Jakie okulary VR warto teraz kupić? Najlepsze gogle VR 2023

| autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jakie okulary VR warto teraz kupić? Najlepsze gogle VR 2023

Technologia obecnie jest na takim poziomie, że bez problemu możemy przenieść się do świata ulubionej gry lub filmu. Oferują nam to coraz doskonalsze okulary VR. Początek tej technologii sięga jeszcze lat 90., gdy pojawiały się specjalne hełmy o podobnych zastosowaniach. Jednak to w ostatnim czasie VR przeżywa swój rozkwit. Największe koncerny, takie jak Meta czy Sony, zainwestowały mnóstwo pieniędzy w ten sprzęt i na rynku pojawiają się urządzenia VR o niespotykanych dotąd możliwościach.

W tym artykule dowiesz się, jak działają okulary VR, a także, jakie gogle VR są najlepsze w 2023 roku. Poniżej w rankingu znajdziesz świeżutkie zestawienie prezentujące najlepsze okulary VR do telefonu, do PC lub konsoli.

Spis treści:

Jak działają okulary VR?

Kluczowymi elementami w goglach VR są dwa ekrany (lub jeden podzielony na dwie części).

Ekrany te w pewien sposób oszukują nasz mózg, gdyż wyświetlają podobne obrazy, ale nieco przesunięte względem siebie.

Jak działają okulary VR

Obrazy te są zakrzywiane za pośrednictwem specjalnych soczewek, trafiają do naszego oka i są przez nasz mózg odbierane jako obraz trójwymiarowy.  Źródła oglądanego widoku mogą być różne, np.:

  • konsola do gier
  • komputer
  • telefon.

Jednak samo oglądanie trójwymiarowego obrazu szybko by nam się znudziło. Dlatego okulary VR oferują znacznie więcej. Są one wyposażone w szereg bardzo nowoczesnych czujników, takich jak akcelerometry, żyroskopy, magnetometry i różnego rodzaju kontrolery. To właśnie dzięki nim urządzenie wie, że poruszyliśmy głową lub podnieśliśmy ją, aby spojrzeć w górę.

Okulary VR

Zabawa z goglami VR jest znacznie lepsza, gdy zaczniemy używać kontrolerów, najczęściej korzystających z technologii bluetooth. Trzymamy je w dłoniach, dzięki czemu w większym stopniu możemy wpływać na wirtualny świat. Dotyczy to w szczególności gier wideo, w których możemy pokonywać naszych wrogów własnymi rękami. Warto samemu tego doświadczyć!

Jak działają gogle VR

Oczywiście cały ten sprzęt musimy założyć na głowę. Dlatego też w zestawie znajdziemy odpowiednie mocowania, które sprawią, że noszenie okularów będzie komfortowe i bezproblemowe. Gogle VR mogą:

  • posiadać własny, zintegrowany na stałe wyświetlacz
  • jedynie umożliwiać umieszczenie w nich naszego telefonu, który spełniać ma funkcję wyświetlacza. Smartfon do gogli VR wkładamy po prostu w specjalne mocowanie.

Zastosowania okularów wirtualnej rzeczywistości

Tak naprawdę stoimy dopiero u progu wirtualnej rewolucji. Zastosowań okularów wirtualnej rzeczywistości z roku na rok jest coraz więcej.

Gry wykorzystujące technologię VR

Obecnie bardzo szybko rozwija się kategoria gier wykorzystujących technologię VR. Trudno się dziwić, gdyż tego typu okulary pozwalają nam dosłownie wejść w skórę głównego bohatera, widzieć otaczającą go rzeczywistość jego własnymi oczami. Poruszając głową, możemy rozglądać się po wirtualnym świecie, a za pomocą kontrolerów trzymanych w dłoniach – wpływać na wydarzenia. Daje to niesamowite wrażenie realizmu.

Okulary VR fo gier

Filmy i seriale VR

Kolejne pole, na którym świetnie sprawdza się wirtualna rzeczywistość, to oczywiście świat filmów i seriali. Kiedyś tego typu produkcji było niewiele i raczej chodziło o krótkometrażówki dedykowane wyłącznie technologii VR. Jednak nawet one budziły zachwyt. Podczas filmu o przejażdżce kolejką wysokogórską część widzów miała chorobę lokomocyjną. To pozwala wyobrazić sobie, jak wysoki jest poziom realizmu podobnych produkcji.

Obecnie każde wideo na YouTubie można już obejrzeć w trybie Cardboard. Po uruchomieniu tej opcji interesujący nas materiał wyświetla się tak, jakbyśmy siedzieli w kinie. Ekran znajduje się w czarnej próżni. Możemy dowolnie przesuwać go w przestrzeni. Wygodne jest też pauzowanie, ściszanie oraz przewijanie.

Najlepsze gogle VR 2023 – ranking TOP 3

Skoro mniej więcej znacie już działanie okularów VR, to możemy przyjrzeć się, jakie modele są obecnie najlepsze na rynku. Obecnie w sklepach znajdziemy tak wiele modeli gogli VR, że użytkownikom niezwykle trudno odpowiedzieć na pytanie: jakie okulary VR wybrać. Zacznijmy od tego, że najpierw należy określić cel – czyli z jakim sprzętem będziemy używać technologii oferującej wirtualną rzeczywistość tuż przed naszymi oczami. 

Gogle VR do telefonu – co trzeba wiedzieć?

Po pierwsze – wybierając gogle wirtualnej rzeczywistości do telefonu, sugerujemy się podanymi przez producenta maksymalnymi wymiarami wspieranego smartfonu. Każdy producent gogli VR precyzuje minimalną i maksymalną wielkość telefonu, który może zostać użyty z określonym produktem.

Jeżeli producent gogli VR informuje, jakie modele smartfonów będą poprawnie działały z oferowanym sprzętem, powinniśmy dostosować się do tych zaleceń. Gogle VR mogą być wyposażone w dodatkowe czujniki czy elementy sterujące, które muszą współpracować z danym telefonem.

Niestety część producentów smartfonów zrezygnowała ze wsparcia dla technologii VR.

W przeszłości Samsung i Google mieli własną ofertę przeznaczoną pod określone smartfony – modele Samsung Gear VR i Daydream View można jeszcze gdzieniegdzie znaleźć, ale niekoniecznie są kompatybilne z nowymi telefonami. Przykładowo – urządzenia z Androidem 11 nie oferują już obsługi Daydream VR.  

Polecane okulary VR do telefonu: HTC Vive Flow

Uwadze polecamy za to gogle VR HTC Vive Flow. Nie jest to tani sprzęt, bo jego cena potrafi wynieść ponad 2,5 tysiąca złotych, ale obecnie trudno o lepsze rozwiązanie, jeśli interesują nas okulary VR do telefonu. Producent wspomina m.in. o regulowanej ostrości obrazu czy trybie, który nie będzie męczył naszych oczu i w sam raz nada się na relaks przed snem. Rozdzielczość ekranu wynosi 3200 x 1600 (1600×1600 na każde oko), zaś częstotliwość odświeżania obrazu – 75 Hz. Pole widzenia to 100º.

Te okulary bardziej skupiają się na zapewnieniu użytkownikowi odpoczynku niż intensywnych gamingowych wrażeń. Przedstawiony model jest kompatybilny z telefonami wyposażonymi w system Android. Na tej stronie możecie sprawdzić, czy Wasz smartfon obsługuje gogle VR HTC Vive Flow.

Dodajmy, że w międzyczasie Apple pracuje nad własnymi okularami VR, które będą niezależnym urządzeniem, niewymagającym posiadania jednocześnie iPhone’a. To spora różnica w porównaniu do Apple Watcha, który wymaga tego, byśmy mieli też telefon z systemem iOS.

Okulary VR do PC: OCULUS Quest 2

Te niezwykłe okulary VR są autonomiczne – to znaczy, że działają niezależnie od tego, czy są podłączone np. do komputera. Zostały wyposażone we własny procesor (Qualcomm Snapdragon XR2), mają także pamięć wewnętrzną, głośniki i mikrofon. Innymi słowy, do korzystania z nich nie potrzeba żadnego dodatkowego sprzętu,  choć po połączeniu z komputerem korzystają z dodatkowej mocy obliczeniowej, oferując lepszą oprawę wizualną i umożliwiając granie w większą liczbę tytułów. Całkowita oferowana rozdzielczość wynosi 3664 x 1920 pikseli (1832 x 1920 na każdy z dwóch wyświetlaczy), a częstotliwość odświeżania obrazu to 90 Hz. Poza tym możemy cieszyć się polem widzenia 100º.

Aby cieszyć się rozgrywką na PC z wykorzystaniem powyższego modelu, wystarczy zainstalować aplikację Oculus. Są to w tej chwili jedne z najpopularniejszych okularów VR do gamingowej zabawy. Przy ich pomocy możecie zagrać m.in. w Beat Saber oraz Resident Evil 4 VR.

Oculus Quest 2 w Komputronik.pl:

Okulary VR do PS5: SONY PlayStation VR2

Ostatni model, który chcieliśmy Wam przedstawić, to gogle SONY PlayStation VR2. Jak nazwa wskazuje, są one dedykowane konsoli Sony. Można je podłączyć wyłącznie do PlayStation 5 – jeśli posiadacie PS4, powinniście zainteresować się poprzednikiem, czyli pierwszymi poprzednimi goglami PS VR.


Okulary VR do Xboxa

Microsoft niestety nie opracował okularów dedykowanych konsoli Xbox i oficjalnie nie wspiera żadnej tego typu technologii w przypadku Xbox One czy Series X/S. Nawet jeśli więc gogle VR można podłączyć do wymienionych urządzeń, to trzeba liczyć się z pewnymi trudnościami czy nie w pełni wykorzystanymi funkcjami. Na razie nie zapowiada się, by firma z siedzibą w Redmont zmieniła swoje podejście w tym temacie.

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Ciekawa nowości i lubiąca wyzwania. W wolnych od cyfrowych produkcji chwilach jest wojowniczą księżniczką w koszykarskim świecie lub wskakuje na deskę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.5/5 - (8 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO