Jaki telewizor do konsoli? Wybieramy najlepszy telewizor do gier

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (14 głosów)
| autor: Wojciech Kulik |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki telewizor do konsoli? Wybieramy najlepszy telewizor do gier

Co tak naprawdę znaczy mieć dobry telewizor do gier? Czy rzeczywiście gracze powinni zwracać uwagę na cechy inne, niż kibice lub miłośnicy seriali? Zdecydowanie tak.

Telewizory dla graczy muszą lepiej radzić sobie z dynamicznymi obrazami i cechować się jak najniższymi opóźnieniami. Mogą też oferować technologie, które zapewnią lepszą jakość obrazu do rozgrywki. W tym poradniku przeczytasz, co to wszystko oznacza w rzeczywistości. Dowiesz się wszystkiego, aby wybrać najlepszy telewizor do konsoli.

W tym artykule dowiesz się:

Co musi mieć telewizor do konsoli?

Poniżej znajdziesz szczegółowe wskazówki. Dobry telewizor do konsoli to w skrócie:

Niski input lag to podstawa

Jedną z kluczowych cech, odróżniających dobry telewizor dla gracza od tego, który niekoniecznie sprawdzi się w takim zastosowaniu, jest niski input lag.

Niski input lag to opóźnienie, z jakim sygnał dociera na ekran telewizora. Innymi słowy, ile trzeba czekać, by na wyświetlaczu pojawiło się to, co powinno.

Nietrudno się domyślić, że im niższy input lag, tym lepiej. Można przyjąć, że:

 • input lag poniżej 20ms jest bardzo dobry
 • input lag pomiędzy 20 a 50ms jest przyzwoity,
 • a input lag powyżej 50ms jest kiepski.

Gdzie znaleźć informację o input lag telewizora?

Problemem jest to, że producenci rzadko chwalą się tym parametrem. Nawet gdy wynik jest niezły. Mimo to warto sprawdzić informacje na stronie producenta. Częściej takie informacje można znaleźć w recenzjach i testach telewizorów. Istnieje również możliwość samodzielnego przetestowania opóźnienia, ale to już wymaga odpowiednich narzędzi pomiarowych.

Wysoka częstotliwość odświeżania – docenisz to

Większość telewizorów dostępnych w sprzedaży ma panele klasy 60Hz.

Jeśli jednak grasz w dynamiczne gry, to na pewno docenisz, gdy twoje urządzenie będzie się cechować odświeżaniem 120Hz. Taki ekran wyświetla dwa razy więcej klatek w ciągu każdej sekundy, sprawiając że obraz wideo wydaje się płynniejszy i ostrzejszy.

W tańszych modelach producenci starają się „oszukać” system, stosując rozwiązania upłynniające ruch na ekranie. I trzeba przyznać, że zaawansowane technologie tego typu może nie dają takiego efektu jak prawdziwy telewizor 120Hz, ale czasami robią pod tym względem naprawdę dobrą robotę.

Rozdzielczość 4K – tak na przyszłość

Gry na konsole raczej nie wykraczają poza FullHD, ale jeśli planujesz zakup lub masz konsolę najnowszej generacji, to nie warto kupować urządzenia tej klasy. W takim wypadku zdecydowanie lepiej wybrać telewizor 4K do gier, szczególnie, że PlayStation 5 i Xbox Series X|S pozwolą na granie w tak wysokiej rozdzielczości. Jest to zatem zdecydowanie bardziej przyszłościowe rozwiązanie.

Warto też pamiętać, że telewizor kupuje się nie tylko do jednego celu i ostatecznie będzie to TV do gier i filmów.

Różnica między rozdzielczością FullHD i czterokrotnie bardziej szczegółowym 4K jest zauważalna gołym okiem. Szczególnie w przypadku ekranów o dużej przekątnej.

Najpopularniejsze telewizory 4K

Czy HDR ma znaczenie?

Dla każdego, kto miał okazję zobaczyć te efekty na żywo, odpowiedź jest krótka: tak. Coraz więcej gier wykorzystuje HDR, a niektóre gry z takimi efektami prezentują się wyjątkowo dobrze. Aby w pełni docenić moc tych efektów potrzebny jest telewizor obsługujący szeroki zakres dynamiczny. A to właśnie kryje się pod skrótem HDR.

HDR sprawia, że barwy mogą być wyświetlane z większą intensywnością i głębią, to samo dzieje się też z kontrastem.

Ważne! Ale nie każdy telewizor z HDR zapewni równie dobry efekt. Aby docenić jego działanie, wymagana jest duża jasność. Im większa, tym lepiej widoczne będą te graficzne smaczki.

Telewizor do konsoli

Jaką przekątną powinien mieć telewizor do konsoli?

Wszystko zależy od tego, jak duży jest twój pokój i w jakiej odległości od ekranu będziesz siedzieć podczas rozgrywki. Jedna z najprostszych metod radzi, że najlepiej jest wybrać telewizor o przekątnej dwa razy mniejszej niż odległość. Przykładowo jeśli siedzisz jeden metr od ekranu, optymalny będzie telewizor 50-calowy. Oczywiście jest to wartość uśredniona, ale ogólnie można przyjąć, że:

 • odległość od ekranu » optymalna przekątna
 • 90 – 180 cm » TV 42-43 cale
 • 100 – 210 cm » TV 49-50 cali
 • 110 – 230 cm » TV 55 cali
 • 120 – 250 cm » TV 60 cali
 • 130 – 270 cm » TV 65 cali
 • 150 – 290 cm » TV 70 cali
 • 160 – 310 cm » TV 75 cali
 • 170 – 350 cm » TV 82 cale

Wybierając telewizor o odpowiedniej przekątnej masz pewność, że ostrość obrazu będzie optymalna, a komfort oglądania najlepszy. Jeśli szukasz ekranu o przekątnej powyżej 100 cali lub większej, to warto pomyśleć o dobrym projektorze do gier.

Dedykowany tryb gry też się przyda

Najlepsze telewizory do gier pozwalają również aktywować dedykowany tryb gry. Niekiedy nawet uruchamiają go automatycznie, gdy tylko przełączymy się na obraz z konsoli.

Tryb gry to taki zestaw ustawień, w którym czas reakcji i input lag są możliwie najniższe, a płynność i ostrość obrazu ruchomego możliwie najwyższe. Między innymi dzięki technologiom FreeSync lub G-Sync (modele premium oferują te funkcje).

W przypadku modeli z wyższej półki można liczyć również na dodatkowe rozwiązania dla graczy. Takie jak dynamiczny korektor czerni, w którym zwiększana jest widoczność szczegółów w najciemniejszych częściach obrazu. Inną z niestandardowych funkcji jest VRR, dynamicznie zwiększająca częstotliwość odświeżania.

To wszystko razem ma znaczenie dla przyjemności płynącej z rozgrywki. To nie ściema, że zbyt wysoki input lag czy nie najlepsza szczegółowość, potrafią zirytować nawet najspokojniejszego spośród graczy.

Czy telewizory OLED są dobre do gier?

Telewizory OLED są bardzo dobre do gier. Oferują maksymalnie głęboką czerń i duży kontrast. Dzięki temu, że diody same emitują światło i mogą też go nie emitować, gdy jest taka potrzeba.

Przeważnie telewizory OLED cechują się też bardzo niskim input lagiem. W dodatku każdy telewizor OLED oferuje odświeżanie 120Hz.

TV z panelami tego typu charakteryzują się również bardzo szerokimi kątami widzenia. W efekcie nawet jeśli siedzisz z boku telewizora, to kolory nie są przekłamane. Możesz więc grać ze znajomymi i dla każdego z nich będzie to równie przyjemne doświadczenie.

Te telewizory mają właściwie tylko jedną istotną wadę, a jest nią zdecydowanie wyższa cena niż w przypadku LCD czy QLED.

Telewizory OLED wybierane do gier

Brak trybu gry w TV – ręczne ustawienia telewizora pod gry?

Gdy telewizor nie ma dedykowanego trybu gry, można spróbować ręcznej zmiany niektórych ustawień. W menu najlepiej wybrać:

 • Ostrość: około 10% w całej skali, lub mniej. Obraz będzie gładszy, ziarnistość niższa, a piksele na krawędziach mniej widoczne. W ustawieniach zaawansowanych może też być „Redukcja szumu”, to warto wyłączyć.
 • Tryb HDMI: (do którego podłączony jest PC lub konsola) w niektórych starszych TV warto też sprawdzić czy wyjście HDMI działa w trybie Graphic (lub PC Mode).
 • Podświetlenie: 95% w całej skali, lub odpowiednio mniej do gry w nocy.
 • Kontrast: zależnie od typu matrycy od 85 do 95% w całej skali. Niektóre TV mają jeszcze w ustawieniach zaawansowanych „kontrast dynamiczny”, można go włączyć.
 • Jasność lub Gamma: wyśrodkowane ustawienie. Tak by ciemne elementy na ekranie były widoczne, ale czerń nie stała się szara.

W ustawieniach zaawansowanych warto też zwrócić uwagę na takie funkcje jak:

 • Poziom czerni – zalecane ustawienie Wysokie
 • Gama kolorów – zalecane ustawienie Szeroka
 • Poprawianie krawędzi – zależnie od typu matrycy (FullHD lub 4K) i rozdzielczości w jakiej uruchomiona jest gra, można włączyć lub wyłączyć. Efekt może być podobny do graficznego antyaliasingu FSAA.

Co powinien mieć telewizor do konsoli PS5 i Xbox Series X?

To jasne, że konsole nowej generacji wyniosą jakość grafiki na jeszcze wyższy poziom. Nie każdy telewizor jest na to gotowy. Oprócz rozdzielczości 4K, obsługi HDR i niskiego input lag, telewizor do PS5 czy Xbox Series X, powinien oferować odświeżanie 120Hz. Wszystkie te cechy wymagają też zastosowania portów wideo HDMI w wersji 2.1.

Standard HDMI 2.1 umożliwia wyświetlanie obrazu w jakości 4K/120fps. a do tego oferuje trzy istotne rozwiązania:

 • VRR – zapewniające zawsze optymalną płynność,
 • ALLC – automatycznie wybierające właściwie ustawienia pod gry
 • eARC – pozwalające wykorzystać potencjał związany z dźwiękiem przestrzennym drzemiący w soundbarze czy zestawie kina domowego.

Jaki telewizor do gier wybrać? Ranking 2022

Wiesz już na co zwracać uwagę, więc teraz przejdźmy do konkretnych modeli. Oto nasz ranking TV do graczy:

 • LG 55UP81003LR: tani telewizor do konsoli
 • Samsung QE55Q77AAT: telewizor do PS4
 • Philips 55PUS7906/12: telewizor do Xbox One S
 • Samsung QE65Q80AAT: telewizor do PS5
 • LG OLED65B13LA: najlepszy telewizor do gierZobacz także: Jaki monitor do PS5? Najpopularniejsze monitory pod PlayStation 5Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO