Jak włączyć nagrywanie ekranu w Windows 10 i 11?

| autor: Mikołaj Łaszkiewicz | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Jak włączyć nagrywanie ekranu w Windows 10 i 11?

Wideo nagrane w odpowiednim momencie może powiedzieć więcej niż tysiąc słów. Nieważne, czy chcesz zapisać najlepszą akcję z gry, czy też pokazać znajomym, jak włączyć jakąś ważną funkcję w popularnym programie – nagrywanie ekranu na pewno Ci pomoże. Do Twojej dyspozycji są zarówno narzędzia wbudowane w system Windows, jak i zewnętrzne oprogramowanie, idealne dla bardziej zaawansowanych zastosowań.

Spis treści:

Nagrywanie ekranu za darmo w Xbox Game Bar

Od dłuższego czasu do nagrywania obrazu w systemach Windows 10 i 11 nie potrzeba żadnych dodatkowych aplikacji – mając odpowiedni system operacyjny, możemy robić to za darmo. Microsoft postanowił maksymalnie uprościć tę czynność i wbudował ją w Xbox Game Bar, który stał się czymś więcej niż tylko nakładką dla graczy na Windowsa.

Aby włączyć nagrywanie ekranu, wystarczy wcisnąć kombinację przycisków Windows + Alt + R. Rejestrowanie rozpocznie się automatycznie – zasygnalizuje to specjalny pasek w prawym górnym rogu ekranu.

Żeby zakończyć proces, wystarczy wcisnąć guzik „stop”. Po wyłączeniu nagrywania, zapisane klipy znajdziemy w folderze „Użytkownicy/Nazwa użytkownika/Wideo/Ujęcia”.

Jest tu jednak pewien haczyk. Przechwytywanie obrazu za pomocą Xbox Game Bar ograniczone jest do nagrywania jednej aplikacji naraz. Jeśli chcesz pokazać komuś wideo z konkretnej gry czy określonego programu, to wszystko jest w najlepszym porządku. Sytuacja wygląda gorzej, gdy chciałbyś nagrać pulpit, menedżera plików lub kilka otwartych okien jednocześnie. Narzędzie nagrywania wbudowane w system nie oferuje takiej możliwości i będziesz musiał sięgnąć po zewnętrzne oprogramowanie.

Nagrywanie ekranu z dźwiękiem – zmiana ustawień w Windows 10 i 11

Poza samą czynnością nagrywania ekranu możesz także dostosować parametry przechwytywania obrazu za pomocą Xbox Game Bar. Żeby to zrobić, wystarczy wejść w Menu Start -> Ustawienia -> Granie -> Ujęcia.

Xbox Game Bar - ustawienia
Tak prezentują się ustawienia nagrywania ekranu w Xbox Game Bar.
  • Nagraj ostatnie wydarzenia – włączenie tej funkcji spowoduje, że system będzie cały czas nagrywać w tle ostatnie 30 sekund aktywności w danej aplikacji lub grze. Dzięki temu wystarczy w dowolnym momencie wcisnąć kombinację przycisków Windows + G i system zapisze do pliku ostatnie 30 sekund rozgrywki czy innej aktywności.
  • Maksymalna długość nagrania – pozwala dostosować, jak długo obraz może być przechwytywany. Maksymalny czas to 4 godziny.
  • Przechwyć dźwięk podczas nagrywania gry – opcja ta odpowiada za dołączanie dźwięku do nagranego wideo. Domyślnie włącza ona mikrofon i rejestruje odgłosy aplikacji czy gry. Jeśli chcesz, żeby na nagraniu znalazło się także audio z innych aplikacji oraz systemu, musisz rozwinąć listę i odznaczyć opcję „Wycisz dźwięk systemu i aplikacji podczas nagrywania gry”.
  • Liczba klatek wideo na sekundę – domyślnie Windows ustawia klatkaż na poziomie 30 kl./s, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwiększyć płynność i osiągnąć 60 kl./s. Pamiętaj jednak, że nieco bardziej obciążysz w ten sposób procesor podczas nagrywania.
  • Jakość wideo – została domyślnie ustawiona na standardową, ale możesz (i raczej powinieneś) zmienić ją na wysoką. Microsoft nie informuje, czym dokładnie różnią się obie opcje, ale po podwyższeniu jakości wideo nagrywany obraz prezentuje się znacznie lepiej.
  • Przechwyć kursor myszy podczas nagrywania gry – opcja jest domyślnie włączona, a jej wyłączenie spowoduje, że na ujęciu nie zobaczysz kursora myszy.
Xbox Game Bar - widgety
Zarządzanie źródłem dźwięku w Xbox Game Bar.

Nagrywanie ekranu w OBS Studio

Jeżeli ograniczenia narzędzie Xbox Game Bar są dla Ciebie zbyt uciążliwe, powinieneś wypróbować oprogramowanie OBS Studio. To zaawansowane narzędzie służy m.in. do streamowania, ale w tym miejscu skupimy się wyłącznie na przechwytywaniu obrazu z pulpitu, gier i aplikacji. Co ważne, korzystanie z OBS Studio nie wiąże się z dodatkowymi opłatami – umożliwia ono nagrywanie ekranu za darmo.

Jeśli chcesz używać programu do nagrywania, to po uruchomieniu OBS Studio zaznacz taką opcję w menu wyboru. Żeby rejestrować obraz i dźwięk OBS-em wystarczy, że:

  • Klikniesz w przycisk „+” w zakładce „Źródła obrazu
  • Zaznaczysz pole „Przechwytywanie ekranu
  • Klikniesz „OK w okienku dialogowym, a jeśli masz więcej niż jeden monitor, wybierz żądany wyświetlacz i jeszcze raz kliknij „OK
  • Aby włączyć nagrywanie ekranu, wystarczy, że zaznaczysz „Rozpocznij nagrywanie i możesz cieszyć się wysokiej jakości materiałem wideo

Domyślnie przechwycone klipy znajdują się w folderze „Wideo” w katalogu użytkowników.

OBS Studio
OBS Studio pozwala nagrywać obraz z wielu okien równocześnie.

Nagrywanie ekranu z Nvidia GeForce Experience

Jeżeli posiadasz kartę graficzną Nvidii i masz zainstalowane oprogramowanie GeForce Experience, to możesz przechwytywać najlepsze momenty z ulubionych gier i aplikacji bez potrzeby instalowania dodatkowego oprogramowania.

Żeby nagrać klip z gry przy użyciu GeForce Experience, wystarczy włączyć w ustawieniach nakładkę i wcisnąć kombinację klawiszy ALT + F9 (w domyślnej konfiguracji).

Jeśli to nie zadziała, to możesz manualnie przywołać menu skrótem ALT + Z (w domyślnej konfiguracji) i kliknąć „Nagrywaj”.

Co ciekawe, GeForce Experience pozwala nie tylko na przechwytywanie obrazu z gier i aplikacji, ale także pulpitu i tego, co się na nim dzieje. Żeby to zrobić, wystarczy:

  • Otworzyć nakładkę GeForce Experience
  • Przejść do zakładki „ustawienia
  • Kliknąć w pole „kontrola prywatności
  • Włączyć „przechwytywanie pulpitu

W ten sposób zyskasz jedną z funkcji OBS-a bez konieczności instalacji dodatkowego programu. W ustawieniach GeForce Experience można dostosować parametry rejestrowanego obrazu i dźwięku oraz innych elementów nakładki ekranowej Nvidii.

GeForce Experience - nagrywanie ekranu
GeForce Experience również umożliwia nagrywanie ekranu.

Nagrywanie ekranu online – czy to ma sens?

W sieci dostępnych jest mnóstwo stron internetowych i rozszerzeń do popularnych przeglądarek, które pozwalają na rejestrowanie ekranu. Nie radzimy z nich korzystać, bo choć są one darmowe, to nigdy nie wiadomo, jakie dane o użytkowniku zbierają oraz co robią z zapisanymi nagraniami. Może się też okazać, że działają nawet wtedy, gdy nie włączymy przycisku odpowiedzialnego za rejestrację – będą miały dostęp np. do danych widocznych podczas logowania się do banku, maila lub portali społecznościowych. Zdecydowanie bardziej polecamy sprawdzone rozwiązania dużych firm (OBS Studio lub Nvidia GeForce Experience), czy zwykłe nagrywanie wbudowane w Windowsa.

Mogą Cię zainteresować:

Fan gier Nintendo, kolekcjoner konsol i komputerów, uwielbia retro, ale nie pogardzi next-genową grafiką. Serię FIFA darzy miłością od najmłodszych lat i co roku spędza 1000 godzin z Football Managerem. O komputerach wie wszystko.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.8/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej