walk PvP, nie wystarczy stawiać wyłącznie na najmocniejsze Pokemony. Największe sukcesy osiąga się bowiem dzięki sprytowi i przemyślanej taktyce. Warto zatem znać pewne podstawowe strategie budowania zespołu do Great, Ultra i Master League.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że każdy Pokemon ma swoją rolę w drużynie. Walkę rozpoczyna zawsze „lead”, który wywiera presję na przeciwniku dzięki szybko ładowanym ruchom Charged lub zadającym wiele obrażeń akcjom Fast. Powinien to być też dość wytrzymały stworek, mogący przyjąć na siebie wiele ciosów – szczególnie, jeśli będą one superefektywne. Jaki jest najlepszy Pokemon do tej roli? Jednego trudno wskazać, ale polecane są Skarmory, Altaria czy Deoxys (forma Defense).

Kolejnym ważnym członkiem drużyny jest „closer”. Pokemony należące do tej grupy sprawdzają się najczęściej na koniec walki, kiedy nie ma już żadnych tarcz w grze (po żadnej ze stron). Są wytrzymałe, wszechstronne pod względem typów oraz uniwersalne. W Pokemon GO najsilniejsze pokemony do tej roli to Venusaur, Azumarill i Umbreon.

Następnie mamy „attackera”. Jego rola polega na zbiciu tarcz przeciwnika dzięki szybko ładowanym ruchom Charged w sytuacji, kiedy przegraliśmy pojedynek „leadów”. Najlepszy Pokemon na tę pozycję to Medicham, Bastiodon bądź Whiscash.

Ostatnią ważną rolą jest „defender”. Najlepiej używać go wtedy, gdy mamy jeszcze możliwość używania tarcz, a nasz rywal nie. Stworki przydzielone do „defendera” zadają duże obrażenia, choć same nie są zbyt wytrzymałe. Tu zatem rozpatrujemy najpotężniejsze Pokemony pod względem ofensywy – nada się Lanturn, Vigoroth lub Swampert.

Budowanie drużyny w oparciu o te role jest kluczowe, jeśli chcemy zajść daleko w walkach ligowych. Warto też dbać o zróżnicowanie typów. Pokemon zajmujący trzecią pozycję w składzie powinien być superefektywny i odporny na stworki kontrujące naszego „leada”, gdyż to właśnie jego wystawimy do walki, gdy „lead” przeciwnika okaże się kontrą naszego. Drugi Pokemon także powinien się charakteryzować siłą odpowiednią na typy zagrażające naszemu pierwszemu stworkowi – będzie on stanowił koło ratunkowe. Zestawy ruchów zależą zaś od osobistych preferencji i zachęcamy tu do eksperymentowania.

Czym jest IV i jak ulepszyć Pokemony?

Czym jest IV i jak ulepszyć Pokemony w Pokemon Go?
Idealne IV u Garchompa.

IV to indywidualne statystyki każdego schwytanego stworka, wahające się w przedziale od 0 do 15 punktów. Obok stałych cech i CP to jedne z najważniejszych wyznaczników siły. Najmocniejsze Pokemony w Pokemon GO to takie, które posiadają po 15 punktów w HP, ataku i obronie – wtedy mówimy o idealnym IV.

Stworki mające od 45 do 35 punktów IV są najbardziej warte ulepszania, jeśli będziemy ich używać do rajdów, zbijania Gymów lub walk w Master League. Do Great i Ultra League najlepsze są Pokemony z niską liczbą punktów w ataku. Dzięki temu będzie można uzyskać na nich wyższy poziom przy zachowaniu górnej granicy CP (1500 CP dla GL, 2500 CP dla UL). Przykładowo najlepsze indywidualne statystyki dla Skarmory’ego do Great League wynoszą 0/15/14. Taki okaz osiągnie równo 1500 CP na poziomie 27,5, więc będzie dużo silniejszy w walkach ligowych niż Skarmory o IV 15/15/15. Drugi z nich przebiłby ten próg CP już na 25. poziomie.

Ulepszanie okazów w Pokemon GO polega przede wszystkim na zwiększaniu ich poziomu, a co za tym idzie – również CP. Aby tego dokonać, musimy zbierać Stardust oraz cukierki. Oba materiały uzyskujemy poprzez wykluwanie jajek, uczestniczenie w rajdach, łapanie i transferowanie stworków (najlepiej kilku jednocześnie) oraz wymiany między trenerami. Gdy zbierzemy odpowiednią ilość, będziemy mogli wcisnąć zielony przycisk „Power Up”

Maksymalny poziom, do jakiego możemy ulepszać stworki, to 50. Do jego osiągnięcia niezbędne są cukierki XL. Możemy je zdobyć na takie same sposoby, jak wymienione powyżej. Oprócz tego istnieje też opcja zamiany 100 zwykłych cukierków na jeden XL. Jak widać, są one dużo bardziej wartościowe, dlatego należy wydawać je z rozwagą.

Najpotężniejsze Pokemony pod względem Combat Points (CP)

Najpotężniejsze Pokemony w Pokemon Go.
Mewtwo z wysokim CP

Combat Points, czyli CP, to jawna wartość określająca zbiorczo siłę poszczególnych Pokemonów. Wysokość CP determinowana jest przez stałe (HP, atak, obronę) i indywidualne statystyki Pokemona (IV) oraz jego poziom. Pokemony z wysokim CP, dzięki swej sile i wytrzymałości, są niezwykle przydatne w walce. Dlatego warto ulepszać najlepsze Pokemony w Pokemon GO znajdujące się w naszej drużynie.

Poniżej znajduje się lista stworków z potencjalnie najwyższym CP w grze. Nie uwzględniono na niej specjalnych form Pokemonów:

  • Slaking – max CP: 5010
  • Regigigas – max CP: 4913
  • Mewtwo – max CP: 4724
  • Groudon / Kyogre – max CP: 4652
  • Zekrom / Reshiram / Dialga – max CP: 4565
  • Palkia – max CP: 4512
  • Meloetta – max CP: 4490
  • Garchomp – max CP: 4479
  • Ho-Oh – max CP: 4367
  • Rayquaza – max CP: 4336

Najsilniejsze Pokemony do walki

Atak jest jedną z najważniejszych statystyk wartych uwagi trenera. Decyduje o tym, jaką potencjalną siłą dysponuje dany Pokemon, co w połączeniu z odpowiednim zestawem ruchów tworzy przepis na sukces w walce. Nie powinno nikogo dziwić, że w tej kategorii wysokie miejsca zajmują przede wszystkim Pokemony legendarne, Ultra Bestie oraz pseudolegendarne, które są jednymi z najtrudniejszych do zdobycia. 

Poniżej znajduje się lista stworków z najwyższą wartością ataku w grze:

  • Deoxys – atak: 345
  • Xurkitree – atak: 330
  • Kartana – atak:  323
  • Pheromosa – atak: 316
  • Blacephalon – atak: 315
  • Mewtwo – atak: 300
  • Rampardos – atak: 295
  • Archeops – atak: 292
  • Slaking – atak: 290
  • Haxorus / Rayquaza – atak: 284

Warto jednak pamiętać, że sama wartość ataku nie sprawia jeszcze, że dany stworek będzie silny. Przykładowo Slaking posiada aż 290 punktów ataku i tym samym to 9. najsilniejszy Pokemon w Pokemon GO pod tym względem, ale w rzeczywistości jest on zupełnie nieprzydatny w walce. Dzieje się tak dlatego, że duże znaczenie ma także zestaw ruchów, których Pokemon może się nauczyć dzięki odpowiednim Technical Machine (Fast, Charged, Elite Fast i Elite Charged TM).

Fast i Charged TM są podstawowymi przedmiotami, które można uzyskać np. w ramach nagrody za ukończony rajd. Pozwalają one zmienić ruch danemu stworkowi. Przedmioty „Elite” służą do tego samego, z tą jednak różnicą, że odblokowują dostęp do ruchów legacy (czyli takich, które są już niedostępne w grze). Za ich pomocą możemy także wybrać konkretny ruch, bez potrzeby losowania go z ograniczonej puli, jak ma to miejsce w przypadku zwykłych TM.

Najsilniejsze Pokemony do walki - zestaw ruchów u Snorlaksa.
Przykładowy zestaw ruchów u Snorlaksa.

Każdy ruch ma przypisaną liczbę zadawanych obrażeń. Mogłoby się więc wydawać, że w Pokemon GO najsilniejsze Pokemony to te, które mają najwięcej punktów w tej statystyce. Ruchy potrzebują jednak różnego czasu, by być gotowe do użycia. Gracze opracowali więc statystykę, która oblicza, jaki ruch zadaje najwięcej obrażeń w jak najkrótszym okresie. Mowa o statystyce DPS (damage per second), określającej liczbę zadawanych obrażeń na sekundę. To najważniejsza wytyczna, pozwalająca określić, jaki jest najsilniejszy Pokemon w naszej drużynie. 

Poniżej znajduje się lista stworków i ruchów z najwyższym wskaźnikiem DPS (zaokrąglone do pierwszego miejsca po przecinku) dla każdego typu:

  • Psychiczny – Mewtwo – fast: Confusion, charged: Psystrike – DPS: 20,9 
  • Robaczy – Pheromosa – fast: Bug Bite, charged: Bug Buzz – DPS: 20,5 
  • Trawiasty – Kartana – fast: Razor Leaf, charged: Leaf Blade – DPS: 20,4
  • Elektryczny – Xurkitree – fast: Thunder Shock, charged: Discharge – DPS: 19,9
  • Walczący – Terrakion – fast: Double Kick, charged: Sacred Sword – DPS: 19,5
  • Ognisty – Reshiram – fast: Fire Fang, charged: Fusion Flare – DPS: 19,3
  • Smoczy – Rayquaza – fast: Dragon Tail, charged: Outrage – DPS: 18,7
  • Kamienny – Rampardos – fast: Smack Down, charged: Rock Slide – DPS: 18,4
  • Duchowy – Gengar – fast: Lick, charged: Shadow Ball – DPS: 18,1
  • Stalowy – Metagross – fast: Bullet Punch, charged: Meteor Mash – DPS: 17.9
  • Mroczny – Hydreigon – fast: Bite, charged: Brutal Swing – DPS: 17,5
  • Ziemny – Groudon – fast: Mud Shot, charged: Precipice Blades – DPS: 17,5
  • Lodowy – Galarian Darmanitan – fast: Ice Fang, charged: Avalanche – DPS: 17,4
  • Wodny – Kyogre – fast: Waterfall, charged: Origin Pulse – DPS: 17,4
  • Latający – Moltres – fast: Wing Attack, charged: Sky Attack – DPS: 16,9
  • Trujący – Nihilego – fast: Poison Jab, charged: Sludge Bomb – DPS: 16,3
  • Normalny – Meloetta (Aria) – fast: Quick Attack, charged: Hyper Beam – DPS: 15,7
  • Wróżkowy – Gardevoir – fast: Charm, charged: Dazzling Gleam – DPS: 14,9

Najlepsze Pokemony do obrony Gymów

Najlepsze Pokemony - przyszła obrończyni Gymów
Przyszła obrończyni Gymów

W grze Pokemon GO obrona jest równie ważna, co atak. Stworki o wysokiej wytrzymałości świetnie radzą sobie w bronieniu Gymów, dzięki czemu gracze mogą zdobywać złote odznaki i PokeCoiny. Najlepsze Pokemony w Pokemon GO spełniające się w tej roli mają dużo punktów w statystyce obrony i HP, choć ważne są również ataki i typy. Niewielu graczy wie, że czasem warto postawić na mniej oczywisty wybór, by zaskoczyć potencjalnego rywala.

Poniżej przedstawiamy najlepsze Pokemony do obrony Gymów (lista jest subiektywna!):

  • Dragonite – typ: smoczy, latający
    Dragonite nie jest oczywistym wyborem, jednak będzie świetnym uzupełnieniem dla popularnych obrońców typu normalnego i fairy, jak Blissey, Togekiss czy Slaking. Pokemony, które są względem nich superefektywne, są jednocześnie słabe w walce z Dragonite’em.
  • Blissey – typ: normalny
    Blissey i jej preewolucja to jedne z najczęściej używanych strażników Gymów. Wszystko dzięki wysokim statystykom staminy (496) i obrony (169). Jest to z pewnością największy „tank” w grze, który jest w stanie wytrwać wiele walk i skutecznie odstraszyć przeciwników.
  • Slaking – typ: normalny
    Ten stworek jest wart uwagi głównie ze względu na swoje ogromne wartości CP. Na 50. poziomie potrafi osiągnąć nawet 5010 CP i jest to najwyższy wynik w grze. Slaking posiada także wysokie statystyki staminy (284) i ataku (290)
  • Milotic – typ: wodny
    Ten Pokemon to najlepszy obrońca typu wodnego. Cechuje się odpornością na wiele różnych typów i zbalansowanymi statystykami.
  • Metagross – typ: stalowy, psychiczny
    Każdy trener powinien mieć Metagrossa na wysokim poziomie, gdyż przydaje się nie tylko do starć, lecz także do obrony Gymów. Dobrze sprawuje się jako kontra na Pokemony walczące dzięki psychicznym ruchom.
  • Togekiss – typ: wróżkowy, latający
    Podobnie jak Metagross dobrze kontruje ruchy typu walczącego. Oprócz tego radzi sobie ze stworkami smoczymi, a są one często wybierane do zbijania Gymów.
  • Drifblim – typ: latający, duchowy
    Ten Pokemon dobrze sprawdza się w parze z Blissey, Snorlaksem, Tyranitarem czy innym stworkiem podatnym na ataki walczące. Ponadto jest wartościowy w PvP, szczególnie Ultra i Great League. 
  • Snorlax – typ: walczący
    Snorlax jest wart uwagi ze względu na ciekawe zestawy ruchów i dużą wytrzymałość w walce. Jest bardzo popularnym wyborem do obrony Gymów.

Mogą Cię zainteresować:

Z wykształcenia medio- i groznawca. Wielka fanka franczyzy Pokemon. Może pochwalić się znajomością każdego z 905 stworków. Oprócz tego interesuje się filmami, serialami i digital paintingiem.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO