Komputer z chłodzeniem wodnym do gier – czy warto?

| autor: Mateusz Tomczak | Przeczytasz w 3 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Komputer z chłodzeniem wodnym do gier – czy warto?

Jednym z najważniejszych elementów komputera, chociaż dla pozornie drugorzędnym, jest chłodzenie podzespołów. Szczególnie modele z podzespołami o wysokiej wydajności muszą być wyposażone w wydajne układy chłodzenia, które poradzą sobie z odprowadzaniem nadmiaru ciepła wytwarzanego przez procesor i pozostałe komponenty.

W tym poradniku omówimy jeden z popularnych rodzajów chłodzenia procesora – chłodzenie wodne oraz przedstawimy polecane komputery z chłodzeniem cieczą.

Przejdź do:

Chłodzenie wodne w PC – z czego się składa?

Chłodzenie wodne do komputera składa się z kilku podstawowych elementów. Są to:

  • Bloki chłodzące
  • Chłodnica
  • Pompa
  • Zbiornik wyrównujący
  • Rury łączące 

Opcjonalnie w skład zestawu mogą wchodzić również elementy pomocnicze, jak wskaźniki przepływu, ciepła, ciśnienia czy temperatury cieczy.

Woda i co jeszcze?

Oczywistym elementem zestawu jest płyn wykorzystywany w systemie, którym najczęściej jest woda.

Istnieją jednak specjalne preparaty, które można rozpuścić w wodzie by otrzymać bardziej wydajny i żywotny układ. Wśród nich znajdziemy specyfiki bakteriobójcze czy środki zapobiegające zamarzaniu wody.

Faktem jest, że nasz komputer rzadko kiedy – o ile w ogóle – będzie wystawiony na działanie ekstremalnie niskich temperatur, zatem drugi ze wspomnianych specyfików może okazać się zbędny. Z kolei zużycie preparatów antykorozyjnych oraz zapobiegających powstawaniu glonów jest wysoce zalecane i korzystnie wpłynie na cały system chłodzenia.

komputer z chłodzeniem wodnym

Jak działa chłodzenie wodne w komputerze?

Zasada działania chłodzenia wodnego jest prosta, chodź instalację układu warto zlecić fachowcom.

Drobny przeciek spowodowany naszą nieuwagą może uszkodzić komputer.

Chłodzenie wodne procesora działa praktycznie tak samo jak chłodzenie wodne karty graficznej oraz innych komponentów.

  1. Do elementu, który chcemy chłodzić cieczą, mocuje się specjalny blok chłodzący.
  2. Chłodzony komponent odprowadza ciepło za pośrednictwem bloku – zgodnie z zasadami termodynamiki chłodna płytka bloku się ogrzewa, a gorący komponent ochładza.
  3. Ciepło z bloku zostaje oddane chłodnej wodzie doprowadzonej do niego rurką za pomocą pompy.
  4. Ogrzana woda trafia do chłodnicy, a stamtąd do zbiornika wyrównującego, będącego początkowym elementem układu.
  5. Zbiornik wyrównujący przechowuje wodę i tworzy swego rodzaju bufor zapobiegający dostaniu się powietrza do układu – to stąd pompa pobiera wodę i doprowadza ją do komponentów.

Niektóre z naszych wydajnych komputerów serii Komputronik Infinity oraz Komputronik Ultimate wyposażyliśmy w nasz autorski system chłodzenia cieczą, zapewniający maksymalną wydajność chłodzenia procesora i karty graficznej.


Komputery Komputronik Infinity z chłodzeniem cieczą


Komputery Komputronik Ultimate z chłodzeniem cieczą


Kiedy warto wybrać chłodzenie wodne i dlaczego?

System chłodzenia to istotny element komputera, który w znaczący sposób wpływa na ogólną wydajność sprzętu.

Jest również często zaniedbywany przy szukaniu nowego komputera – najczęściej uwagę zwracamy na procesor, kartę graficzną czy ilość dostępnej pamięci RAM. Te elementy są ważne i bezpośrednio wpływają na moc komputera, jednak odpowiednie chłodzenie oraz zasilanie również są niezbędne, by komputer pracował bezproblemowo.

Podzespoły w super wydajnych komputerach do gier nierzadko pobierają nawet do 500W energii. Nietrudno sobie wyobrazić hałas generowany przez 5 lub więcej wentylatorów próbujących w takim komputerze schłodzić jego elementy podczas intensywnej pracy.

Chłodzenie wodne w komputerze pozwala na znacznie wydajniejsze odprowadzenie ciepła z komponentów komputera i jest przy tym bezgłośne w działaniu. Rurki zapewniające przepływ płynu chłodzącego dodają komputerowi futurystycznego wyglądu, co jest dodatkowym plusem.

Kiedy szczególnie warto inwestować w chłodzenie wodne?

Chłodzenie wodne komputera znajdzie miejsce zarówno w:

  • mocnym sprzęcie, w którym konwencjonalne wentylatory przestają być wystarczająco wydajne,
  • komputerach hobbystów podkręcających swoje procesory i karty graficzne. Podkręcanie wiąże się ze znacznym wzrostem temperatur komponentów, a w konsekwencji bez odpowiednio dobrego chłodzenia ze spadkiem wydajności i żywotności zestawu.

Komputery do z chłodzeniem wodnym – polecane modele

Poniżej przedstawiamy kilka spośród naszych wydajnych komputerów wyposażonych w chłodzenie cieczą:


Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (7 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO