Fajne gry na Steam za darmo – wybraliśmy 10 najlepszych tytułów

| autor: Patryk Manelski | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Fajne gry na Steam za darmo – wybraliśmy 10 najlepszych tytułów

Kto powiedział, że granie w gry to drogie hobby? Przecież nie brakuje tanich produkcji, do nabycia na różnych platformach. Niemniej nie jest to jedyna możliwość – dostępne są również fajne gry na Steam za darmo! Może Cię zaskoczyć, jak niektóre z nich wciągają, a do tego bez problemu konkurują z płatnymi tytułami. 

Warto pamiętać, że darmowe gry na Steamie często zawierają jakieś mikropłatności, związane zazwyczaj z przedmiotami kosmetycznymi lub innymi bonusami. Bez obaw jednak – bez nich nadal możesz cieszyć się zabawą, nie wydając pieniędzy. Udowodni to nasza lista!

Najlepsze gry na Steam za darmo – TOP 10

Przygotowaliśmy specjalne zestawienie prezentujące najlepsze gry na Steam za darmo. Poniżej przedstawiamy 10 produkcji typu free-to-play, które nie wymagają żadnych opłat, aby móc cieszyć się ich zawartością. Warto dodać, że wybrane tytuły dostępne są za darmo cały czas, więc nie musisz się obawiać, że znikną z Twojej biblioteki. Dzięki temu będziesz mógł zawsze do nich wracać, gdy tylko najdzie Cię ochota na granie. A z pewnością tak się stanie, bo na naszej liście znajdziesz naprawdę fajne gry za darmo!

Oto zdecydowanie najlepsze darmowe gry na Steam:

1. Counter-Strike 2 – kultowy CS:GO w lepszym wydaniu

Serii Counter-Strike raczej nikomu nie trzeba przedstawiać. To kultowe, taktyczne strzelanki, wymagające nie lada umiejętności. W odróżnieniu od gier pokroju Call of Duty czy Battlefielda mapy są tutaj małe, tak samo jak czas potrzebny do wyeliminowania przeciwnika – wystarczy chwila nieuwagi lub jeden celny pocisk! Counter-Strike 2 to najnowsza część marki, a także bezpośrednia kontynuacja Counter-Strike’a: Global Offensive.

Niemal wszystkie aspekty oryginału zostały ulepszone, a przy tym całość dostępna jest bezpłatnie, tak jak inne zamieszczone tutaj fajne gry za darmo na Steamie. To również najpopularniejsza obecnie produkcja na platformie Valve, więc chętnych do zabawy z pewnością nie zabraknie. Przygotuj się jednak na wiele godzin nauki strzelania, rzucania granatów dymnych oraz orientowania się na mapie, ponieważ CS2 ma wysoki próg wejścia.

2. Path of Exile – bodaj najlepszy hack’n’slash na rynku

Path of Exile to dostępny za darmo na Steamie hack’n’slash, będący tytułem jedynym w swoim rodzaju. Przez wielu uznawany jest za pogromcę Diablo III i Diablo IV, ale w rzeczywistości od tych pozycji bardzo dużo go różni. Produkcje Blizzarda należą bardziej do gatunku action RPG, podczas gdy Path of Exile to oldskulowy hack’n’slash. Jeśli nie przeszkadza Ci nieco toporny system walki i lubisz niezwykle rozbudowane możliwości rozwoju postaci, to znalazłeś grę niemal idealną!

Path of Exile dostępne jest za darmo i zasadniczo nie trzeba nic płacić, aby w pełni cieszyć się jego zawartością. Tej z kolei wystarczy na wiele godzin dobrej zabawy, a systematycznie wprowadzane ligi jedynie wydłużą ten czas – mowa tu o zawartości sezonowej, która urozmaica zasady rozgrywki. Do dyspozycji jest kilka klas, a także rozbudowane drzewko talentów, istnieje też możliwość wzmacniania zdolności poprzez ich łączenie. Łatwo się w tym wszystkim pogubić, więc przygotuj się na korzystanie z poradników na YouTubie.

3. Warframe – wartka akcja z zawartością na wiele godzin

Na liście prezentującej fajne gry za darmo na Steam nie mogło zabraknąć Warframe’a. Ta rozwijana od lat produkcja musiała kilkakrotnie zmieniać swój początek, aby nowy gracz nie został przytłoczony nadmiarem rzeczy do zrobienia. Rozgrywka polega tu na eksterminowaniu w widowiskowy sposób przeciwników. W tym celu dobieramy tytułowego warframe’a, dającego dostęp do indywidualnych zdolności, oraz decydujemy się na interesującą nas broń. A to dopiero początek zabawy!

W trakcie wypełniania kolejnych misji zdobywamy bowiem modyfikacje, ulepszenia, wzmocnienia i mnóstwo innych przedmiotów. W ten sposób dopasowujemy postać do własnych preferencji oraz stylu gry. Trzeba jednak liczyć się z tym, że Warframe jest prawdziwym grindownikiem – gromadząc interesujące Cię materiały, spędzisz z tą produkcją wiele godzin. W zamian oferuje ona satysfakcjonującą walkę oraz pełną swobodę. I to zupełnie za darmo!

4. Apex Legends – battle royale twórców Titanfalla

Gry battle royale nadal cieszą się sporą popularnością, a wśród nich na Steamie zdecydowanie błyszczy darmowe Apex Legends. Autorzy serii Titanfall postanowili skorzystać z tego uniwersum przy tworzeniu omawianej produkcji, co widać już na pierwszy rzut oka. Rozgrywka w Apex Legends jest szybka i nastawiona na utrzymywanie gracza w ciągłym ruchu. Postarano się również, aby elementy losowe miały jak najmniejszy wpływ na starcia, ponieważ pozycja ta kładzie główny nacisk na umiejętności.

Apex Legends oferuje plejadę zróżnicowanych postaci, a każdą z nich cechują charakterystyczne zdolności. W trakcie zabawy zazwyczaj gra się w trzyosobowej drużynie, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na samotną rozgrywkę. Warto jednak pamiętać, że ten battle royale zaprojektowany został z myślą o współpracy, więc bohaterowie często uzupełniają się na polu bitwy. Poza tym do dyspozycji są również inne tryby zabawy, zmieniające zasady Apex Legends.

5. Destiny 2 – niesamowita przygoda w stylu MMO

Destiny 2 to fabularne MMO, które pozwoli Ci zanurzyć się w unikalnym świecie, stworzonym przez studio Bungie. Co ciekawe, możesz zrobić to zupełnie sam, w ramach kampanii fabularnej, lub skorzystać z obecności innych graczy. Rozgrywkę zaprojektowano w taki sposób, że nie trzeba uczestniczyć w aktywnościach grupowych. Niemniej część elementów Destiny 2, jak np. raidy, skoncentrowana jest na wyzwaniach dla zgranych drużyn.

Destiny 2 wyróżnia prosty system klas postaci oraz walka z perspektywy pierwszej osoby. Z jednej strony jest to pełnoprawna strzelanka, z drugiej – bohaterowie mają specjalne umiejętności, które można rozwijać. Ważną część gameplayu stanowi również zdobywanie nowych typów broni oraz ulepszanie posiadanego sprzętu. Poza tym Destiny 2 oferuje tryby związane z rywalizacją pomiędzy graczami dla osób zainteresowanych PvP.

6. Stumble Guys – takie Fall Guys, tylko lepsze

Swego czasu głośno było o Fall Guys. Prawie wszyscy grali w ten tytuł, w którym tłum fasolkopodobnych istot sterowanych przez graczy biegnie przed siebie, starając się omijać napotykane przeszkody. Stumble Guys zasadniczo stanowi kopię tego pomysłu, który twórcy postanowili ulepszyć i rozwinąć. Zmieniono więc nieco styl graficzny, dodano więcej przedmiotów kosmetycznych oraz udostępniono rozgrywkę za darmo na Steamie. W efekcie Stumble Guys cieszy się ogromną popularnością, przebijając pod tym względem nawet oryginał.

W czym tkwi urok tej produkcji? Przede wszystkim w przystępności. Gra ma niskie wymagania sprzętowe, więc zadziała praktycznie na każdym urządzeniu. Do tego nie wymaga przesadnego grindowania, aby zdobyć unikalne skórki. Poza tym posiada więcej zróżnicowanych trybów, map oraz wyzwań, dzięki czemu społeczność nie powinna narzekać na brak atrakcji.

7. War Thunder – czołgi, statki i samoloty w jednej grze

Jeśli szukasz rywalizacji w militarnym stylu, kategoria „najlepsze gry za darmo na Steam” ma i tu coś do zaoferowania. Konkretnie: War Thundera. W tym tytule będziesz walczyć dla swojej drużyny na lądzie, morzu oraz w powietrzu! Do Twojej dyspozycji oddane zostaną bowiem czołgi, statki, lotniskowce, helikoptery i samoloty. Sięgniesz po historyczne maszyny z I i II wojny światowej lub po najnowsze zdobycze technologiczne.

War Thunder posiada kilka zróżnicowanych trybów, które określają zakres pojazdów biorących udział w bitwie. Sam decydujesz, czy bardziej interesują Cię starcia na lądzie, czy w powietrzu. Nic przy tym nie stoi na przeszkodzie, aby wszystko wymieszać! Dzięki temu można uczestniczyć w prawdziwej wojnie, gdzie różne jednostki współpracują ze sobą i działają razem, aby osiągnąć wspólny cel.

8. Marvel Snap – przykład tego, że można zrobić szybką karciankę

Sieciowych karcianek zdecydowanie nie brakuje, ale większość z nich ma naprawdę wysoki próg wejścia. Wynika to z ich długoletniej obecności na rynku, w związku z czym nowy gracz musi zaopatrzyć się w mnóstwo kart, jeśli chce być godnym rywalem dla weteranów. I tu z pomocą przybywa nowy Marvel Snap, który podbił rynek szybką rozgrywką, mogącą skończyć się nawet w trzy minuty!

Twórcy Marvel Snapa postawili sobie za główny cel usprawnienie dynamiki w karciance. Dzięki ich działaniom rundy faktycznie się nie dłużą! Tytuł ten zasługuje na uwagę również ze względu na uczciwy model biznesowy. Grając za darmo na Steamie lub urządzeniu mobilnym, nie musisz martwić się o przymus kupowania pakietów z kartami. Do tego gra w ciekawy sposób wykorzystuje uniwersum Marvela, oferując alternatywne prezencje bohaterów, a nawet ich inne wcielenia.

9. Lost Ark – azjatycka alternatywa dla Diablo IV

Lost Ark to hack’n’slash połączony z grą MMO, co czyni ten tytuł czymś unikalnym. Kampanię fabularną przechodzi się solo, ale w trakcie zabawy można dołączyć do innych graczy. Razem z nimi rzucamy wyzwanie bossom na mapach lub zaliczamy wspólnie podziemia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by bawić się samotnie. Należy tylko pamiętać, że główne atrakcje tej produkcji zostały stworzone z myślą o graniu z gildią, więc w pewnym momencie trzeba będzie znaleźć sobie towarzystwo, jeśli planuje się w pełni rozwinąć postać.

Warto też wspomnieć, że Lost Ark to nie tylko walki z setkami potworów oraz trudne starcia z bossami. Tytuł ten oferuje dostęp do wielu zróżnicowanych bohaterów, a także inne aktywności, w które można się zaangażować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pływać statkiem po wyspach czy rozbudowywać własne domostwo. Co odważniejsi gracze mogą się również pojedynkować – starcia PvP na arenach budzą wiele emocji przy tak dynamicznym systemie walki.

10. Albion Online – prawdziwie darmowe MMORPG

Zestawienie obejmujące fajne gry na Steam za darmo zamyka Albion Online, będący nie lada gratką dla fanów gier MMORPG. Produkcja ta oddaje bowiem w nasze ręce całą ekonomię! Wszystkie wytworzone przedmioty powstały dzięki społeczności, która gromadzi się w gildie, aby poszerzać swoje wpływy. Tymczasem najlepsze surowce znajdują się w specjalnych strefach wysokiego zagrożenia, gdzie śmierć postaci niesie ze sobą spore konsekwencje. Niemniej nie brakuje osób gotowych podjąć takie ryzyko!

Pojedynczy gracz jest tutaj niezwykle istotny, a brak systemu klasowego oznacza pełną swobodę w tworzeniu herosa – nic nie stoi na przeszkodzie, aby grać magiem w zbroi płytowej. Albion Online oferuje drzewko talentów, pozwalające wyspecjalizować się w wybranej profesji. Z kolei o umiejętnościach postaci świadczy posiadany przez nią oręż, do którego przypisano konkretne zdolności. Warto przy tym zaznaczyć, że większość atrakcji Albionu Online związana jest z PvP, ale osoby preferujące rozgrywkę PvE również znajdą tu coś dla siebie.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Jego życiem jest wirtualna farma na której może hodować cyfrowe pomidory. Swój wolny czas ładuje również w gry MMO, bo kocha interakcję z innymi graczami. Nie ma znaczenia, czy chodzi o walkę, handel, współpracę, czy zwykłą rozmowę – ten element bawi go najbardziej. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma dostępu do Sieci, daje nura do świata mang oraz fantastyki, zwłaszcza tej polskiej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 - (17 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO