PlayStation 4 to niewątpliwie konsola, która była ogromnym sukcesem Sony. Od premiery liczba jej nabywców rosła i dopiero premiera PlayStation 5 wpłynęła na ten trend. Ostatecznie PS4 należy do czołówki konsol z najlepszymi wynikami sprzedaży – ponad 117 milionów. Co takiego oferują konsole poprzedniej generacji, że nadal znajdują się jeszcze chętni na jej zakup? Które PlayStation 4 warto jeszcze kupić – energooszczędne i szczupłe Slim czy ulepszoną wersję Pro? Przygotowaliśmy porównanie PS4 vs PS4 Pro vs PS4, które pomoże Ci wybrać najlepszą wersję dla siebie.
Przede wszystkim warto wziąć jeszcze pod uwagę konsolę najnowszej generacji, czyli PlayStation 5. To następca PS4 i obecnie najpopularniejsza konsola do gier Sony. Przed długi czas problemem była słaba dostępność PS5, a to sprawiło, że poprzednia konsola wciąż cieszyła się sporym zainteresowaniem. Obecnie dostępność PS5 jest zdecydowanie lepsza. Do tego w niedalekiej przyszłości będzie pojawiało się coraz mniej gier na konsoli starszej generacji.
Dlatego jeśli chcecie kupić sprzęt, na którym będziecie grać w produkcje wychodzące w kolejnych latach, lepiej zainteresujcie się konsolami PlayStation 5. Wtedy zastanawianie się nad konfrontacją „PS4 vs PS4 Pro vs PS4 Slim” po prostu traci na znaczeniu.
Ile jest wersji PS4? Jeśli chodzi o ósmą generację konsol PlayStation, to do wyboru mamy: PlayStation 4, PlayStation 4 Slim oraz PlayStation 4 Pro. Pierwszą wersję trudno kupić, kolejne są jeszcze dostępne w sprzedaży. Warto mieć jednak na uwadze, że produkcja PS4 dobiega końca. Przejdźmy jednak do konkretów, czyli odpowiedzi na pytanie, jakie PlayStation 4 kupić. W skrócie:
PlayStation 4 to model podstawowy. Zadebiutował jako pierwszy i w związku z tym mógł pochwalić się największym gronem właścicieli. Do wyboru były dwa warianty – z dyskiem 500 GB lub 1 TB. To na nim bazuje pozostała dwójka i to właśnie podczas jej omawiania najlepiej uzmysławiają się wszelkie różnice, pozwalając na zdecydowanie, jakie PlayStation 4 kupić.
Zanim przejdziemy do porównania wersji Slim i Pro, warto podkreślić kwestię wsparcia technologii HDR (High Dynamic Range). Niekiedy mylnie sądzi się bowiem, iż wspiera ją tylko najwydajniejsza z omawianych konsol. Nie jest to prawdą.
Zasada ta obowiązuje od momentu pojawienia się aktualizacji 4.0 (na początku HDR było dostępne jedynie w PlayStation 4 Pro). Producent postarał się, aby rozwiązaniem zapewniającym bardziej żywe, jaskrawe kolory cieszyć mogli się wszyscy gracze. HDR daje możliwość wyświetlania gamy kolorów zdecydowanie bliższej spektrum barw, jakie dostrzegalne są przez nasze oczy. Warto jednak pamiętać, że niezbędne są do tego telewizory z HDR, które obsługują tę technologię.
PlayStation 4 Slim często nazywana jest odchudzoną wersją pierwowzoru. Wydaje się ona idealną propozycją dla osób liczących na tę samą wydajność, ale jednocześnie atrakcyjniejszą stylistykę. Nie jest tajemnicą, iż konsola najczęściej zdobi salon i PlayStation 4 Slim wypadnie w tej roli bez zarzutu.
Dość powiedzieć, że PlayStation 4 Slim charakteryzuje się obudową o wymiarach 288 x 265 x 39 mm i jest tym samym o ponad 30% mniejsza od PlayStation 4. Dodatkowo producent postawił na bardziej zaokrąglone krawędzie, co przekłada się na mniej agresywną stylistykę. Tym bardziej, że nie znajdziemy tu błyszczących elementów, cała obudowa jest matowa.
Jak już zostało wspomniane, wydajność pozostała bez zmian. Brak korekt w zakresie podzespołów nie oznacza jednak, że nic się nie zmieniło. Producent wykorzystał zdobyte doświadczenie, dzięki czemu udało mu się zadbać o zdecydowanie lepsze zarządzanie energią, której PlayStation 4 Slim pobiera zauważalnie mniej. Mówić można tu o oszczędności około 35% energii.
Na zdecydowanie więcej można liczyć w przypadku PlayStation 4 Pro. Po czym rozpoznać PlayStation 4 Pro? Różnice w stylistyce są zauważalne, ale całość utrzymano w podobnym tonie. Rozmiary zostały tu zauważalnie zwiększone, podobnie jak waga. Nie jest to jednak w stanie przysłonić zmian w specyfikacji PlayStation 4 Pro, która gwarantuje zdecydowanie lepsze doświadczenia dla graczy w porównaniu z omawianymi poprzedniczkami.
W konfrontacji PS4 vs PS4 Pro pod względem wydajności zdecydowanie lepiej wypada drugie z urządzeń. Po pierwsze, oczekiwać można tu nieco pokaźniejszej palety złączy, których nigdy za wiele. PlayStation 4 Pro korzysta wprawdzie z tego samego procesora, co pozostali członkowie rodziny PS4, ale jego taktowanie zostało zauważalnie podniesione – z 1,6 GHz do 2,1 GHz. Nie bez znaczenia jest też zwiększona przepustowość pamięci, ale na pierwszy plan i tak wysuwa się GPU. To właśnie moc graficzna przeszła największą korektę, wzrastając z 1,84 TFLOPS do aż 4,2 TFLOPS.
Wiele osób pytać może, czy robiące wrażenie liczby mają jakiekolwiek odzwierciedlenie w praktyce? Zdecydowanie tak.
Przejście na nią z Full HD było dość gorączkowo oczekiwane i nie da się ukryć, że wpływa na odbiór gier czy przesyłanych strumieniowo filmów i seriali (z platform takich jak Netflix, YouTube czy innych aplikacji rozrywkowych), które również prezentować można w 4K.
Wyższa rozdzielczość to jedno, ale wydajność PlayStation 4 Pro pozwala twórcom gier na dopracowanie chociażby takich elementów wizualnych jak dym, woda, ogień czy roślinność – wyglądają one bardziej naturalnie, są pełniejsze szczegółów. Dochodzi to tego szansa na wykorzystanie antyaliasingu (gładsze krawędzie) czy większe odległości rysowania, dzięki czemu horyzont sięga dalej, a widziane w oddali obiekty są bardziej szczegółowe. To wszystko przemawia za tym, by w walce PS4 vs PS4 Pro wskazać jako zwycięzcę właśnie ulepszoną wersję konsoli.
Porównanie PS4 vs PS4 Pro nie wskazuje jednak aż tak jednoznacznie na przewagę drugiej wersji konsoli. Tak, ma ona wady. Prócz przywoływanych już rozmiarów warto nadmienić, iż mamy tu do czynienia z większym poborem prądu. Przy mocniejszych podzespołach nie dało się jednak tego uniknąć. Większym mankamentem może być zatem brak napędu Blu-ray UHD, który wedle plotek miał się pojawić, a ostatecznie go zabrakło – podobnie jak w pozostałych dwóch konsolach z tej serii.
Na koniec porównajmy specyfikacje konsol PlayStation 4 w wersji standardowej i Slim oraz PlayStation 4 Pro. Oto, jak pod tym kątem wypada starcie PS4 vs PS4 Pro.
Może Cię zainteresować: