Najlepsza polska gra i inne nagrody od Digital Dragons 2022

| autor: Patrycja Ulatowska | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Najlepsza polska gra i inne nagrody od Digital Dragons 2022

W dniach 16-17 maja odbywało się jedno z najważniejszych wydarzeń polskiej branży gier, czyli Digital Dragons. Prestiżowe nagrody dla rodzimych produkcji oraz studiów zostały rozdane – nie zabrakło również osobnej kategorii dla najlepszej gry zagranicznej. Zdecydowanym zwycięzcą tegorocznych targów organizowanych przez Krakowski Park Technologiczny jest tytuł The Medium. Na konto gry od studia Bloober Team, znanego między innymi z Observera, powędrowały aż trzy nagrody, w tym dla najlepszej polskiej gry 2021 roku. W jakich kategoriach oceniano nominowane produkcje i jak prezentuje się pełna lista zwycięzców?

Digital Dragons 2022 – lista zwycięzców

  • Najlepsza polska gra 2021 roku: The Medium (Bloober Team)
  • Najlepsza gra mobilna: Here Be Dragons (Red Zero Games)
  • Najlepszy game design w polskiej grze: The Medium (Bloober Team)
  • Najlepszy projekt artystyczny w polskiej grze: Papetura (Petums)
  • Najlepszy oryginalny soundtrack w polskiej grze: The Medium (Akira Yamaoka, Arkadiusz Reikowski)
  • Najlepsza zagraniczna gra: It Takes Two (Hazelight Studios)
  • Wyróżnienie specjalne: Mateusz Witczak
  • Najlepsza gra indie ostatniej dekady: Ghostrunner (One More Level).

The Medium – dlaczego to najlepsza polska gra?

The Medium to horror rozgrywający się w latach 90., w którym widać inspirację serią Silent Hill, a także twórczością polskiego artysty, znanego z surrealistycznych obrazów – Zdzisława Beksińskiego. Główną bohaterką, w którą wciela się gracz, jest Marianne – tytułowe medium. Doświadcza ona dziwnych wizji, które ukazują jej śmierć niewinnego dziecka. Eksplorując lokacje, rozwiązując zagadki oraz radząc sobie z różnymi niebezpieczeństwami, gracz musi rozwikłać tajemnicę nawiedzonego ośrodka wczasowego “Niwa”.

The Medium otrzymało nagrody w trzech kategoriach – najlepsza polska gra, najlepszy oryginalny soundtrack oraz najlepszy game design. Produkcja ma ciekawą, poważną historię, dobrze wymyśloną główną bohaterkę oraz mnóstwo intrygujących zwrotów akcji. Warto zwrócić uwagę również na interesujący zabieg, jakim są przeplatające się ze sobą dwa światy, w których żyje Marianne – możemy obserwować akcję równocześnie w obu lub poznawać te dostępne w jednym z nich.

Z pewnością nie można odmówić grze wyśmienitej ścieżki dźwiękowej, która wprowadza niezwykły klimat oraz atmosferę niepokoju. Podobnie rzecz ma się z oprawą wizualną – świat duchowy został zainspirowany wspomnianym już Beksińskim – jest on niepokojący i wręcz sprawia wrażenie żywego. Mnóstwo detali krajobrazów ze świata realnego również robi wspaniałe wrażenie, zwłaszcza z ray tracingiem.

Here Be Dragons: najlepsza gra mobilna

Produkcja od studia Red Zero Games to turowa strategia morska, w której wcielić można się w łowcę potworów, żyjącego w czasach wczesnych morskich wojaży. Twórcy, inspirując się wierzeniami ówczesnych Europejczyków, umieścili w grze smoki, krakeny, mordercze wieloryby oraz syreny – warto tutaj wspomnieć również o prastarych bóstwach, inspirowanych twórczością H.P. Lovecrafta. Mocną stroną gry jest oprawa graficzna, a szczególnie nietypowy efekt “żyjącej” mapy.

Papetura (Petums): najlepszy projekt artystyczny w polskiej grze

Papetura otrzymała nagrodę za najlepszy projekt artystyczny w polskiej grze. Pozycja wyróżnia się grafiką – jej elementy zostały stworzone na bazie rzeczywistych, papierowych elementów. Produkcja cechuje się wyjątkowym artyzmem oraz oprawą graficzną, która czyni z niej coś unikatowego.

It Takes Two (Hazelight Studios): najlepsza zagraniczna gra roku

Najlepszą zagraniczną grą roku zostało It Takes Two, co nie powinno nikogo dziwić. Produkcja, stawiająca na kooperację, zdobyła już tytuł gry roku na The Game Awards 2021 i wiele innych nagród – więcej o tym, dlaczego gra jest taka popularna przeczytasz w artykule: It Takes Two to gra roku 2021 – dlaczego zdobyła tyle nagród?

Ghostrunner (One More Level): najlepsza gra indie ostatniej dekady

Ta gra akcji przenosi do cyberpunkowego miasta znajdującego się w gigantycznej wieży, w świecie zniszczonym przez globalny kataklizm. Gracz wciela się w postać bohatera, który został obdarzony nadnaturalnymi zdolnościami. Dzięki temu może walczyć zarówno w świecie fizycznym, jak i cyberprzestrzeni. Przechodząc na kolejne piętra wieży, odkryć można różne sekrety, by na samym końcu stanąć oko w oko z terroryzującą miasto Kluczniczką.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Filozof z wykształcenia, fanka nowych technologii i gier komputerowych. W wolnych chwilach uwielbia grać w Talisman, czytać fantastykę i biografie, piec ciasta i babeczki oraz jeździć na rowerze.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO