Najlepsze gry MMOFPS – w jakie strzelanki MMO warto zagrać?

| autor: Patryk Manelski | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsze gry MMOFPS – w jakie strzelanki MMO warto zagrać?

Gry sieciowe, zwane często MMO, dzielą się na rozmaite typy. Z pewnością każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie, w zależności od zainteresowań oraz potrzeb. Wraz z innymi można uprawiać farmę, walczyć czołgami czy przeżywać przygody w świecie fantasy. Dzisiaj przedstawię bardzo nietypowy gatunek pierwszoosobowych strzelanek, czyli MMOFPS, który cieszy się sporym zainteresowaniem. Przyszła pora na ranking best MMOFPS!

Czym różni się MMOFPS od zwykłego FPS-a?

Gatunek FPS uformował się w 1993 roku, a za jego pierwszego przedstawiciela uznaje się grę Doom. Od tamtego czasu przeszedł on jednak wiele zmian, co znacznie poszerzyło jego definicję. Przykładowo zwykłe strzelanie z perspektywy pierwszej osoby urozmaicone zostało elementami RPG lub platformowymi. Z czasem dodano również możliwość grania przez internet, dzięki opcji multiplayer.

Zazwyczaj gry MMOFPS są free-to-play.
Zazwyczaj gry MMOFPS są free-to-play, chętni mogą jednak skorzystać z różnego rodzaju mikrotransakcji.

Multiplayer sprawił, że FPS-y się rozwinęły i zaoferowały rywalizację między graczami – z pewnością kojarzycie serie Call of Duty czy Battlefield. Czym więc na ich tle są MMOFPS-y? To rozgrywka sieciowa na szerszą skalę, w której równocześnie uczestniczy duża liczba graczy. Potyczki mające miejsce na mapie angażują setki osób, walczących lub współpracujących ze sobą.

Gry MMOFPS często oferują jednak znacznie więcej niż tylko same starcia. Takie produkcje zapewniają również inne aktywności, rozmaite tryby, możliwość dołączania do innych osób lub grania solo – różnica między gatunkiem FPS a MMOFPS tkwi przede wszystkim w skali. Aby to lepiej zobrazować, przygotowałem dla Was specjalne zestawienie, zawierające aktualnie najlepsze MMOFPS-y.

Najlepsze MMOFPS na rynku – TOP 5

Omawiany powyżej gatunek trudno jednoznacznie określić. W jego skład wchodzą zróżnicowane produkcje, które łączy przede wszystkim duża liczba jednocześnie grających osób. To taki worek bez dna, do którego wrzuca się multiplayerowe FPS-y na szerszą skalę. Zapewniam jednak, że każda pozycja z poniższej listy warta jest uwagi – zwłaszcza jeśli zależy Wam na graniu w najlepsze MMOFPS-y.

Oto nasz ranking TOP 5 gier MMOFPS:

1. PlanetSide 2 to największa i darmowa gra MMOFPS

PlanetSide 2 to MMOFPS free-to-play, więc nie trzeba inwestować żadnych pieniędzy, by rozpocząć przygodę z tym tytułem. Zdecydowanie warto się nim zainteresować, ponieważ na rynku nie ma drugiej produkcji tego typu. Jeśli szukacie walk na ogromną skalę, w których uczestniczą nawet tysiące graczy równocześnie, trafiliście idealnie.

Omawiana produkcja skupia się na konflikcie trzech frakcji: Terran Republic, New Conglomerate oraz Vanu Sovereignty. Niedawno dołączyło do nich czwarte stronnictwo – NS Operatives, będące neutralną stroną wojny. Jego przedstawiciele wspierają to ugrupowanie, które radzi sobie najsłabiej. Rozpoczynając zabawę, można wybrać, czyje szeregi się zasili.

Wybór frakcji w PlanetSide 2 jest istotny, gdyż różnice między nimi nie okazują się jedynie kosmetyczne. Otrzymacie bowiem dostęp do innych broni, bonusów oraz pojazdów. Dlatego warto się zastanowić, pod czyją banderą chcecie walczyć. Rozgrywka z kolei sprowadza się do osiągania celów strategicznych na mapach – mowa o obronie struktur lub atakowaniu przyczółków przeciwników. Co istotne, działania graczy mają faktyczny wpływ na przebieg wojny!

2. Warframe stawia na elastyczność i swobodę

Jeśli szukacie gry MMOFPS, która jest darmowa, a przy tym oferuje naprawdę dużo zawartości, Warframe będzie w sam raz. W tym tytule przejmiecie kontrolę nad jedną z postaci (zwaną frame’em) o unikalnych zdolnościach. Wyposażycie ją w broń, a następnie ruszycie walczyć z hordą przeciwników. Oczywiście będziecie mogli również zabrać ze sobą towarzyszy!

Warframe stawia na swobodę, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zmienić postać i dopasować ją do własnych preferencji. To samo dotyczy sprzętu, który można modyfikować. Opcji jest od groma, dzięki czemu każdy znajdzie coś zgodnego z jego stylem rozgrywki. Graczy również nie brakuje, przy czym gra nie zmusza do obcowania z nimi – tutaj można w dowolnej chwili dołączyć do kogoś lub cieszyć się samotną zabawą.

Ponadto ten MMOFPS free-to-play oferuje starcia statków kosmicznych, podczas których cała załoga musi aktywnie uczestniczyć w sterowaniu pojazdem. Znajdą się tu również otwarte światy, gotowe do eksploracji i mierzenia się ze specjalnymi wyzwaniami. Warframe zapewnia naprawdę wiele atrakcji, dlatego trzeba liczyć się z tym, że może Wam pochłonąć mnóstwo czasu!

3. Enlisted zmienia II wojnę światową w MMOFPS-a

Enlisted znacznie różni się od zwykłych FPS-ów, wykorzystujących II wojnę światową jako tło działań. Tutaj multiplayerowa rozgrywka została rozbudowana i na tyle poszerzona, że projekt ten awansował do gatunku MMOFPS. Podczas zabawy przyjdzie Wam poprowadzić do boju nie tylko swoją postać, ale również cały jej oddział!

Ten składać się może z 3 do 9 żołnierzy, a wszystko zależy od konkretnej dywizji oraz mapy, jak również wybranych typów jednostek. Enlisted nie jest jednak strategią, tylko MMOFPS-em wzbogaconym o elementy taktyczne. W boju sterujemy bowiem wybraną postacią i to nią bezpośrednio uczestniczymy w starciach. Niemniej możemy wydawać rozkazy pozostałym członkom składu, a także wcielać się w nich.

W zależności od trybu Enlisted zapewnia inne zasady rozgrywki oraz cele do zrealizowania. Przykładowo nic nie stoi na przeszkodzie, by grać samotnym żołnierzem bez własnego składu. Warto również dodać, że do gry regularnie trafiają nowe mapy oraz kampanie, oparte na faktycznych wydarzeniach z II wojny światowej.

4. BattleBit Remastered to starcia nawet 254 osób równocześnie!

Na liście przedstawiającej najlepsze MMOFPS-y nie mogło oczywiście zabraknąć unikalnego BattleBit Remastered. To fanowska produkcja, która początkowo miała być jedynie prześmiewczą wersją Battlefielda. Projekt rozrósł się jednak do ogromnej skali i awansował na pełnoprawną grę, cieszącą się wielką popularnością. I to mimo niepozornej szaty graficznej!

Obok BattleBit Remastered można przejść obojętnie, widząc specyficzną grafikę „low poly”. Nie jest to najładniejszy tytuł, ale nie oceniajcie książki po okładce – wewnątrz kryje się pełnokrwisty MMOFPS. Produkcja ta oferuje dwie frakcje oraz kilka klas, od których zależy Wasza funkcjonalność na polu bitwy. Wybrana rola określa dostęp do specyficznych umiejętności, a także ekwipunku.

Główną atrakcją BattleBit Remastered są rozmaite tryby zabawy, gra zapewnia także serwery o określonych wielkościach. Jeśli wolicie starcia na mniejszą skalę, możecie bawić się w światach przeznaczonych dla 64 osób. Te największe pomieszczą nawet 254 graczy i polecam się nimi zainteresować. Tak chaotycznego spektaklu wybuchów i eksplozji nie uświadczycie nigdzie indziej.

5. Destiny 2 to fabularny MMOFPS

Trzon Destiny 2 stanowi przede wszystkim wciągająca i wielowątkowa fabuła. Można poznać ją samotnie lub zagłębić się w ten świat ze znajomymi czy obcymi graczami. Co ważne, spora część atrakcji dostępna jest za darmo, bo omawiana gra to MMOFPS free-to-play. Jedynie dalsza zawartość wymaga nabycia dodatków. W ten sposób nie kupujecie kota w worku, tylko najpierw sprawdzacie, czy taka forma zabawy Wam odpowiada.

Poza historią Destiny 2 proponuje niezwykle angażujące dungeony oraz prawdziwie wymagające rajdy. Ta ostatnia aktywność to nie tylko specjalni przeciwnicy, ale również zagadki środowiskowe, przy których trzeba wykazać się sprytem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby poza tym zaangażować się w rywalizację między graczami lub skupić na eksploracji światów.

Destiny 2 daje również całkiem sporo swobody w budowaniu klasy postaci. Tych jest trzy, hunter, titan oraz warlock, ale każda ma swoje podklasy, zmieniające działanie umiejętności. Do tego dochodzą rozmaite bronie oraz możliwość ich modyfikowania. Nie można przy tym zapomnieć o licznych wydarzeniach w otwartym świecie, podczas których gracze mogą wspólnie mierzyć się z wyzwaniami. Na brak atrakcji w Destiny 2 nie powinniście narzekać.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Jego życiem jest wirtualna farma na której może hodować cyfrowe pomidory. Swój wolny czas ładuje również w gry MMO, bo kocha interakcję z innymi graczami. Nie ma znaczenia, czy chodzi o walkę, handel, współpracę, czy zwykłą rozmowę – ten element bawi go najbardziej. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma dostępu do Sieci, daje nura do świata mang oraz fantastyki, zwłaszcza tej polskiej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (1 głos)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO