Jaki monitor do PS5? Najpopularniejsze monitory pod PlayStation 5

Autor
Mateusz Tomczak
Niespotykanie spokojny człowiek. Redaktor od kilku lat zgłębiający branżę technologiczną. Z uwagą śledzi każdą nowinkę wkraczającą na rynek i nie zawsze zgadza się z wizjami producentów. Kibic sportowy, lubi czarny humor, zawsze stawia sobie jasne cele.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.1/5 - (15 głosów)
| autor: Mateusz Tomczak |Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki monitor do PS5? Najpopularniejsze monitory pod PlayStation 5

PlayStation 5 to konsola zapewniająca ogromny przeskok technologiczny i pozwalająca cieszyć się wysoką wydajnością w grach. Grafika na PS5 zachwyca nawet najbardziej wymagających miłośników gier.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli monitorów gamingowych stworzonych z myślą o konsoli PS5. Jak powinna wyglądać specyfikacja takiego monitora i jakie są najpopularniejsze modele pod najnowszą konsolę Sony?

Spis treści:

Na co zwrócić uwagę kupując monitor gamingowy do PS5?

Posiadanie nowoczesnego monitora gamingowego pozwoli optymalnie wykorzystać potencjał nowej generacji. Jak wybrać monitor do gier?

Po pierwsze: HDMI 2.1

Dobry monitor do konsoli PlayStation 5 powinien obsługiwać standard HDMI 2.1.

Ten typ portu umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 48Gbit/s oraz wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K w tempie do 120 klatek na sekundę.

Po drugie: liczą się Hz

Wybierając monitor do PS5 warto także zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania.

Najlepiej jeśli częstotliwość odświeżania monitora do konsoli PS5 będzie mieć 120Hz (lub więcej), pozwalając na uzyskanie płynnej i przyjemnej rozgrywki, zwłaszcza w przypadku gier nastawionych na rywalizację.

Po trzecie: typ matrycy i czas reakcji piksela

Niezwykle istotnym parametrem jest typ matrycy.

Można wybierać spośród modeli wyposażonych w matryce TN i VA.

TN – to rozwiązanie stosowane w monitorach gdzie liczy się najszybszy czas reakcji piksela – najczęściej wynosi on 1ms.

VA – te matryce są cenione za dobry kontrast, kolory i odwzorowanie czerni, ale cechuje je niższa szybkość reakcji piksela – np.: 2-3ms

Jak podłączyć PS5 do monitora?

Do podłączenia PlayStation 5 do monitora potrzebny jest jedynie kabel HDMI znajdujący się w zestawie z konsolą. Należy na obudowie zidentyfikować port HDMI – jest odpowiednio oznaczony – i wpiąć do złącza, natomiast drugi do wejścia w monitorze. Po włączeniu konsoli monitor najczęściej sam odnajduje właściwe źródło.

Może się jednak zdarzyć, że w monitorze trzeba będzie wybrać źródło samodzielnie (dotyczy to szczególnie monitorów które mają kilka portów wideo). W tym celu należy na ramce monitora lub z tyłu panelu odnaleźć dedykowany przycisk – input/source/digital i wciskać go kilkukrotnie do momentu, aż na wyświetlaczu pojawi się obraz, ewentualnie menu monitora w którym można zmienić źródło wideo.

Kiedy warto wybrać monitor do PlayStation 5?

Granie na konsoli kojarzone jest przede wszystkim z wygodnym fotelem lub kanapą i dużym ekranem telewizora. Spora część graczy bardziej niż wygodę ceni sobie jednak kompaktowe rozwiązanie.

Posiadasz zwykły telewizor o rozdzielczości FullHD? Oczywiście możesz do niego podłączyć PS5, ale rozwiązanie to nie zapewni szczegółowości obrazu tak jak 4K, odświeżania 120Hz, czy dobrych efektów HDR, a Ty nie wykorzystasz całego potencjału konsoli.

Monitor gamingowy do PlayStation 5 pozwala w pełni cieszyć się nową generacją, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu przestrzeni.

  •  Na korzyść monitorów przemawia przede wszystkim ich uniwersalność. Monitor może być wykorzystywany do pracy, przeglądania zdjęć i filmów oraz grania.
  • Producenci monitorów wspierają ponadto technologie FreSync i G-Sync – innowacyjne rozwiązania służące synchronizacji częstotliwości odświeżania ekranu z liczbą wyświetlanych na ekranie klatek na sekundę.

Zarówno na rynku telewizorów, jak i monitorów można znaleźć modele wyposażone w odpowiednie ekrany, które pozwolą w pełni cieszyć się możliwościami nowej konsoli.

Najlepsze monitory do PS5 – ranking 2022

Jeśli decyzja o zakupie monitora do PS5 została już podjęta, to warto wiedzieć, które modele są godne uwagi. Do topowych, polecanych monitorów zalicza się następujące:

  • Tani monitor do PS5: ASUS VG27AQ1A
  • Monitor do PS5 poniżej 2000 zł: BenQ EX2780Q
  • Monitor do konsoli PS5 do 3500 zł: LG 27GP950
  • Dobry monitor do konsoli PlayStation 5 z HDMI 2.1: Acer Predator XB323QKNVbmiiphuzx
  • Zakrzywiony monitor gamingowy do PlayStation 5: Samsung Odyssey Neo G9 S49AG950NUX

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Czytaj Więcej


Czytaj NANO