Czy istnieje laptop do gier do 3000 zł? Wybieramy tani laptop gamingowy

Autor
Daniel Bartosiewicz
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (17 głosów)
| autor: Daniel Bartosiewicz |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Czy istnieje laptop do gier do 3000 zł? Wybieramy tani laptop gamingowy

Laptop gamingowy oferuje spore możliwości w swojej klasie, ale z reguły wiąże się z większym wydatkiem. Jednak obecnie z uwagi na dostępne usługi streamingowe, aby cieszyć się grami nie trzeba wydawać ogromnych pieniędzy. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak wybrać dobry laptop do 3000 zł, który umożliwi granie bez większych zmartwień. Wybraliśmy kilka modeli, dzięki którym uda Ci się pograć w całkiem sporo nowości.

Spis treści:

 • Granie na laptopie to kompromisy
 • Dlaczego nie kupisz laptopa do gier do 3000 zł?
 • Co musi mieć dobry laptop do gier? Absolutne minimum
 • Usługi streamingu gier, które pozwolą zagrać na tanim laptopie
 • Laptop do gier do 3000 zł – zagrasz tylko w ramach usług streamingowych

Granie na laptopie to kompromisy

Laptop do gier, niezależnie od półki cenowej jest zawsze pewnego rodzaju kompromisem. Niezależnie od Twojego budżetu, w wielu przypadkach będziesz musiał obniżyć detale czy rozdzielczość, aby osiągnąć satysfakcjonującą wydajność.

Z drugiej strony można sięgnąć po streaming gier. Co prawda obraz przesyłany z wirtualnej maszyny nie będzie tak samo ostry, jak ten odpalony na mocnym sprzęcie w domu, ale będzie stabilny i płynny (pod warunkiem posiadania dobrego łącza). Przy okazji może nadal wyglądać lepiej niż na laptopie nie wyposażonym w mocną kartę graficzną.

Laptop do gier do 3000 zł – dlaczego go nie kupisz?

W cenie 3000 złotych nie da się nabyć rasowego, gamingowego laptopa. Tym bardziej przez wzrost cen spowodowany pandemią, a więc przejściem na tryb zdalny pracy i znacznie mniejszą dostępnością komponentów.

Można natomiast kupić przenośny komputer, który umożliwi granie. Najczęściej będzie on posiadać grafikę zintegrowaną bądź skromny układ dedykowany. Na takim sprzęcie odpalimy głównie nieco starsze gry w stylu GTA V, czy Civilization VI, bądź niektóre nowsze tytuły nastawione na rozgrywkę sieciową, np. Apex Legends, czy Borderlands 3. Albo inne nadal dość popularne gry tego typu, jak Overwatch.

Na takim laptopie pogramy również w całkiem sporo gier niezależnych i mniejszego kalibru, np. Cuphead, 12 Minutes, czy Death’s Door.

Liczba tytułów, szczególnie tych wydanych niedawno, w jakie będziemy mogli zagrać na laptopie do 3000 zł jest jednak ograniczona. Aby mieć większy wybór należy sięgnąć po strumieniowanie gier w chmurze.

Co musi mieć dobry laptop do gier? Absolutne minimum

Jeśli szukasz laptopa, który odpali nowsze gry bez uciekania się w streaming, powinieneś mierzyć w laptop do gier do 4000 zł. Sprzęt w takim przedziale cenowym powinien posiadać:

 • Ekran – o rozdzielczości FullHD (1920 x 1080 pikseli), z matrycą najlepiej IPS oraz 15-calowym ekranem. Taka przekątna jest najbardziej optymalna do grania na laptopie.
 • Procesor – w tej cenie dominują czterordzeniowe Intel Core i5 (lub czasami modele sześciordzeniowe) oraz AMD Ryzen 5, najczęściej z serii 5600H.
 • RAM – w tej półce cenowej najczęściej laptopy będą posiadać 8 lub 16 GB Przy czym ten drugi wariant w grach potrafi zrobić ogromną różnicę. Szczególnie jeśli używasz jednocześnie komputera do innych zadań i przydałby Ci się zapas pamięci, aby w każdej sytuacji działał on szybko.
 • Dysk SSD – w grach to już konieczność i najlepiej mierzyć w nośnik o minimum 256GB, a najlepiej Ponieważ współczesne gry potrafią zajmować bardzo dużo przestrzeni – pojedynczy tytuł niekiedy sięgnie lub przekroczy nawet 100 GB.
 • Karta graficzna – w tym segmencie cenowym najczęściej znajdziemy dedykowane akceleratory, takie jak GeForce GTX 1050, GeForce GTX 1650. Pomimo coraz większych usprawnień układów zintegrowanych, nadal oferują one stosunkowo niedużą moc obliczeniową.
 • Porty i komunikacja – porty USB 3.1 lub USB 3.2 C, sieć bezprzewodowa WiFi 6, Bluetooth 5.0, złącze HDMI (1.4 lub 2.0) na zewnętrzny monitor lub telewizor.

Usługi streamingu gier, które pozwolą zagrać na tanim laptopie

Obawiasz się, że najnowsza, wyczekiwana przez Ciebie gra nie odpali się na laptopie bądź będziesz musiał drastycznie obniżyć detale, by płynnie chodziła? Nic straconego – teraz istnieje wiele usług strumieniowania gier na laptopie. Wystarczy jedynie posiadać kontroler Bluetooth oraz dostatecznie szybki Internet – pozostałe części specyfikacji naszego laptopa nie będą miały większego znaczenia.

Popularne usługi strumieniowania gier na laptopie:

 • Xbox Game Pass
 • Nvidia GeForce Now
 • Google Stadia
 • PlayStation Remote Play

Xbox Game Pass

xbox game pass na laptopa

Usługa Microsoftu od września 2021 oferuje możliwość grania w tytuły z katalogu Xbox Game Pass w przeglądarce, dając dostęp do kilkuset gier. W tym nowości takich jak Forza Horizon 5 czy Halo Infinite w dniu premiery.

Xbox Game Pass w streamingu jest usługą abonamentową i oferuje rozdzielczość 1080p i płynność 60 FPS. Aby skorzystać ze strumieniowania w chmurze Xbox Game Pass musisz posiadać:

 • subskrypcję Xbox Game Pass Ultimate (pierwszy miesiąc dostępny za 4zł),
 • kontroler – najlepiej do Xbox One/Xbox Series X – podłączony kablem lub przez Bluetooth
 • odpowiednio szybki internet. Minimalna szybkość uploadu to 4,75 Mb/s, ale zaleca się 9 Mb/s, natomiast wymagana prędkość pobierania to 20 Mb/s.
  Warto podkreślić, że Xbox Game Pass w chmurze preferuje pasmo WiFi 5GHz, przy opóźnieniach nie większych niż 125ms, a najlepiej poniżej 60ms.

Nvidia GeForce Now

Nvidia GeForce Now na laptopa

To najstarsza z głównych usług streamingowych na rynku i dzięki niej zagramy w ponad 1000 gier. Aby jednak korzystać ze streamingu, trzeba posiadać te gry na własność, zakupione w stosownym sklepie cyfrowym, jak Steam, Epic Games Store, GOG lub Uplay, z którego to konto należy połączyć z GeForce Now. Jedynie wybrane gry, zaakceptowane przez ich wydawców mogą być grywalne w ramach tej usługi.

Jeśli chodzi o wymagania, są to 15 Mb/s prędkości pobierania dla 720p i 60 FPS oraz 25 Mb/s dla 1080p i 60 FPS przy opóźnieniach nie większych niż 80 ms. GeForce Now nie ogranicza graczy do jednego typu sterowania – obsługuje zarówno myszkę i klawiaturę, jak i kontrolery.

Dowiedz się więcej w artykule: Nvidia GeForce Now

Google Stadia

Google Stadia na laptopa

Stadia to usługa Google, która wyróżnia się wysoką rozdzielczością do 4K przy płynności 60 FPS. Serwis w wersji na PC umożliwia streaming gier w przeglądarce, przy czym tytuły należy zakupić osobno w specjalnej wersji na Stadię. Istnieje także abonament Stadia Pro (40zł), który poza rozgrywką w 4K i 60 FPS daje nieodpłatny dostęp do kilkunastu gier. Do obsługi Stadii potrzebujemy

 • przeglądarki – rekomendowany jest Chrome, ale inne przeglądarki oparte na Chromium też będą działać
 • myszki oraz klawiatury z opcjonalnie obsługiwanym kontrolerem.

Wymagania sprzętowe usługi Google są jednak większe niż konkurencji i wyglądają następująco:

 • System: Windows 7 SP1, Windows 8.1, Windows 10, Windows 11
 • Procesor: minimum AMD FX-8350, lub Ryzen 5  1400, lub Intel Core i7-3770
 • Karta graficzna: przynajmniej AMD Radeon R9 290 lub NVIDIA GeForce GTX 970 (minimum 4GB VRAM z Shader Model 5.0 lub więcej)
 • Pamięć RAM: 8GB

Aby cieszyć się rozgrywką w 4K i 60 FPS potrzebne są:

 • Procesor: AMD Ryzen 1700x lub Intel Core i7 7700
 • Karta graficzna: AMD Vega 64 lub Nvidia GeForce GTX 1080
 • Pamięć RAM: 16GB

Więcej o Google Stadia dowiesz się w artykule: W jakie gry zagrasz dzięki Google Stadia?

PlayStation Remote Play

PlayStation Remote Play na laptopa

To kolejna usługa streamingowa, ale działająca w nieco inny sposób – tutaj potrzebna jest konsola PS5 lub PS4, z której strumieniujemy grę na nasz komputer w sieci domowej. W ten sposób można cieszyć się rozgrywką, gdy inny domownik chce skorzystać w tym czasie z telewizora. Remote Play pozwala kontrolować PS5/PS4 z poziomu naszego PC, przez co możemy uruchomić gry, które mamy obecnie zainstalowane na konsoli. Potrzebna jest do tego

 • aplikacja PS Remote Play dostępna na Windows 10/11 i macOS,
 • procesor minimum Intel Core i3generacji lub lepszy,
 • 2 GB RAM,
 • 100MB wolnej przestrzeni na dysku,
 • minimum 5 Mb/s prędkości pobierania, przy czym zaleca się 15 Mb/s lub szybsze łącze.
 • niezbędny będzie również pad – w przypadku PS5 będzie musiał to być DualSense, natomiast jeśli chodzi o PS4, dowolny kontroler podłączony kablem USB.

Wyjaśniamy, jak działa PS Remote Play: Gry z konsoli na smartfonie i tablecie?

Laptop do gier do 3000 zł – zagrasz tylko w ramach usług streamingowych

W tym rankingu zajedziesz najlepsze laptopy do gier do 3000 zł (gier w ramach usług streamingowych):

 • Laptop dla graczy: ASUS X515JA-BQ1356T
 • Tani laptop gamingowy do 3000 zł: Huawei MateBook D15
 • Laptop do gier do 3000 zł: Lenovo Ideapad 5-14
 • Tani laptop do gier: Acer Aspire 5
 • Laptop do gier w dobrej cenie: Lenovo ThinkBook 14-ARE

Laptop dla graczy: ASUS X515JA-BQ1356T

Komputer ten umożliwia darmową aktualizację do Windows 11 i spełni wszystkie warunki komfortowego streamingu gier. Laptop posiada 15,6-calowy ekran, przyzwoity procesor Intel Core i5 10.generacji i 8GB RAM, a także całkiem pojemny 512GB dysk SSD. Do dyspozycji są  złącza USB 3.2 i USB 3.2 typu C. Dzięki portowi HDMI sprzęt można podłączyć do telewizora, a moduł łączności WiFi 5 zapewni szybkie i komfortowe strumieniowanie (szczególnie przydatne przy Xbox Game Pass, który preferuje 5GHz)


Tani laptop gamingowy do 3000 zł: Huawei MateBook D15

Laptop Huawei, jak większość sprzętu w tej klasie cenowej także dysponuje 15,6-calowym ekranem, procesorem Intel Core i5 10. generacji, 8GB RAM, dyskiem SSD o pojemności 512GB oraz złączami USB 3.2 i USB 3.2 typu C.
Co go jednak wyróżnia w tym przedziale cenowym, to ekran o nieco większej jasności, a mianowicie 300 nitów. Przy matowej matrycy IPS powinno się przekładać na wyższy komfort grania, także przy sztucznym świetle w pokoju. Dodatkowym atutem jest obsługa WiFi 6, które powinno gwarantować stabilniejsze łącze internetowe.


Laptop do gier do 3000 zł: Lenovo Ideapad 5-14

Ten 14-calowy laptop wyróżnia się wydajnym, 6-rdzeniowym procesorem AMD Ryzen 5 4500U oraz modułem łączności WiFi 6. Dzięki temu obraz ze strumieniowanych gier powinien wyświetlać się w płynny sposób, jak i mamy gwarancję stabilnego.
Dodatkowym plusem jest podświetlana klawiatura (przyda się w nocy). Oprócz tego znajdziemy tu standardowe w swojej półce cenowej 512GB SSD, ekran FullHD o jasności 250 nitów z powłoką antyrefleksyjną. Złącze USB 3.1 typu C jest kompatybilne z DisplayPort, co daje dodatkowe możliwości podłączenia do monitorów (poza złączem HDMI).


Tani laptop do gier: Acer Aspire 5

Laptop firmy Acer oferuje większość standardowych rozwiązań w tej półce cenowej, a więc 8GB RAM, 512GB SSD, 15,6-calowy ekran FullHD, czy też moduł WiFi 6. Wyróżnia się jednak kilkoma bajerami, na przykład portem RJ45, który umożliwi podłączenie kabla Ethernet do routera dla znacznie stabilniejszego łącza. Ponadto znajdziemy tu również procesor Intel Core i5 11. Generacji, port HDMI 2.0 oraz podświetlaną klawiaturę, która przyda się niewątpliwie nocnym markom. Ponadto sprzęt można aktualizować do Windows 11.

Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny
Cena od 2 699,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe | 16GB
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe | 16GB
Cena od 2 949,00zł
Acer Nitro 5 (NH.QB0EP.002) - 512GB M.2 PCIe | Windows 11 Home
Acer Nitro 5 (NH.QB0EP.002) - 512GB M.2 PCIe | Windows 11 Home
Cena od 4 699,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny
Cena od 2 799,00zł
Acer Nitro 5 (NH.QBCEP.00C)
Acer Nitro 5 (NH.QBCEP.00C)
Cena od 6 099,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny
Cena od 3 349,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 1TB HDD
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 1TB HDD
Cena od 3 049,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 960GB SSD | 16GB
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 960GB SSD | 16GB
Cena od 3 349,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 1TB PCIe
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 1TB PCIe
Cena od 3 699,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 1TB PCIe | 12GB
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 1TB PCIe | 12GB
Cena od 3 749,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 960GB SSD
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 960GB SSD
Cena od 3 249,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 1TB HDD | 16GB
Acer Aspire 5 (NX.A84EP.00E) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 1TB HDD | 16GB
Cena od 3 199,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 512GB M.2 PCIe | 12GB
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 512GB M.2 PCIe | 12GB
Cena od 2 999,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 512GB M.2 PCIe | 12GB
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 512GB M.2 PCIe | 12GB
Cena od 3 599,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 1TB PCIe + 960GB SSD | 12GB
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 1TB PCIe + 960GB SSD | 12GB
Cena od 4 149,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 1TB M.2 PCIe | 12GB
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 1TB M.2 PCIe | 12GB
Cena od 3 249,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 960GB SSD
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 960GB SSD
Cena od 3 399,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 1TB M.2 PCIe
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 1TB M.2 PCIe
Cena od 3 199,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 1TB PCIe + 960GB SSD
Acer Aspire 5 (NX.A5DEP.00B) - srebrny - 1TB PCIe + 960GB SSD
Cena od 4 149,00zł
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 960GB SSD | 12GB
Acer Aspire 5 (NX.A1GEP.00M) - srebrny - 512GB M.2 PCIe + 960GB SSD | 12GB
Cena od 3 449,00zł

Laptop do gier w dobrej cenie: Lenovo ThinkBook 14-ARE

Jeśli preferujesz większą przenośność, może zaciekawić się ważący 1,4kg, 14-calowy Lenovo ThinkBook 14, który jest laptopem dysponującym modułem Bluetooth 5.0 i WiFi 6. Dzięki temu bez problemu sparujesz bezprzewodowe kontrolery, jak i będziesz się cieszyć stabilnym łączem przy strumieniowaniu gier. Dodatkowymi plusami są zarówno gniazda HDMI 1.4, jak i USB typu C z obsługą Thunderbolt. To pozwala podłączyć laptop do dużej liczby zewnętrznych ekranów – telewizorów, czy też monitorów.


Twoje oczekiwania wobec sprzętu gamingowego są znacznie większe? Przejdź do rankingu: Laptop gamingowy do 5000 zł. Najlepsze laptopy do gier do 5000 zł

Najpopularniejsze laptopy do gier w Komputronik.p

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej