Gry wojenne, dające możliwość wzięcia udziału w wirtualnej bitwie i pokonania przeciwnika, fascynowały ludzi od zawsze. Kiedyś namiastką tej rozrywki były szachy, a prawdziwe planszowe gry wojenne, wierniej oddające realia pola walki, pojawiły się w Niemczech w XVIII wieku. Dziś, dzięki grom komputerowym, możemy poczuć się jak wielki dowódca lub zwykły piechur i wziąć udział w wojnie z dowolnej epoki. Na rynku są gry strategiczne, w których kontrolujemy całe armie lub poszczególne oddziały, oraz strzelanki FPP i TPP, pozwalające przejąć bezpośrednią kontrolę nad jednym z wielu żołnierzy na froncie, walczących z bronią w ręku. Zebraliśmy zatem najlepsze gry wojenne w jednym miejscu, abyście wiedzieli, na które tytuły rzeczywiście warto poświęcić swój czas.
Najlepsze gry wojenne – poniżej znajdziecie naszą subiektywną listę TOP dziesięciu gier o wojnie, w jakie warto dziś zagrać. Są to najlepsze gry na PC i w niektórych przypadkach również na konsole. Zawarliśmy tu zarówno produkcje traktujące o współczesnych konfliktach zbrojnych, jak i tych historycznych – zwłaszcza gry o drugiej wojnie światowej. Prezentujemy też całą gamę gatunków: od wielkich strategii przez dynamiczne RTS-y po strzelaniny z widokiem pierwszoosobowym. Jest też jedna wyjątkowa pozycja.
Najlepsze gry wojenne – oto nasza subiektywna lista:
Nasz ranking zbierający najlepsze gry wojenne otwiera This War of Mine. To niezwykła produkcja polskiego studia 11 bit. Tytuł opowiada o wojnie, pokazując z niespotykanej w innych produkcjach perspektywy cywili starających się przetrwać w ruinach okupowanego miasta. Zamiast strzelanin są tu codzienne wyprawy po zapasy, walka z głodem i zimnem oraz niezwykle trudne decyzje moralne, często związane z wielkim poświęceniem. Realia gry oparto na przekazach z wojny w byłej Jugosławii, ale problemy, jakie są w niej poruszane, wydają się być uniwersalne i pasujące do każdego współczesnego konfliktu.
Arma 3 zadebiutowała w 2013 roku, ale wciąż wygląda dobrze i cieszy się niesłabnącą popularnością. To realistyczny symulator pola walki, w którym można wcielić się w żołnierza, prowadzić czołg lub inne pojazdy bojowe, a także latać samolotami i śmigłowcami. Najwięcej zalet pokazuje w misjach kooperacyjnych, wykonywanych z innymi graczami. Dzięki sporej liczbie oficjalnych dodatków i niezliczonych fanowskich modyfikacji, można tu wykreować niemal dowolny scenariusz bojowy z wybranej dekady.
Hell Let Loose to propozycja wyłącznie dla miłośników sieciowych strzelanin. Gra przenosi nas do czasów II wojny światowej, na jej najbardziej znane fronty, czyli do Normandii, w Ardeny, do Stalingradu czy Kurska. W multiplayerowych bitwach na dość sporych mapach rywalizuje aż setka graczy po stronie aliantów oraz Niemców. Twórcy starali się jak najlepiej oddać klimat i realia ówczesnych walk. Sama rozgrywka jest przez to bardzo realistyczna – trzeba wykazać się nie tylko celnym okiem, ale i dbać o swoje linie zaopatrzeniowe. Warto się nastawić na ścisłą kooperację i komunikację z innymi graczami.
Squad to kolejna niezwykle realistyczna strzelanina sieciowa. Pokazuje realia współczesnych konfliktów zbrojnych, a mapy zabierają nas w rejony Afganistanu, Pakistanu, do gęstych zabudowań Faludży w Iraku oraz na tereny wschodniej Europy. Walczymy po stronie realnych armii, wykorzystując używany przez nie sprzęt – wozy bojowe i śmigłowce. Lokacje są na tyle rozległe, że oprócz walk istotny jest też transport. I jak to na wojnie, samotni gracze praktycznie nic tu nie zdziałają – liczy się ścisła komunikacja z innymi osobami i wykonywanie rozkazów wydawanych przez dowódców.
War Thunder to niezwykle popularna strzelanina sieciowa, która serwuje nam realia wojny totalnej: lotniczej, lądowej i morskiej z użyciem odpowiednich maszyn. Możemy w niej poznać różne ery rozwoju lotnictwa, bo bitwy osadzone są w czasach od I wojny światowej po inwazję na Irak – ze szczególnym naciskiem na II wojnę światową i konflikty z ery zimnej wojny. Oprócz tego są jeszcze tryby dla śmigłowców, czołgów oraz okrętów. Rozgrywka jest generalnie zręcznościowa z różnymi ułatwieniami, ale opcjonalnie można też wziąć udział w bardziej realistycznych starciach. Warto też wiedzieć, że choć gra jest darmowa, to wyróżnia się dość agresywnym systemem mikrotransakcji.
Wprawdzie opisujemy tutaj drugą odsłonę cyklu Company of Heroes, ale od razu informujemy, że na listopad 2022 roku zaplanowana jest premiera części trzeciej – z nieporównywalnie ładniejszą grafiką, lepszym systemem zniszczeń i wieloma innymi nowościami. Wracając do Company of Heroes 2 – to gra typu RTS (strategia czasu rzeczywistego), w której dowodzimy całymi oddziałami na froncie wschodnim II wojny światowej. W „dwójce” kierujemy wojskami Armii Czerwonej, poczynając od Operacji Barbarossa w 1941 roku, a na zdobyciu Berlina kończąc. Wydane później rozszerzenia wprowadzają do gry operacje w Europie Zachodniej. RTS-owa rozgrywka przetestuje w boju głównie nasze zdolności taktyczne, bo rozwój bazy zepchnięto tu na dalszy plan. Nie zabrakło też trybu multiplayer dla zwolenników bitew z bardziej wymagającym, żywym przeciwnikiem.
Hearts of Iron IV to propozycja dla wirtualnych generałów. Jest grą z gatunku wielkich strategii, a więc oprócz samego przesuwania symbolicznych pionków swojej armii na mapie, przyjdzie nam tu również zadbać o rozwój technologii militarnych, skuteczny wywiad i zawieranie sojuszy z innymi krajami. Akcja toczy się w latach 1936-1948 – w grze tworzymy własną, alternatywną historię II wojny światowej lub podążamy doskonale znaną ścieżką. Natkniemy się tu także na znane postacie i wydarzenia historyczne w formie minimisji, przewijających się przez całą kampanię.
Akcja gry WARNO rozgrywa się w latach 80. XX wieku, przenosząc nas w sam środek konfliktu NATO z Układem Warszawskim, który szybko przeradza się w III wojnę światową. Twórcy wiernie odtworzyli ponad 600 autentycznych jednostek i maszyn z tamtego okresu. Sama rozgrywka to już dynamiczne dowodzenie na modłę strategii czasu rzeczywistego, choć opcja przybliżenia widoku kamery potrafi przenieść nas w sam środek walk. Dzięki zaawansowanemu silnikowi graficznemu akcja prezentuje się naprawdę imponująco i realistycznie, zwłaszcza jeśli chodzi o wygląd jednostek, ukształtowanie terenu i model zniszczeń. Oprócz kampanii solowej gra oferuje też opcję gry sieciowej.
Seria Total War liczy sobie wiele odsłon, a jedną z lepszych jest nawiązująca do historii dwunasta część cyklu, czyli Three Kingdoms. Tytuł przenosi nas do starożytnych Chin u schyłku dynastii Han i Epoki Trzech Królestw, kiedy kraj był wewnętrznie skłócony. Gracz staje po stronie jednego z dowódców i próbuje siłą zjednoczyć kraj. Rozgrywka to mieszanka strategii turowej z RTS-em. W pierwszym przypadku przemieszczamy wojska na mapie i zarządzamy gospodarką, a w czasie rzeczywistym toczymy właściwe bitwy. Oprócz starć na otwartej przestrzeni i kontrolowania ogromnych armii są też oblężenia twierdz i zasadzki. Ponadto gra oferuje wsparcie dla modów i tryb sieciowy.
Choć od momentu premiery strzelanki sieciowej Battlefield 1 twórcy zdołali wydać dwie kolejne gry z tej serii, to właśnie ta odsłona wciąż cieszy się ogromną popularnością i sympatią graczy. Zapewne wszystko przez to, że podejmuje rzadko spotykany w grach temat I wojny światowej. Po takim czasie od debiutu i rozlicznych aktualizacjach jest to też pełna, kompletna gra z dużą liczbą map do walk sieciowych, które pozwalają odwiedzić wiele historycznych lokacji. Sama rozgrywka również jest interesująca, głównie przez fakt użycia na polu bitwy pierwszych czołgów i powolnych samolotów, które mierzą się z piechotą i żołnierzami na koniach. Battlefield 1 oferuje również ciekawy wstęp z kilkoma misjami dla pojedynczego gracza, a na serwerach wciąż można znaleźć sporą liczbę graczy.
Mogą Cię zainteresować: