Najlepsze gry z Mario – 10 kultowych platformówek Nintendo

| autor: Mikołaj Łaszkiewicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsze gry z Mario – 10 kultowych platformówek Nintendo

W historii gier wideo jedna postać zajmuje szczególne miejsce. Mowa o pewnym wąsatym hydrauliku. Chyba każdy, kto nazywa się graczem, wie kim jest Mario. To postać, której wpływ na rynek był tak duży, że od ponad 40 lat ukazują się nowe gry z jej udziałem i nadal sprzedają się w milionowych nakładach. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie są najlepsze gry z Mario w roli głównej. Warto zerknąć na ranking, szczególnie jeśli nie mieliście jeszcze styczności z Mario, bo nie posiadaliście nigdy konsoli Nintendo. Albo chcecie przejść wszystkie kultowe produkcje z wąsatym hydraulikiem na swoim nowym Switchu. To zestawienie z pewnością pomoże Wam wybrać najlepsze gry z Mario dla siebie.

Najlepsze gry z Mario – ranking 2022

Wielu z Was może tego nie wiedzieć, ale obecnie w zasadzie nie można zagrać legalnie w gry Mario za darmo. Jedyną opcją, by pokierować wąsatym hydraulikiem bezpłatnie, jest ściągnięcie gry Super Mario Run na smartfony i tablety. Pierwszych kilka plansz dostępnych jest bez dodatkowych opłat, ale za resztę trzeba zapłacić. Wszystkie inne oficjalne gry z hydraulikiem dostępne są wyłącznie do kupienia.

Oto zdecydowanie najlepsze gry z Mario – ranking TOP 10:

Zobacz także inne polecane gry:
Fajne gry na Nintendo Switch

Super Mario World – najlepsza gra z Mario w historii

Wydane w 1990 roku Super Mario World godnie reprezentuje najlepsze gry z Mario w historii. To dwuwymiarowa platformówka, w której wąsacz kolejny raz staje przed zadaniem uratowania księżniczki Peach z łap Bowsera. Rozgrywka w Super Mario World polega na pokonywaniu platformowych, dwuwymiarowych poziomów. Fani cenią grę szczególnie za znakomite, unikalne i kreatywne projekty plansz oraz bajecznie responsywne sterowanie. Choć Super Mario World oryginalnie wydano na konsoli SNES, to dzisiaj można w nie zagrać bez problemu na Switchu (w ramach abonamentu Nintendo Switch Online). Jeśli chcieliście kiedyś sprawdzić najlepszą platformówkę w historii, to spróbujcie swoich sił w Super Mario World.

Super Mario Odyssey – najlepsza gra z Mario w 3D

Choć Mario zaczynał jako gra 2D, to z biegiem czasu twórcy przenieśli go także w trzeci wymiar. Najlepszą grą z trójwymiarowym Mario jest prawdopodobnie Super Mario Odyssey. Ta platformówka 3D została wydana na Nintendo Switcha w 2017 roku i zebrała od recenzentów w zasadzie same najwyższe noty. Krytycy zachwycali się niesamowitą kreatywnością twórców, swobodą eksploracji, różnorodnością poziomów i umiejętności specjalnych, których można używać w trakcie rozgrywki. Co ciekawe, w Super Mario Odyssey główny bohater nie walczy z Bowserem sam, lecz pomaga mu czapka o imieniu Cappy. Można nią sterować samemu, ale najwięcej frajdy daje oddanie nad nią kontroli drugiemu graczowi w trybie kooperacji.

Mario Kart 8 Deluxe – najlepsza gra wyścigowa z Mario

Po podbiciu rynku platformówek Mario stwierdził, że kolejne będą gry wyścigowe. Tak powstała seria Super Mario Kart. Aktualnie wielu graczy Nintendo zapytanych o „najlepsze gry z Mario” wymieni właśnie ten tytuł. Mario Kart 8 Deluxe to najnowsza i jak na razie zdecydowanie najlepsza część tej serii. Pozwala ona ścigać się aż na 48 różnych trasach, a jeśli kupicie dodatek DLC Booster Course, to otrzymacie kolejne 48 poziomów. Dzięki temu zabawa w Mario Kart 8 Deluxe w zasadzie nigdy się nie kończy. Do rozgrywki zaprosicie także znajomych w trybie podzielonego ekranu lub dołączycie do wyścigów online z graczami z całego świata. Tytuł wyróżnia się znakomitymi projektami tras, możliwością dostosowywania poszczególnych elementów pojazdów (nadwozia, kół i lotni) i szeroką gamą postaci z uniwersum Mario. Dla każdego posiadacza Switcha Mario Kart 8 Deluxe to pozycja obowiązkowa.

Super Mario Galaxy – Mario podbił także kosmos

Super Mario Galaxy uznaje się powszechnie za starszego brata Super Mario Odyssey. W tej wydanej pierwotnie na Nintendo Wii grze również można się zachwycić różnorodnością i pomysłowością lokacji. Znajdziecie tu mnóstwo unikalnych planet, na których trzeba wykazywać się zręcznością i umiejętnością logicznego myślenia, by przejść do kolejnych etapów. Wrażenie robi także świetnie zrealizowane sterowanie ruchowe. Jeśli chcecie zagrać w ten tytuł na Switchu, to musicie kupić kompilację gier o nazwie Super Mario 3D All-Stars.

Super Mario Maker 2 – raj dla kreatywnych umysłów

Poprzednie gry z listy były jednogłośnie chwalone za znakomite projekty lokacji. Ale co, jeśli chcielibyście sami zaprojektować plansze w Mario? Możliwość przeistoczenia się w twórcę gry umożliwia Super Mario Maker 2, będący potężnym edytorem poziomów w Mario. Twórcy oddają do Waszej dyspozycji rozmaite narzędzia, służące do budowania platform, terenu, scenografii, dodawania wrogów i specjalnych znajdziek. Właściwie jedynym ograniczeniem Super Mario Maker 2 jest Wasza kreatywność. Można tu bawić się w kilku różnych stylach graficznych (od tych bardziej klasycznych, pikselowych aż do współczesnych). Swoje plansze można udostępniać innym graczom przez sieć. Działa to także w drugą stronę – możecie również pobierać poziomy tworzone przez posiadaczy Super Mario Maker 2, więc zabawa w zasadzie nigdy się nie kończy.

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury – dwie przygody w jednej

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury to odświeżona wersja gry wydanej pierwotnie na Wii U w 2013 roku. Wersja na Nintendo Switch doczekała się nie tylko obsługi wyższej rozdzielczości, ale także całego dodatku w postaci Bowser’s Fury. Super Mario 3D World wyróżnia się na tle innych trójwymiarowych gier z Mario dzięki wybitnemu modułowi kooperacji. Nawet czterech graczy jednocześnie (na jednej konsoli lub przez Internet) może przechodzić tę grę. Tryb ten jest szczególnie ciekawy, bo o ile trzeba ze sobą współpracować, by pokonać wszystkie plansze, to równie ważna jest rywalizacja o punkty przyznawane na końcu każdej z nich. Dodatek Bowser’s Fury to z kolei bardziej fabularna przygoda osadzona w bardziej otwartym świecie, przypominającym Super Mario Odyssey. Może w nią grać maksymalnie dwóch graczy w trybie kooperacji.

Super Mario Sunshine – zapomniane najlepsze gry z Mario

Nasze zestawienie zbierające najlepsze gry z Mario zamyka Super Mario Sunshine, które w swoim czasie było krytykowane za dziwne sterowanie, sporo problemów technicznych i niecodzienny projekt poziomów. Po czasie jednak przytłaczająca większość graczy uznała tytuł za klasykę i wybaczyła mu pierwotne wady. Super Mario Sunshine to druga w historii serii (po Super Mario 64) gra 3D. Tytuł zapadł w pamięć graczy przede wszystkim dzięki urządzeniu FLUDD, służącemu do strzelania wodą. Dzięki niemu w tej części gry Mario może zmywać wszechobecną maź i graffiti ze ścian. FLUDD pozwala także głównemu bohaterowi latać, dzięki czemu plansze zyskały na wertykalności i można np. przemieszczać się po dachach. Choć tytuł wydano pierwotnie na zapomnianej już konsoli GameCube, to dzisiaj można w niego zagrać w ramach kompilacji Super Mario 3D All-Stars na Nintendo Switch.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan gier Nintendo, kolekcjoner konsol i komputerów, uwielbia retro, ale nie pogardzi next-genową grafiką. Serię FIFA darzy miłością od najmłodszych lat i co roku spędza 1000 godzin z Football Managerem. O komputerach wie wszystko.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO