Jaki procesor do gier – Intel czy AMD? Ranking procesorów gamingowych

| autor: Jakub Bielecki | Przeczytasz w 8 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki procesor do gier – Intel czy AMD? Ranking procesorów gamingowych

W kompletowaniu komputera dla gracza kluczowym podzespołem (oprócz karty graficznej) jest dobry procesor do gier. Co to jednak w praktyce oznacza? Doradzamy, jaki procesor do gier wybrać. ponieważ w tym wypadku wybór wbrew pozorom nie jest taki prosty. Na rynku dostępne są układy dwóch firm. Pytanie, które układy lepiej sprawdzają się w grach – procesory Intel czy AMD? Potem pojawia się kolejne – który procesor do gier wybrać spośród oferty kilkudziesięciu układów z różnych generacji każdego z producentów?

Spis treści:

Jaki powinien być dobry procesor do gier?

W ofercie zarówno Intela jak i AMD dostępnych jest bardzo dużo procesorów, a każdy z nich zaprojektowany został z myślą o konkretnych zastosowaniach. Oprócz tego regularnie pojawiają się nowe generacje układów:

 • najczęściej oferujące zwiększona wydajność,
 • lepszą energooszczędność lub dodatkowe funkcje istotne z punktu widzenia użytkownika.

Dlatego wybór procesora do komputera dla gracza nie jest prosty.

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru procesora gamingowego jest budżet jakim dysponujemy oraz oczekiwania w stosunku do wydajności komputera.

W tańszych zestawach PC przeznaczonych do obsługi mało wymagających gier i aplikacji, z powodzeniem wystarczą podstawowe modele i układy ze średniej półki cenowej. Wtedy (dla oszczędności) warto wybierać spośród procesorów ze zintegrowaną kartą graficzną (procesory Intel Core są wtedy oznaczone symbolem H, HK, HQ lub G).

Jeśli natomiast interesuje nas komputer do gier o najwyższej wydajności, który poradzi sobie z płynną obsługą gier w wysokiej jakości grafiki, to konieczne będzie wybranie droższych procesorów z wyższej półki.

5 cech dobrego procesora do gier

Jak wiesz procesor komputerowy jest bardzo złożonym urządzeniem elektronicznym, ale tylko na kilka cech wystarczy zwrócić uwagę przy jego wyborze i zakupie. W zasadzie niemal wszystkie te cechy są powiązane z jego wydajnością.

 1. Ilość rdzeni
 2. Częstotliwość
 3. Odblokowany mnożnik w CPU
 4. Rodzaj obsługiwanej pamięć RAM
 5. Gniazdo (tzw. podstawka)

1. Ile rdzeni i wątków do procesora gamingowego?

Nowoczesne gry potrafią wykorzystać potencjał kilku rdzeni w CPU:

 • Procesory 4 rdzeniowe – minimalna ilość rdzeni, jakie powinien mieć dobry procesor do gier
 • Procesory 6 rdzeniowe – budując mocniejszy komputer, którego wydajność powinna wystarczyć na kilka lat, warto zainwestować w dwa dodatkowe rdzenie
 • Procesory 8 i 10-rdzeniowe – optymalne układy do tworzenia najbardziej wydajnych zestawów PC gamingowych oraz przeznaczonych do streamowania i tworzenia filmów.
 • Procesory 16-wątkowe – największa wydajność, przez wiele lat będzie wystarczająca do obsługi wszystkich nowych tytułów gier.

2. Jaka częstotliwość CPU do gier?

Istotną cechą specyfikacji procesorów jest częstotliwość taktowania, gdyż decyduje o wydajności układu. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym lepiej, gdyż więcej danych może zostać przetworzonych w danym momencie.

Wydajność procesora może się tymczasowo zwiększać, jeśli dysponuje on trybem Turbo. Uruchamiany jest w chwili, gdy układ obciążony jest najmocniej i czasowo zwiększa taktowanie.

3. Odblokowany mnożnik w CPU

Niektóre procesory dla graczy umożliwiają użytkownikom samodzielną zmianę taktowania.

Dzięki odblokowanemu mnożnikowi można uzyskać wzrost wydajności procesora.

Nie zaleca się tego jednak robić mniej zaawansowanym użytkownikom, gdyż może też doprowadzić do problemów ze stabilną pracą komputera, a nawet uszkodzenia jego podzespołów. Jeśli jednak mamy odpowiednie doświadczenie, to zysk wydajności może okazać się znaczący.

4. Obsługiwana pamięć RAM

Współpraca procesora i pamięci RAM ma istotny wpływ na wydajność w grach. Warto wybrać taki model, który będzie pozwalał na obsługę szybkich modułów.

 • W przypadku najnowszych modeli Intel jest to DDR4 2933 MHz oraz DDR5 5200MHz.
 • W przypadku nowych modeli AMD już DDR4 3200 MHz, a także DDR5 do 5200MHz.

Obsługa jeszcze szybszych modułów często jest już uzależniona od zastosowanej płyty głównej.

5. Jaka podstawka CPU?

Ważnym elementem specyfikacji jest gniazdo, tak zwana podstawka. Decyduje o kompatybilności procesora z daną płytą główną i ewentualnych możliwościach modernizacji komputera.

 • Nowe procesory Intel wykorzystują podstawkę LGA 1700 (Socket 1700) lub LGA 1200 – segment niższy i średnio wydajny. Podstawka LGA 2066 to z kolei segment bardzo wydajny.
 • W przypadku modeli AMD jest to podstawka AM4 – segment niższy i średnio wydajny. Podstawka sTRX4 lub TR4 to segment bardzo wydajny. Najnowsze modele procesorów wymagają natomiast gniazda AM5.
Dowiedz się więcej o płytach głównych do gier:
Jaka płyta główna do gier? Wybieramy najlepsze modele na 2023 rok

Jaki procesor Intel wybrać do gier? Ranking

Procesor Intel do gier

Intel klasyfikuje swoje procesory na kilka segmentów. Gracze powinni zwrócić uwagę przede wszystkim na modele z serii Core.

Najlepsze procesory Intel do gier:

 • Tani procesor do gier: Intel Core i3
 • Dobry procesor do gier: Intel Core i5
 • Procesor dla wymagających graczy: Intel Core i7
 • Najlepszy procesor do gier: Intel Core i9

Tani procesor do gier: Intel Core i3

Procesory Intel Core i3 to właściwie najtańsze, sensowne procesory Intel do gier. Na szczególną uwagę zasługują modele z nowej generacji Core i3-10000, które dysponują 4 rdzeniami. Najnowsze Core i3-12000 (dwunasta generacja) mają 4 rdzenie, ale są dwu-wątkowe, więc łącznie obsługują aż 8 wątków. To tyle samo co procesory Core i7 z siódmej generacji. Te chipy oferują całkiem dobre osiągi.

Starsze układy Core i3-6000 i Core i3-7000, oferowały tylko dwa rdzenie i cztery wątki. To może stanowić ograniczenie dla nowocześniejszych gier.


Dobry procesor do gier: Intel Core i5

Procesory Intel Core i5 to propozycja dla wymagających klientów, którzy składają bardzo wydajny komputer do gier. Warto zauważyć, że starsze modele Core i5-6000 i Core i5-7000 oferują tylko cztery rdzenie.

W nowych Core i5-8000 i 9000 jest już sześć rdzeni, a w najnowszych Core i5-10000 każdy rdzeń ma dwa wątki, czyli łącznie 12 wątków. To znacząco poprawiło wydajność wielowątkową procesorów. Najnowsze procesory Intel Core i5 do 11-ta i 12-ta generacja. Procesor Core i5 często okazuje się najbardziej opłacalnych wyborem dla gracza.


Procesor dla wymagających graczy: Intel Core i7

Procesory Intel z serii i7 skierowane są dla bardzo wymagających graczy, którzy oczekują najwyższej wydajności. Starsze modele Core i7-6000 i Core i7-7000 mają cztery rdzenie i osiem wątków. Ale w nowszych generacjach rdzeni jest już więcej:

 • Core i7-9000 dziewiątej generacji ma 8 rdzeni (rdzenie są jednowątkowe)
 • Core i7-10000 – dziesiąta generacja – 8 rdzeni i 16 wątków (rdzenie są dwu-wątkowe)
 • Core i7-12000 – dwunasta (najnowsza) generacja – 12 rdzeni, 20 wątków

Do gier warto zainteresować się modelem oznaczonym symbolem K. Odblokowany mnożnik pozwala bowiem na podkręcenie taktowania procesora, choć opcja ta jest raczej przeznaczona dla bardziej zaawansowanych graczy.


Najlepszy procesor do gier: Intel Core i9

Procesory Intel z serii i9 to absolutnie topowy segment wydajnościowy. Modele pod konsumencką platformę LGA 1151 lub LGA 1200. Najnowsze procesory 12-tej generacji (Intel Alder Lake) wymagają podstawki Socket 1700.

 • 8 rdzeni z 16 wątkami w procesorze Core i9-11000
 • 16 rdzeni i 24 wątków w procesorze Core i9-12000.

Czy procesor Intel Core i9 X sprawdzi się dla graczy?

Oprócz tego w ofercie producenta znajdziemy układy Core i9 X dla topowej platformy LGA 2066. Dysponują jeszcze większą liczbą rdzeni, ale pracują z niższym taktowaniem. Takie jednostki sprawdzą się głównie podczas budowy komputerów do półprofesjonalnych zastosowań oraz stacji roboczych. Z punktu widzenia graczy nie są one jednak optymalnym zakupem.

Jaki procesor do gier AMD? Ranking

Procesor AMD Ryzen do gier

Od niedawna oferta AMD jest bardzo atrakcyjna z punktu widzenia graczy. Producent zaprezentował całkowicie nowe jednostki z serii Ryzen. Z generacji na generację okazują się coraz ciekawszą propozycją dla graczy. Poniżej porównanie serii procesorów AMD.

Najlepsze procesory AMD do gier:

 • Tani procesor do gier: AMD Ryzen 3
 • Dobry procesor gamingowy: AMD Ryzen 5
 • Wydajny procesor gamingowy: AMD Ryzen 7
 • Najlepszy procesor do gier: AMD Ryzen 9
Czy procesor Ryzen Threadripper sprawdzi się do gier?

To topowe procesory AMD, które oferują nawet 64 rdzenie/128 wątków. Podobnie jak konkurencyjne Core i9 X, jednostki te zostały jednak opracowane głównie z myślą o komputerach do półprofesjonalnych zastosowań i stacji roboczych. Ceny dostępnych modeli sięgają kilkunastu tysięcy złotych, więc nie należą one do szczególnie optymalnych propozycji z myślą o grach.

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.4/5 - (18 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO