Google Stadia kończy żywot, ale Ubisoft pozwoli przenieść gry na komputer

Autor
Krzysiek Kalwasiński
Mój pierwszy wybór to wszelkiej maści gry zręcznościowe, ale dobrym RPG (zwłaszcza japońskim) również nie pogardzę. Bawi mnie wszystko poza typowymi grami sportowymi. Filmy również aktywnie zabierają mi czas, podobnie jak muzyka.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (3 głosy)
| autor: Krzysiek Kalwasiński |Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Google Stadia kończy żywot, ale Ubisoft pozwoli przenieść gry na komputer

Niepokojące wieści o zamknięciu Google Stadia pojawiły się po raz pierwszy latem tego roku. Firma zaprzeczyła im i platforma działała dalej. Utrzymywanie Stadii najwidoczniej okazało się jednak na tyle nieopłacalne, że zdecydowano się w końcu ją zamknąć. Wieść na ten temat jest już oficjalna, a odpowiedni wpis pojawił się na blogu Google. Usługa Google Stadia zakończy swój żywot 18 stycznia 2023 roku. Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje w tym temacie.

Spis treści:

Google Stadia – likwidacja i zwrot kosztów

W krótkim komunikacie wystosowanym przez Phila Harrisona – wiceprezesa i dyrektora generalnego Google – możemy przeczytać, że usługa nie spotkała się z takim zainteresowaniem użytkowników, na jakie liczyła firma.

  • „Kilka lat temu uruchomiliśmy usługę związaną z grami, Stadię. Technologia, na której została oparta, miała potencjał, ale nie zyskała sobie takiego uznania wśród konsumentów, na jakie liczyliśmy. Podjęliśmy więc trudną decyzję o rozpoczęciu procesu uśmiercania Stadii.”

W oświadczeniu firma wspomina również o zwrocie kosztów dla użytkowników, którzy kupili sprzęt za pośrednictwem Google Store oraz gry w sklepie Stadia.

  • „Jesteśmy wdzięczni użytkownikom, którzy byli z nami od początku. Zwrócimy im koszt zakupu sprzętu w Google Store, a także nabycia gier i zawartości dodatkowej w sklepie Stadia. Gracze będą mogli korzystać z posiadanej zawartości do 18 stycznia 2023 roku, celem ukończenia rozpoczętych gier. Zakładamy, że do połowy stycznia następnego roku większość zwrotów zostanie sfinalizowana. Zainteresowani znajdą więcej szczegółów w naszym Centrum Pomocy”.
Więcej o Stadii przeczytasz tutaj:
Co to jest Google Stadia? Wszystko o usłudze

Historia tej zaskakującej decyzji

Mimo strat ponoszonych przez projekt Google Stadia, firma na przestrzeni lat zapewniała, że nie uśmierci przedsięwzięcia. Tak było choćby w lutym tego roku. Firma oświadczyła wtedy, że ma poważne plany dotyczące sprzętu.

Najnowszą wieść skomentował m.in. znany dziennikarz branżowy, Jason Schreier, który swoimi przemyśleniami podzielił się na Twitterze.

Wspomina on 2019 rok, kiedy zapytał Phila Harrisona, czy Google Stadia będzie kolejnym projektem firmy, który wkrótce zostanie uśmiercony. W tym samym czasie dziennikarz zwiastował zresztą rychłą śmierć usługi – wkrótce po jej premierze zauważył, że Stadia nie cieszy się popularnością. Zasugerował wtedy również, że Google nie podda się tak łatwo, zwłaszcza w obliczu poczynionych inwestycji.

Na szczęście pracownicy korporacji zaangażowani w rozwój Stadii nie stracą pracy. Wiceprezes Google zapewnił, że dla wielu z nich znajdzie się miejsce w innych działach firmy. Technologia użyta do stworzenia usługi również nie pójdzie do kosza. Może ona znaleźć zastosowanie w serwisie YouTube, sklepie Google Play czy w kwestiach związanych z rozszerzoną rzeczywistością (Augmented Reality – AR).

Ubisoft pozwoli przenieść gry z Google Stadia 

Google w swoim komunikacie o końcu Stadii zapewniło, że gracze dostaną zwrot pieniędzy za zakupione kontrolery i gry. Gracze wcale jednak nie muszą tracić posiadanych produkcji, co pokazuje przykład Ubisoftu. 

Firma odpowiadająca za stworzenie takich serii, jak Far Cry i Assassin’s Creed wyszła naprzeciw osobom, które do tej pory korzystały ze Stadii. Ubisoft pozwoli na przeniesienie zakupionych w tej usłudze gier na komputery osobiste. Na razie nie znamy szczegółów tego procesu, ale prawdopodobnie gracze dostaną klucze do poszczególnych tytułów i będą mogli je aktywować na platformie Ubisoft Connect. Przeniesienie produkcji na Steama nie wchodzi w rachubę, gdyż ostatnie pozycje Ubisoftu (jak np. Assassin’s Creed: Valhalla) nie były i w dalszym ciągu nie są tam dostępne. 

Ubisoft obiecał, że w przyszłości poda więcej informacji związanych z powyższą kwestią. Nadzieję na podobny ruch ze strony Rockstar Games ma jeden z fanów Red Dead Redemption 2. Zamieścił on na Twitterze prośbę o przeniesienie gry wraz z osiągniętymi postępami na inną platformę. W innym razie stanie on przed utratą całego swojego progresu, któremu poświęcił sześć tysięcy godzin. 

Wcześniej w temacie głos zabrało studio IO Interactive. Zapewniło ono, że gracze korzystający ze Stadii będą mogli kontynuować granie w Hitmana na innych platformach. Twórcy pracują nad umożliwieniem tego. Pozostaje pytanie, czy Rockstar podejmie takie same starania.  

W trudniejszej sytuacji są deweloperzy. Google nie wykazało się odpowiednią komunikacją i część twórców o zamknięciu Stadii dowiedziała się dopiero wtedy, gdy wiadomość została publicznie udostępniona. Studia straciły więc czas, przygotowując wersje gier na Stadię. Co gorsza, istnieją tytuły dostępne wyłącznie na wspomnianej platformie, a zatem grozi im definitywne zniknięcie, jeśli nie emigrują chociażby na platformę Steam.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO