Ciężko jednoznacznie zdefiniować gry przygodowe, zwłaszcza że niejednokrotnie przenikają się z innymi gatunkami, przejmując od nich wybrane elementy. Najważniejszą ich cechą jest jednak na pewno przygoda sama w sobie — w tych grach najważniejsza jest eksploracja świata przedstawionego, który kryje w sobie różnorodne znajdźki, zagadki czy sekrety.
Gry przygodowe skupiają się też na opowiadaniu historii. Fabuła ma w nich kluczowe znaczenie i niejednokrotnie obfituje w wątki poboczne czy zwroty akcji. Wszystko to odkrywamy kawałek po kawałku podczas rozgrywki. Przede wszystkim jednak, gry przygodowe to gatunek na tyle szeroki, że każdy, nawet najbardziej wybredny gracz bez problemu znajdzie w nich coś dla siebie.
Oto nasza subiektywna lista prezentująca najfajniejsze gry przygodowe:
Ten niedawno wydany tytuł wzbudził ogromne zainteresowanie i sprawił, że nawet ci, którzy na co dzień nie grają w gry przygodowe, podjęli się rozgrywki jako rudy kotek. Gra Stray, kojarzona głównie z faktu, że sterujemy tu kotem, to przygodowa opowieść osadzona w dalekiej przyszłości. Jako futrzak eksplorujemy ulice cyberpunkowego miasta zamieszkanego przez roboty i kawałek po kawałku dowiadujemy się, co spotkało ludzkość. Pod względem fabularnym gra poprowadzona jest wyjątkowo zgrabnie, a historia futrzanego bohatera z łatwością poruszy każdego. Co więcej, w tej grze przygodowej czeka nas największa atrakcja, którą Stray może się poszczycić — poruszanie się kocimi ścieżkami, będące nietypowym i niezapomnianym doświadczeniem.
Detroit: Become Human to tytuł od studia Quantic Dream, które słynie z gier przygodowych, w których emocjonująca fabuła gra pierwsze skrzypce. Mechanika rozgrywki jest prosta, bo opiera się na chodzeniu, dialogach czy szybkich sekwencjach polegających na wciskaniu odpowiednich przycisków, jednak to nie ona jest tu kluczowa. W Detroit: Become Human przenosimy się do przyszłości, gdzie androidy żyją z ludźmi ramię w ramię. Jako gracz sterujemy trzema takimi maszynami, które znalazły się w różnych sytuacjach. Od naszych decyzji zależeć będą nie tylko losy każdego z nich, ale też całej ludzkości. Gra stara się odpowiedzieć na pytania, czym jest człowieczeństwo i czy przedstawione w niej roboty różnią się od ludzi, czy jednak ich przypominają, i to w zaskakującym stopniu.
What Remains of Edith Finch to tytuł, który dorobił się miana jednej z najbardziej sztandarowych gier przygodowych. W tej krótkiej historii, która pod wieloma względami przypomina film, poruszamy się po ogromnym domu, pełnym tajemnic i ukrytych przejść. Z perspektywy pierwszoosobowej zwiedzamy wszystkie zakamarki, jednocześnie starając się odkryć tajemnicę rodziny Finch i historie jej członków. Familia ta jest o tyle nietypowa, że każdy jej członek zginął w tajemniczych okolicznościach, a gra prowadzi nas przez opowieści poświęcone każdemu z nich, urozmaicając w ten sposób rozgrywkę. Każda historia opowiadana jest w inny sposób – nie tylko pod kątem narracji, ale też pod względem gameplaya. Czeka nas m.in. nurkowanie czy przemieszczanie się po kartach komiksu.
Wydane w 1990 roku The Secret of Monkey Island zaskarbiło sobie uwielbienie licznego grona fanów i dorobiło się aż czterech kontynuacji (piąta, tworzona po latach, jest aktualnie w fazie produkcji). Dziewiętnaście lat po premierze twórcy zdecydowali się wydać remake swojego dzieła z odświeżoną szatą graficzną i usprawnionym sterowaniem. The Secret of Monkey Island to klasyczna przygodówka point-and-click, która skupia się na fabule i interakcjach z otoczeniem. Klikając na odpowiednie przedmioty, możemy wprawić je w ruch bądź podnieść i wykorzystać w innym miejscu. Ta okraszona ogromną dawką humoru gra doskonale łączy fabułę z „kombinowaniem”.
Gry przygodowe sygnowane marką The Walking Dead zostały wydane w formacie epizodycznym, w pięciu kolejnych sezonach. The Telltale Definitive Series zbiera wszystkie pięć serii w jedną grę, pozwalającą przeżyć przygodę wśród zombie od początku do końca za jednym zamachem. Początkowe sezony przeszły w tym wydaniu niewielką graficzną metamorfozę, by zachować spójność z końcówką opowieści. The Walking Dead to historia o życiu w czasach apokalipsy zombie, w której nacisk położony został na relacje pomiędzy bohaterami. Poruszając się w perspektywie trzecioosobowej, wchodzimy w interakcje z otoczeniem, a także z innymi postaciami, a na wybór odpowiednich opcji dialogowych mamy ograniczony czas. Gra obfituje również w tzw. quick time eventy, czyli momenty, w których szybkość i precyzja w naciskaniu wyświetlanych na ekranie przycisków decyduje o powodzeniu danej akcji.
Popularność gier z trybem podzielonego ekranu, w które można grać z drugą osobą siedzącą na tej samej kanapie, znacznie wzrosła w ostatnich latach, gdy zaczęliśmy spędzać więcej czasu w domach. Takie gry skupiają się zwykle na kooperacji bądź rywalizacji, a wielokrotnie nagradzane It Takes Two jest grą z tej pierwszej kategorii. Wcielamy się w niej w małżeństwo, przed którym stoi szereg niebezpieczeństw, wyzwań i zagadek. Żadnej przeszkody nie da się pokonać samodzielnie – It Takes Two zachęca graczy do ścisłej współpracy, niejednokrotnie wymagając od nich doskonałej komunikacji. Podczas rozgrywki regularnie dogadujemy kolejne kroki z osobą siedzącą obok na kanapie, przez co gra jest nie tylko doskonałą rozrywką, ale też doskonałym medium do budowania relacji.
Jeśli lubicie gry przygodowe, w których energiczne klikanie i dynamiczna rozgrywka ustępują miejsca rozbudowanej fabule, to Night In The Woods jest tytułem dla Was. W grze wcielamy się w Mae, która po nieudanym podejściu do studiów wraca do rodzinnego miasteczka. Chodząc po mieście, dbamy o relacje z innymi i dowiadujemy się, co działo się u nich podczas naszej nieobecności. Każda z postaci ma własny, wyrazisty charakter i historię. Jednocześnie odkrywamy, że w mieście najwidoczniej doszło do morderstwa i nie potrafimy zostawić tej sprawy w spokoju — postanawiamy na własną rękę dowiedzieć się, co się stało. Night In The Woods oferuje dopracowaną warstwę narracyjną i uroczą grafikę, a także bohaterów, którzy zostają w pamięci na długo.
Gry przygodowe z serii o Sherlocku Holmesie, za które odpowiada studio Frogware, bazują na rozwiązaniach zagadek. Poruszamy się po mapie, rozmawiamy z innymi bohaterami, wypatrujemy wskazówek i niezgodności w alibi podejrzanych, a także rozwiązujemy zagadki, których tu oczywiście nie brakuje. Crimes and Punishments to jedna ze starszych odsłon serii, jednak przez wielu uznawana za najlepszą. Nie tylko stanowi udane wprowadzenie, ale także oferuje najwięcej treści — spraw do rozwiązania jest sporo, a każda z nich jest złożona i długa. Mechanika rozgrywki jest wystarczająco prosta, by osoby, które zwykle nie grają w gry, a zwyczajnie uwielbiają kryminały, mogły cieszyć się w pełni historią słynnego detektywa.
W tym niezależnym tytule, który szybko zdobył niemałą popularność, wcielamy się w młodą dziewczynę o imieniu Stella. Bohaterka wykonuje zadanie podobne do tego, które spoczywało na barkach mitycznego Charona — odpowiada za przewożenie zmarłych łódką w zaświaty. Na pokładzie samodzielnie zbudowanej łodzi, w towarzystwie wiernego kota, Stella kursuje w jedną i drugą stronę, przewożąc pasażerów. Rozgrywkę urozmaicają liczne możliwości rozwijania łodzi i misje poboczne. Najważniejszym elementem gry są postacie zmarłych, z którymi mamy do czynienia. Każdy z nich ma swoją unikalną, nie raz i wzruszającą historię, a poznawanie bliżej tych wyjątkowych istot to najważniejsza część zabawy w Spiritfarer.
Life is Strange, które tuż po premierze stało się ogromnym hitem, doczekało się już prequela, a także dwóch osobnych gier osadzonych w tym samym uniwersum. Pierwsza odsłona serii, zatytułowana po prostu Life is Strange, to historia licealistki o imieniu Max, która wraca do rodzinnego miasteczka. Max mierzy się nie tylko z odbudową dawnej przyjaźni i nowymi relacjami, ale także z tajemniczym zniknięciem, które miało miejsce w mieście (i którego tajemnicę odkrywamy). Jakby tego było mało, Max dowiaduje się, że ma nadprzyrodzone moce – potrafi kontrolować czas. Wykorzystując tę umiejętność, przeżywamy z Max jej pobyt w Arcadia Bay, a gra niejednokrotnie wymaga od nas podejmowania trudnych decyzji związanych z jej losem, a potem mierzenia się z ich konsekwencjami.
Na koniec przypominamy, że od niedawna dostępny jest Spider-Man na PC. To sprawiło, że ta gra przygodowa ponownie zyskała na popularności. Mimo, że nie pojawiła się w tym rankingu, z pewnością jest godna uwagi.
Mogą Cię zainteresować: