Jaki monitor do PS5? Najlepsze monitory pod PlayStation 5

| autor: Grzegorz Świątek | Przeczytasz w 5 minut
Zwiększ rozmiar tekstu
Jaki monitor do PS5? Najlepsze monitory pod PlayStation 5

PS5 to konsola zapewniająca ogromny przeskok technologiczny i pozwalająca cieszyć się wysoką wydajnością w grach. Grafika na PS5 zachwyca nawet najbardziej wymagających miłośników gier. Na rynku dostępne są monitory gamingowe stworzone właśnie z myślą o PlayStation 5. Jaki monitor do gier warto wybrać w takim przypadku? W tym poradniku dowiesz się, jaką specyfikację powinien mieć monitor do PlayStation 5, co z pewnością ułatwi Ci selekcję. Przygotowaliśmy ranking aktualnie najlepszych monitorów do PS5. Podpowiadamy także, jak podłączyć PS5 do monitora.

Odpowiednio dobrany monitor do PS5 pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tej konsoli nowej generacji. Taki monitor powinien obsługiwać standard HDMI 2.1, minimalna częstotliwość odświeżania, jaką warto brać pod uwagę to 120 Hz. Zwróć także uwagę na rodzaj matrycy i czas reakcji piksela.

Najlepsze monitory do PS5 – ranking 2024

W tym rankingu znajdziesz polecane przez specjalistów i graczy monitory do PS5:


Jak podłączyć PS5 do monitora?

Do podłączenia PlayStation 5 do monitora potrzebny jest jedynie kabel HDMI znajdujący się w zestawie z konsolą. Należy na obudowie zidentyfikować port HDMI – jest odpowiednio oznaczony – i wpiąć do złącza, natomiast drugi do wejścia w monitorze. Po włączeniu konsoli monitor najczęściej sam odnajduje właściwe źródło.

Może się jednak zdarzyć, że w monitorze trzeba będzie wybrać źródło samodzielnie (dotyczy to szczególnie monitorów które mają kilka portów wideo). W tym celu należy na ramce monitora lub z tyłu panelu odnaleźć dedykowany przycisk – input/source/digital i wciskać go kilkukrotnie do momentu, aż na wyświetlaczu pojawi się obraz, ewentualnie menu monitora w którym można zmienić źródło wideo.

Jak podłączyć PS5 do monitora?

Jaki monitor do PS5 wybrać? Co powinien mieć?

Jeśli w powyższym rankingu monitorów do PS5 nie udało Ci się znaleźć monitora, który spełniałby Twoje oczekiwania, to z pewnością znajdziesz dobry dla siebie model na rynku. Pamiętaj jednak o tym, aby uwzględnić te porady:

  • Po pierwsze: HDMI 2.1 – dobry monitor do konsoli PlayStation 5 powinien obsługiwać standard HDMI 2.1. Ten typ portu umożliwia przesyłanie danych z prędkością do 48Gbit/s oraz wyświetlanie obrazu w rozdzielczości 4K w tempie do 120 klatek na sekundę. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, to warto wziąć pod uwagę standard HDMI 2.0 (zagwarantuje rozdzielczość 4K UHD przy 60 klatkach na sekundę).
  • Po drugie: liczą się Hz – wybierając monitor do PS5 warto także zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania. Im wyższa częstotliwość odświeżania monitora do PS5 tym lepiej. Pozwoli to na uzyskanie płynnej i przyjemnej rozgrywki, zwłaszcza w przypadku gier nastawionych na rywalizację (minimum to 120Hz).
  • Po trzecie: typ matrycy i czas reakcji piksela – niezwykle istotnym parametrem jest typ matrycy. Można wybierać spośród modeli wyposażonych w matryce TN i VA. TN to rozwiązanie stosowane w monitorach gdzie liczy się najszybszy czas reakcji piksela – najczęściej wynosi on 1ms. Z kolei matryce VA są cenione za dobry kontrast, kolory i odwzorowanie czerni, ale cechuje je niższa szybkość reakcji piksela – np.: 2-3ms
Wybierając monitor do PS5 warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania.
Wybierając monitor do PS5 warto zwrócić uwagę na częstotliwość odświeżania.

Kiedy warto wybrać monitor do PlayStation 5?

Granie na konsoli kojarzone jest przede wszystkim z wygodnym fotelem lub kanapą i dużym ekranem telewizora. Spora część graczy bardziej niż wygodę ceni sobie jednak kompaktowe rozwiązanie. Posiadasz zwykły telewizor o rozdzielczości FullHD? Oczywiście możesz do niego podłączyć PS5, ale rozwiązanie to nie zapewni szczegółowości obrazu tak jak 4K, wysokiej częstotliwości odświeżania, czy dobrych efektów HDR, a Ty nie wykorzystasz całego potencjału konsoli.

  • Na korzyść monitorów przemawia przede wszystkim ich uniwersalność. Monitor może być wykorzystywany do pracy, przeglądania zdjęć i filmów oraz grania.
  • Producenci monitorów gamingowych wspierają ponadto technologie FreSync i G-Sync – innowacyjne rozwiązania służące synchronizacji częstotliwości odświeżania ekranu z liczbą wyświetlanych na ekranie klatek na sekundę.
  • Monitor do PlayStation 5 pozwala w pełni cieszyć się możliwościami konsoli nowej generacji, przy jednoczesnym zaoszczędzeniu przestrzeni.

Zarówno na rynku monitorów, jak i telewizorów można znaleźć modele wyposażone w odpowiednie ekrany, które pozwolą w pełni cieszyć się możliwościami nowej konsoli. Więcej o telewizorach pod PlayStation dowiesz się w poradniku: Jaki telewizor do PS5 warto kupić?

Mogą Cię zainteresować:

Komputronik Gaming Google News
Bloger technologiczny z zamiłowania. Szczególnie interesują mnie perypetie firmy Apple i produkty, które oferuje. Z urządzeń tej marki korzystam dopiero 10 lat, więc jeszcze wiele muszę się nauczyć.
Dziękujemy, że przeczytałeś cały artykuł. Jak go oceniasz?
4.3/5 - (34 głosy)

Czytaj Więcej


Czytaj NANO