Najlepsze gry VR w 2023 roku – TOP 10

| autor: Daniel Bartosiewicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsze gry VR w 2023 roku – TOP 10

Kto z nas nie myślał o tym, jak fajnie byłoby znaleźć się w Tamriel w Skyrimie V, w kosmosie rodem z Gwiezdnych Wojen, czy w horrorze a la Resident Evil. Teraz to możliwe. Gry VR oferują dodatkowy benefit, którego gry na pozostałe platformy nie mają, i prawdopodobnie nie będą miały – aktywność fizyczną. Dzięki VR możesz jednocześnie grać w gry i ruszać się, co jest zbawienne dla Twojej kondycji, kośćca i ogólnego zdrowia. Dzisiaj prezentujemy 10 najlepszych gier na VR.

Gry na VR – ranking 2023

Twórcy gier zmagają się z szeregiem wyzwań podczas kolejnych produkcji. Zdążyć przed premierą. Wyjść na plus. Dać dobrą fabułę i ciekawe mechaniki z minimalną liczbą bugów w dniu premiery. I zapewnić graczowi immersję. To, jak skutecznie gra wciągnie gracza i ile frajdy mu dostarczy, będzie stanowiło o jej sukcesie. Dobrą grę poleci znajomym. Kiepską obsmaruje w recenzjach albo po prostu rzuci w kąt. Ogromnym krokiem w stronę podołania temu ostatniemu wyzwaniu jest właśnie rozwój technologii VR. Poniżej opisujemy najlepsze gry VR, które wykorzystują możliwości tej technologii, co sprawia, że zdecydowanie są godne polecenia.

Oto zdaniem redakcji topowe gry VR w 2023 roku:

Half-Life: Alyx – gra VR z wciągającą fabułą

Half Life: Alyx to gra, która budzi mieszane uczucia. Z jednej strony rozczarowanie, bo przecież nie jest to trzecia odsłona Half Life, na którą fani czekają już od 2004 r. Z drugiej strony Half Life: Alyx to świetna gra. Twórcy tej części doskonale wykorzystali możliwości, jakie oferuje VR, co w połączeniu z dedykowanymi goglami Valve Index robi kapitalną robotę. Tak dobrą, że ludzie bez wahania decydowali się na zakup gogli za średnią krajową. Możliwości wchodzenia w interakcje z otoczeniem w tej grze są ogromne, a fabuła, jak we wszystkich częściach, na najwyższym poziomie. Dwa razy zastanów się, zanim zaczniesz rozgrywkę, bo prędko nie skończysz.

Keep Talking and Nobody Explodes – czas wspólnie rozbroić bombę

„Keep Talking and Nobody Explodes” to gra polegająca na rozwiązywaniu zagadek związanych z rozbrajaniem bomb. Gracz, który znajduje się przed ekranem, widzi bombę, ale nie wie, jak ją rozbroić. Pozostali gracze mają wszelkie informacje, ale nie widzą bomby. Mogłoby się wydawać, że rozbrajanie bomby z czasem stanie się nudne. Nie w tym przypadku. Za każdym razem rozwiązanie zagadki jest inne. Gra jest idealna dla grupki przyjaciół, którzy lubią współpracować i podejmować wyzwania. Zabawa jest pełna napięcia i wymaga szybkiego myślenia oraz dobrej komunikacji. Rewelacyjnie sprawdzi się na domówkach.

The Elder Scrolls V: Skyrim VR – powrót do klasyki

O samym Skyrimie trudno powiedzieć coś, czego gracze już by nie wiedzieli. Od 2017 r. możesz wykonywać te same questy w dobrze znanej krainie, tylko w innej, ciekawszej i bardziej wciągającej odsłonie. Na porcie do VR ucierpiała nieco grafika, która jak przystało na grę z 2011 r., średnio pasuje do obecnych realiów, ale dobrze wiemy, że dobra grafika do grywalności nie jest potrzebna. Poza tym jeże ze strzał nadal wyglądają przekomicznie, a rzucanie kapustą do wiadra daje jeszcze więcej frajdy.

PS. Zobaczymy, czy w VR też będzie Ci się chciało skakać pod górę.


Przy okazji zobacz najpopularniejsze akcesoria do PS5:

Resident Evil 4 VR – najlepszy horror na gogle

Jeszcze jakiś czas temu myśleliśmy, że słuchawki z dźwiękiem przestrzennym czynią rozgrywkę w grach horrorowych straszną. W końcu ryk potwora lub niepokojący szmer może rozlec się z dowolnego miejsca. VR wynosi horror w grach na zupełnie inny level. Przykładem gry, która doskonale przekłada specyfikę gier z gatunku horroru na VR jest Resident Evil 4. Dzieło studia Capcom jest dość udanym portem oryginalnej gry z 2006 r. i choć brakuje trybu Mercenaries i DLC, to nadal dogranie ponad piętnastoletniego tytułu do VR wyszło powyżej oczekiwań.

Superhot VR – najlepsza gra VR w rankingach

Superhot VR pojawia się praktycznie we wszystkich, tak polskich, jak i zagranicznych, zestawieniach najlepszych gier na VR, pomimo tego, że wyszła aż w 2016 r. Gracz ma proste zadanie – wykańczać wrogów i nie zginąć. Przeciwnicy giną od jednego strzału czy uderzenia, ale postać gracza jest tak samo krucha. Rewelacyjną cechą tej gry jest możliwość panowania nad upływem czasu poprzez ruch. Gdy poruszasz się wolniej, czas też biegnie wolniej, co ułatwia graczowi eliminację wrogów i nieprzypadkowo owocuje porównaniami tej gry do filmów z serii Matrix.

Astro Bot Rescue Mission – reprezentuje najlepsze gry VR według graczy

Coś, co było jedynie darmową demówką na PS, do tego stopnia spodobało się graczom, że Sony nie miało wyjścia i stworzyło pełnoprawną odsłonę. Gracze zakochali się w Astro Bocie i to nie dlatego, że sam robocik jest przeuroczy. Wśród pozytywnych komentarzy w Internecie znalazły się opinie, że to najlepsza gra pod VR. Pokrywa się to z opiniami m. in. na IGN (9/10) czy Metacritic (90%). Gra zaczyna się w momencie, gdy obcy atakuje statek astrobotów, rozrzucając ich po pięciu kontynentach. Zadaniem protagonisty jest odnalezienie pobratymców. Sama rozgrywka przypomina trochę Super Mario 3D.

Beat Saber – gra VR, w której nie zabraknie ruchu

Beat Saber wygląda jak połączenie gierek na telefon z przecinaniem owoców Guitar Hero. Gra jest prosta w swoim założeniu, a mimo to potrafi wciągnąć na długie godziny niczym Deluxe Sky Jump. Masz dwa miecze świetlne – jeden czerwony, drugi niebieski. Czerwonym przecinasz czerwone bloki, a niebieskim… kumasz zasadę. Na drodze masz przeszkody i bomby, więc musisz robić uniki. Ogromną zaletą Beat Saber jest fakt, że do skutecznego bicia rekordów potrzebny jest ruch. Pieczesz zatem dwie pieczenie na jednym ogniu – grasz w grę i spalasz kalorie.

Blade and Sorcery – świetnie oceniana gra dostępna na VR

To gra, która na Steamie trzyma 98% pozytywnych recenzji i w pełni na to zasługuje. W opisie gry czytamy: “Walkę ogranicza tylko Twoja kreatywność”. To, czym przyłożysz przeciwnikowi, zależy od Ciebie. Gracz może chwycić wroga za wszystko i uderzyć go tym, co znajdzie pod ręką. Do wyboru masz broń do walki w zwarciu, dystansową i magię. Dzięki temu gra oferuje nieskończone możliwości likwidowania oponentów i wciąga na długo. Jedyne, co nas zastanawia, to zapowiadane przez twórców realistyczne odwzorowanie magii…

Minecraft VR – najpopularniejsza gra świata na VR

Gdyby Minecraft w swojej pierwotnej wersji i porcie na mobile nie wciągał dostatecznie mocno, twórcy gry przygotowali jego wersję na VR. Teraz możesz pozbyć się swoich dzieciaków jeszcze skuteczniej… Żart. To oczywiste, że nikomu nie oddasz swoich gogli VR. Rozwój wirtualnej rzeczywistości w kontekście Minecrafta kazał nam myśleć, że port najpopularniejszej gry świata na VR to tylko kwestia czasu. To nastąpiło w 2020 roku. VR wprowadza rozgrywkę w sześciennym świecie w inny, równie sześcienny wymiar. Przy okazji polecamy zerknąć na poradniki:

Star Wars: Squadrons – gra VR w świecie George’a Lucasa

Microsoft Flight Simulator w realiach Gwiezdnych Wojen z dodatkiem strzelania do innych? Da się zrobić! Posiadacze praw autorskich do uniwersum stworzonego przez George’a Lucasa opanowali do perfekcji sztukę monetyzacji wszystkiego, co istnieje. Wraz z rozwojem technologii wirtualnej rzeczywistości powstanie gry VR w świecie Star Wars było nieuniknione. A największym beneficjentem są gracze i fandom. Star Wars Squadrons daje możliwość zabawy zarówno w trybie single player jak i multiplayer. Gra oferuje także bogaty wybór statków kosmicznych, dzięki czemu gracze mogą dostosować swój styl gry do swoich preferencji.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 - (7 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO