Jaki telewizor z HDMI 2.1? Czy jest niezbędny pod najnowsze konsole?

| autor: Jakub Bielecki | Przeczytasz w 4 minuty
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki telewizor z HDMI 2.1? Czy jest niezbędny pod najnowsze konsole?

Jaki telewizor do gier będzie najlepszym wyborem? Zakup telewizora z HDMI 2.1 jest dobrym pomysłem, gdy chcemy wykorzystać pełnię możliwości konsol nowej generacji. Zarówno PlayStation 5, jak i Xbox Series X wspierają ten standard. Na telewizorze z VRR obraz gry będzie miał na pewno najlepszą jakość. Telewizory z HDMI 2.1 są też dobrą opcją dla osób oczekujących obrazu w jakości nawet 8K i odświeżaniem do 120Hz. Także podczas oglądania filmów przyda się obsługa większej liczby klatek na sekundę i najwyższą rozdzielczość. Otrzymamy ją m.in. korzystając z odtwarzacza Ultra HD Blu-Ray.

Spis treści:

Telewizor z HDMI 2.1 niezbędny jest do obsługi :
VRR w końcu na PlayStation 5 – co to jest i w jakie gry zagrasz?

Czy warto kupować telewizor z HDMI 2.1 do gier?

Czego gracze powinni oczekiwać od dobrego telewizora do gier? Bez wątpienia chodzi tu o możliwość wyświetlania obrazu w jak najlepszej jakości. Poza oceną “na oko” jakości obrazu, warto wybrać jeden z modeli telewizorów z HDMI 2.1 z najlepszą specyfikacją.

Po ustaleniu odpowiedniej przekątnej ekranu, czy technologii (LCD, LED, OLED) zwróćmy też uwagę na maksymalną rozdzielczość i dostępną częstotliwość odświeżania. Do niedawna standardem było 50-60 klatek na sekundę, ale dziś coraz więcej gier uruchomimy nawet w 120 kl/s. Daje to wrażenie najbardziej płynnego i efektownego obrazu. To przydatne szczególnie przy dynamicznych grach (strzelanki, wyścigi, sportowe).

Producenci konsol najnowszej generacji poszli nawet o krok dalej i wprowadzili technologię VRR.

VRR oznacza zmienną częstotliwość odświeżania. Pozwala na wykorzystanie pełnej wydajności konsoli i generowanie najlepszego obrazu.

Ale do obsługi potrzebny będzie dobry telewizor z VRR, co przekłada się na to, że TV musi być zgodny ze standardem HDMI 2.1 (w przypadku PS5).

Choć polecane telewizory z HDMI 2.1 zwykle posiadają kompletną funkcjonalność i świetną specyfikację, przed zakupem warto zwrócić też uwagę na:

Najlepsze telewizory z HDMI 2.1 do gier – ranking

W tym rankingu znajdziesz:

  • Tani telewizor do gier z HDMI 2.1: LG 55NANO753PR
  • Telewizor OLED z HDMI 2.1 i VRR: Philips 48OLED806/12
  • Telewizor z VRR i HDMI 2.1 do gier: Philips 55OLED806/12
  • Duży telewizor z HDMI 2.1: Samsung QE65Q77AAT

+ Monitor prawie jak telewizor: Acer Predator CG437KSbmiipuzx


Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (2 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO