Najlepsze gry survival multiplayer – ranking gier o przetrwaniu ze znajomymi

| autor: Patryk Manelski | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsze gry survival multiplayer – ranking gier o przetrwaniu ze znajomymi

Gry survival multiplayer od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem graczy. Coś musi być w tym pozornie prostym rąbaniu drewna, zbieraniu pożywienia oraz budowaniu schronienia, że lgniemy do takiej rozgrywki, co widać po statystykach na Steamie. Zwłaszcza gdy walkę o przetrwanie urozmaicają inne elementy oraz możemy cieszyć się nią razem ze znajomymi lub wręcz odwrotnie – przeciwko nim! Zobacz nasz ranking prezentujący najlepsze gry survival multiplayer i baw się we wspólnej grze online.

Gry survival multiplayer – czy moda na gry survivalowe… przetrwała?

Czas gier survival online trwa w najlepsze, a tytułów dostępnych na rynku nie brakuje. Część urosła do rangi fenomenu – np. Minecraft – więc tym bardziej nie można powiedzieć, że gry survival multiplayer odeszły w niepamięć

Z tego właśnie powodu postanowiliśmy przygotować zestawienie przedstawiające najlepsze gry survivalowe na PC, w które możesz zagrać online. Dzięki trybowi multiplayer nic nie stoi na przeszkodzie, abyś skrzyknął znajomych do wspólnej walki o przetrwanie. Poniżej znajdziesz zatem 10 tytułów, przy których na pewno będziesz dobrze się bawił. Niektóre z nich pozwalają na samotną zabawę, ale pamiętaj, że w grupie zawsze raźniej!

Najlepsze gry survival multiplayer:

Minecraft

Minecraft to prawdziwa legenda, a przy tym gra jedyna w swoim rodzaju. Możesz w nią grać samemu, ale jej pełny potencjał uwidacznia się dopiero podczas rozgrywki z innymi. Warto przy tym zaznaczyć, że samemu decydujesz, w jaki sposób chcesz się bawić. Do wyboru masz swobodne budowanie, klasyczny survival lub tryby stworzone przez innych graczy. Przy okazji należy wspomnieć jeszcze o obecności fabuły, która jest tutaj dodatkowym składnikiem, możliwym do zignorowania.

Minecraft wyróżnia się na tle pozostałych gier survival multiplayer możliwością zniszczenia każdego elementu na mapie. Świat produkcji składa się z bloczków ulegających uszkodzeniu, co pozwala modyfikować krajobraz wedle własnego uznania. To z kolei przekłada się na tworzenie rozmaitych konstrukcji, czego próżno szukać w innych tytułach. Jeśli szukasz gry survival multiplayer z niemal nieograniczoną swobodą, to Minecraft będzie dla Ciebie idealny.

Rust

Rust to jeden z bardziej realistycznych przedstawicieli gier typu survival online. Rozgrywka w pełni koncentruje się na przetrwaniu, przy czym gramy z innymi graczami na jednym serwerze. Taki świat ma swój termin ważności, po którym następuje reset i wszyscy zaczynają zabawę od nowa. Dlatego to w Twoim interesie leży, aby do tego czasu wdrapać się na szczyt łańcucha pokarmowego. Z tego właśnie powodu zalecamy zaproszenie znajomych do wspólnej walki o przetrwanie!

Zabawa w Rust nie należy do najprostszych. Musisz zadbać o swoje podstawowe potrzeby, a także jak najszybciej zdobyć broń. Niebezpieczeństwo czai się wszędzie i to nie tylko w postaci dzikiej zwierzyny, ale również innych graczy. To oni stanowią trzon rozgrywki, tworzą prawdziwe twierdze, przeprowadzają rajdy na obozy rywali lub okazjonalnie zgadzają się na współpracę. W żadnym innym tytule nie znajdziesz tylu nagich osób biegających za sobą z kamieniami – tak wygląda początek w Rust dla praktycznie każdego nowego uczestnika gry.

Sons of the Forest

Sons of the Forest to przedstawiciel gry survival multiplayer, która koncentruje się bardziej na warstwie fabularnej. Historia odgrywa tutaj istotną rolę, ponieważ tłumaczy, dlaczego znalazłeś się w tytułowym lesie oraz czym są istoty, które Ci zagrażają. Jeśli grałeś w pierwowzór tej gry o nazwie The Forest, to odnajdziesz się w kontynuacji bez problemu. Nieznajomość oryginału nie będzie Ci jednak w żaden sposób przeszkadzała w pokonywaniu trudności związanych z przeżyciem w niebezpiecznym środowisku.

Do lasu możesz udać się wraz ze znajomymi, co znacznie uprzyjemni  i nieco ułatwi rozgrywkę. Sons of the Forest to wymagający tytuł, w którym nie wystarczy wybudować osady oraz zgromadzić prowiantu. Będziesz musiał zdobyć broń oraz odpierać ataki kanibali czy mutantów. Z czasem zaczną oni przeprowadzać na Twoją bazę skoordynowane szturmy, dlatego wsparcie przyjaciół może okazać się bardzo przydatne. Prawdziwa przygoda zacznie się jednak wtedy, gdy zaczniesz zagłębiać się w las oraz odkryjesz jego pierwsze tajemnice.

Valheim

Valheim to jeden z najlepszych reprezentantów gry survival multiplayer na PC i konsolach, chociaż nie robi niczego rewolucyjnego. Zamiast tego tytuł ten koncentruje się na doszlifowaniu klasycznych mechanik gatunku, co wychodzi mu niezwykle dobrze. Nie można również zapominać o jednym, niezwykle istotnym elemencie wyróżniającym – mowa o osadzeniu rozgrywki w świecie wikingów.

Jako wiking trafiasz ze znajomymi do mitycznej krainy Valheim, gdzie nie brakuje stworzeń z mitologii nordyckiej. Musisz zdobyć przychylność bogów, aby trafić do Walhalli, dlatego czekają na Ciebie rozmaite próby. Aby im podołać, stworzysz osadę, a następnie wyruszysz na spotkanie przeznaczeniu, które jest zazwyczaj niebotyczne oraz ma ostre kły. Czy wspomnieliśmy już, że sporą częścią rozgrywki w Valheim jest walka z bossami? Dlatego przed wyruszeniem w drogę należy zebrać drużynę! A także przygotować odpowiedni sprzęt.

Terraria

Terraria nazywana jest Minecraftem w pixel-artowym 2D i na pierwszy rzut oka to porównanie jest niezwykle trafne. W tym tytule również mamy ogromną swobodę budowania oraz nacisk położony na przetrwanie. Produkcję wyróżnia jednak postawienie na walkę i rozwój postaci, jak również eksplorację, przy czym do naszej dyspozycji oddano nie tylko podziemia, lecz także niebiosa. Gdy już skusisz się na zabawę, warto do wspomnianych miejsc zajrzeć.

Poziom trudności w Terrarii rośnie wraz z czasem spędzonym w grze oraz kolejnymi pokonanymi bossami. Dlatego należy rozsądnie planować swoje działania i myśleć o przyszłości. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś w tym pozwalającym na grę online survivalu skupił się na budowaniu bazy, ale miej na uwadze, że przeciwnicy chętnie napsują Ci krwi. Z tego powodu warto do zabawy zaprosić znajomych oraz podzielić się z nimi obowiązkami. Zwłaszcza że liczba rzeczy do stworzenia oraz sekretów do odkrycia jest wręcz przytłaczająca.

No Man’s Sky

No Man’s Sky to gra survival multiplayer, która zabierze Cię w kosmos. Odwiedzisz różne planety, spotkasz rozmaite rasy oraz wdasz się w konflikty na ogromną skalę. Twoim głównym celem będzie dotarcie do centrum galaktyki, ale przy okazji zostaniesz uwikłany w inne przygody. Bez obaw jednak, nikt przecież nie mówi, że musisz mierzyć się z tym wszystkim od razu i w dodatku samemu.

No Man’s Sky pozwala na zabawę z innymi graczami i nie narzuca stylu rozgrywki. Możesz bez obaw eksplorować kolejne planety, zdobywać surowce oraz ulepszać swój sprzęt czy statek. Gdy odkryjesz już wszystkie sekrety danego obszaru, pozostaje porzucić dotychczasową bazę wypadową i udać się w dalszą podróż. To jedna z największych zalet tego tytułu – rozmach połączony ze swobodą. Tutaj samemu decydujesz, co chcesz robić, i nic nie jest z góry narzucone.

Grounded

Grounded to przykład fabularnej gry survival multiplayer, w której historia odgrywa pierwsze skrzypce, a walka o przetrwanie jest jedynie dodatkiem, aczkolwiek wciąż całkiem istotnym – w końcu w tym tytule gracz zostaje zmniejszony do rozmiarów mrówki i biega po ogrodzie. Trawa jest niczym nieprzebyty las, kropla wody to źródło picia, a pająk stanowi śmiertelne zagrożenie.

W Grounded będziesz musiał odkryć, dlaczego zostałeś zmniejszony oraz jak odkręcić sytuację, w której się znalazłeś. Nie będzie to proste, dlatego warto zaprosić do zabawy znajomych. Podczas eksploracji ogrodu stworzysz wiele przydatnych przedmiotów, a także odkryjesz rozmaite sekrety. Dzięki specyficznemu miejscu akcji Grounded wyróżnia się na tle innych gier multiplayer survival unikalnym klimatem, przywodzącym na myśl film Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki.

Don’t Starve

Don’t Starve to unikalny reprezentant gatunku, któremu poświęciliśmy ten artykuł. Gra wyróżnia się już na pierwszy rzut oka grafiką, przywodzącą na myśl filmy Tima Burtona. To porównanie nie ogranicza się jedynie do kwestii wizualnych, ponieważ i rozgrywka jest odpowiednio klimatyczna. W trakcie zabawy starasz się przetrwać w mrocznej krainie, gdzie niemal wszystko stanowi dla Ciebie zagrożenie. Noc z kolei pełna jest strachów i wystawia na próbę Twoje zdrowie psychiczne.

W Don’t Starve możesz grać samemu i w takim wypadku gra oferuje kilka dodatków, rozszerzających zabawę oraz rozwijających fabułę. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś zaprosił znajomych do modułu multiplayer o nazwie Don’t Starve Together. Wtedy rozgrywka zmienia nieco oblicze, ale wciąż zachowuje swój survivalowy charakter. Uprzedzam jednak, że jest to tytuł całkiem wymagający i współpraca faktycznie ma w nim duże znaczenie.

Project Zomboid

Project Zomboid to gra survival online najczystszej próby. Gatunek ten kojarzy się z walką o przetrwanie w świecie opanowanym przez zombie i tak też właśnie prezentuje się omawiany tytuł. Jeśli jednak spodziewasz się sielankowej rozgrywki, to uciekniesz z krzykiem, ponieważ Project Zomboid jest praktycznie symulatorem apokalipsy żywych trupów. Ty z kolei jesteś jednym z nielicznych ocalałych, który będzie starał się odnaleźć w rzeczywistości pełnej truposzy.

W Project Zomboid można grać samemu, ale tytuł ten lśni jako gra multiplayer survival. Na specjalnych serwerach natkniesz się na innych graczy, którzy – w zależności od ustawień – również mogą stanowić dla Ciebie nieliche zagrożenie. Dodaje to zabawie dreszczyku emocji oraz utrudnia i tak już niełatwą rozgrywkę. Nie wierzysz? To spróbuj uruchomić samochód, kiedy Twoja postać panikuje, a horda zombie jest tuż-tuż!

ARK: Survival Evolved

ARK: Survival Evolve zabierze Cię w przeszłość oraz przyszłość i to w tym samym momencie! Ten survival online w swojej koncepcji przypomina Park Jurajski, gdzie dinozaury szaleją na wolności. Z czasem nauczysz się nad nimi panować, a także wyposażysz gady w nowoczesną technologię, jak np. karabiny laserowe. Zanim jednak do tego dojdzie, będziesz musiał przetrwać.

W ARK: Survival Evolved najważniejsze jest przeżycie, dlatego warto dołączyć do jakiegoś klanu lub grać wspólnie ze znajomymi. Inni gracze mogą jednak stanowić takie samo zagrożenie jak dinozaury, więc trzeba uważać. Poza dbaniem o własne potrzeby oraz rozbudową bazy, możesz rozwijać specjalizacje swojej postaci. Dzięki temu bohater będzie wydajniejszy przy wykonywaniu konkretnych czynności. Z czasem odkryjesz zaś futurystyczną technologię, która znacznie uprzyjemni życie na wyspie.

To już wszystkie polecane przez nas gry multiplayer survival przeznaczone na PC. Powinny one zapewnić Ci mnóstwo wyśmienitej zabawy. Nie zamykaj się jednak na nowe pozycje, które cały czas powstają. Produkcje typu online survival mają się naprawdę dobrze!

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Jego życiem jest wirtualna farma na której może hodować cyfrowe pomidory. Swój wolny czas ładuje również w gry MMO, bo kocha interakcję z innymi graczami. Nie ma znaczenia, czy chodzi o walkę, handel, współpracę, czy zwykłą rozmowę – ten element bawi go najbardziej. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma dostępu do Sieci, daje nura do świata mang oraz fantastyki, zwłaszcza tej polskiej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO