Fajne gry na Steamie za darmo – wybraliśmy 10 najlepszych tytułów

| autor: Michał "Pajdos" Pajda | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Fajne gry na Steamie za darmo – wybraliśmy 10 najlepszych tytułów

Czy można dorwać fajne gry na Steamie za darmo? Okazuje się, że tak – oto 10 najciekawszych produkcji, które dumnie reprezentują najlepsze gry na Steamie. To zestawienie potwierdza, że gaming jest dziś, wbrew wszelkim pozorom, bardzo tanim hobby. Nie licząc oczywiście pieniędzy niezbędnych do zakupu hardware’u, na którym będzie można uruchomić jakąkolwiek produkcję – ani tym bardziej drogich i mieniących się wszystkimi kolorami tęczy akcesoriów. Na same gry można jednak nie wydawać ani złotówki, by i tak bawić się wybornie. Dlaczego? Bo coraz częściej znane i lubiane produkcje udostępniane są nie tylko w ramach np. bezpłatnych weekendów, ale nawet – przez ograniczony czas – można przypisać je za darmoszkę i na zawsze do swojego growego konta np. na platformie Steam.

Najlepsze gry na Steamie za darmo – TOP 10

Fajne gry na Steamie za darmo to pozycje, których nie brakuje. Dziś poświęcimy czas na opisanie 10 pozycji uznawanych przez graczy za najlepsze gry na Steamie, które można pobrać za darmo – kiedy tylko najdzie nas na to ochota. Bo niby za darmo to i ocet słodki, ale przygotowana przez nas lista udowadnia, iż tytuły free-to-play mogą być równie dobre, a czasem i lepsze od gier płatnych.

Oto zdecydowanie najlepsze darmowe gry na Steamie:

MultiVersus – bijatyka z gwiazdorską obsadą

Nasz ranking zbierający najlepsze gry na Steamie za darmo otwiera MultiVersus. Jest to kolorowa bijatyka, w której Batman może stanąć do walki z Tomem i Jerrym, Królikiem Bugsem, a nawet Lebronem Jamesem lub Aryą Stark. Chociaż na papierze koncept ten wydawać może się głupi, rozgrywka w MultiVersus – szalonej bijatyce 2D z gwiazdorską obsadą – sprawia naprawdę sporo frajdy. Sterowanie ograniczone zostało do zaledwie kilku klawiszy, dzięki czemu próg wejścia nie jest taki wysoki. Żeby jednak grać z najlepszymi, trzeba poświęcić sporo czasu na trening praktyczny. Na szczęście jest tu też całkiem przyjazny tutorial – więc dla miłośników darmowego grania i dwuwymiarowych mordobić w stylu Super Smash Bros, jak znalazł! Warto jednak wspomnieć, że chociaż podstawowa wersja MultiVersus jest darmowa, to istnieje szereg opcji kosmetycznej zmiany wyglądu postaci, które do odblokowania wymagać będą od nas prawdziwej gotówki.

Shatterline – najnowsza darmowa gra na Steamie

Shatterline to najnowsza z darmowych produkcji w zestawieniu – na tę chwilę dostępna jedynie w ramach wczesnego dostępu, chociaż nie przeszkadza to w czerpaniu z zabawy ogromu satysfakcji. Do dyspozycji oddano parę trybów rozgrywki – standardowych dla pierwszoosobowych strzelanek multiplayerowych – a gracze mogą wcielić się w jednego z kilku posiadających odmienne umiejętności bohaterów. Twórcy stawiają też na elementy roguelite, które mają być obecne w trakcie odbywania tak zwanych ekspedycji. Jest dynamicznie i taktycznie, czyli tak, jak miłośnicy FPS-ów lubią.

Goose Goose Duck – gra podobna do Among US

Among Us nie jest najdroższą grą na świecie – za pośrednictwem Steama kupimy ją za 18 złotych bez jednego grosza. Jeśli jednak twardo stoimy przy swoim i nie chcemy wydać ani złotówki na platformie Valve, możemy sięgnąć po Goose Goose Duck. Produkcja o tytułowych gęsiach i kaczkach to podróbka gry studia Innersloth – i to całkiem niezła pod względem jakości, a do tego udostępniona w sklepie Gabe’a Newella całkowicie za darmo. Jak w przypadku oryginalnego Among Us, tak i w Goose Goose Duck weźmiemy udział w szeregu minigier, aby wspólnie z kompanami zrealizować postawione cele… lub wcielić się w zdrajców (w tym wypadku kaczki), których zadaniem jest eliminacja załogi bez wszczynania niepotrzebnego alarmu. Zasady są proste? Pewnie, że tak – ale ileż emocji tytuł ten potrafi dostarczyć. Wiedzą to tylko ci, którzy zagrali chociaż raz…

The Complex: Found Footage – gra z dreszczykiem emocji

Dawniej odpalało się Slendera, aby poczuć dreszczyk emocji i jeżący się włos na głowie. Ale to było dobrą dekadę temu – dziś podobne jump-scare’y uważane są za dość tanią próbę przerażania gracza, szczególnie w produkcjach niezależnych, stawiających tak mocno na klimat. Twórcy stają więc na rzęsach, aby sprawić, że odbiorcy ich gier poczują się w kontakcie z ich dziełem nieswojo i pragną, by stan ten podtrzymać u grającego jak najdłużej. The Complex: Found Footage jest tego doskonałym przykładem. To symulator chodzenia, w którym znajdziemy bardzo gęstą atmosferę, wywołująca nieustanne wrażenie, że za moment stanie się coś przerażającego. To uczucie podsycane jest przez warstwę wizualną – wystylizowaną na nagranie ze starych VHS-ów, gdzie przemierzane miejscówki wywołują jeśli nie przerażenie, to przynajmniej mocny niepokój.

Counter-Strike: Global Offensive – od lat reprezentuje najlepsze gry na Steamie za darmo

To klasyka w najczystszej postaci i nie mogło zabraknąć jej w tym zestawieniu zbierającym najlepsze gry na Steamie za darmo. Niewielu nie słyszało nigdy o poczciwym „CS-ie”, co świadczy o potędze tej produkcji. Koncepcja zabawy w policjantów i złodziei została nieznacznie przemodelowana, w efekcie gracze wcielają się tutaj w terrorystów i antyterrorystów. Ci pierwsi muszą podłożyć bombę we wskazanym miejscu i bronić jej przed rozbrojeniem, podczas gdy zadaniem tych drugich jest niedopuszczenie do detonacji materiałów wybuchowych i eliminacja napastników. To nie tylko dobra gra jak na darmówkę – to również ścisła czołówka w całej szerokiej kategorii „najlepszych gier na Steamie”

Vampire: The Masquerade – Bloodhunt – darmowa gra typu battle royale

Może i na Steamie znajdziecie parę dobrych battle royale, ale twórcy Bloodhunt mają przynajmniej dwa argumenty przemawiające za tym, że to w ich grę warto wsiąknąć na dobre. Po pierwsze tytuł jest osadzony w uniwersum Świata Mroku. Po drugie to darmowa produkcja z opcjonalnymi płatnościami, np. za dodatkowe fatałaszki. Warto wspomnieć, że wprowadza ona sporo nowych rzeczy do nieco skostniałego już gatunku gier BR, takich jak podział na klasy postaci, które dysponują unikalnymi umiejętnościami, wspinanie się po ścianach każdego budynku na mapie oraz możliwość ponownego spróbowania swoich sił w tej samej sesji, w której zostało się zabitym.

Clicker Heroes – zaskakująco wciągająca gra

Jeśli myśleliście, że MultiVersus to dziwna gra, sprawdźcie Clicker Heroes. W produkcji tej… klikamy w ekran. Nie bez przyczyny jednak, bo każde kliknięcie powoduje zadawanie obrażeń przeciwnikowi. Gdy już uporamy się z jednym adwersarzem, na jego miejscu pojawia się nowy, silniejszy gagatek, którego również należy obić do nieprzytomności. I tak bez końca – ale z coraz silniejszymi wrogami. Na szczęście nie pozostajemy w tej nierównej walce sami, gdyż za zdobyte w potyczkach złoto możemy zwiększać zadawane obrażenia oraz zatrudniać i levelować herosów, którzy wyręczą nas w regularnym klikaniu. Z czasem zautomatyzują oni część zabawy, na nasz kark zrzucając jedynie kwestię inwestowania zdobywanego przez nich złota w rozwój. Brzmi jak rozrywka na cały dzień, prawda?

Deceit – darmowa gra akcji na Steamie

Deceit to taki trochę Among Us, ale w trójwymiarze. Gracze zostają podzieleni na dwie ekipy – niewinnych oraz zainfekowanych. Posiadają one nieco odmienne cele. Kiedy ci pierwsi marzą o opuszczeniu lokacji w jednym kawałku (a dokonać tego mogą tylko współpracując przy realizacji kolejnych zadań), drudzy muszą sabotować działania grupy – w dodatku eliminując zwykłych graczy, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Zainfekowani lepiej radzą sobie w ciemności i mogą zmienić się z formy ludzkiej w bestię, ale jest ich mniej i są wrażliwi na światło, z którego użytek robią niewinni.

Knockout City – gradaptacja gry w zbijaka

Jeśli lubiliście na wuefie grać w zbijaka, koniecznie powinniście zerknąć na Knockout City. To w zasadzie gradaptacja tej klasycznej zabawy zespołowej. Rozgrywka jest tu jednak odpowiednio zdynamizowana i rządzi się swoimi prawami – np. gracz też może zwinąć się w kulkę, by kompani z drużyny cisnęli nim w przeciwników. W dodatku wieloosobowe rozgrywki premiują działania zespołowe (piłka ładuje energię podczas podań), a i mapy są przystosowane do zwariowanych walk na zbicia. Wahać się nad sensem kupna gry można było, gdy – jeszcze do niedawna – kosztowała (w najtańszym pakiecie) prawie 20 dolarów. Teraz jednak przeszła na model free-to-play, więc… z kim powalczę w Knockout City?

Path of Exile – darmowa gra hack’n’slash na Steamie

Nasze zestawienie zbierające najlepsze gry na Steamie za darmo zamyka Path of Exile. Bezsprzecznie musiał on się tutaj znaleźć. Zacznijmy od tego, że wśród miłośników hack’n’slashów panuje nierozstrzygnięty konflikt – która z gier najbardziej zasługuje na koronę gatunku. Jedni deklarują, że tytuł ten należy się Path of Exile, a inni gardłują o wyższości trzeciego Diablo. Ale to PoE jest darmowe i interesuje nas w tym momencie bardziej niż produkcja Blizzarda. Mimo że to tytuł free-to-play, warto zaznaczyć, że jest on niezwykle rozbudowany. Ogrom możliwości – jak chociażby te związane z sensownym buildem postaci – mogą jednak skutecznie odstraszyć od tej produkcji laików, więc zanim do niej podejdziecie, upewnijcie się, że nie jest to pierwszy RPG, jakiego ogrywacie w życiu. Fajne gry na Steamie za darmo kojarzą się zazwyczaj z produkcjami nieskomplikowanymi – Path of Exile jest tego zaprzeczeniem.

A jak korzystać ze Steama? Zobacz:
Steam – wszystko, co musisz wiedzieć o platformie
Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Michał Pajda jest autorem treści gamingowych, współpracującym z największymi w Polsce portalami technologiczno-growymi. W wolnym czasie streamuje gry wideo na Twitchu, gdzie prowadzi transmisje pod pseudonimem "Pajdos".
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (8 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO