Jaki monitor gamingowy 4K? Najlepsze monitory 4K do gier

| autor: Jakub Bielecki | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki monitor gamingowy 4K? Najlepsze monitory 4K do gier

W niektórych grach liczy się każdy szczegół, a dostrzec nawet najmniejsze detale pozwolą monitory gamingowe 4K. Tak wysoka rozdzielczość to szansa na jeszcze przyjemniejszą rozgrywkę, ale też zwiększenie swojej skuteczności w strzelankach, erpegach czy wyścigach. Szczególnie, gdy wraz z nią idą technologie upłynniające wideo i zwiększające kontrast. Jaki monitor do gier wybrać, gdy celujesz w 4K?

Jeśli szukasz takiego ekranu, to w dalszej części znajdziesz też kilka naszych propozycji – to najlepsze monitory dla graczy 4K.

Spis treści:

Czy warto kupić monitor 4K do gier?

W przeciwieństwie do filmów, seriali czy wydarzeń sportowych, większość gier na PC może działać w 4K. Treści zatem nie brakuje.

Rozdzielczość 4K jest szansą na większą ostrość i szczegółowość obrazu, a za tym idzie możliwość dostrzeżenia najdrobniejszych szczegółów w grze.

Nawet pojedynczego piksela reprezentującego kawałeczek hełmu przeciwnika. A zatem podsumowując, do niektórych tytułów zdecydowanie warto kupić monitor 4K do gier. Trzeba jednak być świadomym kilku kwestii.

Co warto wiedzieć przed zakupem monitora gamingowego 4K?

Monitor 4K jest zdecydowanie droższy niż FullHD, ale z reguły warto trochę dopłacić. Czasem zapomina się jednak o tym, że wydatki ogólnie mogą być znacznie większe.

Potrzebujesz też dobrego komputera, który będzie w stanie wygenerować grafikę w tak wysokiej rozdzielczości.

Wystarczy rzut oka na wymagania sprzętowe i szybko przekonasz się, że aby uruchomić współczesne gry w rozdzielczości 4K, potrzebne będą podzespoły z wyższej półki. Szczególnie jeśli celujesz w dużą płynność. Najważniejsza jest dobra karta graficzna (sprawdź nasz ranking kart graficznych). W przypadku GeForce najlepiej nie schodzić poniżej rodziny RTX. A jeśli już, to co najwyżej po GTX 3050, 3060 i ich odmiany TI. Jeśli zaś chodzi o Radeony, to można polecić modele RX 6800.

Będziesz też potrzebować co najmniej 16GB pamięci RAM oraz procesora z przynajmniej czterema rdzeniami. Najlepiej celować w Core i5 lub Core i7 albo Ryzen 5 lub Ryzen 7.

Jaki monitor 4K dla gracza?

Rozdzielczość jest oczywiście bardzo ważna, ale istnieją także inne istotne cechy, które powinny spełniać monitory 4K dla graczy. Szczególnie jeśli mają zapewniać komfortowe warunki do rozgrywki.

 • Duża przekątna – aby w pełni wykorzystać rozdzielczość 4K, warto wybrać monitor z większą przekątną: na przykład 27 lub 28 cali. Monitor 4K 32 cale zapewnia już bardzo komfortową grę.
 • Wysoka częstotliwość odświeżania – najczęściej spotkasz 60-hercowe modele, ale monitor 4K 144Hz albo przynajmniej 120Hz zapewni jeszcze płynniejsze wyświetlanie grafiki 3D.
 • Obsługa FreeSync/G-Sync – to rozwiązanie dodatkowo poprawia płynność animacji, poprzez dostosowywanie odświeżania do liczby klatek na sekundę oferowanej przez grę.
 • Krótki czas reakcji – to kolejna cecha mająca wpływ na dynamikę rozgrywki. Najlepiej, gdy wynosi on 1ms, ale każdy wynik poniżej 5ms jest jak najbardziej w porządku.
 • Obsługa HDR – nie jest wymagana, ale zalecana dla graczy ceniących wysokie doznania wizualne. Technologia ta sprawia, że kolory są żywsze, a kontrast wyższy.
 • Odpowiednie porty – dostosowane do funkcji monitora i karty graficznej. Najbardziej powinny cię interesować HDMI 2.0 i DisplayPort, bez problemu radzące sobie z rozdzielczością 4K w 60fps. Niektóre monitory posiadają dodatkowe złącza: wyjście słuchawkowe i porty USB. Pozwala to na jeszcze wygodniejsze korzystanie z komputera i podłączanych do niego akcesoriów, a także np. podładowanie swojego smartfona.
 • Regulowana stopka – ostatni punkt na naszej liście ma znaczenie dla ergonomii twojego gamingowego stanowiska. Ważne byś mógł dostosować wysokość ekranu do swojej pozycji na fotelu przed monitorem.

Popularne monitory gamingowe 4K


Ranking monitorów gamingowych 4K

Wiesz już „jak”, więc czas odpowiedź na pytanie, „co” konkretnie kupić. Oto najlepsze monitory 4K na rynku:

 • Tani monitor 4K do gier: Samsung U28E590DSL
 • Monitor 27 cali 4K do gier: LG 27UP600
 • 27-calowy monitor 4K HDR: LG 27UP850
 • Monitor 4K 144 Hz: LG 27GN950
 • Duży monitor gamingowy 4K: Acer Predator XB323QKNV

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Telefonami komórkowymi interesował się jeszcze w czasach, gdy przedrostek “smart”-” oznaczał możliwość wysłania SMS-a. Przed dokonaniem jakiegokolwiek zakupu zawsze ogląda wszystkie recenzje i testy. W wolnych chwilach lubi grać w szachy i na gitarze basowej.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.7/5 - (10 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO