To już koniec PlayStation 4. Sony kończy produkcję

| autor: Krzysiek Kalwasiński | Przeczytasz w 2 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
To już koniec PlayStation 4. Sony kończy produkcję

Sony przestało podawać dane dotyczące sprzedaży PlayStation 4. Oznacza to, że produkcja konsoli została zakończona. Od momentu debiutu w końcówce 2013 roku do marca tego roku sprzedało się aż 117 milionów egzemplarzy. To imponujący wynik, dzięki któremu sprzęt Sony plasuje się wśród czterech najlepiej sprzedających się konsol wszech czasów. Aktualny ranking wygląda w ten sposób:

  • PlayStation 2 – 155 mln
  • Nintendo DS – 154 mln
  • GameBoy i GameBoy Color – 118,7 mln
  • PlayStation 4 – 117 mln

Może się to jednak zmienić, choćby z uwagi na Nintendo Switch. Hybrydowa konsola konkurencji wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem, a jest przypuszczalnie dopiero w połowie swojego życia. Obecny wynik Switcha to 111 mln sprzedanych egzemplarzy. Dużo może się jeszcze zmienić w momencie premiery ulepszonej wersji tej przenośnej konsoli.

Informacją o zakończeniu żywota PS4 podzielił się na Twitterze Daniel Ahmad, znany analityk grupy Niko Partners. Jego wpis znajdziecie poniżej.

PlayStation 4 zmieniło sposób grania

PlayStation 4 zmieniło nieco sposób grania. Już na PlayStation 3 mogliśmy dodawać znajomych i podpatrzeć, w co grają, ale następca tej platformy znacznie poszerzył zakres funkcji społecznościowych. Pojawiły się między innymi:

  • samodzielny czat głosowy,
  • możliwość publikowania postów dla swoich obserwatorów (niczym na Twitterze),
  • możliwość współdzielenia ekranu przez sieć,
  • możliwość organizowania transmisji na żywo za sprawą wysokiej kompatybilności z serwisami pokroju Twitch czy YouTube.
Wszystko, co warto wiedzieć o PS4 znajdziesz w poradniku:
PS4 Slim czy PS4 Pro – które PlayStation 4 kupić?

Był to też duży skok, jeśli chodzi o jakość samej oprawy audiowizualnej w grach. Świadectwem ogromnego potencjału omawianej konsoli Sony są przede wszystkim gry na PS4. Mowa tu chociażby o God of War, Until Dawn czy DriveClub, który do dzisiaj uważany jest za jedną z najładniejszych gier wyścigowych, zwłaszcza jeśli chodzi o efekty pogodowe. Swoisty renesans przeszły też ostatecznie gry japońskie, które w czasach PS3 zostały nieco z tyłu.

Aktualnie najlepsze gry na PS4 znajdziesz w rankingu:
Najlepiej oceniane gry na PlayStation 4
koniec PS4

Za kadencji PS4 pojawiły się też mniej pozytywne zmiany. Swój charakter zmieniła usługa PlayStation Plus, która stała się abonamentem nie tylko oferującym gry, ale też wymaganym do grania w gry wieloosobowe. Dziś wygląda ona jeszcze inaczej, stanowiąc konkurencję dla Xbox Game Pass.

Czas powoli żegnać się z PlayStation 4

Przez jakiś czas będą się jeszcze pojawiać nowe gry na PlayStation 4 i PlayStation 5 jednocześnie. Takimi przykładami są Horizon Forbidden West czy Gran Turismo 7. Do tego dodajmy nadchodzące God of War Ragnarok, które zadebiutować ma 9 listopada. W następnych latach tendencja ta będzie stopniowo maleć, co oczywiście jest naturalnym krokiem. Według przewidywań całkowicie ma się to zmienić w 2025 roku, kiedy to PlayStation 4 w ogóle przestanie być brane pod uwagę.

Powoli warto rozważać przeskoczenie na PS5. Dowiedz się więcej:
PlayStation 5 – wszystko, co musisz wiedzieć o konsoli nowej generacji

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO