Microsoft zakończył tworzenie gier na konsole Xbox One

| autor: Miłosz "AlexB" Szubert | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Microsoft zakończył tworzenie gier na konsole Xbox One

W listopadzie tego roku minie 10 lat od premiery konsoli Xbox One. Choć od dłuższego czasu na rynku są obecni jej następcy, czyli Xbox Series X i S, to wciąż trwa okres przejściowy, w ramach którego gry wydawane są zarówno na platformy obecnej, jak i starej generacji. Mówi się, że powodem tego stanu rzeczy jest pandemia koronawirusa, która doprowadziła do niedoborów półprzewodników i w konsekwencji opóźnień w dostawach nowego sprzętu do sklepów. Sytuacja uległa już jednak wyraźnej poprawie, a to oznacza, że powoli do historii odchodzą również gry wydawane na Xboksa One.

Szef Microsoft Studios potwierdza

Potwierdził to wywiadzie dla serwisu Axios Matt Booty, szef Xbox Game Studios, skupiającego wszystkich deweloperów należących do giganta z Redmond opracowujących gry dla Xboksa. Według jego słów obecnie żadna z 23 ekip nie pracuje nad produkcją na konsolę poprzedniej generacji. Wyjątkiem są jedynie zespoły dbające o tytuły długo żyjące, takie jak Minecraft.

Nie oznacza to, że Xbox One i jego mocniejsza wersja, Xbox One X, z dnia na dzień odejdą w niebyt. Wciąż w produkcji znajdują się gry, które ukażą się również i na te platformy. Ponadto według Booty’ego, nawet produkcje przeznaczone jedynie na konsole obecnej generacji będzie można uruchomić Xboksie One, lecz tylko z wykorzystaniem usługi Xbox Cloud Gaming, czyli streamingu będącego częścią subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate.

Do tego dochodzi jeszcze fakt, że to, iż studia należące do Microsoftu przestają produkować gry na rzeczone urządzenie wcale, nie oznacza, że inne zespoły również nie będą tego robić. Jeśli zatem jesteście posiadaczami starszej konsoli Phila Spencera oraz spółki i jak na razie nie planowaliście kupna nowej, to nie musicie się specjalnie spieszyć.

Prawdziwy start 9. generacji

Warto w tym momencie zaznaczyć, że również Sony powoli odchodzi od praktyki wydawania swoich tytułów pochodzących od studiów wewnętrznych również na PlayStation 4. Przykładem może tu być nadchodzące Marvel’s Spider-Man 2. W tym momencie niektórzy mogliby powiedzieć, że tak naprawdę dopiero teraz startuje 9. generacja konsol. Z pewnością interesująca będzie obserwacja, jak duże przyniesie to zmiany, przede wszystkim jeśli chodzi o oprawę graficzną gier.

Może Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle).
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO