Najlepsze gry ekonomiczne – TOP 10 gier, w których zajmujemy się ekonomią

| autor: Marcin Nic | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsze gry ekonomiczne – TOP 10 gier, w których zajmujemy się ekonomią

Nawet zarządzanie domowym budżetem potrafi być trudne. A co dopiero, gdy jesteśmy szefem parku rozrywki lub innego przedsiębiorstwa? W prawdziwym życiu niewiele osób ma okazję zmierzyć się z takim wyzwaniem, ale spragnieni podobnych doświadczeń mogą skusić się na najlepsze gry ekonomiczne na PC i nie tylko.

Wielu z nas z pewnością potajemnie marzyło o własnym imperium, a jego wielkość ograniczała tylko wyobraźnia. Bez względu na to, jak szalone mogą wydawać się marzenia, dużą część z nich można spełnić w dostępnych na rynku grach ekonomicznych. Popularne tycoony sprawiają, że każdy może wejść w skórę szefa gigantycznego przedsiębiorstwa. Poniżej prezentujemy najlepsze gry ekonomiczne i strategiczne, również do zabawy online.

Gry ekonomiczne – lista 10 najlepszych w 2023 roku

Oto obecnie najlepsze gry ekonomiczne:

Game Dev Tycoon

Na liście przedstawiającej najlepsze gry strategiczno-ekonomiczne nie mogło zabraknąć powyższego tytułu. Jeśli kiedykolwiek byliście źli na błędy i niedociągnięcia jakiejś gry wideo, to dzięki Game Dev Tycoon możecie udowodnić, że potraficie stworzyć lepsze dzieło niż Ubisoft i Rockstar razem wzięci. Zarządzanie firmą odpowiedzialną za opracowywanie gier jest główną częścią rozgrywki.

Gracz zaczyna swoją przygodę z gamedevem we wczesnych latach 80., a za jedyne wyposażenie robi mu komputer. Zadanie jest następujące – stworzyć udaną grę, która rozsławi studio. Podobnie jak w innych strategiach ekonomicznych, w Game Dev Tycoon trzeba uważać na wszelkiego rodzaju pułapki. Wyprodukowanie tytułu o niskiej jakości może doprowadzić firmę do bankructwa, a wtedy gracz ujrzy napis „Game Over” na ekranie.

Two Point Hospital

Duchowy następca kultowego Theme Hospital. Podobnie jak w tytule z 1997 roku, tak i tutaj głównym zadaniem gracza jest zarządzanie szpitalem. Jeśli po seansie Chirurgów lub New Amsterdam mieliście ochotę sprawdzić się w roli dyrektora placówki medycznej, to ta strategia ekonomiczna jest dla Was. 

Gracz musi stworzyć dobrze prosperujący szpital. Zatrudnianie lekarzy, pielęgniarek czy salowych jest tylko częścią obowiązków, z jakich trzeba się wywiązać. Całość została doprawiona ogromną dawką humoru i absurdu, dlatego bez Two Point Hospital zestawienie przedstawiające najlepsze gry ekonomiczne dostępne na PC i konsolach byłoby niepełne.

Stardew Valley

W Stardew Valley wcielamy się w młodego farmera, przejmującego gospodarstwo wymagające sporo pracy. W 2016 roku gra studia ConcernedApe szturmem zdobyła rynek. Nic dziwnego, bowiem do teraz należy do najbardziej relaksujących produkcji. Czy jest coś lepszego niż zbieranie wirtualnych upraw i liczenie spływających pieniędzy?

Rozgrywka polega na zarządzaniu farmą. Zajmujemy się uprawą roślin, hodowlą zwierząt, sprzedażą zebranych plonów oraz wieloma innymi aktywnościami. Mogłoby się wydawać, że z czasem stanie się to nużące, jednak nie bójcie się. Stardew Valley zapewnia rozrywkę na wiele godzin. Zwłaszcza że to też rodzaj gry online – strategiczne i ekonomiczne obowiązki można realizować wspólnie z graczami z całego świata.

Cities: Skylines

Podobnie jak w przypadku zestawienia najlepszych gier o budowaniu, tak i tutaj nie mogło zabraknąć Cities: Skylines. Ta strategiczno-ekonomiczna gra wymaga od nas zaprojektowania dobrze prosperującego miasta. Tytuł studia Colossal Order zachwyca dbałością o detale. Pozwala między innymi na stawianie dróg i systemów tranzytowych, układanie rur wodociągowych czy zarządzanie podatkami.

Jest to jedynie ułamek możliwości, jakie daje Cities: Skylines. Produkcja z 2015 roku doczekała się wielu dodatków, które w znaczącym stopniu wzbogacają podstawową wersję gry.

RollerCoaster Tycoon

Tytuł, który można śmiało zawrzeć w odpowiedzi na pytanie: „Jakie są najlepsze gry ekonomiczne?”. Dzięki stworzonej przez Chrisa Sawyera produkcji wiele osób przekonało się, że istnieją dobre gry ekonomiczne na PC. W RollerCoaster Tycoon musimy zbudować wesołe miasteczko. Nie wystarczy jednak postawić kilka torów do przejażdżek, by pieniądze zaczęły wpływać na nasze konto. 

Przede wszystkim trzeba zadbać o bezpieczeństwo atrakcji, odpowiednio zaplanować przestrzeń oraz zadowolić tłumnie napływających gości. RollerCoaster Tycoon przedstawia graczom szeroką gamę problemów związanych z posiadaniem biznesu, ale jednocześnie zapewnia wspaniałą przejażdżkę.

Prison Architect

Prison Architect pokazuje, że stworzenie więzienia wcale nie musi być łatwe. Niech Was nie zwiedzie kolorowy styl graficzny. Gra jest bogata w szczegóły, a co za tym idzie – bardzo wymagająca. Na każdym kroku zarządzania wirtualnym zakładem karnym mogą pojawić się nowe problemy. Gracz musi dbać o to, żeby więźniowie byli zadowoleni, zatrudniać wykwalifikowanych strażników, stawiać nowe obiekty i dbać o kwestie finansowe. 

Wysoki poziom trudności może odrzucić osoby preferujące łatwiejszą rozgrywkę, jednak pozostali gracze wsiąkną w stworzoną przez studio Introversion Software produkcję. Prison Architect spokojnie można umieścić w gronie najlepszych gier strategiczno-ekonomicznych.

Tropico 6

W Tropico 6 wcielamy się w El Presidente, ale rozgrywka jest utrudniona, bo nie skupia się na zarządzaniu jednym miastem. Kontrolujemy cały naród, rozsiany po archipelagu małych wysp. Gracze z pewnością przyzwyczaili się, że gry strategiczne i ekonomiczne rzadko oferują tryb online. Tytuł stworzony przez Limbic Entertainment takowy jednak posiada – maksymalnie można tu grać w cztery osób.

Tylko od nas zależy, jakim przywódcą będziemy. Czy na pierwszym miejscu postawimy potrzeby poddanych, czy skierujemy się w stronę dyktatury, oznaczającej manipulowanie, zastraszanie i przekupywanie ludzi? Tropico 6 zawiera wszystkie elementy budowania miast, strategii, polityki, handlu i nie tylko, co czyni tę grę bardzo uzależniającą. 

Megaquarium

Megaquarium docenią głównie osoby, które w swoich domach posiadają akwarium. Tylko tutaj będzie ono znacznie większych rozmiarów. Produkcja pozwala graczom na zaprojektowanie placówki, do której będą przyjeżdżać turyści chcący obejrzeć wodne zwierzęta.

Istotną częścią rozgrywki jest zapewnianie mieszkańcom akwarium pożywienia i bezpieczeństwa, odpowiedniego ogrzewania, filtracji itp. W Megaquarium nie tylko trzeba uszczęśliwić zwierzęta, lecz także przychodzących je oglądać gości. Należy zadbać o ich wszystkie zachcianki, a ponadto stale powiększać katalog ryb i innych wodnych stworzeń, które można zobaczyć w prowadzonym przez nas oceanarium.

Planet Zoo

Dzięki tej produkcji każdy może stworzyć swoje własne, wymarzone zoo w Central Parku. No, może z wyjątkiem czwórki słynnych pingwinów. Planet Zoo nawet kilka lat po premierze ciągle plasuje się wśród najlepszych gier ekonomicznych przeznaczonych dla osób, które uwielbiają opiekować się zwierzętami. Jednak to zadanie nie jest wcale bułką z masłem, ponieważ w miarę postępów coraz więcej rzeczy wymaga od nas nieustannej uwagi. 

Zwierzęcy podopieczni mogą się denerwować lub stresować z powodu braku prywatności, zachorować, a nawet zdechnąć, jeśli nie zapewnimy im odpowiednich warunków. Stałe powiększanie ośrodka wymaga sporych nakładów finansowych, a pieniądze nie rosną na drzewach. Gracze muszą pilnować, żeby nie popełnić czasem kosztownego błędu.

Surviving Mars

Wizja Elona Muska przekształcona w grę wideo – tak w skrócie można opisać Surviving Mars. Jak sama nazwa wskazuje, działania graczy koncentrują się na przetrwaniu na Czerwonej Planecie. Problemy, z jakimi musimy się borykać, zdecydowanie różnią się od tych, jakie można napotkać na Ziemi.

W Surviving Mars nawet takie małe rzeczy, jak kurz, mogą okazać się śmiertelne dla kolonistów. Nieustannie trzeba pamiętać o utrzymywaniu wysokiego poziomu tlenu. Gracze muszą również stawić czoła losowym wydarzeniom, takim jak inwazja obcych, wojna i plagi.

To już wszystkie proponowane przez nas najlepsze gry ekonomiczne na PC i inne platformy. Pamiętajcie, że część tytułów zawiera moduł online, i traktujcie powyższą listę jako podstawę, która może okazać się trampoliną do odkrywania innych ciekawych produkcji z tego gatunku.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Pasjonat wszelkich urządzeń mobilnych i nowinek technologicznych. Sympatyk koszykówki zza wielkiego oceanu. W wolnej chwili widz seriali i filmów o tematyce wojennej z różnych okresów historycznych.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4/5 - (4 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO