Najlepsze mody do Minecrafta. Jak je zainstalować?

| autor: Mikołaj Łaszkiewicz |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsze mody do Minecrafta. Jak je zainstalować?

Sukces Minecrafta opiera się głównie na wolności, jaką tytuł daje graczom. W klockowym świecie sam stajesz się kowalem własnego losu i wybierasz, w jaki sposób chcesz cieszyć się rozgrywką. Ograniczają Cię jedynie własna kreatywność i ramy narzucone przez twórców. Jeśli to z jakiegoś powodu za mało i chcesz dostosować grę do własnych upodobań, to otworem przed Tobą stoi potężny katalog modów – od kosmetycznych aż po te kompletnie zmieniające rozgrywkę. Zobacz, które mody do Minecrafta są najciekawsze.

Spis treści:

Instalacja modów nie jest zbyt trudna, ale różni się w zależności od tego, jaką wersję gry posiadasz. Przed zmodowaniem Minecrafta warto zatem zapoznać się z krótkim poradnikiem wyjaśniającym, w jaki sposób należy zainstalować mody.

Jak zainstalować mody do Minecrafta: Java Edition?

W przypadku Minecrafta w wersji Java Edition wgrywanie modów wymaga nieco umiejętności, ale nie bój się – jeśli będziesz śledzić poradnik krok po kroku, to wszystko powinno się udać.

Zamek w Minecraft
Mody do Minecrafta pozwalają urozmaicić sobie zabawę.

Przed pobraniem modów, musisz zdobyć narzędzie, które umożliwi ich późniejszą instalację. Na rynku dostępnych jest kilka darmowych opcji, ale w tym poradniku skupię się na najpopularniejszym i najbardziej kompatybilnym z nich wszystkich, czyli Minecraft Forge.

Aby zainstalować mod w Minecrafcie: Java Edition, musisz wykonać poniższe kroki:

  1. Pobierz Minecraft Forge z oficjalnej strony producenta, a następnie zainstaluj program
  2. Pobierz wybrany mod, rozpakuj plik i wklej zawartość do folderu C:\Users\[nazwa_użytkownika]\AppData\Roaming\.minecraft\mods
  3. Otwórz Minecraft Launcher i wybierz „forge” z rozwijanej listy po lewej stronie ekranu
  4. Wybierz opcję „mods” z poziomu menu głównego Minecrafta
  5. Załaduj wybrane mody

Uwaga! Jeśli w folderze „.minecraft” nie masz folderu „mods”, to musisz go najpierw stworzyć.

Nie wiesz, jak dostać się do C:\Users\nazwa_użytkownika\AppData\Roaming? Wystarczy, że wciśniesz menu Start i wpiszesz w pole wyszukiwania %appdata%.

Jak wgrać mody do Minecrafta: Bedrock Edition?

Minecraft: Bedrock Edition to nowsza, bardziej dopracowana i wieloplatformowa wersja gry. Gracze chwalą ją za lepszą stabilność, możliwość zabawy wieloosobowej niezależnie od platformy oraz dużo większe wsparcie ze strony twórców. Minecraft: Bedrock Edition ma jednak zdaniem niektórych dużą wadę – znacznie mniejsze możliwości modowania. Nie oznacza to, że Minecraft: Bedrock Edition kompletnie nie nadaje się do wgrywania modów, ale w chwili obecnej społeczność zgromadzona wokół nich jest znacznie mniejsza, przez co sam katalog modyfikacji prezentuje się nieco gorzej.

Mody do Minecrafta: Bedrock Edition można instalować na dwa sposoby – manualnie lub z użyciem opcji „Marketplace” w menu głównym gry. Jeśli zdecydujesz się na manualne pobieranie modyfikacji, musisz wykonać poniższą procedurę:

  1. Pobierz interesujące Cię rozszerzenie. Polecam zajrzeć w tym celu na popularną witrynę MCPEDL i wybrać jeden z setek dostępnych modów. Pamiętaj, że jeśli na stronie pobierania zobaczysz kilka różnych rozszerzeń pliku, wybierz ten z końcówką .mcaddon.
  2. Uruchom Minecrafta, poczekaj, aż gra się załaduje i włącz tryb okienkowy w ustawieniach
  3. Otwórz Eksplorator Windows, znajdź pobrany mod i dwukrotnie klikinij w plik o rozszerzeniu .mcaddon. Spowoduje to, że mod zostanie automatycznie zaimportowany i będzie można wybrać go podczas tworzenia nowej gry. W tym miejscu możesz już z powrotem włączyć tryb pełnoekranowy w ustawieniach
  4. Aby rozpocząć zabawę z aktywnym modem, w trakcie tworzenia świata, kliknij “Resource Packs”, a następnie “My Packs”, wybierz zaimportowane rozszerzenie i zaznacz “Activate”

Jeżeli nie chcesz bawić się w samodzielne pobieranie modyfikacji, to możesz skorzystać z opcji „Marketplace”. Znajdziesz tam zarówno płatne, jak i bezpłatne dodatki do Minecrafta, które pobierzesz bezpośrednio z poziomu gry. Wystarczy, że wybierzesz interesujący Cię mod i wciśniesz „Download” – gotowe. Pozostaje już tylko stworzyć nowy świat z interesującym Cię rozszerzeniem.

Marketplace w Minecraft
Marketplace w Minecraft oferuje wiele atrakcji.

Najlepsze mody do Minecrafta

Oto zestawienie modów do Minecrafta, które naszym zdaniem powinien wypróbować każdy gracz:

Optifine / Fastcraft – Minecraft ładniejszy i Minecraft brzydszy

Optifine to coś w sam raz dla posiadaczy naprawdę mocnych komputerów. Ten mod dodaje do Minecrafta wsparcie dla tekstur HD, odblokowuje mnóstwo nowych opcji graficznych i sprawia, że klockowy świat zaczyna przypominać rzeczywistość. Z kolei Fastcraft to przeciwieństwo Optifine – pozwala uruchomić Minecrafta nawet na najsłabszych komputerach, obniżając przy tym nieco jakość oprawy wizualnej. Może wydawać się to dość dziwną opcją, ale uwierzcie mi, że płynna gra na niskich ustawieniach jest lepsza niż żadna.

Pam’s HarvestCraft – przez żołądek do serca fana Minecrafta

Pam’s HarvestCraft - mod do Minecrafta
Pam’s HarvestCraft – przez żołądek do serca fana Minecrafta

Modyfikacja Pam’s HarvestCraft to prawdziwa gratka dla wszystkich fanów jedzenia. Znajdziesz w niej setki różnych smakowitości, w tym także rozmaite napoje. Zmiany, które wprowadza mod, widać niemal na każdym kroku, i to od samego początku rozgrywki. Na drzewach zobaczysz wiszące owoce, nieco niżej, na ziemi, rosną dziesiątki różnych grzybów i ziół, a upolowane zwierzęta dostarczają inne rodzaje mięsa. Masz ochotę na chłodne picie w postaci napoju energetycznego czy lemoniady? Nie ma problemu. Do tego trzeba dodać, że crafting rozrasta się niesamowicie i w zasadzie dziesiątki godzin można spędzić wyłącznie w wirtualnej kuchni, przygotowując i spożywając różne posiłki.

JourneyMap – mapa do Minecrafta

JourneyMap - modyfikacja Minecrafta
Z mapą wprowadzoną przez modyfikację JourneyMap życie w Minecrafcie staje się łatwiejsze!

W zasadzie pozycja obowiązkowa dla każdego gracza Minecrafta. Mod ten wprowadza do gry zaawansowaną i aktualizowaną w czasie rzeczywistym mapę, dzięki której już nigdy się nie zgubisz. Poza tym możesz do niej dodawać własne znaczniki, tak aby ciekawe miejsca, czy rozmaite posiadłości były zawsze w widocznym miejscu. Przydatna może okazać się także minimapa ułatwiająca nawigację na bieżąco, bez potrzeby sięgania po dużą mapę. Co ciekawe, JourneyMap działa w trybie wieloosobowym i nie wymaga instalowania dodatku po stronie serwera.

Twilight Forest – nowa kraina

Twilight Forest - mod
Twilight Forest – nowa kraina

Twilight Forest dodaje do Minecrafta tajemniczą krainę pełną zamków, dziwnych stworzeń (niekoniecznie przyjaznych) i sekretów, które tylko czekają na odkrycie. Twórcy moda postanowili oddać w ręce graczy tytułowy las, ewidentnie inspirowany klimatami fantasy. Znajdziesz tu niekończące się korytarze, skrzynie skarbów, lochy, jaskinie i labirynty oraz zmierzysz się z hydrą, a nawet minotaurem. Jakby tego było mało, twórcy postawili na bardzo unikalny sposób wejścia do tego świata – trzeba wykopać dół o wymiarach dwa na dwa, zalać go wodą, zadbać o roślinność wokół w postaci kwiatów i grzybów, a na koniec wrzucić do środka diament. Wtedy otworzy się przed Tobą portal do Twilight Forest.

IndustrialCraft

IndustrialCraft - mod w Minecrafcie
IndustrialCraft – od węgla, aż po atom

Każdy zapalony inżynier powinien pobrać tego moda. IndustrialCraft wprowadza mnóstwo nowości związanych z szeroko pojętym przemysłem. Możesz tutaj eksplorować różne sposoby pozyskiwania elektryczności – od paneli solarnych, przez piece na węgiel, aż po elektrownie atomowe. To ostatnie to nie żart, ale, jak na Minecrafta przystało, sprawa nie jest taka prosta. Żeby zbudować i utrzymać w pełni funkcjonalny reaktor jądrowy, trzeba zadbać o odpowiednie materiały, system chłodzenia i nie dopuścić do awarii, bo ewentualne szkody mogą okazać się katastrofalne.

Wszystkie te kombinacje związane z pozyskiwaniem energii elektrycznej mają swój cel. Nie bez powodu wspomniałem wcześniej o przemyśle. IndustrialCraft pozwala na zwiększenie ilości wydobywanych surowców naturalnych oraz wprowadza dodatki takie jak fabryki. Jeśli czujesz, że Minecraftowi brakuje głębi, to IndustrialCraft sprawi, iż odwołasz swoje słowa i staniesz się prawdziwym potentatem przemysłowym.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Autor
Mikołaj Łaszkiewicz
Fan gier Nintendo, kolekcjoner konsol i komputerów, uwielbia retro, ale nie pogardzi next-genową grafiką. Serię FIFA darzy miłością od najmłodszych lat i co roku spędza 1000 godzin z Football Managerem. O komputerach wie wszystko.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO

Polecane produkty

TP-Link Archer A6
TP-Link Archer A6
Cena od 189,00zł
Logitech G Pro X
Logitech G Pro X
Cena od 499,00zł
California Access Boa CA-1731 USB RGB
California Access Boa CA-1731 USB RGB
Cena od 149,00zł
Komputronik Infinity X512 [N02]
Komputronik Infinity X512 [N02]
Cena od 5 890,00zł
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
DELL Inspiron G15 Core i5-11260H | 15,6"-FHD | RTX3050 | 16GB | 512GB | Win 11
Cena od 4 199,00zł
MSI G274QPF QD
MSI G274QPF QD
Cena od 1 999,00zł
Logitech G413 Carbon
Logitech G413 Carbon
Cena od 399,00zł
Razer Viper Ultimate
Razer Viper Ultimate
Cena od 649,00zł
Netgear RAX30-100EUS
Netgear RAX30-100EUS
Cena od 799,00zł
Logitech G213 Prodigy
Logitech G213 Prodigy
Cena od 199,00zł
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
iiyama G-Master GB3466WQSU-B1 Red Eagle - 34" | Ultra-Wide QHD | VA Curved | 1ms | 144Hz
Cena od 2 099,00zł
Logitech G502 Hero
Logitech G502 Hero
Cena od 279,00zł
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
AOC 25G3ZM/BK - 24.5" | Full HD | 0.5ms | 240Hz
Cena od 999,00zł
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
HP Omen 40L Gaming GT21-0322nw (6J9N5EA)
Cena od 4 999,00zł
Razer Kraken V3 X
Razer Kraken V3 X
Cena od 369,00zł
SteelSeries Apex 3
SteelSeries Apex 3
Cena od 309,00zł
Roccat Burst Core AIMO czarna
Roccat Burst Core AIMO czarna
Cena od 89,00zł
California Access Sunda CA1045
California Access Sunda CA1045
Cena od 69,00zł
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
HP Victus 15 Ryzen 5 5600H | 15,6"-144Hz | 16GB | 512GB | W11H | RX6500M
Cena od 3 699,00zł
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
ASUS VY249HE Gaming - 24" | IPS | 1ms | 75Hz
Cena od 649,00zł
ASUS RT-AX86S
ASUS RT-AX86S
Cena od 739,00zł
Komputronik Infinity X512 [S2]
Komputronik Infinity X512 [S2]
Cena od 5 390,00zł
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
California Access Shark CA-1418 Jixian Red
Cena od 169,00zł
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
ASUS VG24VQ1B - 23.8" | VA Curved | Full HD | 1ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
HyperX Cloud II Czerwone
HyperX Cloud II Czerwone
Cena od 349,00zł
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Lenovo Ideapad 3-15 Gaming Core i5-11320H | 15,6"-120Hz | 8GB | 512GB | no Os | GTX1650 | Czarny
Cena od 3 299,00zł
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Acer Nitro 5 Core i5-11300H | 15,6"-FHD | GTX1650 | 8GB | 512GB | Win 11
Cena od 3 499,00zł
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
iiyama G-Master GB2470HSU-B1 Red Eagle - 23.8" | Full HD | IPS | 0.8ms | 165Hz
Cena od 899,00zł
ASUS TUF-AX5400
ASUS TUF-AX5400
Cena od 594,99zł