Kluczowym podzespołem przy kompletowaniu komputera dla gracza (oprócz karty graficznej) jest dobry procesor do gier. Na rynku dostępne są procesory dwóch firm – Intel oraz AMD. W tym poradniku doradzamy, jaki procesor do gier warto aktualnie kupić, ponieważ wybór wbrew pozorom nie jest taki prosty. Na początek wyróżniliśmy w rankingu najlepsze procesory do gier 2024 polecane przez naszych specjalistów. Odpowiadamy tutaj także na najczęściej zadawane przez graczy pytania o procesory.
Spis treści:
Procesory Intel z serii i9 to absolutnie topowy segment wydajnościowy. Modele pod konsumencką platformę LGA 1151 lub LGA 1200. Najnowsze procesory 12-tej generacji (Intel Alder Lake) wymagają podstawki Socket 1700. Dostępne modele oferują 8 rdzeni z 16 wątkami w procesorze Core i9-11000 lub 16 rdzeni i 24 wątków w procesorze Core i9-12000.
Najlepszy procesor do grania od Intela ze znakomitą wydajnością w grach. Procesor ma aż 24 rdzenie i 32 wątki. Nie tylko pozwoli uruchomić wszystkie tytuły wymagających gier na najwyższych detalach i w jakości 4K dzisiaj, ale także przez następne lata. Model i9-14900K posiada dodatkowo odblokowany mnożnik. Fani podkręcania procesorów mogą więc osiągnąć jeszcze lepszą wydajność, choć ciężko wskazać dziś zastosowanie, gdzie byłoby to potrzebne. Dla porządku dodajmy, że ten CPU obsługuje pamięć DDR5-5600 i PCIe 5.0 co znakomicie ułatwi overclocking. Ten topowy model dla graczy oferuje taktowanie 3.2 GHz (6 GHz w trybie turbo) i ma aż 30 MB cache L3. Intel Core i9-14900K ma wysokie TDP (125 W) i potrzebuje wydajnego chłodzenia. Model kompatybilny z płytami głównymi z serii Intel 600 i 700.
Proponowany procesor wykorzystuje technologię 3D V-Cache, która zwiększa ilość pamięci podręcznej L3 do 104 MB, redukuje „wąskie gardła” związane z dostępem do pamięci i poprawia płynność rozgrywki (przede wszystkim w rozdzielczościach 1080p i 1440p). Bazowe taktowanie to 4,2 GHz, a boost do 5 GHz. W procesorze kryje się 8 rdzeni i 16 wątków (architektura Zen4). Procesor, szczególnie mocno obciążony, potrzebuje dobrego systemu chłodzenia (TDP 120 W). Ten model ma zintegrowaną kartę graficzną. Wymaga płyty głównej z gniazdem AM5, a to przyszłościowe rozwiązanie, bo ta platforma zapewni wsparcie dla nadchodzących generacji procesorów AMD.
Procesory Intel z serii i7 skierowane są do bardzo wymagających graczy, którzy oczekują najwyższej wydajności. Do gier warto zainteresować się modelem oznaczonym symbolem K – mają odblokowany mnożnik i można je podkręcić. Proponowany przez nas CPU jest jednym z lepszych procesorów do grania. Ten procesor dla graczy oferuje aż 20 rdzeni i 28 wątków i osiąga częstotliwość 3,4GHz, a w trybie turbo dochodzi do 5,6 GHz. Intel Core i7-14700K sprawdzi się w połączeniu z najbardziej wydajnymi kartami graficznymi, np. GeForce RTX 4080 czy RTX 4070. W grach włączymy najczęściej najwyższe detale i rozdzielczość 4K. W praktyce to procesor, który ma wydajność zbliżoną do flagowego i9-14900K (piszemy o nim wyżej). Pamiętaj, że to procesor, który zużywa dużo energii, wymaga też bardzo wydajnego coolera AiO.
Procesory Intel Core i5 to propozycja dla wymagających klientów, którzy składają bardzo wydajny komputer do gier. Wielu graczy zwraca uwagę na niedrogie układy i5-11400 i i5-12400F. To dobre procesory, jednak gracze powinni zainteresować się także i5-12600KF. Dlaczego? Ten CPU ma odblokowany mnożnik, 10 rdzeni i aż 16 wątków. Jego taktowanie wynosi aż 3,7 GHz, a w trybie turbo nawet 4,9 GHz! Procesor wspiera standard Wi-Fi 6, czy Thunderbolt 4.Jednostka pozwoli więc na budowę niedrogiego i dobrego komputera do grania w trybie FullHD/2K, na średnich lub wyższych ustawieniach. Można ją połączyć nawet z kartą typu GeForce RTX 3060 lub RX 6600 XT i wykorzystać możliwości tych GPU. Obsługa pamięci DDR5 i PCIe 5.0 sprawia, że ten procesor będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli zechcesz w przyszłości rozbudować swój komputer.
Ten niedrogi procesor Intel do 400 złotych nie posiada zintegrowanej karty graficznej. Dla graczy to nie problem – i tak zawsze korzystają z dedykowanego układu. Procesor Intel Core i3-12100F może być dobrym wyborem, gdy planujemy w przyszłości rozbudować swój komputer do gier. Wybierając dobrą płytę główną, markowy zasilacz i pozostałe komponenty pozostawiamy sobie otwarte drzwi do późniejszej modernizacji sprzętu. Wymieniając w przyszłości procesor na bardziej wydajny, z pewnością odczujemy różnicę. Do tego czasu Intel Core i3 – choć nie jest to już CPU najnowszej generacji – pozwoli na współpracę z nowoczesnymi grami i programami. Jego cztery rdzenie rozpędzają się do 3300 GHz, a w trybie turbo nawet do 4300 GHz. Procesor ma osiem wątków, 12 MB pamięci cache L3 i został wykonany w 10nm procesie technologicznym.
W ofercie zarówno Intela jak i AMD dostępnych jest bardzo dużo procesorów, a każdy z nich zaprojektowany został z myślą o konkretnych zastosowaniach. Oprócz tego regularnie pojawiają się nowe generacje układów najczęściej oferujące zwiększona wydajność, lepszą energooszczędność lub dodatkowe funkcje istotne z punktu widzenia użytkownika. Dlatego wybór procesora do komputera dla gracza nie jest prosty.
Jakie jest najważniejsze kryterium przy wyborze CPU? Najczęściej to budżet gracza oraz jego oczekiwania. W tańszych zestawach PC przeznaczonych do obsługi mało wymagających gier i aplikacji, z powodzeniem wystarczą podstawowe modele i układy ze średniej półki cenowej. Wtedy (dla oszczędności) warto wybierać spośród procesorów ze zintegrowaną kartą graficzną (procesory Intel Core są wtedy oznaczone symbolem H, HK, HQ lub G).
Interesuje Cię komputer do gier o najwyższej wydajności, który poradzi sobie z płynną obsługą tytułów w wysokiej jakości grafice? Będziesz musiał wybrać droższe procesory z wyższej półki.
Wybierając procesor komputerowy, zwróć uwagę na kilka cech ściśle powiązanych z jego wydajnością:
Nowoczesne gry potrafią wykorzystać potencjał kilku rdzeni w CPU:
Istotną cechą specyfikacji procesorów jest częstotliwość taktowania, gdyż decyduje o wydajności układu. Im wyższa częstotliwość taktowania, tym lepiej, gdyż więcej danych może zostać przetworzonych w danym momencie. Wydajność procesora może się tymczasowo zwiększać, jeśli dysponuje on trybem Turbo, który uruchamiany jest w chwili, gdy układ obciążony jest najmocniej i czasowo zwiększa taktowanie.
Minimum to 3.3 GHz, a w trybie boost powyżej 4.3 GHz, optymalnie 5.0 GHz lub więcej. Pamiętaj, że czasem procesor z mniejszą liczbą rdzeni, ale wyższym taktowaniem, może dorównywać wydajnością procesorowi z większą liczbą rdzeni, ale niższym taktowaniem.
Niektóre procesory umożliwiają użytkownikom samodzielną zmianę taktowania. Dzięki odblokowanemu mnożnikowi można uzyskać wzrost wydajności procesora. Nie zaleca się tego jednak robić mniej zaawansowanym użytkownikom, gdyż może też doprowadzić do problemów ze stabilną pracą komputera, a nawet uszkodzenia jego podzespołów. Jeśli jednak mamy odpowiednie doświadczenie, to zysk wydajności może okazać się znaczący.
Współpraca procesora i pamięci RAM ma istotny wpływ na wydajność w grach. Warto wybrać taki model, który będzie pozwalał na obsługę szybkich modułów – to pamięci typu DDR4 lub droższe DDR5 (z prędkością przynajmniej 3200 MHz dla DDR4 o 5200 MHz dla DDR5).
Ważnym elementem specyfikacji jest gniazdo, tak zwana podstawka. Decyduje o kompatybilności procesora z daną płytą główną i ewentualnych możliwościach modernizacji komputera.
Pamiętaj, że nowsze generacje procesorów wymagają nowszych typów gniazd. Nie można zamontować procesora starszej generacji w gnieździe nowszej generacji. Druga sprawa: wybierając nowsze platformy zapewniasz sobie możliwość przyszłej aktualizacji zestawu.
Rozglądając się za procesorem, zwróć też uwagę na TDP, czyli parametr wskazujący na energochłonność procesora. Przydatna może być również zintegrowana karta graficzna traktowana jako backup dla dedykowanej CPU.
To topowe procesory AMD, które oferują nawet 64 rdzenie/128 wątków. Podobnie jak konkurencyjne Core i9 X, jednostki te zostały jednak opracowane głównie z myślą o komputerach do półprofesjonalnych zastosowań i stacji roboczych. Ceny dostępnych modeli sięgają kilkunastu tysięcy złotych, więc nie należą one do szczególnie optymalnych propozycji z myślą o grach.