Komendy na fps-y w CS:GO – jak zwiększyć płynność rozgrywki?

| autor: Michał „Qskan’ Ciężadlik | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Komendy na fps-y w CS:GO – jak zwiększyć płynność rozgrywki?

Wydawać by się mogło, że z klatkami na sekundę w grach jest jak ze zdrowiem – nie zwracamy na nie uwagi, dopóki coś się nie zepsuje. W końcu stabilne 60 fps-ów to stan optymalny, czego chcieć więcej? A jednak, gracze pecetowi, a w szczególności gracze Counter-Strike: Global Offensive, wciąż szukają sposobów na „podkręcenie” swoich blaszaków w celu osiągnięcia choćby kilku dodatkowych klatek, które mogą mieć duże znaczenie podczas rozgrywki. W grze, gdzie umiejętności i czas reakcji liczą się jak w żadnej innej strzelance na rynku, nawet niewielka różnica w liczbie fps-ów może mieć znaczenie. I tutaj pojawia się kilka skutecznych sposobów na zwiększanie fps-ów oraz popularna komenda na FPS CS:GO.

Chociaż w sieci jest masa poradników oferujących pomoc w tej materii, należy mieć na uwadze, że nie wszystkie są godne polecenia. Mając to na uwadze, zebraliśmy rozmaite triki i sposoby na zwiększenie liczby klatek w CS:GO z nadzieja, że okażą się dla Was pomocne.

Spis treści:

Komenda na fps CS:GO – jak sprawdzić ilość fps?

Istnieją sposoby na „boost” wydajności jeszcze przed samym uruchomieniem CS:GO. Przy włączaniu gry możemy posiłkować się specjalnymi komendami, które wpisane w odpowiednim miejscu będą działać na naszą korzyść, a raczej na korzyść naszego blaszaka.

 1. Musimy wybrać CS:GO w naszej bibliotece, a następnie przejść do „Właściwości”.
 2. Na dole okna znajdziemy rubrykę „Opcje uruchamiania”, gdzie widać miejsce na wpisanie odpowiednich komend. Poniżej podajemy niektóre z tych najbardziej przydatnych.

Najważniejsze komendy fps CS:GO

 • +cl_showfps 1 – pozwoli na wyświetlenie licznika fps-ów w lewym górnym rogu ekranu.
 • net_graph 1 – komenda pozwalająca na zobaczenie liczby fps-ów, a zarazem dodatkowych informacji, takich jak aktualny ping.

Inne przydatne komendy fps CS:GO

 • -high – gra dostanie wysoki priorytet wśród procesów na naszym komputerze.
 • +r_dynamic 0 – wyłączy dynamiczne oświetlenie.
 • r_drawparticles 0, func_break_max_pieces 0 – te komendy pozwolą na zaprzestanie generowania mało istotnych obiektów.
 • +fps_max 0 – zdejmuje ograniczenia co do maksymalnej liczby fps-ów.
 • fps_max 60 – blokuje maksymalną liczbę fps-ów na poziomie 60; takie ustawienie może pomóc w przypadku słabszych sprzętów.

Sposoby na zwiększenie fps-ów w CS:GO

Podstawa – grafika na low = więcej fps-ów. Zasada jest zatem prosta i stara jak świat – im mniej szczegółowe ustawienia graficzne, tym lepsza płynność.

Metoda 1: zmniejsz ustawienia graficzne w CS:GO

 1. Po uruchomieniu gry kierujemy się do menu ustawień, a następnie do zakładki „obraz”.
 2. W opcji „Zaawansowane ustawienia obrazu” możemy ręcznie ustawić każdy parametr wedle naszych upodobań. Ponieważ celujemy w wydajność, ustawiamy wszystko na minimum.
CS:GO ustawienia graficzne
CS:GO oferuje rozbudowane ustawienia graficzne

Detale otoczenia, modeli, tekstur czy cieni nie są nam potrzebne do szczęścia, a jedynie pożerają cenne zasoby pamięci. CS:GO daje graczom wiele opcji do manipulacji jakością grafiki – można więc dopasować ustawienia pod konkretne konfiguracje sprzętowe. 

Podstawowe rozwiązanie jest zalecane zwłaszcza dla posiadaczy nieco słabszych blaszaków, chociaż warto zaznaczyć, że nawet właściciele pecetów z lepszymi „bebechami” często preferują ustawienia średnie/niskie.

Metoda 2: proporcje ekranu 4:3

Inną metodą jest zmiana rozdzielczości oraz proporcji ekranu z domyślnych (w standardowych monitorach będzie to 16:9/16:10) na 4:3 z czarnymi paskami po bokach. Taki setup jest stosowany przez wielu pro-graczy ze względu na nieznaczne powiększenie modeli postaci i z uwagi na to, że im mniejszy obraz do wygenerowania na naszym monitorze, tym mniej zasobów komputer wykorzystuje.

CS:GO więcej FPSós
Zmiana proporcji ekranu na 4:3 może wyglądać dziwnie, lecz zdaniem wielu graczy działa

Więcej fps-ów poprzez ustawienia Steama

Część osób zdaje sobie sprawę z tego, że samo działanie platformy Steam w pewnym stopniu wpływa na płynność obrazu na naszym monitorze.

Nakładka Steam

Nakładka Steam działa w tle i zazwyczaj nie wadzi nikomu, jednak i ona jest w pewnym stopniu balastem dla naszego komputera w momencie, kiedy każdy fps się liczy. Nakładka pozwala na korzystanie z funkcji społecznościowych lub z przeglądarki, można więc założyć, że nie jest ona nam niezbędna do szczęścia.

 1. By wyłączyć nakładkę Steam, należy odszukać CS:GO w naszej bibliotece gier na Steamie.
 2. Następnie po przyciśnięciu PPM wybrać „Właściwości”.
 3. W zakładce „Ogólne”, która ukaże się naszym oczom, można odznaczyć opcję „Włącz nakładkę Steam podczas gry”.
Wyłączenie nakładki Steam
Wyłączenie nakładki Steam może okazać się pomocne

Usuwanie plików i pamięci podręcznej

Inną sztuczką polecaną przez graczy (która nie wymaga dezaktywacji nakładki) jest usunięcie historii przeglądania oraz plików cookie z nakładkowej przeglądarki. Sposób, chociaż prosty, wydaje się przynosić korzyści pod postacią dodatkowych klatek w grze.

Aby wykorzystać ten sposób, należy:

 • wejść w Ustawienia po kliknięciu w zakładkę „Steam” w lewym górnym rogu,
 • wejść w zakładkę „Przeglądarka”, a następnie wybrać opcję „usuń dane przeglądarki”,
 • przejść do zakładki „Pobieranie” i wybrać opcję „wyczyść pamięć podręczną pobierania”.

Zadbaj o czystość PC’ta

Na koniec warto pamiętać, że wysoką liczbę fps-ów może zapewnić ogólne utrzymywanie komputera „w czystości”:

 1. Usuwanie niepotrzebnych aplikacji działających w tle,
 2. Korzystanie z najnowszych sterowników kart graficznych
 3. Regularne sprawdzanie stanu dysku twardego, na którym, jak wiadomo, często może znajdować się wiele niepotrzebnych śmieci.

Przy okazji zobacz inne komendy CS GO:

Na czym płynnie zagrasz w CS:GO?

Przyjęło się, że akceptowalny przedział klatek na sekundę w CS:GO to 30-60 fps-ów. Standardem jest jednak sytuacja, w której sprzęt osiąga z łatwością wyniki nawet powyżej 120 klatek na sekundę, co ma znaczenie zwłaszcza dla posiadaczy monitorów z wysokim odświeżaniem.

Jeżeli Wasza konfiguracja nie spełnia oczekiwań pod względem płynności grania, a wymienione w tym tekście sposoby nie dają wystarczających rezultatów, to przygotowaliśmy dla Was ranking, a w nim polecane komputery do Counter-Strike’a, które z łatwością udźwigną grę z wysoką oraz stałą liczbą fps-ów.

A może zainteresują Ciebie bindy do CS:GO:

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Autor piszący dla GRY-Online.pl, który lubuje się przede wszystkim w tematyce e-sportowej. Na Counter-Strike’u zjadł zęby, chociaż nigdy nie umiał w niego dobrze grać. Oprócz tego student dziennikarstwa oraz muzyk-amator.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 - (18 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO