Telewizor dla gracza – wybraliśmy najlepsze telewizory do gier

| autor: Jakub Krawczyński | Przeczytasz w 9 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Telewizor dla gracza – wybraliśmy najlepsze telewizory do gier

Zastanawiasz się, na jaki telewizor dla gracza najbardziej opłaca postawić w 2024 roku? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, a i wybór odpowiedniego modelu nie należy do najprostszych. Istnieje wiele czynników wyróżniających poszczególne telewizory, które mają wpływ na to, czy dane urządzenie to dobry telewizor do gier, czy raczej tylko do oglądania filmów. Co zatem należy mieć na uwadze? W tym poradniku poznasz najważniejsze parametry, jakie musi spełniać telewizor dla graczy. Jeśli szukasz szybkiego wsparcia w podjęciu decyzji, to z pewnością pomoże Ci nasz ranking najlepszych telewizorów gamingowych w różnych cenach.


Oto pięć kluczowych cech, które powinien spełnić dobry telewizor do gier:

 • Optymalny stosunek przekątnej do odległości.
 • Rozdzielczość 4K / UltraHD – 3840×2160 pikseli.
 • Niski wskaźnik input lag – poniżej 20ms.
 • Matryca 120 Hz i technologia VRR.
 • Obecność trybu gry i obsługa HDR.

Jaki telewizor dla gracza? Ranking 2024

Oto aktualnie najlepsze telewizory dla graczy:Inne popularne telewizory do gier:


Telewizor do konsoli – najważniejsze cechy

Oprócz wszystkich cech charakteryzujących TV do gier, telewizor do konsoli nowej generacji powinien mieć przede wszystkim gniazdo HDMI 2.1. Umożliwia to korzystanie z funkcji, które są nowościami w przypadku Xbox Series X oraz PlayStation 5. Są to:

 • HFR – obsługa rozdzielczości 4K przy płynności 120 fps
 • VRR – częstotliwość odświeżania dynamicznie dostosowywana do płynności animacji (dowiedz się więcej: VRR – co to jest i jak działa?)
 • ALLM – automatycznie aktywowany tryb niskiego input lagu.
 • eARC – dźwięk Dolby Atmos uzyskany przez podłączenie pojedynczego kabla HDMI
Telewizor do konsoli
Telewizor do konsoli nowej generacji powinien mieć gniazdo HDMI 2.1

Warto również zrobić rozeznanie, czy preferowany telewizor do konsoli będzie w stanie zapewnić obraz w 4K i 120 FPS przy jednoczesnej obsłudze VRR oraz Dolby Vision. Nie w każdym modelu obsługa wszystkich tych technologii jednocześnie będzie możliwa. W kwestii VRR, trzeba zwrócić uwagę, jaki jest zakres działania tej technologii. Niektóre modele telewizorów obsłużą 48 Hz – 120 Hz, natomiast inne aż od 20 Hz do 120 Hz.

Co powinien mieć telewizor do gier? Poradnik

Gry potrafią dziś wyglądać wyśmienicie, ale by móc się cieszyć tą jakością, potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Aby telewizor do grania na konsoli lub pececie sprawdzał się w swoim zastosowaniu, musi spełnić kilka istotnych wymogów. Najważniejszym elementem każdego telewizora dla gracza jest oczywiście wyświetlacz, a jego trzy kluczowe cechy to: typ, przekątna i rozdzielczość.

Typ matrycy

Wybór jest spory. Dobra wiadomość jest taka, że każdy z wymienionych typów matrycy jest w stanie zapewnić komfortowe warunki do rozgrywki. Matryce w telewizorach można podzielić na:

 • Telewizory OLED z samoświecącymi diodami organicznymi – tutaj można liczyć na doskonałą czerń i niekończony kontrast – co wynika z faktu, że każdy piksel jest indywidualnie świecącym punktem. Takie matryce bardzo dobrze radzą sobie także z obrazem ruchomym, ale ich największą wadą jest wysoka cena.
 • Telewizory LCD z podświetleniem konwencjonalny – wyświetlacze LCD, wśród których można wyróżnić panele IPS i VA. Różnią się od siebie konstrukcyjnie, co ma też wpływ na ich charakterystykę. Choć obie reprezentują wysoki poziom, to w przypadku IPS możemy liczyć na lepszą jakość kolorów przy patrzeniu pod kątem. W przypadku VA na głębszą czerń i wyższy kontrast. Ta pierwsza jest lepsza przede wszystkim dla osób preferujących wieloosobową rozgrywkę, druga natomiast dla nocnych marków.
 • Telewizory QLED to technicznie TV z ekranami LCD ale dodatkowymi filtrem z kropkami kwantowymi (Quantum Dots). Dzięki nim wyświetlacz jest w stanie zapewnić znacznie szersze pokrycie kolorów (są bardziej nasycone) oraz wyższą maksymalną jasność. Innym wariantem technologii QLED jest QNED, który wykorzystuje inny typ podświetlenia – miniLED zamiast LED – ale z grubsza działa bardzo podobnie.
 • Telewizory QD-OLED – takie ekrany z kolei łączą matryce OLED z wyżej wspominaną technologią kropek kwantowych. Tego typu telewizory poszerzają walory wyświetlaczy OLED o większą jasność i jeszcze bardziej nasycone kolory.

Warto tez dodać kilka informacji o typach podświetlenia w powyższych telewizorach dla graczy. Telewizory OLED i QD-OLED mają samorozświetlające się organiczone diody LED, a każdy pojedynczy piksel może być rozświetlony lub wygaszony. Telewizory LCD (lub QLED/QNED) natomiast posiadają kilka różnych typów podświetlenia, z czego dla graczy najlepsze będą:

 • Full Array Local Dimming (FALD) – pełne podświetlenie strefowe pozwala telewizorowi wyciągnąć wyższy poziom jasności (nie tylko całego ekranu, ale i poszczególnych elementów z osobna), większą szczegółowość obrazu w zaciemnionych scenach oraz głębszą czerń.
 • Podświetlenie miniLED – jest rozwinięciem technologii FALD i charakteryzuje się mniejszym rozmiarem diod LED, a więc w teorii jeszcze dokładniejszym mechanizmem podświetlania ekranu.

Przekątna

Chciałoby się powiedzieć, że im większa, tym lepsza, ale czasem 40 cali może okazać się lepszym wyborem niż 65. Fakty są bowiem takie, że wiele zależy od rozmiaru pomieszczenia, w którym telewizor gamingowy ma stanąć. Przekątna powinna być dostosowana do odległości, z jakiej patrzymy na ekran. Optymalny stosunek rozmiaru do odległości wylicza się ze wzoru: 1 cal na około 2 cm w przypadku 4K lub 4cm w przypadku Full HD.

Rozdzielczość

Ten parametr świadczy o tym jak bardzo szczegółowy jest obraz na ekranie, a aktualnie standardy są dwa: 4K i Full HD. Telewizory 4K do gier sprawdzą się lepiej, szczególnie gdy ma się w domu konsole PlayStation 5 lub Xbox Series X, które oferują rozgrywkę w rozdzielczości 3840×2160 pikseli. W przypadku pozostałych konsol (oraz przekątnych do około 40 cali) równie dobrze powinny sprawdzić się telewizory Full HD (1920×1080).

Telewizor do gier

TV do gier – input lag i inne kluczowe cechy

Jest jeszcze kilka cech, na które warto zwrócić uwagę. To przede wszystkim input lag, HDR i tryb gry, ale nie tylko.

 • Input lag – jedną z najistotniejszych cech jest opóźnienie sygnału – determinuje czy da się grać komfortowo. Niski input lag sprawia, że reakcja telewizora jest błyskawiczna, co największe znaczenie ma w tych dynamicznych grach (podobnie jak szybkie odświeżanie). Za telewizor z niskim input lag uznaje się taki, w którym opóźnienie nie przekracza 40 ms, a z bardzo niskim, gdy nie jest ono wyższe niż 20 ms. Pewną trudnością jest to, że parametr ten nie zawsze podawany jest przez producentów. W takich sytuacjach najlepiej posiłkować się portalami technologicznymi testującymi telewizory. Dowiedz się więcej: Co to jest input lag?
 • Wysoka częstotliwość odświeżania matrycy – to kolejna kluczowa cecha telewizora do gier. Podczas gdy dominującą wartością na rynku jest 60 Hz, w pokoju gracza lepiej sprawdzi się telewizor od 100 do 120 Hz. To oznacza, że dobry TV do gier wyświetla nie 60, lecz 100 lub 120 obrazów w ciągu każdej sekundy. Szybkie odświeżanie jest istotne, ponieważ zapewnia wyższą płynność obrazu w ruchu. Ma to największe znaczenie w przypadku tak dynamicznych gier jak pierwszoosobowe strzelaniny czy szybkie wyścigi samochodowe.
 • HDR (czyli szeroki zakres dynamiki) – telewizory HDR pozwalają podziwiać wirtualne światy zgodnie z intencją autorów, oraz cieszyć się ładniejszymi kolorami i większym kontrastem. Dobrze gdy TV do gier obsługuje HDR10+, HLG i Dolby Vision, ale przede wszystkim należy się rozejrzeć za napisem HGiG (a więc HDR w grach). HDR obsługują najnowsze konsole PlayStation 5, Xbox Series X oraz Xbox Series S, a także poprzednia generacja konsol, czyli Xbox One S, Xbox One X, PlayStation 4 i PlayStation 4 Pro.
 • Tryb gry – telewizor dla gracza, w którego specyfikacji znajduje się wzmianka o trybie gry, będzie się najpewniej dobrze spisywał w tym zadaniu. Jest to opcja dodatkowa, która dostosowuje parametry telewizora do wirtualnej rozrywki. W tym trybie na przykład może być obniżony input lag i zwiększona widoczność w ciemnych fragmentach ekranu.
 • Łączność HDMI – to obowiązkowy port (najlepiej więcej niż jeden), potrzebny aby podłączyć telewizor gamingowy do konsoli lub komputera. Złącze to jest dostępne w kilku wersjach, z czego aktualnie największe możliwości oferuje HDMI 2.1. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku nowych konsol.

Telewizor jako monitor do gier?

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać telewizor jako monitor do gier. Trzeba jednak wybrać dobrze, a więc poszukać informacji o częstotliwości odświeżania (100/120 Hz będzie lepsze niż 50/60 Hz) oraz input lag danego modelu. Telewizor o odpowiedniej specyfikacji będzie mógł sprostać wymaganiom graczy, którzy w takiej sytuacji dodatkowo będą mogli cieszyć się urządzeniem o większych możliwościach, które stanie się centrum domowej rozrywki.

Z pewnością posiadacze konsol i miłośnicy gry na kanapie z padem w dłoniach, mogą natomiast stawiać na telewizor do gier zamiast monitora. Dzięki większej przekątnej obraz będzie bowiem dobrze widoczny z większej odległości.

W przypadku komputera i zabawy z wykorzystaniem zestawu klawiatura+myszka lepszy powinien być monitor do gier – zoptymalizowany pod kątem stawiania na biurku i patrzenia na jego ekran z niedużej odległości. Telewizor do CS2, PUBG, Overwatch czy World of Tanks może więc nie być najlepszą opcją, choćby dlatego, że będzie miał dłuższy czas reakcji niż monitor. Wyjątkiem są telewizory OLED, które będą mieć jednakowy czas reakcji co najlepsze monitory oferując przy tym lepszą jakość obrazu i HDR-u. Dlatego też tego typu TV są bardzo dobrą alternatywą dla monitorów. Warto jednak pamiętać, że telewizory będą oferować maksymalne odświeżanie 120 Hz, więc jeśli zależy Ci na jeszcze wyższej płynności, monitor może się sprawdzić lepiej.

Komputronik Gaming Google News
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (7 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO