Jaki monitor gamingowy 144Hz kupić? Ranking 2022

Autor
Wojciech Kulik
W nowych technologiach szuka realnego wpływu na ludzkie życie i na nim właśnie się koncentruje. Na co dzień wyznaje zasadę, że prawdopodobieństwo powodzenia zawsze wynosi 50 proc., a to więcej niż potrzeba, by działać.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
5/5 - (6 głosów)
| autor: Wojciech Kulik |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki monitor gamingowy 144Hz kupić? Ranking 2022

Marzeniem gracza coraz częściej są popularne monitory 144Hz. Płynniejszy obraz na ekranie nie tylko bardziej cieszy oczy, ale też pozwala więcej widzieć i szybciej reagować. Ale na jaki monitor do gier się zdecydować?

W tym zestawieniu polecamy tani monitor 144Hz, nieco większe urządzenia z wyższej półki oraz propozycję dla zwolenników wyświetlaczy ultrapanoramicznych. Na pewno znajdziesz coś, co przypadnie ci do gustu.

Spis treści:

Co daje monitor 144Hz? Różnice między 144 i 60Hz

Wiele monitorów dostępnych w sprzedaży oferuje odświeżanie 60 lub 75Hz, ale najpopularniejsze wśród graczy są modele 144Hz. Jaka korzyść płynie z posiadania tak wysokiej częstotliwości?

Przede wszystkim większa częstotliwość odświeżania = płynniejszy obraz na ekranie.

To zaś pozwala na uzyskanie realnej przewagi w niektórych grach, na czele z pierwszoosobowymi strzelankami i wyścigami. Ma to znaczenie przede wszystkim w grach multiplayer, w których rywalizujemy z żywymi przeciwnikami, takich jak CS:GO.

Różnice pomiędzy częstotliwością odświeżania 60, 120 i 144Hz.

Możliwość osiągania lepszych wyników w grach nie jest jednak jedynym powodem, dla którego ze starcia „monitor 144Hz czy 60Hz” ten pierwszy wychodzi zwycięsko.

Kolejny jest taki, że wyższa częstotliwość odświeżania jest bardziej przyjazna dla oczu, które wówczas mniej się męczą.

Docenią to wszystkie osoby, które przed ekranem spędzają wiele godzin każdego dnia: pracownicy biurowi, pasjonaci seriali czy studenci.

Warto też w tym miejscu odpowiedzieć sobie na pytanie, czy ilość klatek na sekundę ma związek z częstotliwością odświeżania. Otóż ma i to ścisły. Trudno bowiem docenić odświeżanie obrazu w tempie 144 razy na sekundę, jeśli w samej grze liczba generowanych klatek jest niższa.

Dlatego też stawianie na monitor 144Hz ma sens tylko wtedy, gdy komputer jest wystarczająco dobrze wyposażony, by zapewniać równie dużą liczbę fpsów.

Rodzaje matryc w monitorach 144Hz

Częstotliwość jest niezwykle ważna, ale bardzo istotne są też inne cechy monitora, które w dużej mierze zależą od tego, jakiego typu ma on matrycę. Ma ona wpływ między innymi na czas reakcji (czyli to jak szybko wykonany ruch znajduje odwzorowanie na ekranie), głębię czerni oraz to, jak żywe są kolory. Aktualnie stosowane są trzy rodzaje matryc:

  • TN jest najtańsza, oferuje niezłe, ale nierówne kolory i niezbyt głęboką czerń, cechuje się nieszczególnie szerokimi kątami widzenia (około 150 stopni), ale bez trudu zapewnia czas reakcji na poziomie zaledwie 1ms,
  • IPS jest zdecydowanie droższa, oferuje żywe kolory, równomierne podświetlenie i średnią czerń, cechuje się bardzo szerokimi kątami widzenia (do  178 stopni), ale czas reakcji najczęściej wynosi około 5ms,
  • VA stanowi kompromis pomiędzy dwiema powyższymi, plasując się gdzieś pośrodku, oferuje dobre kolory i całkiem niezłą czerń, cechuje się szerokimi kątami widzenia (do 178 stopni), a czas reakcji może osiągać wartości tak niskie jak 3ms.

Jaka rozdzielczość w monitorze 144Hz?

Z rozdzielczością jest podobnie jak z liczbą klatek na sekundę. Im wyższa wartość, tym wydajniejszy komputer jest potrzebny. Jeśli dysponuje się naprawdę potężną maszyną, spokojnie można postawić na monitor 144Hz 4K Ultra HD, czyli 3840×2160 pikseli. W większości przypadków bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wybranie jednego z dwóch niższych formatów: Full HD (1920×1080 pikseli) lub Quad HD (2560×1440 pikseli).

Im wyższa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy jest obraz wyświetlany na ekranie. Większa liczba detali może dawać przewagę podczas rozgrywki.

Duże znaczenie ma też to, z jakiej odległości patrzy się na monitor i jaką przekątną ma wyświetlacz. Zwykle Full HD to optymalna opcja przy ekranach do 25 cali, Quad HD – przy 27- i 32-calowych urządzeniach, a 4K – przy większych.

Dowiedz się więcej o monitorach do gier:
Monitor do gier
Jak wybrać monitor do gier? Tani vs. drogi – co musi mieć?

Dobry monitor gamingowy 144Hz – ranking 2022

W tym rankingu znajdziesz:

  • Tani 24-calowy monitor gamingowy 144Hz: Samsung C24RG50FQRX
  • Monitor 144Hz do 1000 zł: AOC 27G2U/BK
  • Dobry monitor 27 cali 144Hz: AOC CQ27G2U/BK (1ms, 144Hz, FreeSync)
  • Zakrzywiony monitor do gier 144Hz: Mi Curved Gaming Monitor 34″
  • Ultrapanoramiczny monitor 144Hz: Lenovo G34w-10
  • Najlepszy monitor gamingowy 144Hz : MSI Optix MPG341CQR


Monitor 144Hz do gier – czy warto?

Na koniec należałoby odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, a więc: czy warto kupić monitor 144Hz. Odpowiedź brzmi:

Zdecydowanie warto wybrać monitor 144Hz, o ile ma się komputer, który pozwoli wykorzystać tak dużą częstotliwość odświeżania.

Jeśli tak, to zarówno na co dzień, jak i podczas grania, doceni się znacznie płynniejsze animacje. Trudno też będzie wrócić do zwykłego, 60-hercowego monitora.


Popularne monitory 144Hz


Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej