Komputer gamingowy do 5000 zł – TOP 3

| autor: Grzegorz Świątek | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Komputer gamingowy do 5000 zł – TOP 3

Jeśli planujesz kupić dobry sprzęt do grania, to zdecydowanie warto postawić na komputery gamingowe. Gdy celujesz w dobry komputer gamingowy do 5000 złotych, ważna jest nie tylko karta graficzna, ale także procesor, ilość pamięci RAM, szybki dysk SSD, płyta główna oraz system chłodzenia. Tutaj dowiesz się, jaki komputer do gier warto kupić w 2024 roku. Dla ułatwienia prezentujemy ranking komputerów gamingowych do 5000 złotych, których zakupu na pewno nie będziecie żałować.

Komputery gamingowe do 5000 zł umożliwią granie w nowsze tytuły z zadowalającymi efektami graficznymi. Naszym zdaniem warto postawić na zestawy z układem Intel Core i5 lub AMD Ryzen 5 oraz wydajną kartą graficzną GeForce RTX 4060, lub RTX 3050. W takiej cenie możemy też liczyć na 32 GB RAM oraz dysk SSD o pojemności 1 TB. Najczęściej w zestawie dostępny będzie też system operacyjny Windows 11 Home.

Komputer gamingowy do 5000 zł – gotowe PC

Oto aktualnie najlepsze komputery gamingowe do 5000 złotych:

5000 złotych to w przypadku komputera gamingowego już całkiem spory budżet. Najbardziej zawansowani gracze zazwyczaj decydują się na samodzielne zbudowanie zestawu, ale my polecamy postawić na gotowe komputery do gier. Mamy w tym przypadku pewność, że do ich złożenia specjaliści wybrali podzespoły, które dobrze ze sobą współpracują i zapewniają możliwie najlepszą wydajność w założonym budżecie. Poniżej znajdziesz aktualnie gotowe PC, które obecnie cieszą się największą popularnością.

Popularne komputery gamingowe do 5000 zł:


Zobacz także inne rankingi:

Co powinien mieć komputer gamingowy do 5000 złotych?

Jeśli jednak zdecydujecie się na samodzielny wybór podzespołów do swojego komputera to mamy dla Was kilka wskazówek. Taka decyzja pozwoli na dostosowanie możliwości maszyny do indywidualnych potrzeb. W takim przypadku warto skorzystać z Konfiguratora PC, który znacznie ułatwia ten proces. Co więcej, komputer zostanie złożony przez specjalistów i przetestowany przed wysyłką.

  • Karta graficzna do gier – to chyba pierwsza rzecz, która brana jest pod uwagę podczas wyboru komputera do gier. W przypadku maszyny za około 5000 złotych liczyć można między innymi na kartę Radeon RX 7600 oraz GeForce RTX 3050 i GeForce RTX 4060. Każda poradzi sobie z nowszymi tytułami, ale najlepszym wyborem będzie ta ostatnia. Obsługuje ona między innymi ray tracing, czyli aktywne śledzenie promieni światła oraz DLSS 3, technologię, która ostatecznie wpływa na znaczną poprawę jakości obrazu. Koniecznie sprawdźcie nasz poradnik: Najlepsze karty graficzne do gier 2024
  • Procesor do gier – nie mniej ważny niż karta graficzna jest procesor, czyli CPU. W przypadku komputera gamingowego do 5000 złotych liczyć można na przykład na procesor Intel Core i5 oraz AMD Ryzen serii 5. Warto także zwrócić uwagę na generację czipa – im nowsza, tym lepiej. Jako przykład podamy, że w przypadku procesorów Intel nie warto kupować już 9. generacji i starszych. Najlepiej celować w 12. lub 13. serię. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat wyboru procesora to sprawdźcie nasz poradnik: Jaki procesor do gier?
  • Pamięć RAM do gier – nie ma co owijać w bawełnę. W przypadku komputera gamingowego do 5000 złotych 16 GB pamięci operacyjnej RAM to niezbędne minimum. Ogólna zasada jest prosta – im więcej, tym lepiej. Często zdarza się, że na płycie głównej pozostają wolne sloty, dzięki którym pamięć można rozszerzyć. Poza ilością pamięci ważna jest także jej szybkość. Nie warto schodzić poniżej 2666 MHz. Istotny jest także tryb dwukanałowy (dual channel) – lepszym rozwiązaniem są dwa moduły po 8 GB, niż jeden o pojemności 16 GB. Zobacz także: Ile RAM-u do gier?
  • Dysk SSD do gier – kupując komputer do gier do 5000 złotych warto postawić na szybki dysk typu SSD. Dzięki niemu znacznie zwiększy się komfort pracy – system operacyjny oraz gry będą ładować się znacznie szybciej. Warto postawić na modele ze złączem M.2 PCIe, a jeszcze lepsze będą te z PCIe 3.0 lub PCIe 4.0. Dobrym rozwiązaniem jest także drugi dysk twardy typu HDD. Jest on znacznie tańszy (porównując tą samą pojemność) niż SSD. Zazwyczaj służy do przechowywania dużych ilości danych, ale można na nim także instalować gry. Po więcej informacji zajrzyjcie do poradnika: Jaki dysk SSD do gier?
  • Płyta główna do gier – to podstawa zestawu komputerowego. Pierwsze na co należy zwrócić uwagę to podstawka, by można było na niej zamontować wybrany wcześniej procesor. Warto także zwrócić uwagę na liczbę slotów na pamięć RAM, liczbę i rodzaj portów, złącze na dysk twardy, a także kartę dźwiękową i sieciową. Płyta główna nie ma bezpośredniego wpływu na wydajność zestawu, ale jak widać od jej możliwości wiele zależy, więc nie należy traktować jej po macoszemu. Dobór płyty głównej nie jest łatwy więc warto zapoznać się z naszym poradnikiem: Jaka płyta główna do gier?
  • Obudowa do komputera gamingowego – nowoczesne komputery gamingowe kojarzą się z oszklonymi obudowami wyposażonym w sterowane oświetlenie LED typu RGB. Dają one możliwość wyeksponowania podzespołów i sposobu w jaki zostały one zmontowane. Obudowa to jednak nie tylko kwestia estetyki. Ważne by była w niej wystarczająca ilość miejsca na podzespoły oraz możliwość zainstalowania kilku wentylatorów, które chłodzić będą maszynę podczas grania w najbardziej wymagające tytuły. Zobacz także: Jaka obudowa do komputera gamingowego?
  • Zasilacz do komputera – tutaj zasada jest prosta – zdecydowanie warto postawić na markowy produkt, który zapewni stabilną pracę komputera. Moc musi być dobrana do wybranych podzespołów, ale warto pomyśleć także o zakupie modelu z chociażby niewielkim zapasem mocy. Na pewno przyda się on w przypadku modernizacji komputera.
  • System operacyjny – warto zwracać uwagę także na ten aspekt. Większość zestawów sprzedawana jest z fabrycznie zainstalowanym systemem operacyjnym Windows 11 Home lub Windows 11 Pro. Dzięki temu można od razy korzystać z nowego sprzętu. Są także zestawy bez systemu. To rozwiązanie dla tych, którzy posiadają już własną licencję tego oprogramowania.
Komputronik Gaming Google News
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO