Jaki router gamingowy wybrać? Ranking routerów dla graczy

Autor
Jakub Krawczyński
Na skrzyżowaniu światów dziennikarstwa, PR-u i IT. Ma słabość do najnowszych technologii obrazu oraz dźwięku i nie byłby sobą, gdyby przestał być na bieżąco z gadżetami. Przygodę z komputerami i grami zaczął w wieku 5 lat, a teraz jest tatą małej gejmerki. Gdy nie zajmuje się żonglerką i ekwilibrystyką słowną, lubuje się w słuchaniu alt-rocka, zgłębianiu kina światowego i konsumowaniu szeroko rozumianej (pop)kultury.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 - (12 głosów)
| autor: Jakub Krawczyński |Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki router gamingowy wybrać? Ranking routerów dla graczy

Router gamingowy to urządzenie zaprojektowane i zoptymalizowane pod kątem potrzeb i oczekiwań graczy, szczególnie tych, którzy spędzają czas na sieciowych grach online. Zebraliśmy najlepsze routery przeznaczone dla graczy i przygotowaliśmy ranking routerów gamingowych.

Jeśli zastanawiasz się jaki router do gier wybrać, to może znaczyć, że zależy ci na stabilnym połączeniu, dużej szybkości i minimalnych opóźnieniach. To właśnie te atrybuty są niezbędne do komfortowych rozgrywek online.

Podpowiadamy jakie cechy i funkcje pozwalają osiągnąć taki efekt i czym warto kierować się przy wyborze takiego sprzętu. Co więcej, mamy nawet kilka konkretnych propozycji. To aktualnie najlepsze routery gamingowe z różnych półek cenowych.

Spis treści:

Co warto wiedzieć zanim kupisz router do gier?

Zakup routera gamingowego to niekiedy niemały wydatek. Zanim zdecydujesz się na zakup albo choćby poszukiwania modelu dla siebie, warto upewnić się, że znasz najważniejsze informacje. O jakich mowa?

 • Szybkość Twojego łącza internetowego. Z reguły nie ma sensu kupować superszybkiego routera, jeżeli łącze internetowe jest słabe. Pierwszym krokiem może być zmiana operatora albo przynajmniej pakietu na wyższy. Jeżeli jednak ten problem cię nie dotyczy, to jedynie upewnij się jakich portów WAN w routerze potrzebujesz. Tak aby nie ograniczały łącza – to może być np. 1 Gb/s albo 2,5 Gb/s.
 • Ile urządzeń będzie się łączyć z routerem w tym samym czasie. Jeżeli chcesz podłączyć do routera tylko swój komputer gamingowy, to ten punkt cię nie dotyczy. Jeżeli jednak masz też kilka smartfonów, konsolę, telewizor, akcesoria smart home itp., to trzeba zwróć uwagę na ilość pasm, które pozwolą rozdzielić sygnał na różne grupy sprzętu.
 • Zasięg dopasowany do rozmiaru domu lub mieszkania. W niedużym mieszkaniu mocny router poradzi sobie z dotarciem do każdego miejsca. Jednak w większym domu lepiej postawić na system mesh (współpracujące ze sobą routery), albo na model z wieloma antenami i technologiami zwiększającymi zasięg. Informacje o tym najczęściej znajdziesz w specyfikacji cech i opisach.
 • Typ łącza internetowego. Chodzi tu o typowe DSL ze złączem RJ45 i neostradowe ADSL ze złączem RJ11. Mocne routery gamingowe posiadają tylko obsługę RJ45.
 • Preferowane połączenie: przewodowe lub bezprzewodowe. Czy router będzie stał tak blisko komputera do gier, że będziesz mógł go podłączyć przewodem LAN, czy raczej musisz się łączyć bezprzewodowo. W tym pierwszym przypadku najlepiej wybrać LAN 1000Mb/s. Dla połączenia Wi-Fi najszybszy możliwy standard. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest router, który jest szybki w obu typach połączenia.

Najpopularniejsze routery do gier


Co powinien mieć router gamingowy?

Lista cech, którymi charakteryzują się routery do gier. Na pewno trafisz na nie w specyfikacji i opisach produktów. Niektóre są już standardem w takich urządzeniach, inne to nowości, które mają tylko droższe modele. Jeśli będziesz znał znaczenie tych cech, łatwiej będzie wybrać odpowiedni router do gier dla swoich potrzeb.

 • Nadawanie priorytetu dla gier (QoS). Dobry router gamingowy jest w stanie zoptymalizować połączenie w taki sposób, by pierwszeństwo zawsze miały  urządzenia służące do grania . Dzięki temu gry online działają płynnie i bez opóźnień, nawet kosztem pozostałego sprzętu w domu.
 • Wysoka przepustowość LAN. Ilość portów LAN jest istotna, ale nawet ważniejsze jest to, by oferowały przepustowość 1000Mb/s. Dzięki temu nie ma mowy, by router ograniczał możliwości twojego łącza,
 • Obsługa pasma 5 GHz. To gwarancja pełnej szybkości i braku zakłóceń przy podłączeniu do routera większej liczby urządzeń. Najlepszym rozwiązaniem jest router trzyzakresowy, oferujący jedno pasmo 2,4GHz i dwa pasma 5GHz. Wtedy  jedno z nich może być przeznaczone wyłącznie do gier.
 • Obsługa standardu Wi-Fi 6 (802.11ax). Choć jeszcze niewiele jest komputerów i urządzeń kompatybilnych z najnowszym Wi-Fi 6, z czasem się to zmieni. Warto więc pomyśleć przyszłościowo i postawić na router pracujący w tym standardzie. Szczególnie, że stanowi to obietnicę jeszcze szybszego połączenia bezprzewodowego.
 • Duża szybkość Wi-Fi. Oczywiście „duża” dla każdego będzie znaczyć coś innego. Niemniej jednak dziś już na pewno nie warto schodzić poniżej 1000Mb/s. Zapewni ją standard 802.11ac, lub według nowego nazewnictwa Wi-Fi 5.
 • Technologia MU-MIMO (Multiple Users – Multiple Input, Multiple Output). Bez niej ani rusz, jeśli w domu z routera chce korzystać jednocześnie kilka osób. To dzięki niej router jest w stanie zapewnić niezmiennie wysoką wydajność przy połączeniu z wieloma różnymi urządzeniami naraz.
 • Wiele anten. Większa ilość anten to szansa na lepszy zasięg i sygnał rozprowadzony równomiernie w każdym kierunku. Szczególnie jeśli router ma trzy pasma. W małym mieszkaniu mogą wystarczyć cztery. Najlepsze routery maja ich nawet osiem, np. do dużego domu lub udostępniania internetu dla dużej ilości urządzeń.
 • Wydajny procesor i dużo pamięci RAM. Pod tym względem router można porównać do smartfona. Aby jego oprogramowanie i funkcje działały sprawnie, potrzebne są  odpowiednio wydajne podzespoły. Najlepiej gdy router jest wyposażony w wydajny procesor – co najmniej dwurdzeniowy, oraz w co najmniej 512MB RAM.
 • Dodatkowe porty USB. Nie jest to cecha, którą gamingowy router musi absolutnie spełnić. Dodatkowe porty USB przydają się, bo pozwalają na przykład na łatwe udostępnianie plików wszystkim urządzeniom w sieci domowej.
 • Wygodna obsługa i konfiguracja. Choć gracze przeważnie są dobrze zaznajomieni z nowymi technologiami, nawet oni docenią prostą konfigurację i wygodną obsługę. Dobra wiadomość jest taka, że we współczesnych routerach gamingowych jest to już standard. Niektórzy producenci udostępniają wizualizację systemu w swoich routerach, a działanie innych można sprawdzić w recenzjach sprzętu na stronach technologicznych.

Jaki router do gier kupić? Ranking routerów gamingowych 2022

A to już nasz ranking routerów dla graczy z różnych półek cenowych:

 • TP-Link Archer AX1500: do 200 zł
 • D-Link R15: do 300 zł
 • Tenda RX9 Pro: 300 zł
 • Netgear RAX40: do 500 zł
 • ASUS RT-AX92U: do 900 zł
 • ASUS ZenWiFi AX (XT8): do 1100 zł
 • Zyxel NBG7815-EU0102F: router gamingowy do 1200 zł
 • ASUS GT AX6000: router do gier do 1800 zł
 • TP-Link Deco X60: router mesh do gier sieciowych do 2500 zł
 • Netgear RAX200-100EUS: trzyzakresowy router WiFi do gier online do 2500 zł


Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO