Ranking kart graficznych 2024. Najlepsze karty graficzne do gier

| autor: Jakub Krawczyński | Przeczytasz w 11 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Ranking kart graficznych 2024. Najlepsze karty graficzne do gier

Dobra karta graficzna to podstawowy element każdego komputera gamingowego, bez którego trudno o wydajność w grach. Niestety wybór odpowiedniego modelu do gier wcale nie jest prosty, zwłaszcza że w tym roku na rynku zadebiutowały nowe karty graficzne od NVIDIA GeForce i AMD Radeon. Ilość dostępnych na rynku modeli może utrudnić graczom orientację w ofercie. Dlatego przygotowaliśmy ranking kart graficznych do komputerów gamingowych, który będzie doskonałym wsparciem w podjęciu decyzji.

Najlepsza karta graficzna do gier – ranking TOP 10

Przygotowaliśmy zestawienie kart graficznych do gier, które polecane są przez naszych specjalistów. Znajdziesz tutaj dość tanie karty graficzne, jak i jednostki z wyższej półki dla bardzo wymagających graczy. Poniższy ranking kart graficznych powinien odpowiedzieć na potrzeby każdego typu gracza.

Oto aktualnie najlepsze karty graficzne do gier 2024:











Inne popularne karty graficzne:

Ranking kart graficznych 2023

Porównanie kart graficznych dla graczy

Przygotowaliśmy także porównanie kart graficznych do gier. Zestawiliśmy serie z wyższej półki, jak i te dla graczy o skromniejszych portfelach. Znajdziecie tu szeroki wachlarz GPU, które zapewnią solidną dawkę wirtualnej rozrywki, zależnie od wymagań gry. Wy musicie jedynie zdefiniować czego oczekujecie i jaki macie budżet.

Tanie karty graficzne do gier

  • Nvidia GeForce GTX 1650
  • Nvidia GeForce RTX 3050
  • AMD Radeon RX 6600
  • Intel Arc A580

Podstawowa karta graficzna do gier cechuje się niską ceną, ale wciąż pozwala na dobrą zabawę w wielu tytułach. Wyposażone są w układy pozwalające na osiągnięcie akceptowalnej jakości za niewielkie pieniądze. W bardziej wymagających i współczesnych grach mogą wymagać obniżenia efektów do średnich. W pozostałych grach o mniejszych wymaganiach będzie można grać w Full HD przy wysokich ustawieniach. W grach wydanych w 2023 i wcześniej będzie można sobie pozwolić na więcej, niekiedy nawet 1440p przy niższych ustawieniach. Nie należy tu jednak oczekiwać płynnej rozgrywki VR. Na tanią kartę graficzną powinni decydować się mniej wymagający gracze. Na przykład stawiający na fabułę gry, a niekoniecznie jakość grafiki. Fani starszych produkcji lub gracze z minimalnym budżetem.

GPU do gier za około 900-1000 złotych pozwoli na komfortowe granie w jakości Full HD, aczkolwiek w przypadku najbardziej wymagających tytułów nie obejdzie się bez lekkiego obniżenia ustawień graficznych. Po takiej redukcji możemy tu uzyskać stabilny klatkaż nieco powyżej 30 FPS w bardziej obciążających nowych tytułach. Natomiast w hitach sprzed kilku lat, jak Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2 oraz nowościach stworzonych z myślą o wydajności, nawet i tu uświadczymy płynności nieco przekraczającej 60 FPS przy najwyższych ustawieniach.            

Warto jednak zauważyć, że modele Radeon RX 660, Intel Arc A580 i GeForce GTX 1650 oraz RTX 3050 występuje w różnych konfiguracjach układu graficznego i pamięci VRAM. Tanie karty graficzne to dobry wybór do Resident Evil 4, The Last of Us Part 1, God of War, Returnal.

Wydajna karta graficzna do gier

  • Nvidia GeForce RTX 3060
  • Nvidia GeForce RTX 4060
  • AMD Radeon RX 5700 XT
  • AMD Radeon RX 6750 XT
  • AMD Radeon RX 7600 XT

Wydajna karta graficzna dla gracza zapewnia dobrą moc za rozsądne pieniądze. Karty z tego segmentu nie będą mieć problemu z uruchomieniem większości współczesnych hitów w Full HD przy zrównoważonych ustawieniach grafiki (mieszanka średnich i wysokich) przy 60 FPS, a i dość często w 1440p przy ustawieniach wahających się od niskich do średnich, w granicach 30-60 FPS. Choć w tych bardziej wymagających tytułach konieczne może być obniżenie ustawień graficznych (jakość tekstur, zasięg rysowania, antyaliasing, teselacja czy okluzja). Nie należy też nastawiać się na efekty ray-tracingu. Mimo wszystko poziom grafiki wciąż powinien pozostawać na satysfakcjonującym poziomie. W grach wydanych w zeszłym roku i wcześniej natomiast spokojnie pozwolimy sobie na 1440p i powyżej 60 FPS przy wysokich ustawieniach w większości tytułów.

Wymienione powyżej modele kosztują od 1000 do 2000 złotych i poradzą sobie z najnowszymi grami uruchomionymi w rozdzielczości Full HD. Polecamy do grania w: Baldur’s Gate 3, Elden Ring, Star Wars: Jedi Survivor, Hogwart’s Legacy.

Bardzo wydajna karta graficzna do gier

  • Nvidia GeForce RTX 4060 Ti
  • AMD Radeon RX 6800 XT
  • AMD Radeon RX 7700 XT
  • AMD Radeon RX 7800 XT
  • Nvidia GeForce RTX 4070

W segmencie bardzo wydajnych kart graficznych znajdują się układy, które nie będą mieć problemu ze współczesnymi grami w Full HD i przy wysokich ustawieniach graficznych. A przy tym nie uszczuplą budżetu tak mocno jak topowe modelu obecne w rankingu kart graficznych.

Karty te zapewnią wystarczająco dużo mocy, by zachować płynność gry nawet wtedy, gdy na ekranie mnóstwo się dzieje. Niezależnie od tego jakiego gatunku. Z pierwszoosobową strzelanką pełną wybuchów i zniszczenia. Ze strategią czasu rzeczywistego, w której toczymy wojny z udziałem tysięcy jednostek jednocześnie. Karty z tego pułapu poradzą sobie bez trudu. Przy okazji tutaj możemy pozwolić sobie na uruchomienie ray-tracingu dla lepszej grafiki oraz DLSS3 dla lepszej wydajności. Jeśli GPU do gry w rozdzielczości 1440p i powyżej 60 FPS lub 4K w 30-60 FPS jest tym, czego szukasz, możesz wybierać z jednej z wymienionych powyżej serii serii.

Najlepsza karta graficzna do gier

  • NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti
  • Nvidia GeForce RTX 4080
  • NVIDIA GeForce RTX 4090
  • AMD Radeon RX 7900 XT
  • AMD Radeon RX 7900 XTX

Ranking kart graficznych kończymy topowymi modelami GPU. Pozwolą na zabawę w dowolnej współczesnej grze. Na najwyższych ustawieniach wizualnych, z 60 fps lub więcej, bez spadków wydajności nawet w rozdzielczości 4K. Umożliwiają granie na kilku monitorach jednocześnie lub rozrywkę z wykorzystaniem gogli wirtualnej rzeczywistości. Jeśli potrzebna jest karta graficzna do 4K (Ultra HD), wybierz jeden z superwydajnych układów. Wartymi uwagi są tutaj modele od Nvidia serii Ada Lovelace oraz topowe AMD generacji Navi (RDNA3).

Jaka karta graficzna do gier? Jak wybrać?

Najprostszym kryterium wyboru karty graficznej dla graczy jest oczywiście cena. Można z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że im droższa karta, tym będzie bardziej wydajna. Diabeł jak zawsze tkwi jednak w szczegółach, dlatego warto zwrócić uwagę na specyfikację techniczną, która wskaże nam faktyczne możliwości danego układu i umożliwi świadomy zakup najlepszej karty gamingowej.

  • Typ procesora graficznego – decyduje o wydajności danej karty. Obecnie dobra karta graficzna dla gracza będzie wyposażona w chipset Nvidia Geforce GTX, Nvidia Geforce RTX lub AMD Radeon RX.
  • Taktowanie rdzenia – podawane są dwa parametry – bazowe i maksymalne (Boost). Im wyższe tym lepiej.
  • Compute Units / CUDA Cores – liczba rdzeni CUDA (Nvidia) czy też Compute Units (AMD) jest bardzo ważna i to ona wpływa na wydajność układu graficznego. Im jest ich więcej, tym lepiej sobie one radzą z przetwarzaniem grafiki. Trzeba jednak pamiętać, aby porównywać liczbę rdzeni/jednostek w obrębie architektury jednej firmy, a także jednej generacji sprzętu.
  • Szyna i przepustowość pamięci – jeśli mamy do czynienia z tym samym typem karty graficznej, warto zwrócić uwagę, czy jego różne warianty nie różnią się przepustowością pamięci. Dzięki niej operacje graficzne będą wykonywane jeszcze szybciej, a różnica może wynosić nawet do 10-15% przy podobnej klasie karty.
  • ROP – jednostki rasteryzacyjne odpowiadają za pewne operacje zapisu i odczytu, które są częścią procesu przetwarzania grafiki, w tym antyaliasing (wygładzanie krawędzi), a od ich liczby zależy szybkość i przepustowość renderowania obrazów na ekranie
  • TFLOPS (teraflopy) – to maksymalna teoretyczna liczba operacji zmiennoprzecinkowych, w uproszczeniu reprezentująca potencjał karty graficznej. Tak, jak z liczbą Compute Units / CUDA Cores, należy jedynie porównywać TFLOPS w obrębie jednej generacji kart graficznych, a ponadto nie sugerować się jedynie miarą TFLOPS jako jedynym wyznacznikiem wydajności karty.
  • Ilość pamięci RAM – o zapotrzebowaniu na ilość pamięci decyduje konkretna gra. Można przyjąć zasadę, że do rozdzielczości Full HD minimum to 6 GB, do QHD przynajmniej 8 GB, a do rozdzielczości 4K Ultra HD potrzebne będzie nawet 16 GB pamięci (najwydajniejszy na rynku GeForce RTX 4090 posiada aż 24 GB pamięci).
  • Rodzaj pamięci RAM – najlepszym wyborem będą karty graficzne z pamięcią GDDR6 oraz GDDR6X, odznaczające się wysoką przepustowością kości.
  • Możliwość podkręcania (OC) – karty oznaczone OC pozwalają na zwiększanie taktowania chipsetu oraz pamięci RAM, co umożliwia zwiększenie wydajności karty. Jest to opcja przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, gdyż może wpływać na stabilność pracy komputera.
  • Złącza – najczęściej stosowane obecnie złącza to HDMI oraz DisplayPort, chociaż można także znaleźć karty ze złączem DVI. Im więcej złączy, tym więcej monitorów możemy podłączyć jednocześnie. Jeśli zależy nam na najnowszych technologiach przesyłania obrazu i dźwięku już na przyszłość, najlepiej wybierać modele z HDMI 2.1, które oferuje wyższą wydajność niż DisplayPort 1.4.
  • Złącza zasilania – za ich pomocą podłączamy kartę do zasilacza, dlatego trzeba się upewnić, że zasilacz ma ich odpowiednią ilość i typ. Stosowane obecnie wtyczki to: 6-pin, 8-pin lub 2x 8-pin, a także 12-pin, który można spotkać w kartach graficznych Nvidia RTX 3000. Najmocniejsze modele na rynku złącza 16-pin (tak jest w przypadku na przykład GeForce’a RTX 4090).
  • Wymiary karty – trzeba na nie zwrócić uwagę, gdy szukamy karty do komputera w mniejszej obudowie, w przeciwnym razie może ona po prostu fizycznie się nie zmieścić do środka.
  • NVIDIA DLSS, AMD FSR, Intel XeSS – funkcja odpowiadająca za obniżanie rozdzielczości połączonej z algorytmem wyostrzania obrazu, co przekłada się na płynniejszą animację przy zachowaniu jakości obrazu. Dowiedz się więcej: DLSS 3 – co to jest i jak działa?
  • Ray tracing – technologia śledzenia promieni, odpowiadająca za bardzo realistyczne efekty świetlne w grach (obsługiwana przez karty Nvidia GeForce RTX oraz AMD Radeon RX 6000 i RX 7000). Zobacz także: Jak działa ray tracing?
  • Pobór mocy karty graficznej – najczęściej określany jest przez producentów jako TGP (Total Graphics Power u Nvidii) oraz TBP (Total Board Power u AMD). Wartość tego parametru oznacza całkowity pobór mocy karty graficznej. Jak można się domyślić, im wydajniejsze GPU, tym czynnik ten będzie większy. Najmocniejsze karty mogą potrzebować zasilaczy o mocy 850 W. Szczegółowe informacje znajdziesz w tym poradniku: Pobór mocy karty graficznej – czym różnią się TDP, TGP i TBP
  • Podświetlenie – karty graficzne do gier często wyposażone są w podświetlenie RGB, które nie ma wpływu na wydajność karty, ale za to efektownie się prezentuje w obudowie komputera.
Karta graficzna do gier

Jakie znaczenie ma chłodzenie karty graficznej?

Kolejną dość znaczącą cechą – dla niektórych graczy – może być typ chłodzenia i jego głośność. Karty mogą oferować rozwiązania standardowe lub autorskie z efektywniejszym odprowadzaniem ciepła. Najbardziej wydajne karty graficzne do gier są wyposażone w dwa lub nawet trzy wentylatory. Tutaj skupimy się na fabrycznych układach chłodzenia, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować dodatkowe, bardziej rozbudowane mechanizmy, np. chłodzenie wodne.

Interesującym rozwiązaniem jest tzw. półpasywne chłodzenie. Karta graficzna wyposażona jest w radiator oraz wentylatory. Przy małym obciążeniu podzespołów te ostatnie nie muszą się uruchamiać, gdyż ciepło jest odprowadzane za pomocą radiatora. To przekłada się na znacznie cichszą pracę. Wentylatory są włączane dopiero po osiągnięciu określonej temperatury.

Ciekawą opcją jest wentylator promieniowy, który pozwala na przetłoczenie powietrza przez radiator i wypchnięcie go w dwóch płaszczyznach jednocześnie. Jeśli mamy przestronną obudowę, w ten sposób osiągniemy niższe temperatury i wyższą wydajność.

Komora parowa występuje w kartach graficznych ze średniej i wyższej półki. Tego typu chłodzenie to system rur cieplnych i żeberek z punktem styku komory parowej, który łączy się z GPU, pobierając nadmiar ciepła, które jest następnie wyparowane i rozpraszane osiadając na chłodniejszych powierzchniach.

Karta graficzna do laptopa gamingowego

Karta graficzna odgrywa ważną rolę także w laptopach do gier. Jeszcze do niedawna producenci stosowali tutaj dużo słabsze konstrukcje. Obecnie ich możliwości są porównywalne z kartami dla komputerów stacjonarnych. Gamingowy laptop może więc zastąpić wydajny komputer do gier.

Różnica między kartami dla komputerów a kartami dla laptopów, sprowadza się do rozwiązań obniżających wydzielanie ciepła i zużycie energii. Konstrukcja laptopa wymusza obniżenie poboru mocy, a to przekłada się na obniżenie wydajności układów. Wersje kart graficznych do laptopów są zamontowane na stałe i nie można ich wymienić.

Mogą Cię zainteresować:

Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (42 głosy)

Czytaj Więcej