Jaki monitor do PS5? Najpopularniejsze monitory pod PlayStation 5

| autor: Joanna Skornowicz | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki monitor do PS5? Najpopularniejsze monitory pod PlayStation 5

PS5 to konsola zapewniająca ogromny przeskok technologiczny i pozwalająca cieszyć się wysoką wydajnością w grach. Grafika na PS5 zachwyca nawet najbardziej wymagających miłośników gier. Na rynku dostępne są monitory gamingowe stworzone właśnie z myślą o PlayStation 5. W tym poradniku dowiesz się, jaką specyfikację powinien mieć monitor do PS5, co z pewnością ułatwi Ci selekcję. Przygotowaliśmy też ranking najlepszych monitorów do PS5 w 2023 roku.

Jak wybrać monitor do PS5?

Posiadanie odpowiednio dobranego monitora do PS5 pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tej konsoli nowej generacji. Jak wybrać monitor do gier, gdy celujesz w granie na konsoli PS5? Oto zestaw porad:

  • Po pierwsze: HDMI 2.1 – dobry monitor do konsoli PlayStation 5 powinien obsługiwać standard HDMI 2.1. Ten typ portu umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 48Gbit/s oraz wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K w tempie do 120 klatek na sekundę. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, to warto wziąć pod uwagę standard HDMI 2.0 (zagwarantuje rozdzielczość 4K UHD przy 60 klatkach na sekundę).
  • Po drugie: liczą się Hz – wybierając monitor do PS5 warto także zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania. Im wyższa częstotliwość odświeżania monitora do PS5 tym lepiej. Pozwoli to na uzyskanie płynnej i przyjemnej rozgrywki, zwłaszcza w przypadku gier nastawionych na rywalizację (minimum to 120Hz).
  • Po trzecie: typ matrycy i czas reakcji piksela – niezwykle istotnym parametrem jest typ matrycy. Można wybierać spośród modeli wyposażonych w matryce TN i VA. TN to rozwiązanie stosowane w monitorach gdzie liczy się najszybszy czas reakcji piksela – najczęściej wynosi on 1ms. Z kolei matryce VA są cenione za dobry kontrast, kolory i odwzorowanie czerni, ale cechuje je niższa szybkość reakcji piksela – np.: 2-3ms
Wybierając monitor do PS5 warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania.
Wybierając monitor do PS5 warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania.

Najlepsze monitory do PS5 – ranking 2023

Jeśli jesteś tutaj, bo chcesz kupić polecany przez specjalistów i graczy monitor do PS, to zestawiliśmy tutaj modele godne uwagi w 2023 roku. Do topowych obecnie modeli zaliczą się:


Jak podłączyć PS5 do monitora?

Do podłączenia PlayStation 5 do monitora potrzebny jest jedynie kabel HDMI znajdujący się w zestawie z konsolą. Należy na obudowie zidentyfikować port HDMI – jest odpowiednio oznaczony – i wpiąć do złącza, natomiast drugi do wejścia w monitorze. Po włączeniu konsoli monitor najczęściej sam odnajduje właściwe źródło.

Może się jednak zdarzyć, że w monitorze trzeba będzie wybrać źródło samodzielnie (dotyczy to szczególnie monitorów które mają kilka portów wideo). W tym celu należy na ramce monitora lub z tyłu panelu odnaleźć dedykowany przycisk – input/source/digital i wciskać go kilkukrotnie do momentu, aż na wyświetlaczu pojawi się obraz, ewentualnie menu monitora w którym można zmienić źródło wideo.

Jak podłączyć PS5 do monitora?

Kiedy warto wybrać monitor do PlayStation 5?

Granie na konsoli kojarzone jest przede wszystkim z wygodnym fotelem lub kanapą i dużym ekranem telewizora. Spora część graczy bardziej niż wygodę ceni sobie jednak kompaktowe rozwiązanie. Posiadasz zwykły telewizor o rozdzielczości FullHD? Oczywiście możesz do niego podłączyć PS5, ale rozwiązanie to nie zapewni szczegółowości obrazu tak jak 4K, wysokiej częstotliwości odświeżania, czy dobrych efektów HDR, a Ty nie wykorzystasz całego potencjału konsoli.

  • Na korzyść monitorów przemawia przede wszystkim ich uniwersalność. Monitor może być wykorzystywany do pracy, przeglądania zdjęć i filmów oraz grania.
  • Producenci monitorów gamingowych wspierają ponadto technologie FreSync i G-Sync – innowacyjne rozwiązania służące synchronizacji częstotliwości odświeżania ekranu z liczbą wyświetlanych na ekranie klatek na sekundę.

Monitor do PlayStation 5 pozwala w pełni cieszyć się możliwościami konsoli nowej generacji, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu przestrzeni.

Zarówno na rynku monitorów, jak i telewizorów można znaleźć modele wyposażone w odpowiednie ekrany, które pozwolą w pełni cieszyć się możliwościami nowej konsoli. Więcej o telewizorach pod PlayStation dowiesz się w poradniku: Jaki telewizor do PS5? Ranking 2023

Komputronik Gaming Google News

Mogą Cię zainteresować:

Ciekawa nowości i lubiąca wyzwania. W wolnych od cyfrowych produkcji chwilach jest wojowniczą księżniczką w koszykarskim świecie lub wskakuje na deskę.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.2/5 - (17 głosów)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO