Router gamingowy to urządzenie zaprojektowane i zoptymalizowane pod kątem potrzeb i oczekiwań graczy, szczególnie tych, którzy spędzają czas na sieciowych grach online. Zebraliśmy najlepsze routery przeznaczone dla graczy i przygotowaliśmy ranking routerów gamingowych.
Jeśli zastanawiasz się jaki router do gier wybrać, to może znaczyć, że zależy ci na stabilnym połączeniu, dużej szybkości i minimalnych opóźnieniach. To właśnie te atrybuty są niezbędne do komfortowych rozgrywek online.
Podpowiadamy jakie cechy i funkcje pozwalają osiągnąć taki efekt i czym warto kierować się przy wyborze takiego sprzętu. Co więcej, mamy nawet kilka konkretnych propozycji. To aktualnie najlepsze routery gamingowe z różnych półek cenowych.
Spis treści:
Zakup routera gamingowego to niekiedy niemały wydatek. Zanim zdecydujesz się na zakup albo choćby poszukiwania modelu dla siebie, warto upewnić się, że znasz najważniejsze informacje. O jakich mowa?
Lista cech, którymi charakteryzują się routery do gier. Na pewno trafisz na nie w specyfikacji i opisach produktów. Niektóre są już standardem w takich urządzeniach, inne to nowości, które mają tylko droższe modele. Jeśli będziesz znał znaczenie tych cech, łatwiej będzie wybrać odpowiedni router do gier dla swoich potrzeb.
A to już nasz ranking routerów dla graczy z różnych półek cenowych:
Jeśli nie dysponujesz zbyt dużym budżetem, ale zależy ci na graniu w sieci, mamy dobre wieści. Do 300 zł możesz nabyć model oferujący najnowsze standardy łączności. Takim może być na przykład D-Link R15. To dwuzakresowy – 2,4 i 5GHz – router zapewniający prędkość nawet do 1300Mb/s. Z obsługą najnowszego WiFi zapewni niskie opóźnienia. Jeśli preferujesz łącze kablowe, znajdziesz tutaj 4 porty LAN. Router jest banalnie prosty w instalacji i oferuje możliwość zarządzania aplikacją mobilną, a nawet sterowania głosowego przez Google Home/Alexa.
Już front tego routera z programowalnym podświetleniem LED zdradza, że jest to produkt dla graczy. Mogą dopasować kolory pod swoje potrzeby lub wyłączyć je całkowicie. Ta dwuzakresowa (2,4 i 5GHz) gamingowa bestia zapewnia prędkość aż do 5400Mb/s, a co najważniejsze dysponuje kanałami 160MHz, które gwarantują najlepszą jakość połączenia. Zgodność z WiFi 6 oznacza, że pełnię jego możliwości wykorzysta PS5, a dedykowany port „gamingowy” ma zapewnić priorytet transferu danemu urządzeniu wobec innych sprzętów w domu.
Myślisz poważniej o dużej wydajności w grach, a jednocześnie cenisz wszechstronność? Netgear RA43-1000EUS może być odpowiednim rozwiązaniem dla Ciebie. Ten router z WiFi 6 działa w dwóch zakresach (2,4 i 5GHz) i oferuje transfer danych do 4200 Mb/s przy obsłudze 5 strumieni danych jednocześnie. Oznacza to, że kilka osób w Twoim domu może oglądać treści w 4K UHD i grać jednocześnie, a łącze nie będzie przeciążone. Dzięki technologii modulacji cyfrowej OFDM, sprzęt zapewnia 3,5x wyższą wydajność sieci niż sprzęty obsługujące WiFi 5. Warto pamiętać o obsłudze 160MHz kanałów, dzięki którym jakość połączenia jest tutaj najwyższa w swej klasie.
Cenisz wysoką prędkość i dobry zasięg? Router Linksys MR9600 z WiFi 6 gwarantuje jedno i drugie. Z szybkością transmisji danych do 5900Mb/s oraz możliwością pracy w trybie mesh z innymi urządzeniami Linksys. Powiększy to efektywny zasięg i wyeliminuje zakłócenia, oraz martwe strefy WiFi. Jedną z największych zalet tego routera jest też niski pobór energii. Na pewno nie przyczyni się do zwiększenia Twojego rachunku za prąd. Miłośnicy technikaliów ucieszą się także z niezwykle szczegółowego menu konfiguracyjnego, które jest jednocześnie jednym z najbardziej przejrzystych wśród routerów WiFi.
Mimo, że Asus RT-AX88U to jeden z pierwszych routerów z WiFi 6, nadal jest jednym z absolutnie najlepszych. Jak na produkt gamingowy, ma też interesujący design, z ostrymi krawędziami i złotymi akcentami na antenach, ale bez świateł LED. Sprzęt posiada aż 8 gigabitowych portów LAN, co zadowoli bardzo wymagających użytkowników, a przy okazji oferuje ogromną siłę sygnału. Technologia OFDMA dzieli poszczególne kanały na podkanały, przez co doskonale radzi sobie z nawet z bardzo tłocznymi sieciami. Tym bardziej, że RT-AX88U obsługuje kanały 160MHz przy maksymalnej szybkości do 6000Mb/s. Szereg gamingowych opcji, w tym Adaptive QoS pozwoli nadać priorytety sieciowe poszczególnym grom i aplikacjom. Dużym plusem jest także obecność wbudowanej sieci VPN oraz mechanizmów anti-malware.
Ta skrzydlata bestia zapewnia najwyższą wydajność spośród wszystkich routerów WiFi 6 i potrafi w realnych testach wyciągnąć prawie 1,5Gb/s przy połączeniu bezprzewodowym. Fenomenalnie radzi sobie z siłą sygnału, nawet jeśli masz piętrowy dom i osiąga szybkość o 40% wyższą niż konkurencja w podobnej klasie. Co ciekawe, można go zamontować w ścianie. Czterodzeniowy procesor 1,8GHz i 1GB RAM zapewniają najwyższą wydajność pracy, a technologia kształtowania wiązki gwarantuje wysoką stabilność sygnału. Wiele routerów ma imponujące parametry na papierze, ale naprawdę jedynie kilka z nich jest w stanie odtworzyć je w realnych warunkach. Nighthawk AX8 RAX80 jest jednym z nich.
Zestaw kilku urządzeń mesh może zażegnać problem braku zasięgu w newralgicznych zakątkach Twojego mieszkania. W końcu nie każdy typ ściany czy powierzchni sprzyja rozchodzeniu się fal sieci bezprzewodowych. TP-Link Deco X60 w wersji z trzema jednostkami mesh da zasięg nawet powierzchni 650m2. Główną zaletą takiego routera mesh jest przede wszystkim zasięg. Jeśli chodzi o prędkość, tu też jest przyzwoicie, bo do 3000Mb/s przy dwuzakresowym trybie działania. Dodatkowym bonusem jest kompatybilność z Amazon Echo, a także protokołem IFTTT.
Ten trzyzakresowy router to absolutny demon prędkości i zasięgu. Doskonały, jeśli posiadasz wiele urządzeń i zależy Ci na najwyższej wydajności. Jego imponujący design pozwolił na sprytne ukrycie 8 anten w dwóch skrzydłach. Jedno pasmo 2,4GHz oraz dwa pasma 5GHz zapewnią łącznie 12 strumieni WiFi 6 przy szybkości do 10.800Mb/s. Ten router poradzi sobie nawet z bezprzewodowym internetem o szybkości 2,5Gbps. Tak wielka liczba strumieni oferuje dużą elastyczność, a także gwarantuje, że nie da się praktycznie przeciążyć sieci. Tym bardziej, że mamy tutaj osobne strumienie dla pobierania i wysyłania danych.
Mogą Cię zainteresować: