Minecraft – wymagania sprzętowe. Wszystko o jednej z najpopularniejszych serii gier świata

| autor: Patryk Manelski | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Minecraft – wymagania sprzętowe. Wszystko o jednej z najpopularniejszych serii gier świata

Minecraft to gra, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Tytuł ten doczekał się kilku wersji i mimo ponad dekady na karku, wciąż cieszy się ogromną popularnością. Dodatkowo wymagania sprzętowe Minecraft są dość niskie, więc gra jest bardzo dostępna praktycznie dla każdego. Nic więc dziwnego, że studio Mojang postanowiło wykorzystać znaną markę do stworzenia innych produkcji. To, co zaczęło życie jako skromny kreator światów wymieszany z elementami survivalu, obecnie uwzględnia także grę typu hack’n’slash czy narracyjną przygodówkę, a wkrótce doczeka się strategii.

Wymagania sprzętowe Minecraft

Na szczęście minimalne wymagania sprzętowe Minecraft nie są wysokie, co oznacza, że większość starszych komputerów spokojnie sobie poradzi z grą. W zależności od wersji Minecrafta wymagania mogą delikatnie się różnić (np. Java Edition ma wyższe wymagania systemowe niż Minecraft Bedrock). Mimo tych minimalnych różnic raczej spokojnie odpalisz każdą wersję na swoim lapku czy stacjonarce oraz bez problemu wykorzystasz kody do Minecraft.

Jaki komputer będzie najlepszy do Minecrafta? Jeśli celujesz w zakup nowego sprzętu, to weź pod uwagę rekomendowane wymagania Minecraft. Lepszy sprzęt przyda się, gdy zdecydujesz się wykorzystać mody do Minecraft, które uatrakcyjnią grę, ale będą też potrzebować lepszych kart graficznych.

Minimalne wymagania Minecraft:

 • System operacyjny: Windows 7, 8, 10 (zależy od wersji gry)
 • Procesor: Intel Core i3-3210 3.2 GHz lub AMD A8-7600 APU 3.1 GHz
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce 400 lub AMD Radeon HD 7000
 • Pamięć RAM: 2 GB
 • Miejsce na dysku: 1 GB
 • DirectX: w wersji 11

Zalecane wymagania Minecraft:

 • System operacyjny: Windows 7, 8, 10 (zależy od wersji gry)
 • Procesor: Intel Core i5-4690 3.5GHz lub AMD A10-7800 APU 3.5 GHz
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce 700 lub AMD Radeon Rx 200
 • Pamięć RAM: 4 GB
 • Miejsce na dysku: 4 GB
 • DirectX: w wersji 11


Wszystko o serii gier Minecraft

Minecraft to fenomen, który wychowuje całe pokolenia dzieci. Nie jest to też już tylko jedna produkcja, ale całe uniwersum, w którym znajdziemy grę narracyjną, strategię i hack’n’slasha. W tym artykule dowiesz się najważniejszych informacji o Minecraft:

Minecraft: oryginał powstawał jako kopia innej gry

Dzisiaj wydawać się to może dziwne, ale Minecraft w pierwotnych założeniach bazował na już istniejącej produkcji, o czym mówił sam twórca gry, nazywając wprost swoje dzieło kopią. Początkowo Markus „Notch” Persson chciał stworzyć tytuł o budowaniu w otwartym, ale losowo generowanym świecie. Zainspirował się Infiniminerem, któremu zawdzięczamy obecność w Minecrafcie specyficznej szaty graficznej (wokselowej), widok z perspektywy pierwszej osoby oraz możliwość grania z innymi w jednym świecie.

Z czasem Minecraft wzbogacił się o RPG-owe aspekty, a także elementy survivalu. Znalazło się w nim również miejsce na losowo generowane jaskinie oraz kilka rodzajów różnorodnych przeciwników. Współczesna wersja gry jest o wiele bardziej rozbudowana i doczekała się ogromnej liczby fanowskich modyfikacji.

Wszystko to zaczęło się od małego projektu, wydanego w 2011 roku, który dziś urósł do niebotycznych rozmiarów, wyznaczając kierunek rozwoju dla gatunku gier typu sandbox oraz popularyzując charakterystyczne woksele. Mimo tylu lat na karku i licznych naśladowców, żaden inny tytuł nie osiągnął takiego sukcesu, jak Minecraft.

Minecraft: Java Edition kontra Bedrock Edition

Minecraft oryginalnie tworzony był w środowisku Java i stąd też taka nazwa pierwotnej wersji gry. Z czasem jednak studio Mojang postanowiło przepisać cały projekt na bardziej wydajny język programowania C++. Wszystko po to, aby Minecraft działał sprawniej, a także można było go dalej rozwijać. W ten sposób powstała Bedrock Edition, pozwalająca uruchamiać ten tytuł na konsolach oraz obsługująca rozgrywkę między różnymi platformami.

Dostępne są również inne edycje Minecrafta, jak Education Edition czy Windows 10 Edition, ale stanowią raczej ciekawostkę względem głównej serii. Ta pierwsza dedykowana jest szkolnictwie i ma pomóc wykorzystać Minecrafta nauczycielom podczas nauczania. Druga zaś to wariacja na temat mobilnej wersji, czyli Minecraft: Pocket Edition.

Posiadacze kart graficznych obsługujących ray tracing mogą również uruchomić Minecrafta w trybie RTX. Od strony rozgrywki nic się nie zmienia, ale wizualnie mamy do czynienia z czymś zupełnie innym. Całą grę przygotowano tak, aby w pełni wykorzystywała tę technologię, dzięki czemu naszym oczom ukaże się niemal inna produkcja, przez którą ciężko jest wrócić do klasycznego Minecrafta.

Minecraft: Story Mode – przygodówka opowiada własną historię

Oryginalny Minecraft nie ma zbyt angażującej fabuły – mamy główny wątek, w którym trzeba pokonać smoka Endu, aby teoretycznie przejść grę (Przy okazji zobacz: Jak zrobić portal do Endu w Minecraft?). W praktyce w Minecrafcie chodzi o budowanie, więc historia nie jest tutaj tak istotna. Dlatego w 2015 roku powstało Minecraft: Story Mode od Telltale Games, czyli przygodowa produkcja, umiejscowiona w tym wokselowym świecie.

Minecraft: Story Mode traktować należy jako odrębny tytuł, wykorzystujący uniwersum Minecrafta, ale opowiadający własną historię, niezależną od tego, co znajdziemy w głównej produkcji. Wcielamy się tutaj w bohatera o imieniu Jesse, który musi odnaleźć Zakon Kamienia i z jego pomocą ocalić świat przed nadciągającą zagładą. To wszystko zaś utrzymane zostało w stylu epizodycznych gier od Telltale Games.

Minecraft: Earth – odważna próba rywalizowania z Pokemon GO

W 2019 roku Mojang rzuciło wyzwanie Pokemon GO, wydając Minecraft: Earth. Tytuł ten koncentrował się na wykorzystaniu technologii AR (rozszerzona rzeczywistość), co miało zachęcać graczy do eksplorowania. W różnych zakątkach swojej okolicy mieli znajdować rozmaite bloczki i tworzyć z nich dowolne budowle. Te po zaakceptowaniu przez system gry stawały się monumentami widocznymi dla wszystkich graczy.

Poza tym Minecraft: Earth oferował uproszczony system craftingu oraz walki. Tytuł ten zachęcał do zabawy losowo generowanymi przygodami, podczas których można było zdobyć rzadkie materiały. Niestety projekt nie przypadł do gustu większemu gronu odbiorców i ostatecznie w 2021 roku jego serwery zostały wyłączone.

Minecraft: Dungeons – wokselowe Diablo dla dzieci

Minecraft Dungeons to wydany w 2020 roku spin-off serii Minecraft, który koncentruje się na hack’n’slashowej rozgrywce. W zasadzie to takie Diablo, ale w specyficznej, wokselowej oprawie. Nie ma tutaj jednak budowania czy zbierania bloczków. Zamiast tego dostajemy uproszczony rozwój postaci, rozmaite umiejętności oraz bronie, a także mnóstwo przeciwników do pokonania. Temu wszystkiemu towarzyszy nieskomplikowana, acz przyjemna fabuła.

Minecraft Dungeons doczekał się sześciu dodatków, rozbudowujących przygodę oraz dodających nowe poziomy trudności. Poza tym wprowadzono sezonowe przygody, oferujące różne, cykliczne atrakcje z nagrodami kosmetycznymi. Tytuł ten nadaje się idealnie do kanapowego grania oraz dla najmłodszych graczy.

Minecraft: Legends – nadchodzi dynamiczna strategia

Najnowszą grą ze stajni Mojang będzie kolejna wariacja na temat Minecrafta, ale tym razem w zdecydowanie nietypowym wydaniu. Minecraft: Legends zadebiutuje 18 kwietnia 2023 roku. Gra połączy teoretycznie dwa sprzeczne gatunki: RTS-a oraz akcję. Fabularnie otrzymamy osobną historię o tym, że świat Overworld czeka zagłada, jeśli nie powstrzymamy inwazji piglinów. Wcielimy się w bohaterów i poprowadzimy armię, aby powstrzymać najeźdźców.

Podczas zabawy mamy przemierzać rozległy świat, zbierać surowce, a także nawiązywać sojusze. Przy okazji zbudujemy fortyfikacje, które pomogą chronić granice naszych włości przed zapędami przeciwników. Same bitwy mają być ponoć niezwykle dynamiczne. Co z tego wyniknie? Czas pokaże!

Przy okazji zobacz najpopularniejsze poradniki do Minecraft:

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Jego życiem jest wirtualna farma na której może hodować cyfrowe pomidory. Swój wolny czas ładuje również w gry MMO, bo kocha interakcję z innymi graczami. Nie ma znaczenia, czy chodzi o walkę, handel, współpracę, czy zwykłą rozmowę – ten element bawi go najbardziej. Jeśli z jakiegoś powodu nie ma dostępu do Sieci, daje nura do świata mang oraz fantastyki, zwłaszcza tej polskiej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO