Pad do telefonu – sprawdzamy, jaki gamepad do smartfona warto kupić

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 7 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Pad do telefonu – sprawdzamy, jaki gamepad do smartfona warto kupić

W dobie mobilnych urządzeń większość graczy sięga po pad do telefonu. Czasy, w których pad kojarzył się tylko z grą na konsoli lub na komputerze, odchodzą do przeszłości. Dziś pady do gier mogą być podłączone również do telefonu, co zapewnia wygodne mobilne granie, w jakimkolwiek tylko miejscu zechcesz. Z artykułu dowiesz się, jaki pad do telefonu warto kupić oraz który gamepad od konsoli będzie pasować również do Twojego smartfona.

Spis treści:

Pad do telefonu od najnowszej konsoli

Dla wielu gier dostępnych na smartfony wystarczą funkcje, jakie dają ekrany dotykowe. Jednak jeżeli wolisz bardziej skomplikowane rozgrywki, przeprowadzanie ich bez pomocy lepszego sprzętu może być ciężkie. Dlatego warto skorzystać z opcji gamepadów, które można wykorzystać zarówno do gry na konsoli, jak i podczas gry na telefonie. Zarówno system iOS, jak i Android, działają z niektórymi gamepadami od konsol. Poniżej zostały wymienione dwa najnowsze:

Xbox Wireless Controller

Dzięki temu, że pad posiada udoskonalony kształt, umożliwia dokładniejsze sterowanie podczas gry. Możesz podłączyć do niego słuchawki, ponieważ wyposażony jest w gniazdo audio 3,5mm. Po sparowaniu kontrolera z telefonem, możesz od razu rozpocząć ulubioną rozgrywkę. Pad pewnie leży w dłoni, drobne wypukłości sprawiają, że ma lepszą przyczepność. Wibracje odczuwalne podczas gry są dobrze wyczuwalne i zgrane z treścią gry. Ten model z pewnością przypadnie do gustu wielu graczom.

Podłączysz go do telefonów z systemem Android i iOS.


Działa z systemem Android i iOS, jednak w tym drugim przypadku, aby móc korzystać z pada, należy mieć zainstalowaną wersję 14.5 systemu operacyjnego.


Gamepad od Xbox One czy PS4 – który pasuje do smartfona?

Sprawa jest prosta, choć nieoczywista.

Dualshock 4 do telefonu

Jeżeli macie Dualshocka 4 z konsoli PlayStation to macie pewność, że zagracie w gry na smartfonie używając kontrolera.

Na którym padzie od Xbox One zagrasz na telefonie?

Z kolei kontroler od Xboxa One może nie mieć takiej możliwości, ale wstrzymajcie się jeszcze i nie wrzucajcie go z powrotem do szuflady. Spójrzcie na część, na której znajdują się przyciski i gałki.

Pad od Xbox do smartfona

Jeżeli Wasz przycisk Xbox znajduje się na tym samym kawałku plastiku, co miejsca na gałki – jest dobrze. Jeżeli widzicie, że przycisk nie stanowi integralnej części z przednim plastikiem, mam dla Was złą wiadomość – nie połączycie się ze smartfonem.

Nie ma możliwości podłączenia takiego gamepada do telefonu, gdyż Wasz kontroler łączy się używając połączenia radiowego. Ale dla pewności spójrzcie jeszcze raz na powyższą grafikę, jeżeli Wasz kontroler wygląda jak ten na dole – bardzo dobrze, możesz przejść dalej i instalować niżej wymienione tytuły.

Jak podłączyć gamepad do telefonu z Androidem?

Skoro już stwierdziliście, czy Wasz pad posiada moduł Bluetooth, przejdźmy do łączenia go z telefonem.

Łączenie pada od PS4 z telefonem:

Pad od PS4 nie posiada specjalnego przycisku odpowiedzialnego za parowanie z nowym urządzeniem, więc łatwo wywnioskować, że powstała specjalna kombinacja do tego celu.

  • Aby wejść w tryb parowania urządzenia Dualshock 4 należy przytrzymać przez kilka sekund przycisk „Share” i „PS”.
  • Jeżeli dioda kontrolera zaczęła migać, kontroler wszedł w tryb parowania.
  • Teraz wystarczy włączyć Bluetooth w smartfonie i znaleźć urządzenie Wireless Controller, z którym należy się połączyć.
  • Voilà! Właśnie połączyliście kontroler bezprzewodowy Dualshock 4 z waszym smartfonem.

Łączenie pada od Xbox One z telefonem:

  • Po pierwsze – włączcie kontroler.
  • Następnie przytrzymajcie przez kilka sekund przycisk parowania, który znajduje się pomiędzy triggerami.
  • Włączcie Bluetooth w smartfonie i połączcie się z Xbox Wireless Controller. To tyle!

Jaki pad do telefonu warto dokupić?

Poszukując gamepadów pasujących i do konsoli i do smartfona, można natrafić na takie modele jak:

  • Pad do Androida do 200 zł: MSI Force GC30
  • Tani pad do telefonu: Genesis P58
  • Kontroler Google Stadia
  • Pad jak przenośna konsola: Razer Kishi


Google Stadia Controller

Pad Google Stadia pojawił się na polskim rynku dopiero około rok temu. Działa z systemem Android 6 lub nowszym. Został stworzony z myślą o serwisie streamingowym Google Stadia. Gamepad ten pozwala na dzielenie się z innymi graczami zapisami wideo, umożliwia rozmowę z asystentem Google i wyposażony jest w specjalne przyciski funkcyjne.

pad do telefonu Google Stadia

Gamepad Google Stadia prezentuje się w dość standardowy sposób, przypominając kontroler Playstation 4. Wyposażony jest w 3, 5-milimetrowy port słuchawkowy i USB Type-C do ładowania.


Razer Kishi

Kontroler ten zapewnia bardzo wygodną rozgrywkę na smartfonie, dzięki temu, że przyczepia się go do boków urządzenia. Wszystkie przyciski, które zawiera, rozłożone są w doskonały sposób. Obsługuje każdy smartfon z systemem Android, który ma wejście USB-C. Obsługuje również iPhone’y, rozpoczynając od wersji iPhone 6 Plus i nowsze wersje.

pad do telefonu Razer

Pad Razer Kishi podłączony do iPhone, źródło: Razer

Razer Kishi jest tak mały, że mieści się w kieszeni. Warto dodać, że nie trzeba od niego odłączać smartfona do ładowania, ponieważ pad przekazuje mu swoją energię.

W jakie gry zagrasz na telefonie z padem od konsoli?

Zapraszam Was do części artykułu w której przedstawię moim zdaniem najciekawsze gry, w które zagracie posiadając zestaw telefon + pad. Wszystkie gry niżej opisane były testowane przez nas na kontrolerze bezprzewodowym DUALSHOCK 4.

Najlepsze gry na telefon do grania na padzie:

  • Grand Theft Auto (seria)
  • Crossy Road
  • Minecraft
  • Fortnite
  • Final Fantasy (seria)
  • Modern Combat 5: eSports FPS

Grand Theft Auto: GTA na telefon

GTA San Andreas – kto nie zna tego tytułu? Słyszała o nim większość graczy komputerowych. Nie każdy jednak wie, że w tę produkcję można zagrać na smartfonie. Co więcej, wersja na Androida obsługuje kontrolery bezprzewodowe. Można zatem bez obaw, bez zbędnych zakładek poczuć się jak za starych dobrych czasów. Czasów, gdy zasiadało się przed PS2, brało się pada do ręki, a w drugiej miało kody zapisane na kartce, by móc w każdej chwili przyzwać czołg, czy wyłączyć zainteresowanie policji.

Sprawa ma się identycznie w przypadku czterech innych części popularnej serii – „trójki”, Vice City, Liberty City Stories i Chinatown Wars.

Może Cię zainteresować:
Najnowsze plotki i przecieki o GTA 6

Crossy Road

Jedna z najpopularniejszych gier mobilnych. Przenośna wersja Froggera z 1981 roku. Pojawiła się w tym zestawieniu tylko dlatego, że obsługa kontrolera przywołuje wspomnienia z walenia w przycisk automatu, który stał obok Donkey Konga czy Pac-Mana.

Minecraft

Mobilna wersja najpopularniejszej gry niezależnej w historii rynku elektronicznej rozgrywki. Produkcja szwedzkiego studia Mojang pozwala przeżyć niezwykłą przygodę, której jedynym kreatorem jest gracz. Pełne wsparcie kontrolera pozwala cieszyć się wyjątkowo wygodną i komfortową rozgrywką. Zwłaszcza, że jest to tytuł, po który większość graczy sięga by się odprężyć i spędzić miłą przygodę.

Fortnite

Jedni go uwielbiają, inni nienawidzą. Fortnite to tytuł, który wśród graczy tworzy wiele kontrowersji. Ale trzeba przyznać, że Fortnite to świetna gra, by rozluźnić się trochę i wciągnąć w świat battle royale, gdzie jedynym przeciwnikiem jest brak umiejętności. Świetnie działa wraz z kontrolerem. Stwarza poczucie grania na konsoli.

Final Fantasy (seria)

Nie mam zamiaru rozpoczynać wojny mówiąc, która część Final Fantasy jest najlepsza. Ale dzięki firmie Square Enix możemy w większość części pograć na smartfonie. Ale to nie wszystko. Możemy w nie pograć na smartfonie, używając kontrolera! Japońska firma świetnie wplotła obsługę kontrolera w mobilne porty swoich tytułów.

Modern Combat 5: eSports FPS

Coś dla fanów strzelanek. Mechanicznie? Połączenie Counter Strike’a z Call of Duty. W czasach, w których battle royale zawładnęło rynkiem gier, dobra strzelanka jest miłą odskocznią od wyścigu szczurów wielu firm. A jeszcze lepiej, gdy ta strzelanka daje nam możliwość grania na gamepadzie! Nawet jeżeli nie potraficie grać w strzelanki używając kontrolera, to zawsze możecie potraktować to jako naukę, by za jakiś czas wyzwać na pojedynek tego kolegę, którego kolekcja konsolowych gier to same strzelanki.

Inne popularne gry na telefon:

Ale nie tylko grami na pada człowiek żyje. Więcej gier na telefon znajdziesz w artykułach:

Co to emulatory gier?

Emulatory stworzone zostały aby pozwalać graczom na odtworzenie swoich ulubionych gier, na nowych urządzeniach. Doświadczenie jest takie, jakbyś korzystał z oryginalnego oprogramowania czy sprzętu.

Emulator pozwala uruchomić np. system Windows na komputerze Mac i na odwrót.

Emulatory są zaprogramowane w taki sposób, aby jak najdokładniej odtwarzały grę, aplikację czy inne zasoby na urządzeniu innym, niż to, na którym zostały zainstalowane pierwotnie.

Najpopularniejsze emulatory:

  • PPSSPP, czyli emulator PSP dla Androida. Większość emulatorów PlayStation Portable nie działa poprawnie, co skłoniło graczy do poszukiwań najlepszego emulatora PSP, który działa dobrze na każdej wersji Androida. Tak gracze znaleźli projekt o nazwie PPSSPP. Emulator ten jest dzisiaj znany jako najlepszy emulator PSP na rynku. Oczywiście posiada pełną obsługę kontrolerów bezprzewodowych.
  • ClassicBoy – emulator wielu konsol. Obsługuje porty takich konsol jak PlayStation, N64, Game Boy Advanced i kilka innych. ClassicBoy nie ma zbyt wysokich wymagań, toteż działa płynnie na większości urządzeń dostępnych na rynku.
  • EmuBox. Bardzo podobny emulator do wyżej opisanego ClassicBoya, aczkolwiek obsługuje kilka innych portów. Pozwala pobawić się opcjami, by uzyskać jak najwyższą wydajność rozgrywki.

Autorem artykułu jest Robert Andrzej Jankowski/ Aktualizacja: Małgorzata Buchovska

Mogą Cię zainteresować:

Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.9/5 - (10 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO