Najlepsze gry jRPG – klasyka japońskiego RPG

| autor: Sebastian "Junkie" Kasparek | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsze gry jRPG – klasyka japońskiego RPG

Japońskie gry RPG to szeroki gatunek i ogromny segment produkcji, które nie tylko oferują mnóstwo niesamowitych przygód, ale i opowiadają wiele fascynujących historii. Najbardziej kultowe gry jRPG przeszły do historii i nie bez powodu wymieniane są wśród najlepszych pozycji całej branży.

Gry jRPG – ranking TOP-10

Gry jRPG ekscytują poszukiwaczy przygód i osoby pragnące doświadczyć wielowątkowych historii. Dzięki nim traficie do niesamowitych światów, poznacie bohaterów, o których można pisać całe felietony i doświadczycie zwrotów akcji, o których pamięta się przez całe lata po ukończeniu gry. Dzisiaj przedstawiamy Wam nasze subiektywne zestawienie najlepszych reprezentantów gatunku. Znajdziecie tu zarówno pozycje klasyczne, jak i współczesne produkcje.

Oto nasza lista prezentująca 10 najlepszych gier jRPG:

Chrono Trigger – podróż w czasie i przestrzeni

  • PC

Nieśmiertelna i magiczna klasyka, która rozpoczyna się od zabaw na festynie, a kończy na podróżach w czasie i ratowaniu świata przed antycznym złem. Chrono Trigger jest grą, której nie sposób odmówić wielkiego uroku — w końcu graficznie podciągnięta jest stylem Akiry Toriyamy, twórcy uwielbianego na całym świecie Dragon Balla. Pomimo upływu czasu Chrono Trigger wygląda prześlicznie i brzmi wprost fantastycznie. Jednocześnie gra nie zestarzała się pod kątem rozgrywki, oferując świetnie przemyślany system walki, nastawiony na zgłębianie synergii drużyny i wykonywanie technik łączonych. To wspaniała przygoda pełna ciekawie napisanych bohaterów, z którym przeżyjecie emocjonującą podróży przez kilka epok czasowych.

Xenogears – wielkie mechy i refleksja nad egzystencją

Najlepsze gry jRPG
  • PS1

Klasyka ery pierwszego PlayStation, która powstała z pierwotnego skryptu legendarnego Final Fantasy VII (został początkowo odrzucony z uwagi na zbyt mroczny i skomplikowany charakter). Tetsuya Takahashi wraz z żoną Sorayą Sagą stworzyli bardzo dojrzałą opowieść pełną symboliki odnoszącej się do prac takich uczonych, jak Nietzsche, Freud czy Jung. Gra stawia ciężkie pytania i bada naturę tego, skąd pochodzimy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy — zarówno jako jednostka, jak i cały gatunek ludzki. To doskonały przykład gry wybitnie refleksyjnej, a przy tym po prostu kawał szalenie udanego jRPG.

Final Fantasy VI – imperium kontratakuje

  • PC

Ostatnia główna odsłona serii utrzymana w grafice 2D jest mocno przyćmiona przez popularniejszego następcę. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie klasyczna szóstka jest moim zdaniem najlepsza. Twórcy podjęli ryzykowną decyzję i tym razem nie zdecydowali się na stworzenie głównego bohatera opowieści. Zamiast tego śledzimy losy aż czternastu członków drużyny, którzy przeciwstawiają się siłom bezwzględnego imperium. Ponownie możemy liczyć na świetnie poprowadzony scenariusz i zapadające w pamięć kreacje postaci — wraz z sadystycznym Kefką Palazzo, który pełni rolę głównego antagonisty. Rozgrywka to z kolei dopieszczona do granic klasyka, która rozkocha w sobie każdego, kto ceni starą szkołę tworzenia japońskich RPG-ów. To jednocześnie ostatnie Final Fantasy w takim stylu i godne pożegnanie z erą 16-bitów.

NieR: Automata – zamknięci w niekończącej się spirali życia i śmierci

  • PC, PS4, Xbox One

Kolejna mocno filozoficzna przygoda. Tym razem o androidach w świecie, po którym ludzkość nie stąpa już od tysięcy lat. Scenariusz NieR: Automata zaskakuje na każdym kroku. Nie tylko chwyta za serce, ale i bawi moralnością bohaterów w niespodziewany sposób, poruszając przy tym ciężkie kwestie egzystencjalne. Gra to jednocześnie bardzo ciekawa mieszanka gatunkowa. Oferuje nieziemsko efektowny system walki, etapy wzorowane na automatowych shooterach oraz sekwencje i sztuczki narracyjne możliwe do uzyskania wyłącznie za sprawą interaktywnego medium, jakim są właśnie gry wideo.

Dragon Quest XI S: Echoes of an Elusive Age – Definitive Edition – baśniowa wyprawa na kraniec królestwa

  • PC, PS4, Xbox One, Nintendo Switch

Seria Dragon Quest to dla wielu wręcz synonim gatunku jRPG i nie inaczej jest w przypadku jedenastej głównej odsłony cyklu. To pozycja utrzymana w bardziej klasycznych ramach, gdzie walki toczymy w systemie turowym. Całość nastawiona jest na przygodowy charakter, gdzie stawką jest los całego świata. Jako przepowiedziany bohater wyruszamy w podróż, która pozwoli nam zwiedzić iście malowniczy świat i spotkać barwnie napisanych bohaterów. To wielka produkcja, w której łatwo zatracić się na setki godzin.

Shin Megami Tensei 3: Nocturne – gra, w której rzucimy wyzwanie bogu

  • PC, PS4, Nintendo Switch

Trzecia odsłona serii Shin Megami Tensei to pozycja nie bez powodu objęta silnym kultem. Cechuje się niezwykle mrocznym klimatem. Dość powiedzieć, że historia rozpoczyna się w zasadzie od końca znanej nam cywilizacji. Jako istota łącząca cechy demona i człowieka zdecydujemy o kształcie nowego, odrodzonego świata. To trudna i wymagająca gra, w której zwiedzamy zniszczoną Japonię, werbujemy demony do naszej drużyny i podejmujemy złożone wybory moralne, mające bezpośredni wpływ na zakończenie historii.

Persona 5 Royal – złodzieje serc wkraczają do akcji

  • PS4

Ostatnia Persona uderza w bardziej młodzieżowe i współczesne klimaty, przenosząc nas do stolicy Japonii. Pozycja może zaciekawić ze względu na tematykę. Opowiada o młodzieży, która nie potrafi znaleźć sobie miejsca w świecie uprzywilejowanych i zepsutych dorosłych. Obdarzeni nadnaturalną mocą bohaterowie postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i naprawić społeczeństwo poprzez wymierzenie sprawiedliwości najróżniejszym złoczyńcom. To znów prawdziwy moloch i obładowana treścią gra, która potrafi wyrwać z życia nawet 150 godzin. Turowa, ale potwornie widowiskowa i dynamiczna rozgrywka przeplata się tutaj z etapami, które pełnią rolę symulatora codziennego, szkolnego życia nastolatka.

Ni no Kuni: Wrath of the White Witch Remastered – magiczna przygoda w klimatach anime

  • PC, PS4

Uniwersalna gra, która potrafi skraść serca zarówno najmłodszych, jak i dorosłych. Ni no Kuni: Wrath of the White Witch zachwyca oprawą wizualną mocno nawiązującą do animacji studia Ghibli. Oferuje przy tym angażującą rozgrywkę, w której zbieramy urocze stworki wspomagające nas w walce. To gra z magiczną, baśniową atmosferą, która zachwyca wykonaniem i zaskakuje ciekawymi pomysłami. Produkcja jest również stosunkowo prosta, więc nadaje się idealnie na pierwszy kontakt z gatunkiem jRPG.

Tales of Arise – powstań i rzuć wyzwanie niesprawiedliwemu losowi

  • PC, PS5, PS4, Xbox Series X/S, Xbox One

Tales of Arise dokonało czegoś bardzo ważnego i zapewniło w końcu szerszą rozpoznawalność jednej z najlepszych serii gier jRPG na rynku. Najnowsza odsłona opowiada historię niewolnika, który postanawia odmienić swój los. Pozycja bryluje przede wszystkim pod względem fenomenalnie zaprojektowanego systemu walki w czasie rzeczywistym. To szalenie efektowna gra, od której ciężko się oderwać. Do tego jest prześlicznie wykonana i gwarantuję Wam, że w trakcie przygody niejednokrotnie zatrzymacie się, aby podziwiać zapierające dech widoki w klimatach fantasy.

Xenoblade Chronicles 3 – dramatyczna walka z klątwą i przeznaczeniem

  • Nintendo Switch

Xenoblade Chronicles 3 to gra pełna niezapomnianych momentów, wrzucająca gracza do olbrzymiego i egzotycznego świata. Mamy w tym przypadku do czynienia z wielkim zwieńczeniem najlepszej serii jRPG Nintendo. Gra opowiada wzruszającą historię bohaterów, walczących z przeznaczeniem. To niesamowicie złożona pozycja na setki godzin. Spędzicie w niej mnóstwo czasu na eksploracji urzekającego świata oraz stoczycie wiele intensywnych pojedynków z potężnymi przeciwnikami. Produkcja oferuje w zasadzie wszystko, za co fani najbardziej kochają gry jRPG.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Fan popkultury, kinomaniak, który stara się analitycznie patrzeć na gry. Bierze udział w misji szerzenia miłości do Nicolasa Windinga Refna i Goichiego Sudy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO