Pad do telefonu – sprawdzamy, jaki gamepad do smartfona warto kupić

| autor: Ekipa Komputronik | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Pad do telefonu – sprawdzamy, jaki gamepad do smartfona warto kupić

Aktualnie coraz więcej graczy mobilnych sięga po pad do telefonu. Czasy, w których pad kojarzył się tylko z grą na konsoli lub na komputerze, odchodzą do przeszłości. Dziś pady do gier mogą być podłączone również do telefonu, co zapewnia wygodne mobilne granie, w jakimkolwiek tylko miejscu zechcesz. Z artykułu dowiesz się, jaki pad do telefonu warto kupić w 2024 roku oraz który gamepad od konsoli będzie pasować również do Twojego smartfona.

Jaki pad do telefonu warto dokupić?

Dla wielu gier dostępnych na smartfony wystarczą funkcje, jakie dają ekrany dotykowe. Jednak jeżeli wolisz bardziej skomplikowane rozgrywki, przeprowadzanie ich bez pomocy lepszego sprzętu może być ciężkie. Dlatego warto skorzystać z opcji gamepadów, które dadzą Ci więcej możliwości w czasie grania na telefonie.

Oto naszym zdaniem najlepsze gamepady do telefonów:

Inne popularne pady do telefonów:

Który pad od konsoli pasuje do telefonu?

Sprawa jest prosta, choć nieoczywista.

 • Pad od PS5 – jest kompatybilny z większością telefonów.
 • Pad od PS4 – jeżeli macie Dualshocka 4 z konsoli PlayStation to macie pewność, że zagracie w gry na smartfonie używając kontrolera.
 • Pad od Xbox Series X|S – jest kompatybilny z większością telefonów.
 • Pad od Xbox One – nie każdy kontroler od Xboxa One będzie pasował do telefonu. Spójrzcie na część, na której znajdują się przyciski i gałki. Jeżeli Wasz przycisk Xbox znajduje się na tym samym kawałku plastiku, co miejsca na gałki – jest dobrze. Jeżeli widzicie, że przycisk nie stanowi integralnej części z przednim plastikiem, mam dla Was złą wiadomość – nie połączycie się ze smartfonem. Nie ma możliwości podłączenia takiego gamepada do telefonu, gdyż Wasz kontroler łączy się używając połączenia radiowego. Ale dla pewności spójrzcie jeszcze raz na powyższą grafikę, jeżeli Wasz kontroler wygląda jak ten na dole to podłączycie go do telefonu.
Który pad od konsoli pasuje do telefonu?

Jak podłączyć gamepad do telefonu z Androidem? Skoro już stwierdziliście, czy Wasz pad posiada moduł Bluetooth, przejdźmy do łączenia go z telefonem.

Jak połączyć pad od PS5 z telefonem?

Aby sparować pad od PS5 z telefonem należy w pierwszej kolejności odłączyć przewód USB. Gdy kontroler jest już w wersji bezprzewodowej:

 1. Wskaźnik gracza na padzie powinien się świecić, jeśli tak nie jest to, aby go włączyć przytrzymaj przycisk PS.
 2. Naciśnij i przytrzymaj przycisk tworzenia, następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk PS, tak długo aż pasek świetlny zacznie migać.
 3. Włącz funkcję Bluetooth w telefonie i wybierz swój pad.
 4. Po sparowaniu urządzeń pasek świetlny zacznie migać oraz zaświeci się wskaźnik gracza.

Jak połączyć pad od PS4 z telefonem?

Pad od PS4 nie posiada specjalnego przycisku odpowiedzialnego za parowanie z nowym urządzeniem, więc łatwo wywnioskować, że powstała specjalna kombinacja do tego celu.

 1. Aby wejść w tryb parowania urządzenia Dualshock 4 należy przytrzymać przez kilka sekund przycisk „Share” i „PS”.
 2. Jeżeli dioda kontrolera zaczęła migać, kontroler wszedł w tryb parowania.
 3. Teraz wystarczy włączyć Bluetooth w smartfonie i znaleźć urządzenie Wireless Controller, z którym należy się połączyć.
 4. Voilà! Właśnie połączyliście kontroler bezprzewodowy Dualshock 4 z waszym smartfonem.

Jak połączyć pad od Xbox Series z telefonem?

Parowanie padów od nowych Xboxów z telfonami jest banalnie proste. Wystarczy przytrzymać na padzie przycisk „paruj” przez 3 sekundy i puścić go. Następnie na telefonie na liście dostępnych urządzeń Bluetooth znaleźć pad i kliknąć „sparuj”.

Jak połączyć pad od Xbox One z telefonem?

 1. Po pierwsze – włączcie kontroler.
 2. Następnie przytrzymajcie przez kilka sekund przycisk parowania, który znajduje się pomiędzy triggerami.
 3. Włączcie Bluetooth w smartfonie i połączcie się z Xbox Wireless Controller. To tyle!
Jak połączyć pad z telefonem?

W jakie gry zagrasz na telefonie z padem?

Poniżej zebraliśmy kilka fajnych przykładów popularnych gier, w które możesz zagrać na telefonie z padem:

 • GTA San Andreas na telefon z padem – kto nie zna tego tytułu? Słyszała o nim większość graczy komputerowych. Nie każdy jednak wie, że w tę produkcję można zagrać na smartfonie. Co więcej, wersja na Androida obsługuje kontrolery bezprzewodowe. Można zatem bez obaw, bez zbędnych zakładek poczuć się jak za starych dobrych czasów. Czasów, gdy zasiadało się przed PS2, brało się pada do ręki, a w drugiej miało kody zapisane na kartce, by móc w każdej chwili przyzwać czołg, czy wyłączyć zainteresowanie policji. Warto dodać, że na telefonie z padem zagrasz również w inne części popularnej serii – „trójki”, Vice City, Liberty City Stories i Chinatown Wars.
 • Crossy Road na telefon z padem – to jedna z najpopularniejszych gier mobilnych. Przenośna wersja Froggera z 1981 roku. Pojawiła się w tym zestawieniu tylko dlatego, że obsługa kontrolera przywołuje wspomnienia z walenia w przycisk automatu, który stał obok Donkey Konga czy Pac-Mana. Dodatkowym atutem jest fakt, że ta gierka jest darmowa.
 • Minecraft na telefon z padem – to obilna wersja najpopularniejszej gry niezależnej w historii rynku elektronicznej rozgrywki. Produkcja szwedzkiego studia Mojang pozwala przeżyć niezwykłą przygodę, której jedynym kreatorem jest gracz. Pełne wsparcie kontrolera pozwala cieszyć się wyjątkowo wygodną i komfortową rozgrywką. Zwłaszcza, że jest to tytuł, po który większość graczy sięga by się odprężyć i spędzić miłą przygodę.
 • Fortnite na telefon z padem – jedni go uwielbiają, inni nienawidzą. Fortnite to tytuł, który wśród graczy tworzy wiele kontrowersji. Ale trzeba przyznać, że Fortnite to świetna gra, by rozluźnić się trochę i wciągnąć w świat battle royale, gdzie jedynym przeciwnikiem jest brak umiejętności. Świetnie działa wraz z kontrolerem. Stwarza poczucie grania na konsoli. Gry nie pobierzesz w App Store i Google Play, dowiedz się więcej: Fortnite na telefon – jak zainstalować?
 • Final Fantasy (seria) na telefon z padem – nie będziemy rozpoczynać wojny mówiąc, która część Final Fantasy jest najlepsza. Ale dzięki firmie Square Enix możemy w większość części pograć na smartfonie. Ale to nie wszystko. Możemy w nie pograć na smartfonie, używając kontrolera! Japońska firma świetnie wplotła obsługę kontrolera w mobilne porty swoich tytułów.
 • Modern Combat 5: eSports FPS – coś dla fanów strzelanek. Mechanicznie? Połączenie Counter Strike’a z Call of Duty. W czasach, w których battle royale zawładnęło rynkiem gier, dobra strzelanka jest miłą odskocznią od wyścigu szczurów wielu firm. A jeszcze lepiej, gdy ta strzelanka daje nam możliwość grania na gamepadzie! Nawet jeżeli nie potraficie grać w strzelanki używając kontrolera, to zawsze możecie potraktować to jako naukę, by za jakiś czas wyzwać na pojedynek tego kolegę, którego kolekcja konsolowych gier to same strzelanki.

Ale nie tylko grami na pada człowiek żyje. Więcej gier na telefon znajdziesz w artykułach:

Komputronik Gaming Google News
Grupa technologicznych zapaleńców, którzy o świecie gamingu wiedzą wszystko. Doradzimy, poradzimy i opiszemy wszystko, co chciałbyś wiedzieć o świecie gier.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.6/5 - (13 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO