Jaki procesor do gier kupić? Ranking procesorów do gier 2024

| autor: Rafał Panas | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki procesor do gier kupić? Ranking procesorów do gier 2024

Kluczowym podzespołem przy kompletowaniu komputera dla gracza (oprócz karty graficznej) jest dobry procesor do gier. Na rynku dostępne są procesory dwóch firm – Intel oraz AMD. W tym poradniku doradzamy, jaki procesor do gier warto aktualnie kupić, ponieważ wybór wbrew pozorom nie jest taki prosty. Na początek wyróżniliśmy w rankingu najlepsze procesory do gier 2024 polecane przez naszych specjalistów. Odpowiadamy tutaj także na najczęściej zadawane przez graczy pytania o procesory.

Spis treści:

Najlepsze procesory Intel oraz AMD w rankingu 2024

Ranking procesorów do gier 2024










Jaki procesor do gier wybrać? Poradnik

W ofercie zarówno Intela jak i AMD dostępnych jest bardzo dużo procesorów, a każdy z nich zaprojektowany został z myślą o konkretnych zastosowaniach. Oprócz tego regularnie pojawiają się nowe generacje układów najczęściej oferujące zwiększona wydajność, lepszą energooszczędność lub dodatkowe funkcje istotne z punktu widzenia użytkownika. Dlatego wybór procesora do komputera dla gracza nie jest prosty.

Jakie jest najważniejsze kryterium przy wyborze CPU? Najczęściej to budżet gracza oraz jego oczekiwania. W tańszych zestawach PC przeznaczonych do obsługi mało wymagających gier i aplikacji, z powodzeniem wystarczą podstawowe modele i układy ze średniej półki cenowej. Wtedy (dla oszczędności) warto wybierać spośród procesorów ze zintegrowaną kartą graficzną (procesory Intel Core są wtedy oznaczone symbolem H, HK, HQ lub G).

Interesuje Cię komputer do gier o najwyższej wydajności, który poradzi sobie z płynną obsługą tytułów w wysokiej jakości grafice? Będziesz musiał wybrać droższe procesory z wyższej półki.

5 cech dobrego procesora do gier

Wybierając procesor komputerowy, zwróć uwagę na kilka cech ściśle powiązanych z jego wydajnością:

  1. Ilość rdzeni
  2. Częstotliwość
  3. Odblokowany mnożnik w CPU
  4. Rodzaj obsługiwanej pamięć RAM
  5. Gniazdo (tzw. podstawka)

Ile rdzeni i wątków powinien mieć procesor do gier?

Nowoczesne gry potrafią wykorzystać potencjał kilku rdzeni w CPU:

  • Procesory 4-6 rdzeniowe/8-12 wątkowe – minimalna ilość rdzeni, jakie powinien mieć dobry procesor do gier.
  • Procesory 8 i 10-rdzeniowe/16 wątkowe – optymalne układy do tworzenia wydajnych zestawów PC gamingowych oraz przeznaczonych do streamowania i tworzenia filmów.
  • Procesory 12-16 rdzeni/24-23 wątkowe – największa wydajność dla najbardziej wymagających (za jakością idzie też wyższa cena), przez wiele lat będą wystarczające do obsługi wszystkich nowych tytułów gier.

Jaka powinna być częstotliwość CPU do gier?

Istotną cechą specyfikacji procesorów jest częstotliwość taktowania, gdyż decyduje o wydajności układu. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym lepiej, gdyż więcej danych może zostać przetworzonych w danym momencie. Wydajność procesora może się tymczasowo zwiększać, jeśli dysponuje on trybem Turbo, który uruchamiany jest w chwili, gdy układ obciążony jest najmocniej i czasowo zwiększa taktowanie.

Minimum to 3.3 GHz, a w trybie boost powyżej 4.3 GHz, optymalnie 5.0 GHz lub więcej. Pamiętaj, że czasem procesor z mniejszą liczbą rdzeni, ale wyższym taktowaniem, może dorównywać wydajnością procesorowi z większą liczbą rdzeni, ale niższym taktowaniem.

Procesor do gier

Co zmienia odblokowany mnożnik w CPU?

Niektóre procesory umożliwiają użytkownikom samodzielną zmianę taktowania. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi można uzyskać wzrost wydajności procesora. Nie zaleca się tego jednak robić mniej zaawansowanym użytkownikom, gdyż może też doprowadzić do problemów ze stabilną pracą komputera, a nawet uszkodzenia jego podzespołów. Jeśli jednak mamy odpowiednie doświadczenie, to zysk wydajności może okazać się znaczący.

Współpraca procesora i pamięci RAM

Współpraca procesora i pamięci RAM ma istotny wpływ na wydajność w grach. Warto wybrać taki model, który będzie pozwalał na obsługę szybkich modułów – to pamięci typu DDR4 lub droższe DDR5 (z prędkością przynajmniej 3200 MHz dla DDR4 o 5200 MHz dla DDR5).

Jaka podstawka CPU?

Ważnym elementem specyfikacji jest gniazdo, tak zwana podstawka. Decyduje o kompatybilności procesora z daną płytą główną i ewentualnych możliwościach modernizacji komputera.

  • Nowe procesory Intel wykorzystują podstawkę LGA 1700 (12. i 13. generacja) lub LGA 1200 – segment niższy i średnio wydajny. Podstawka LGA 2066 to z kolei segment bardzo wydajny.
  • W przypadku modeli AMD jest to podstawka AM4 (segment niższy i średnio wydajny) lub AM5 dla najnowszych Ryzenów.

Pamiętaj, że nowsze generacje procesorów wymagają nowszych typów gniazd. Nie można zamontować procesora starszej generacji w gnieździe nowszej generacji. Druga sprawa: wybierając nowsze platformy zapewniasz sobie możliwość przyszłej aktualizacji zestawu.

Rozglądając się za procesorem, zwróć też uwagę na TDP, czyli parametr wskazujący na energochłonność procesora. Przydatna może być również zintegrowana karta graficzna traktowana jako backup dla dedykowanej CPU.

Czy procesor Ryzen Threadripper sprawdzi się do gier?

To topowe procesory AMD, które oferują nawet 64 rdzenie/128 wątków. Podobnie jak konkurencyjne Core i9 X, jednostki te zostały jednak opracowane głównie z myślą o komputerach do półprofesjonalnych zastosowań i stacji roboczych. Ceny dostępnych modeli sięgają kilkunastu tysięcy złotych, więc nie należą one do szczególnie optymalnych propozycji z myślą o grach.

Komputronik Gaming Google News
Copywriter, autor, pisarz. Kocha thrillery i góry. Pasjonuje się tym, jak nowe technologie zmieniają nas i świat, w którym żyjemy.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 - (25 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO