Czy Linux i gry to para z szansą na sukces? Zdecydowanie tak, choć to nie bez znaczenia, jaki Linux i jakie gry. Zaraz poznasz wszystkie odpowiedzi na pytania dotyczące tego, czy Linux nadaje się do gier. Jaka dystrybucja najlepiej sprawdzi się w tej roli i w co w ogóle można pograć na komputerze z darmowym i otwartym systemem operacyjnym.
Przejdź do:
Linux jako system operacyjny na pecety, który pod pewnymi względami jest bardzo podobny do Windowsa, z drugiej strony też zupełnie inny. Różnice polegają przede wszystkim na tym, że Linux jest dostępny za darmo, a jego kod jest otwarty.
Cechy, które przyciągają do Linuxa (poza możliwością zainstalowania go za darmo) to:
Do Linuxa zniechęca z kolei bardziej skomplikowana obsługa, inna lista dostępnych programów, oraz ograniczona ilość gier. Tym sposobem przechodzimy do naszego głównego tematu, a jego omówienie rozpoczniemy od odpowiedzi na pytanie…
Zdecydowanie nie jest jednak prawdziwe stwierdzenie, że nie da się grać na Linuxie. Jak najbardziej jest to możliwe, a w ostatnich latach sporo się w tej kwestii poprawiło.
Zajrzyj choćby na najpopularniejszą platformę dla pecetowych graczy: Steam. Znajdziesz tam kilka tysięcy gier kompatybilnych z Linuxem. To zarówno „indyki”, jak i potężne produkcje klasy AAA.
Tak, można grać w gry z Windowsa na Linuxie, choć nie da się uruchomić ich wszystkich.
Te najpopularniejsze i nieco starsze gry ruszą raczej bez problemu na Linuxie, ale te najnowsze i najgłośniejsze są przeważnie kierowane wyłącznie na Windows.
Ale to nie oznacza, że na pewno nie pograsz. Uruchamianie gier na Ubuntu czy innych linuksowych dystrybucjach może po prostu wymagać skorzystania z jakiegoś dodatkowego narzędzia. Najpopularniejsze zdecydowanie są Wine oraz Proton.
Podstawowym narzędziem, z jakim powinien się zapoznać każdy, kto chce grać na Linuxie, jest Wine. To dynamicznie rozwijane i udostępniane za darmo oprogramowanie, którego zadaniem jest umożliwianie uruchamiania programów i gier windowsowych na komputerach z systemem Linux. Choć może się tak wydawać, nie jest emulatorem. Jest implementacją WinAPI dla środowiska X11.
W 2018 roku udostępniony został ponadto Proton. To specjalna wersja Wine stworzona z myślą o linuxowych klientach aplikacji Steam. Umożliwia ona granie na Linuxie w gry, które teoretycznie są kompatybilne tylko z Windowsem. Zawiera dodatkowe biblioteki i narzędzia, zwiększające nie tylko zgodność, ale też wydajność gier.
Inne, mniej popularne narzędzia, umożliwiające uruchamianie gier „tylko dla Windows” na komputerze z Linuxem, to:
Pomińmy na moment kwestię dostępności i skoncentrujmy się na innych aspektach. Szybko okaże się bowiem, że granie na Linuxie może być lepsze niż na Windowsie. Wynika to przede wszystkim z jednej cechy Lunuxa.
To oznacza, że moc obliczeniowa i pamięć podzespołów może być w większej części przeznaczona właśnie na potrzeby gier.
Choć większa wydajność Linuxa sprawdza się jako zastosowanie w przypadku słabszych komputerów, to niestety faktem jest, że Linux nadal odstaje od Windowsa.
Windows jest lepszy od Linuxa, ponieważ:
Najczęściej wybierane przez graczy dystrybucje Linuxa to:
Jedną z najlepszych dystrybucji Linux do gier jest Salient OS. Bazuje na (cenionym) Arch Linux, ale jest skonfigurowana w taki sposób, by nic nie ograniczało wydajności, a w efekcie – gry działały tak dobrze, jak to tylko możliwe.
Zwróć też uwagę na Drauger OS. Jego podstawą jest Ubuntu, ale dzięki pewnym modyfikacjom udało się osiągnąć większą liczbę klatek na sekundę i mniejsze przycięcia. Do tego zawiera praktyczne narzędzia dla graczy, takie jak Steam, WINE czy PlayOnLinux. W grach sprawdza się idealnie, ale raczej nie będzie to twój jedyny system operacyjny.
Na wzmiankę zasługuje również SteamOS – stworzony przez Valve i oparty na Debianie. To szczególnie dobry wybór, jeśli Steam jest twoją ulubioną platformą z grami. Miej jednak świadomość, że rozwój dystrybucji zatrzymał się w miejscu w połowie 2019 roku.
Wciąż aktualizowaną dystrybucją kierowaną do miłośników Steama jest natomiast GamerOS z trybem Big Picture (bazujący na Arch Linux). Dzięki temu dobrze prezentuje się na ekranie telewizora, zmieniając komputer w „konsolkę”. Oprócz pełnego wsparcia dla platformy Steam oferuje kompatybilność z padami do Xbox One, PlayStation 4 i wieloma innymi, jak również z zestawami klawiatura+myszka.
Wiedz, że bez problemu możesz też uruchamiać gry na Ubuntu, Linux Mint, Pop!_OS i wielu innych dystrybucjach linuksowych. Te trzy, które przed momentem wymieniliśmy sprawdzą się szczególnie dobrze, ze względu na kompatybilność z gamingowymi podzespołami, aktualne sterowniki i niską zasobożerność.
Gry na Linuxa znajdziesz w takich miejscach jak:
Najwięcej gier na Linuxa znajdziesz na platformie Steam. To właśnie to miejsce, w które powinien skierować się każdy linuksowiec poszukujący gier. Właściciele platformy – Valve – od lat mocno wspierają linuksową społeczność. To przejawia się choćby pojawieniem się Protona czy dystrybucji SteamOS.
Kompatybilnych z Linuxem tytułów możesz również szukać na innych platformach, takich jak GOG. Tu wszystkie produkcje są wolne od zabezpieczeń DRM. Nie znajdziesz tam zbyt wielu nowości, ale pograsz za to w najlepsze klasyczne gry.
Jeśli lubisz gry niezależne, to koniecznie zajrzyj też na itch.io. Na tej stronie znajdziesz kilkadziesiąt produkcji kompatybilnych z Linuxem. Zarówno płatne, jak i darmowe, wymagające instalacji i działające od razu.
W razie czego pozostają jeszcze gry przeglądarkowe. Na popularnych stronach z „flaszkami” znajdziesz darmowe gry na Linuxa. Proste, ale skutecznie dające sporo zabawy.
Zastanawiasz się, w co grać na Ubuntu? Oto najlepsze gry na Linuxa dostępne na platformach Steam i GOG.
Część z nich jest natywnie kompatybilna, inne wymagają skorzystania z narzędzia Proton /Wine.
Szybko zauważysz, że na liście znajdują się produkcje właściwie z każdego gatunku: od strzelanek i gier akcji, przez przygodówki, erpegi i zręcznościówki, po strategie i symulatory.
Mogą Cię zainteresować: