Dzięki tym poradom do Marvel’s Spider-Man 2 bujanie po Manhattanie będzie jeszcze łatwiejsze

| autor: Dariusz Matusiak | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Dzięki tym poradom do Marvel’s Spider-Man 2 bujanie po Manhattanie będzie jeszcze łatwiejsze

Marvel’s Spider-Man 2 to gra o „przyjaznym człowieku-pająku z sąsiedztwa”. I taka właśnie jest w niej rozgrywka – przyjemna, satysfakcjonująca, niezbyt trudna; taka, by każdy fan Spider-Mana, nawet ten najmłodszy, mógł bez problemu zaliczyć każde wyzwanie i aktywność. Ale nawet po dostosowaniu wszystkich opcji poziomu trudności, warto wiedzieć o paru istotnych rzeczach, których gra nie mówi wprost. Ich zastosowanie od samego początku nie tylko ułatwią zabawę, ale i pomaga w zaliczeniu całej gry na 100%.

Sequel świetnie przyjętej gry z 2018 roku to również tytuł, w którym bardzo łatwo zdobyć wszystkie trofea, dlatego jeśli jeszcze nie macie platynowego pucharka w swojej kolekcji ukończonych gier na PlayStation, to w drugiej części przygód człowieka-pająka nie będzie to ani trudne, ani czasochłonne. Przejdźmy zatem do naszych pięciu porad dla początkujących na start w grze Marvel’s Spider-Man 2.

Marvel’s Spider-Man 2 – porady:

1. Dostosuj poziom trudności we wszystkich dostępnych opcjach

Wybór jednego z czterech głównych poziomów trudności (pięciu po ukończeniu wątku fabularnego) tak naprawdę zmienia tylko część opcji wpływających na stopień wyzwania. Wpływa to na odnoszone przez nas obrażenia, poziom zdrowia wrogów, ich czujność podczas skradania się i pomoc w trakcie pościgów na mieście. W zależności od tego, jak radzimy sobie w walce, można w dowolnym momencie przełączyć poziom na taki, który będzie nam najbardziej odpowiadał.

Ale to nie koniec. W ustawieniach rozgrywki znajdziemy jeszcze sporo innych opcji odpowiedzialnych za poziom trudności. Możemy tam włączyć automatyczne leczenie, gdy spadnie nam poziom zdrowia, a pasek koncentracji będzie gotowy, zmienić opóźnienie, w którym można wykonać unik i parowanie (co jest bardzo istotne podczas walki), włączyć wspomaganie celowanie, ułatwienia podczas niektórych zagadek środowiskowych oraz automatyczne zaliczanie sekwencji QTE, czyli momentów, w których mamy chwilę na wciśnięcie wskazanego przycisku. Z odpowiednio skonfigurowaną rozgrywką Marvel’s Spider-Man 2 stanie się bardziej przystępny dla początkujących, albo będzie większym wyzwaniem dla graczy-weteranów.

Czasami warto utrudnić sobie rozgrywkę w Marvel's Spider-Man 2

2. W walce z wieloma przeciwnikami często używaj „trójkąta”

W Marvel’s Spider-Man 2 nie ma opcji blokowania widoku kamery na wybranym przeciwniku, a poruszając się po małej arenie walki, można łatwo wylądować w niechcianym miejscu, daleko od wroga. Przy starciach z całą grupą warto więc jak najczęściej używać „trójkąta” na padzie. Krótkie wciśnięcie spowoduje, że Spider-Man użyje sieci, by doskoczyć do wybranego wroga, a przytrzymanie tego przycisku sprawi, że bohater przyciągnie do siebie złoczyńcę, by rozpocząć wymianę ciosów.

Te ruchy warto bezwzględnie stosować na bandziorach z bronią palną, zwłaszcza usytuowanych wysoko snajperów. Obok uników przed wystrzelonymi pociskami i oblepiania wroga siecią, to najlepszy sposób, by szybko i precyzyjnie znaleźć się w zasięgu ataku i paroma uderzeniami wyeliminować zagrożenie. A przy zwykłych przeciwnikach „trójkąt” pozwala po prostu szybko załatwić każdego z nich po kolei.

3. Naucz się perfekcyjnego parowania ataków i uników

Uniki nie są niczym nowym w tej serii gier o Spider-Manie. Gdy wokół głowy bohatera zaczyna świecić się aura, zwłaszcza na czerwono, trzeba wcisnąć przycisk „kółka” na padzie, by odskoczyć od zabójczego ciosu lub serii pocisków. Teraz to jednak w wielu przypadkach będzie tylko jedna z opcji, bo nowością w tej części jest zablokowanie ciosu przeciwnika, tak powszechnego w innych grach, gdzie podstawą jest walka wręcz bądź na miecze.

Wciśnięcie we właściwym momencie przycisku L1 na padzie spowoduje, że Spider-Man zablokuje wyprowadzony atak, nie otrzyma obrażeń i przede wszystkim oszołomi wroga na krótki czas, uzyskując możliwość przejścia do kontrataku „kwadratem” lub jedną ze zdolności specjalnych. To bardzo skuteczny manewr na mocniejszych przeciwników, czyli wyróżniających się rozmiarem „Brutali” oraz bossów. Na wyższych poziomach trudności wykonywanie perfekcyjnych bloków będzie kluczem do zwycięstwa w wielu pojedynkach.

Spora ilość wrogów potrafi przyprawić Spider-Mana o ból głowy

4. Pamiętaj, że możesz zmieniać zestaw zdolności specjalnych

Po rozwinięciu bohaterów do dyspozycji podczas walki zawsze będziesz miał osiem zdolności specjalnych – cztery gadżety kombinezonu, takie same dla każdego z bohaterów, oraz cztery zdolności unikalne dla Petera Parkera i Milesa Moralesa. Uruchamia się je głównymi przyciskami pada w połączeniu z L1 i R1. Zwykle są to mocne ataki zabierające przeciwnikowi mnóstwo zdrowia bądź rażące kilku wrogów jednocześnie. Ale cztery takie funkcje są tu ograniczone liczbą głównych przycisków pada.

Po odblokowaniu wszystkich możliwości bohaterów na odpowiednich drzewkach, tych ataków będzie dostępnych o kilka więcej. Aby je zmienić, trzeba wejść do menu zdolności specjalnych, kliknąć na jedną z czterech ikon i dopiero wtedy pojawi się opcja wyboru konkretnego ciosu. 

Takich zmian na bieżąco warto pilnować zwłaszcza podczas gry na wyższych poziomach trudności, gdyż niektóre z tych ruchów lepiej spisują się na grupy przeciwników, inne na pojedynczych, mocnych wrogów, np. bossów. Interfejs gry jest tu, na szczęście, bardzo przejrzysty i na ekranie podejmowania wyboru wyświetla opis każdego ataku wraz z wizualną prezentacją ich działania. Podjęcie właściwej decyzji zależnie od sytuacji nie powinno być więc problemem.

Zdolności specjalne w Marvel's Spider-Man 2 są nie tylko efektowne, ale i efektywne

5. Zawsze zbieraj Spider-Boty

Spider-Boty, czyli małe, mechaniczne pajączki, to jedyne znajdźki w grze, które nie są zaznaczone na mapie. Nie jest ich szczególnie dużo w każdej dzielnicy, ale jeśli będziemy chcieli ukończyć grę na 100%, ich odnalezienie stanie się prędzej czy później konieczne przez mozolne zwiedzanie i baczne rozglądanie się. Warto więc robić to od samego początku, gdy tylko gra odblokuje nam taką możliwość, bo zdecydowaną większość z nich napotkamy po drodze, pędząc przez miasto do kolejnych misji głównych i pobocznych.

Spider-Boty nie są szczególnie trudne do znalezienia. Emitują coś w rodzaju pulsującej bańki mydlanej ogromnych rozmiarów, którą da się dostrzec z pewnej odległości. Większość z nich jest przyczepiona do budynków, ale kilka jest też zawieszonych w powietrzu i te mogą być szczególnie trudne do wypatrzenia. Boty najłatwiej odnaleźć szybując i rozglądając się bądź też obserwując okolicę z jakiegoś wysokiego wieżowca. Tak czy inaczej, zebranie całej kolekcji nie będzie trudne, jeśli za każdym razem po dostrzeżeniu pulsującej bańki przerwiemy podróż do miejsca misji i zboczymy na chwilę, by znaleźć Spider-Bota.

Spider-boty są bardzo łatwe do zauważania

Może Cię zainteresować:

Absolwent Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. O grach i technologii pisze od 2014 roku. Fan ultrarealistycznych symulatorów i gier z klimatem. Miłośnik technicznych nowinek, urządzania swojego “minimal desk setup” i kotów.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej