Gry skupiające się na rozgrywce sieciowej mają to do siebie, że nawet najmniejsze opóźnienie może przechylić szalę zwycięstwa. Nie inaczej jest w przypadku CS2, który jest następcą bijącego rekordy popularności CS:GO. Komendy na fps-y w CS2 są więc cenne, bo mogą pozwolić nam osiągnąć sukces w rywalizacji z innymi graczami. W niniejszym artykule opiszemy je Wam i wyjaśnimy, jak zwiększyć płynność zabawy w sieciowej strzelance Valve.
Poniższe komendy pozwalają sprawdzić liczbę fps-ów w CS2:
cl_showfps 1 – wyświetla podstawowe informacje dotyczące liczby klatek na sekundę;
cl_showfps 2 – wyświetla rozszerzone informacje dotyczące liczby klatek na sekundę;
cl_showfps 3 – wyświetla szczegółowe informacje dotyczące fps-ów i serwera;
cl_showfps 4 – wyświetla szczegółowe informacje dotyczące fps-ów i zapisuje je w pliku;
cl_showfps 0 – usuwa wyświetlanie jakichkolwiek informacji na temat fps-ów.
Najważniejsze komendy na fps-y w CS2
Poniżej przedstawiamy najlepsze w naszej opinii komendy na fps-y w CS2 wraz z ich krótkim wyjaśnieniem.
fps_max [#] – ustawia maksymalną wartość fps-ów. Ustaw licznik na 0, jeśli nie chcesz mieć żadnych ograniczeń;
cl_disable_ragdolls 1 – komenda ta wyłącza fizykę ragdoll, odpowiadającą za animację śmierci w CS2;
vprof_off – komenda ta wyłącza narzędzie VProf, które gdy posiadamy starsze CPU, może zmniejszać jego wykorzystanie;
iv_off – podobnie jak opisany powyżej VProf, jest kolejnym narzędziem, które działa w tle podczas rozgrywki w CS2. Wyłączenie go sprawi, że zmniejszą się zużywane zasoby;
cl_autohelp 0 – komenda ta służy do wyłączenia automatycznych wskazówek kontekstowych, które pojawiają się w grze przy różnych okazjach;
cl_hide_avatar_images 1 – komenda, która jak można łatwo się domyślić, ukrywa zdjęcia awatarów innych graczy. Jej użycie pozwoli na zaoszczędzenie odrobiny zasobów procesora i karty graficznej;
cl_crosshair_friendly_warning 0 – kolejna komenda, która może zmniejszyć zużycie naszych podzespołów, a jednocześnie nieznacznie zwiększyć liczbę fps-ów w CS2. Pozwala ona bowiem na usunięcie znaczników mówiących o celowaniu w członków własnej drużyny.
Warto wspomnieć, że powtórne uruchomienie CS2 oznacza, że wpisane w konsoli komendy trzeba będzie wywołać ponownie. Istnieje jednak na to sposób. Wystarczy postępować zgodnie z poniższą instrukcją.
Kliknij prawym przyciskiem myszy na CS2 i wybierz opcję „Zarządzaj”, a następnie „Przeglądaj pliki lokalne”.
Przejdź do folderu „Game” => „CSGO” => „CFG”.
Stwórz nowy plik tekstowy o nazwie „autoexec.cfg”.
Otwórz go w Notatniku.
Dodaj wszystkie komendy, które chcesz, żeby były uruchamiane wraz z CS2.
Zapisz i zamknij plik.
Naciśnij prawym przyciskiem myszy na CS2 w bibliotece Steam.
Wybierz opcję „Właściwości”.
W polu „Opcje uruchamiania” wpisz „+exec autoexec.cfg”.
Zamknij okno i uruchom grę.
Jak dodatkowo zwiększyć fps w CS2?
Aby zwiększyć liczbę FPS-ów w CS2, warto jeszcze zadbać o ogólny stan naszego sprzętu. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad, dzięki którym gra na słabszym komputerze nie będzie aż tak problematyczna.
Aktualizacja sterowników. Przede wszystkim warto upewnić się, że nasz sprzęt jest aktualizowany na bieżąco. Producenci cały czas usprawniają jego działanie.
Wyczyszczenie komputera. Aby zwiększyć liczbę FPS-ów w CS2, warto zadbać o czystość sprzętu – zarówno „od środka”, jak i na zewnątrz. Usunąć niepotrzebne pliki, wyczyścić pamięć podręczną i pozbyć się kurzu wewnątrz urządzenia. Tych kilka prostych czynności od razu sprawi, że komputer będzie chodził lepiej i nie będzie się mocno nagrzewał, co przełoży się na wydajność w grze.
Wyłączenie niepotrzebnych procesów w tle. Podczas gry na słabym sprzęcie dobrze mieć pewność, że w tle nie działają żadne niepotrzebne programy oraz procesy. Dodatkowo można też całkowicie wyłączyć nakładkę Steam, tak aby wydajność komputera skupiła się w pełni na CS2.
Więcej fps-ów poprzez ustawienia Steama
Część osób zdaje sobie sprawę z tego, że samo działanie platformy Steam w pewnym stopniu wpływa na płynność obrazu na naszym monitorze.
Nakładka Steam
Nakładka Steam działa w tle i zazwyczaj nie wadzi nikomu, jednak i ona jest w pewnym stopniu balastem dla naszego komputera w momencie, kiedy każdy fps się liczy. Nakładka pozwala na korzystanie z funkcji społecznościowych lub z przeglądarki, można więc założyć, że nie jest ona nam niezbędna do szczęścia.
By wyłączyć nakładkę Steam, należy odszukać CS:GO w naszej bibliotece gier na Steamie.
Następnie po przyciśnięciu PPM wybrać „Właściwości”.
W zakładce „Ogólne”, która ukaże się naszym oczom, można odznaczyć opcję „Włącz nakładkę Steam podczas gry”.
Usuwanie plików i pamięci podręcznej
Inną sztuczką polecaną przez graczy (która nie wymaga dezaktywacji nakładki) jest usunięcie historii przeglądania oraz plików cookie z nakładkowej przeglądarki. Sposób, chociaż prosty, wydaje się przynosić korzyści pod postacią dodatkowych klatek w grze.
Aby wykorzystać ten sposób, należy:
wejść w Ustawienia po kliknięciu w zakładkę „Steam” w lewym górnym rogu,
wejść w zakładkę „Przeglądarka”, a następnie wybrać opcję „usuń dane przeglądarki”,
przejść do zakładki „Pobieranie” i wybrać opcję „wyczyść pamięć podręczną pobierania”.
Jak włączyć konsolę, aby wpisać komendy na fps-y w CS2?
Pierwszym niezbędnym krokiem, aby wykorzystać komendy do CS2 na zwiększenie fps-ów powinno być włączenie konsoli w grze. Aby to zrobić, należy wykonać poniższe kroki.
Uruchom grę i wybierz „Menu ustawień”, znajdujące się w lewym górnym rogu ekranu.
Wybierz opcję „Gra”, a następnie ustaw włączenie konsoli.
Konsolę uruchamia się po naciśnięciu przycisku tyldy „~”, co widoczne jest poniżej.
Jakie ustawienia wybrać w CS2?
Warto pamiętać, że CS2 jest stosunkowo nową grą, która wymaga wydajniejszego komputera, aniżeli było to w przypadku CS:GO. Dlatego zanim przystąpimy do optymalizacji, należy sprawdzić, czy nasz komputer spełnia wymagania sprzętowe CS2.
Optymalizację CS2 powinniśmy zacząć od ustawień w grze. Aby tego dokonać, trzeba uruchomić tę produkcję i przejść do zakładki „Menu ustawień”. Tam wybieramy kategorię „Obraz”, a następnie „Zaawansowane ustawienia obrazu”. Po tym kroku wyświetlą się opcje pozwalające na zmianę najważniejszych elementów konfiguracji graficznej. Poniżej prezentujemy dokładny opis tego, jak wpływają one na wydajność oraz rozgrywkę, a także jak je odpowiednio ustawić w przypadku słabego komputera.
Zwiększ kontrast graczy – „WŁ.”. Ma zerowy wpływ na wydajność, ale pozwala na lepsze odróżnienie graczy od otoczenia.
Czekaj na synchronizację pionową – „WYŁ.”. Włączenie blokuje liczbę klatek na sekundę do wartości odświeżania monitora, co może powodować drobne opóźnienia.
Tryb antyaliasingu (multisampling) – „ŻADEN”. Krawędzie tekstur wyglądają gorzej, ale ma to przełożenie na płynność, w przypadku lepszego sprzętu można ustawić wyższe samplowanie (np. 4X MSAA).
Ogólna jakość cieni – „ŚREDNIA”. Lepsza widoczność cieni (głównie chodzi o przeciwników) niewielkim kosztem wydajności.
Szczegóły modeli/tekstur – „NISKIE/ŚREDNIE”. Minimalny wpływ na wydajność.
Tryb filtrowania tekstur – „DWULINIOWE”. Minimalny wpływ na wydajność.
Detale shadera – „NISKIE”. Znaczne zwiększenie wydajności przy niewielkim wpływie na grafikę.
Szczegóły cząsteczek – „NISKIE”. Gorsza jakość cząsteczek, ale znacznie zwiększona wydajność i widoczność.
Okluzja otoczenia – „WYŁ.”. Spory wpływ na wykorzystanie mocy komputera przy mało istotnym wpływie na wygląd światła i cieni.
High Dynamic Range – „WYDAJNOŚĆ/JAKOŚĆ”. Tę opcję najlepiej przetestować samemu i ustawić według własnych preferencji, ma nieduży wpływ na wydajność, ale w zależności od monitora może spowodować znaczne zmiany w wyświetlanym obrazie.
FidelityFX Super Resolution – „WYŁĄCZONE (NAJWYŻSZA JAKOŚĆ). Niewielki wpływ na wydajność, a może powodować dziwne rozmycie obrazu – na słabym sprzęcie lepiej wyłączyć.
Tak prezentują się najważniejsze ustawienia dla CS2, które mogą znacznie poprawić płynność rozgrywki na słabszym sprzęcie. Warto również zainteresować się główną zakładką „Obraz”, gdzie można zmienić m.in. rozdzielczość ekranu. Zrobienie tego (np. ustawienie rozdzielczości 4:3) może wpłynąć na wydajność naszego sprzętu, a po przyzwyczajeniu się również na widoczność podczas rozgrywki.
Fan produkcji sieciowych (szczególnie tych dynamicznych), w których może zaspokoić swoje pragnienie rywalizacji lub po prostu spędzić czas ze znajomymi. Od pewnego czasu za sprawą Game Passa rozszerza zainteresowanie grami na rozmaite gatunki i tytuły, które do tej pory były mu zupełnie obce.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?