Kurnik.pl, czyli kulki, tysiąc, szachy i inne darmowe gry online

| autor: Daniel Bartosiewicz | Przeczytasz w 6 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Kurnik.pl, czyli kulki, tysiąc, szachy i inne darmowe gry online

Postępująca digitalizacja świata i przenoszenie wszystkiego do Internetu wymogło na twórcach gier stworzenie platformy do planszówek i gier karcianych. Odpowiedzią na to zapotrzebowanie jest legendarny Kurnik.pl. Czym jest Kurnik? Do czego służy? Dlaczego ludzie zarazem kochają go i nienawidzą?

Spis treści:

Co to jest Kurnik.pl?

Historia serwisu zaczyna się w 15 czerwca 2001 r., kiedy Marek Futrega, programista z Morąga, stworzył minimalistyczny portal do gier planszowych i karcianych online. Pochodzenie autora serwisu wyjaśnia nazewnictwo pokoi na Kurniku, które wzięły się od nazw miejscowości na Mazurach.

Kurnik to obecnie synonim gier karcianych i planszowych w sieci.

Początkowo ranking graczy miał formę drabinki, ale z czasem przekształcił się w coś na wzór szachowego, lub znanego z gier MOBA, “Elo”.

Gracz otrzymuje punkty za zwycięstwo i traci za porażkę, a liczba zyskiwanych lub traconych punktów zależy od poziomu przeciwnika.

Na Kurniku gracze są przydzieleni do dywizji oznaczonych kolorami, które też przypominają dywizje z gier MOBA (a może to League of Legends wzorowało się na Kurniku?):

 • niebieski – początkujący lub słabi gracze,
 • zielony – serwerowi przeciętniacy,
 • żółty – zaawansowani,
 • pomarańczowy – dobrzy solidni gracze, ale jeszcze nie top,
 • czerwony – top.

Obecnie Kurnik oferuje takie gry online:

Źródło: kurnik.pl

Zalety Kurnika

Zalety portalu Kurnik.pl po części odpowiadają za jego ogromną popularność w swoim czasie. Czym wyróżnia się Kurnik? Dlaczego przyciąga tak wiele osób?

 • Istnieje

Przez lata gracze byli pozbawieni alternatywy dla gry na żywo. Kurnik dał im tę alternatywę.

 • Brak ograniczeń terytorialnych

Fakt, że Kurnik łączy osoby z całej Polski, a nawet świata, jest niesamowity. Dorośli ludzie rozjeżdżają się po kraju, ale nadal mogą ze sobą grać. Znane są przypadki nawiązanych przyjaźni, a nawet małżeństw osób zapoznanych na Kurniku.

 • Utrudnione oszukiwanie

Kurnik to program komputerowy, a komputera nie oszukasz. Przynajmniej nie klasycznie. Na przykład w grze Tysiąc program nie pozwoli Ci licytować bez meldunku.

 • Minimalizm

Twórcy Kurnika postawili na surowy interfejs, co sprawia, że gracze skupiają się tylko na grze.

Wady Kurnika

Przez lata wokół Kurnika narosło sporo kontrowersji, a niektórzy dawniejsi bywalcy serwisu potrafią o nim opowiadać w bardzo niewybrednych słowach.

 • Administracja dość luźno podchodzi do cheaterów

Czym byłyby gry bez kanciarzy? Niestety, jeśli spotkasz na Kurniku nieuczciwą osobę, najprawdopodobniej jedyne, co możesz zrobić, to wyżalić się na ogólnym czacie.

 • Ograniczenie czasowe

To z kolei prowadzi do patologii, gdzie niektórzy gracze dążą do wygranej na czas, co w kurnikowym środowisku jest postrzegane jako niehonorowe.

Z drugiej strony jesteśmy w stanie to zrozumieć. Brak ograniczeń czasowych też prowadziłby do patologii, jak w DotA 2, gdzie gracze niekiedy stają się więźniami w grze.

Jak grać za darmo na Kurnik.pl?

Kurnik to darmowe gry, a sam serwis jest w pełni free to play.

Jego model biznesowy opierał się zawsze na reklamach i partnerstwie biznesowym. W swoim czasie jedynym sponsorem był portal o2.pl. Dzisiaj jest to kwestia bardziej otwarta.

12 najlepszych gier na Kurnik.pl

Jedne gry na Kurniku cieszą się niezmienną popularnością, inne są bardziej niszowe. Jakie są najlepsze gry na Kurniku? Poniżej prezentujemy listę 12 najlepszych gier na Kurnik.pl.

 1. Kulki
 2. Tysiąc
 3. Literaki
 4. Kalambury
 5. 358
 6. Makao
 7. Szachy
 8. Mahjong
 9. Domino
 10. Chińczyk
 11. Skat
 12. Kanasta
 13. Inne popularne gry na Kurnik.pl

Kulki

Układanie kulek w linie to obecnie jeden z najpopularniejszych schematów gier online. W końcu Candy Crush zarobiło ponad miliard dolarów w 2020 roku, co uczyniło ją trzecią najbardziej dochodową grą świata i najbardziej dochodową grą mobilną.

Kurnikowe Kulki opierają się na podobnej zasadzie. Co jeden ruch w przypadkowym miejscu na planszy pojawią się trzy kulki. Ich kolor zobaczysz na górze.

kulki kurnik
Źródło: kurnik.pl

Kiedy złożysz je w rząd pięciu kulek o tym samym kolorze, masz darmowy ruch. Możesz przesuwać kulki tylko wtedy, gdy jest “przejście”. Gra trwa do momentu, aż plansza się zapełni.

Uwaga! Niektóre kolory kulek są do siebie bardzo podobne, więc dobrze się przyglądaj.

Tysiąc

Kiedy myślisz Kurnik i gry karciane, automatycznym skojarzeniem jest właśnie tysiąc. Powiedzenie: “Kto ma szczęście w kartach, nie ma szczęścia w miłości” w żadnej innej grze nie jest tak prawdziwe, jak w tysiącu. W pokerze możesz blefować. W makao możesz dobierać karty. W tysiącu jak masz słabe karty, to nie ugrasz. Kiedy myślisz Kurnik i gry karciane, automatycznym skojarzeniem jest właśnie tysiąc.

Literaki (Literaxx, Szkrable)

Literaki to odpowiedź Marka Futregi na groźbę pozwu od właścicieli praw do Scrabbli. Zamiast walczyć, autor stworzył własną wersję gry, w której bogactwo językowe i spryt są gwarancją zwycięstwa.

Ciekawostka: wokół Literaków urósł jeden z popularniejszych słowników języka polskiego online sjp.pl, który zaczynał jako baza słów w literakach.

Kalambury

Kalambury robią robotę nie tylko na domówkach czy w teleturniejach. Wszyscy znamy grę, w której jedna osoba prezentuje hasło, a pozostali próbują je odgadnąć. Kto pierwszy zgadnie, wygrywa, a następna osoba prezentuje.

358

Gra karciana znana za granicą jako Sergeant Major. Celem jest zebranie określonej liczby lew. Rozdający powinien zebrać ich 8, gracz po jego lewej 5, a trzeci gracz – 3. Stąd polska nazwa – 3-5-8. Gra może mieć trzy odmiany:

 • z atu – jest wybierany kozerny kolor,
 • bez atu – nie ma kozery,
 • bez lew – celem jest zebranie jak najmniejszej liczby lew.

Na Kurniku zagrasz w odmianę z atu.

Makao

Przypomina się scena z kultowego filmu “Poranek Kojota”, gdzie pan Krzysztof Jarzyna ze Szczecina mówi: “Makao. I po makale”. Kurnikowe makao nie wymaga od gracza wypowiedzenia słowa “makao” na głos, gdy w ręku zostaje mu ostatnia karta, ale mimo to rozgrywka potrafi dostarczyć wielu emocji. Szczególnie na wysokim poziomie, gdzie stosowane są zaawansowane taktyki i podstępy (np. po rzuceniu asa żądanie innego koloru, niż się ma).

Szachy

Szachy przeżywają ostatnio swój renesans, a transmisje ze streamów najlepszych graczy przyciągają nie mniejszą publikę niż popularne strzelanki czy MOBA. W Polsce dodatkowo zyskały popularność w momencie, gdy Jan Krzysztof Duda wygrał Puchar Świata FIDE w 2021 r.

Mahjong

Mahjong to gra planszowa pochodząca z Chin. Płytki są ze sobą powiązane i ich parowanie składa się w logiczną całość. Usunięcie jednej pary odblokowuje kolejną. Zasadą jest, że mahjonga zawsze można ułożyć. Dla początkujących graczy portal przygotował podpowiedzi. Korzystanie z nich bywa przydatne, zwłaszcza że wiele symboli na początku wygląda jednakowo. Mahjong to świetna gra, która ćwiczy pamięć i umiejętność logicznego myślenia. I przede wszystkim wzrok.

mahjong kurnik
Źródło: kurnik.pl

Domino

Wielu osobom to może się wydać dziwne, ale domino nie służy tylko do układania wzorów, a następnie popychania i patrzenia, jak się przewracają. To popularna i bardzo stara gra, która ma ponad osiemset lat. Polega na układaniu klocków tak, by stykały się polami o takiej samej liczbie oczek. Punktacja może być różna i zależy od miejsca, w którym gramy.

Chińczyk

Jest to gra bazująca na rzutach kością. Gracz ma za zadanie objechać swoim pionem dookoła pola. Przesuwa piona o liczbę oczek, jakie wyrzuci na kości. Na początku rozgrywki pion znajduje się w “domu”, a żeby z niego wyjść, gracz musi wyrzucić “6”.

Skat

Talia składa się z 32 kart od siódemek do asów, gdzie asy są najstarsze, a siódemki najmłodsze. Graczy jest trzech – Przodek, Środek i Zadek. Każdy dostaje po 10 kart, a dwie karty leżą na stole. Te dwie karty to Skat. Po rozdaniu kart następuje licytacja. Zwycięzca licytacji zostaje solistą, zabiera Skata, a pozostali dwaj gracze tworzą parę i grają przeciwko niemu.

Kanasta

Kanasta jest grą karcianą znaną od XVIII wieku. W rozgrywce przypomina makao lub pana. Do gry używa się dwóch talii i czterech jokerów. Cel gry to pozbycie się wszystkich kart przy jednoczesnym zdobywaniu punktów. Rozgrywka kończy się, gdy któryś z graczy zdobędzie kanastę, czyli siedem takich samych kart. Pierwszy gracz lub drużyna, która zdobędzie 5 000 punktów, wygrywa.

Inne popularne gry na Kurnik.pl

 • Kierki
 • Monopol
 • Remik
 • Warcaby Amerykańskie
 • Gomoku
 • Reversi
 • Brydż
 • Młynek.

Kurnik.pl – czy nadal jest popularny?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wiele zapomnianych gier przeżyło swój renesans. W tym Kurnik, jako platforma do gier, w które zazwyczaj gramy ze znajomymi lub rodziną face-to-face.

Kurnik być może nie jest najlepszym miejscem do grania w planszówki i karcianki, ale na pewno jest najbardziej znanym.

Dostępność i darmowość sprawia, że jego popularność utrzymuje się na w miarę stałym poziomie.

Co to jest PlayOK?

Na koniec będąc w temacie Kurnika, warto wspomnieć, co to jest PlayOK. Obecnie PlayOK oferuje 36 wersji językowych.

PlayOK to ogólnoświatowa wersja Kurnika, gdzie w kurnikowe gry zagrasz z ludźmi z całego świata.

Mogą Cię zainteresować:

Granie w chmurze zamiast instalowania gier:
Wszystko o Nvidia GeForce NOW
Komputronik Gaming Google News
Fan gier cRPG, klimatycznych uniwersum i dobrej fabuły. Poszukiwacz najlepszego stosunku cena/jakość. Najpierw pisał prace domowe, teraz pisze artykuły. Prywatnie bloger, maruda oraz niepraktykujący pasjonat zdrowego żywienia i sportów walki.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (5 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO